Čo vidieť v Gdansku a tip na návštevu Sopotu podľa Milana Bez Mapy

Kam idú výkaly z toalety v lietadle, keď spláchnem? Milan búra mýty

Toalety v lietadle sú jedna veľká záhada. Viete, kam ide obsah toalety v lietadle, keď spláchnem? Nie, nepadajú ľuďom na hlavy a do bazénov,...

Sú piloti v Ryanair neskúsení a nevedia lietať? Milan búra mýty

Sú piloti v Ryanair neskúsení? Ľudia tvrdia, že nebudú lietať s Ryanairom, že to je najhoršia letecká spoločnosť v Európe. Toto je nový diel...

Ako na cestovanie počas Ramadánu a rady ktoré sa zídu

Cestovanie počas Ramadánu má svoje výhody aj nevýhody. Spomeniem ich nižšie, no veľa z nás má z cestovania počas Ramadánu zbytočný strach. Ja som...

Zlé meno na letenke (obvykle) nebýva problém, ako ho opraviť?

Zlé meno na letenke nebýva až taký problém. Ja už som prestal počítať, koľkokrát som si kúpil letenku so zlým menom alebo preklepom. Keď...

Oplatí sa nakupovanie v Duty Free a ako vzniklo? Milan búra mýty

Oplatí sa nakupovanie v Duty Free? Úspory, ktoré získate z bezcolných nákupov, závisia vo veľkej miere od toho, čo kupujete a kde to kupujete....

Biele pruhy za lietadlom, Chemtrails, (ne)slúžia na otrávenie ľudí

Biele pruhy za lietadlom. Večná téma konšpirátorov, ktorí veria, že slúžia na vraždenie ľudí, roznášanie chorôb či škodcov alebo vírusov, ktoré zmenia ľudí na...
66,358FansLike
130,087FollowersFollow
79,244FollowersFollow

Čo vidieť v Gdansku? Mojou jedinou motiváciou na návštevu tohto známeho mesta na severe Poľska bola letenka za deväť eur z Viedne. Vždy mi všetci hovorili, aký je Gdansk nádherný a že sa jeho návšteva naozaj oplatí. Poľsko nepatrí medzi moje top destinácie, no návšteva Gdansku ma naozaj milo prekvapila.

Možno to bolo týmto divným korona-obdobím, možno počasím, no Gdansk sa mi naozaj veľmi páčil. V dnešnom článku vám ukážem čo vidieť v Gdansku, čo neminúť počas návštevy a dám tip na výlet do mesta Sopot na tie najkrajšie pláže. Pozor ale na počasie, ide o Baltické more, ktoré nie je vždy na kúpanie.

Čo vidieť v Gdansku, ktoré mestá navštíviť a tip na výlet k moru na pláže do Sopotu

Čo vidieť v Gdansku, ktoré mestá navštíviť a tip na výlet k moru na pláže do Sopotu
Čo vidieť v Gdansku, ktoré mestá navštíviť a tip na výlet k moru na pláže do Sopotu

Návšteva Gdansk a mesta Sopot

Gdansk je kultúrne, vedecké a ekonomické centrum Poľska. Je to mesto s viac ako tisícročnou históriou, ktorého identita bola v priebehu storočí formovaná rôznymi kultúrami. Prvá zmienka o Gdansku pochádza zo života sv. Vojtecha napísaného v latinčine v roku 999, ktorý popisuje návštevu biskupa Adelberta v tejto oblasti na jar roku 997 a tento dátum sa často považuje za začiatok histórie mesta, hoci tu bolo rybárske osídlenie už v 7. storočí. V Gdansku mali právo sa aktívne zúčastňovať na voľbách kráľa a v 16. storočí bolo najbohatším mestom poľsko-litovského spoločenstva, aj vďaka ložiskám jantáru.

Čo vidieť v Gdansku a pamiatky ktoré sa oplatí vidieť

 1. Gdansk je krásne zrekonštruované historické mesto s centrom, ktoré mi pripomína Štokholmské  uličky.
 2. Gdansk má more a pláže. Hoci priamo tie v meste nepatria najkrajšie, v okolí mesta ich nájdete oveľa viac.
 3. Gdansk bol začiatkom diania, ktoré zmenilo celý svet, vo Westerplatte začala Druhá svetová vojna. Vonkajšie múzeum má zaujímavé atrakcie, ktoré sa snažia nastoliť temnú atmosféru medzivojnovej Európy.

Gdansk a začiatok Druhej svetovej vojny na Westerplatte

Obrana vojenského tranzitného skladu posádkou (182 vojakov) poľskej armády na polostrove Westerplatte trvala 7 dní. Bola to prvá bitka druhej svetovej vojny, ale bombové útoky na Wieluń, ktoré prišli o niekoľko minút skôr, sa považujú za prvý akt ozbrojenej agresie Nemecka proti civilnému obyvateľstvu.

Keď Nemecko napadlo Poľsko, rovno zabralo časť jeho západného územia – Západné Prusko, Wartheland a Horné Slezsko. Zbytok „západnej časti štátu“ sa zaradilo do nového vytvoreného Generálneho Governmentu. Plán pre vtedajšie Poľsko bolo „očistiť“ nové pripojené oblasti od poľských a slovanských vplyvov a podporiť germanizáciu týchto častí. To znamenalo deportáciu nevyhovujúcich Poliakov z týchto oblastí a zapojenie etnických Nemcov z rôznych miest spoločne s Nemcami z Nemecka. Tento germanizačný motív bol hlavným dôvodom pre vytvorenie Deutche Volkliste – listina, na základe ktorej Nemci zaraďovali občanov dobytých území do rôznych kategórií „vhodnosti.“ Každý, kto bol zaradený do Volklistu bol považovaný za nemeckého občana a mal isté národnostné povinnosti, konkrétne podľa kategórie, v ktorej sa nachádzal.

Od 30. marca 1945 bol Gdansk hlavným mestom provincie Gdansk, ktoré bolo vytvorené zo severnej časti Pomoranskej provincie a bývalého slobodného mesta Gdansk. Po vojne sa prisťahovali Poliaci a celé mesto Gdansk zrekonštruovali v stredovekom duchu. Väčšina z nádherných zdobených domov a kostolov tam pred vojnou nebola.

Pomník vo Westerplatte v Gdansku, fotené na Huawei P40 Pro.
Pomník vo Westerplatte v Gdansku, fotené na Huawei P40 Pro.
Budova vo Westerplatte, ktorú zničila nemecká bomba. Foto: Huawei P40 Pro.
Budova vo Westerplatte, ktorú zničila nemecká bomba.


Pamiatky v Gdansku ktoré sa oplatí vidieť

 1. Long Market,
 2. Neptúnova fontána,
 3. Westerplatte,
 4. prístav,
 5. Mariacka street,
 6. pláž Stogi a pláž v Jelitkowe,
 7. mesto Sopot,
 8. výlet na poloostrov Hel.

V Gdansku sa koná najväčší medzinárodný veľtrh jantáru na svete, Amberif.
Na počesť bojovníkov, ktorí bránili Westerplatte, postavili pomník. Nachádza sa tu aj múzeum Druhej svetovej vojny. Námornícke múzeum, ktorého súčasťou je aj historický žeriav, ten pochádza z 15. storočia a nachádza sa v prístave, kde plní funkciu vstupnej brány. Kým Dlugi Targ, hlavné gdanské námestie, kde sa konali najdôležitejšie trhy v meste dnes pripomína Obchodné centrum, nájdete tu niekoľko dobrých reštaurácií.

Nachádza sa tam aj Neptúnova fontána, bronzová socha Neptúna je najstaršou sekulárnou pamiatkou v krajine. Na jednom z domov na hlavnom námestí visí čertov zub, ktorého keď sa dotknete, budete mať z pekla šťastie celý nasledujúci rok.
Gotický kostol Panny Márie je najvyššia cirkevná stavba na svete postavená z tehál, z veže tohto kostola je nádherný výhľad na mesto. Na vysokej veži gdanskej radnice je zvonkohra, ktorá má v playliste aj Schillerovu Ódu na radosť. Ulica Mariacka sa nachádza v blízkosti kostola Panny Márie. Domy boli intenzívne počas druhej svetovej vojny bombardované a dnes nádherne prestavané podľa starých podkladov a fotografií. Historici a architekti odviedli pozoruhodnú prácu, pretože z ulice vyžaruje jedinečný nádych, čo z nej robí jednu z najkrajších ulíc v Gdaňsku. Ulica je lemovaná obchodmi so starožitnosťami a jantárom, keďže Gdanskom prechádzala jantárová cesta.

Mne na celé centrum Gdansku stačil jeden deň, druhý som si vyhradil na návštevu Westerplatte, keďže to je trochu od ruky, keď tam chcete ísť s mestskou hromadnou dopravou.

Čo vidieť v Gdansku

Centrum Gransku, foto: Huawei P40 Pro.
Mariacka street, foto: Huawei P40 Pro.
Centrum Gdansku, foto: Huawei P40 Pro.
Centrum Gdansku, foto: Huawei P40 Pro.
Centrum Gdansku, foto: Huawei P40 Pro.
Centrum Gdansku, foto: Huawei P40 Pro.
Centrum Gdansku, foto: Huawei P40 Pro.
Centrum Gdansku, foto: Huawei P40 Pro.
Centrum Gdansku, foto: Huawei P40 Pro.
Centrum Gdansku, foto: Huawei P40 Pro.
Centrum Gdansku, foto: Huawei P40 Pro.
Centrum Gdansku, foto: Huawei P40 Pro.
Centrum Gdansku, foto: Huawei P40 Pro.
Centrum Gdansku, foto: Huawei P40 Pro.

TIP: V Gdansk si nekupujte lístky na MHD z automatov, ale cez aplikáciu Jakdojade. Tá cestu naplánuje a ešte vám aj ukáže, koľko bude stáť. Lístky na autobusy a električky sú cez appku vždy lacnejšie, čo sa najviac oplatí, keď si kúpite lístky na 24 či 72 hodín. Vtedy zostane aj na pivo =)

Električky v Gdansku.
Električky v Gdansku.

Návšteva mesta Sopot vlakom z Gdansku a čo vidieť

Popravde, počas svojej návštevy Gdansku som chcel pôvodne navštíviť len Gdansk a do Sopotu som sa moc nechystal. Keď ste mi ale Sopot začali húfne ponúkať na Facebooku pod mojim statusom, hovorím si, že dobre. Vlaky z Gdansku do Sopotu odchádzajú takmer každých desať minút, toľko trvá aj cesta a lístok stojí okolo dvoch eur. Zo Sopotu som odchádzal s dlhým nosom. Dodnes neviem, prečo som sa neubytoval tam, ale v Gdansku. Sopot je miesto, kam chodia mladí ľudia na párty, na drink, na pláž alebo sa opaľovať. Kým Gdansk mi prišiel taký viac serióznejší, Sopot bol úplne super.

Čo vidieť v Sopote, ubytovanie, atrakcie, pláže, more a čistota vody

Ak sa sem vrátim, najbližšie beriem ubytovanie priamo v centre Sopotu. Sopot má všetko, čo potrebuje človek cez víkend. Od klubov, po sauny, reštaurácie, pláž či kasína. Najlepsiecasino nájdete v hoteli Sheraton, a ako bonus kúsok odtiaľ stojí kasíno v hoteli Sofitel. Vybehnite aj na pôvodné drevené mólo, alebo sa len tak ponevierajte centrom mesta s nekonečnými plážami. Počas mojej návštevy mal Baltik dáke problémy s riasami, či čo, čiže na kúpanie to nebolo, no ten horúci piesok spravil svoje.

Výlet loďou na poloostrov Hel zo Sopotu

TIP: Z mesta Sopot som si chcel urobiť výlet na poloostov Hel, no nestihol som to. Prenajmite si bicykel. Zo Sopotu chodia pravidelne ferry, plavba trvá asi hodinku a pol a lístok stojí okolo 20 zlotých. Preto je lepšie ísť skoro ráno, aby ste čas na Heli využili naplno.


Najkrajšie pláže v Gdansku a okolí kam sa ísť kúpať

Sklamem vás, od Gdansku nečakajte krásne pláže ako v Taliansku alebo Grécku. Ako som spomenul vyššie, ide o Baltické more. Mestská pláž sa volá Plaža Stogi. Ak nestíhate ísť niekam inam, napríklad do Jelitkowa, Stohi vám postačí. Sú tu bufety, toalety, veľa piesku a dostatok miesta pre každého. Kúsok ďalej je aj nudistická pláž. Čo sa mi páčilo je, že z centra mesta chodí električka priamo na pláž. Doslova, zastávku má kúsok od piesku. Dostať sa teda z centra Gdansku k moru je veľmi pohodlné a zaberie približne dvadsať minút v električke.

Ak ale máte viac času, vezmite si vlak do vedľajšieho mesta Jelitkowo. To mi odporučila moja kamarátka Poľka, s ktorou som sa náhodne v Gdaňsku stretol. Síce som v Jelitkowe na pláži nebol, jej tip sem dám, keďže je lokálec. Záleží však aj od toho, aké bude počasie. Počas letnej sezóny by ste však mali byť oukej. Alebo si to zamierte rovno do mesta Sopot, ktoré som navštívil. Aha.

Plýž Stogi v Gdansku, fotené na Huawei P40 Pro.
Plýž Stogi v Gdansku, fotené na Huawei P40 Pro.
Návšteva mesta Sopot, fotené na Huawei P40 Pro.
Návšteva mesta Sopot, fotené na Huawei P40 Pro.
More v meste Sopot.
More v meste Sopot.
Čistota vody v meste Sopot.
Čistota vody v meste Sopot.
Námestie v Sopote.
Námestie v Sopote.
Mólo v Sopote.
Mólo v Sopote.
Mólo v Sopote.
Mólo v Sopote.
Pláže v Sopote.
Pláže v Sopote.
Námestie v Sopote.
Námestie v Sopote.

Čo vidieť v Gdansk počas návštevy a tipy od Milana Bez Mapy

Gdansk, bravó. Keď si vezmeme do úvahy fakt, že som sever Poľska navštívil počas pandémie kovidu, začiatkom leta, musím povedať, že klobúk dolu. Príjemné a cenovo dostupné mesto, ktoré má bohatú históriu a krásnu architektúru. Veľmi sa mi na Gdansku páči to, že aj keď bolo počas Druhej svetovej vojny skoro úplne zrovnané so zemou, architekti a historici si podali ruky a spravili z Gdansku jedno z najkrajších miest v Severnej Európe, ktoré som navštívil. Zastavte sa.

S láskou, Milan Bez Mapy

 

 

Najnovšie blogy

dnes najčítanejšie

DISKUSIA

2 comments

 1. Z tohto som čerpal pred vlastnou návštevou severu Poľska, za čo som sa autorovi poďakoval a po návšteve lokality súhlasím s tým, čo napísal. Snáď pomôžem iným, koncom septembra 2022 som sa vybral do tejto lokality. Využil som ponuku cez zľavový portál, hotel **** s polpenziou pre dvoch 770,- € bol cca 3 minúty peši od Dolnej brány. Letenky spiatočné KE – Gdansk pre dvoch za 260,- €. Ja takto plánujem: vyberiem lokalitu, vyhľadám prijateľnú dopravu v prijateľnom čase, nájsť ubytko nie je problém a robím si program, čo tam budem robiť. Konštatujem, že týždeň, ktorý sme tam (s manželkou) strávili, bol nepostačujúci. Len v Malborku sme zabili jeden celý deň, a to sme videli iba jednu tretinu (sú tam tri stavania a rozľahlý areál). Na Westerplatte a okolí sme strávili ďalší deň, tu autorovi oponujem, išli sme mestskou dopravou, cesta cca 35 min. Dá sa aj loďou priamo z centra Gdanska. Sopot nám zhltol ďalší deň (vláčikom z Gdanska za cca 15 min). Vstup na mólo je spoplatnený, ale bez móla to nie návšteva Sopotu. Možnosť plavby loďou, s kúpaním v septembri to bolo ťažšie. Centrum je krásne, ale na moje gusto veľa ľudí (v nedeľu). Gdyňa je z týchto troch miest (ako to povedať ?) najmenej historická, ale tiež sa tam človek nenudí. Vláčikom z Gdanska (menej ako 1/2 hoďka), trochu mi vadili stavby a stavebné práce skoro až v mori, proste developeri majú mániu vytrieskať peniaze ešte aj morského dna. Nestihli sme vyhliadkovú vežu, ale aj iné a to nielen v Gdyni, aj v Sopote a Gdansku nám ostali resty. Proste na dovolenke sa neženiem ako zdutá koza ( so sprievodcom), ale čo ma zaujíma, tam strávim viac času. Ďalší deň prišiel na paškál samotný Gdansk s plážou Stogi. Ako ste so ženou, stále treba počítať so ženskou verziou „toto musíme vidieť, tam musíme ísť „, čiže počítať s časovou rezervou na niečo, čo mňa veľmi netankuje, ale pre pokoj na dovolenke tam zotrvám.
  Na presuny do Sopotu, Gdyne a po Gdansku sme si kúpili trojdňový lístok na MHD. Do Malborku bol lístok zvlášť. Ceny fakt neviem, ale tie sa v dnešnej dobe aj tak skoro denne menia. Ale jedno som si všimol: jantárove čačky v zlotych za toľko, čo u nás v eurách.
  Ceny jedla som si veľmi nevšímal, mali sme polpenziu, a raňajky sa viem napchať tak, že na obed mi stačí niečo jednoduché (bageta). Dorazil som sa večerou. Vstupné je všade, ešte aj na mólo, majú však dni, keď je vstup zdarma (expozícia jantáru, múzeum v mestskej radnici, …), ale čo inštitúcia, to iné pravidlá, takže je treba si to vyhľadať čo a kedy je grátis. Nestihli sme polostrov Hel, iba vizuálne zo strany Sopot, bola dobrá viditeľnosť. Celkovo sa potvrdila stabilita počasia v tomto období, vyrovnané teploty deň – noc (okolo 15 °C) bez dažďa.
  Môj záver: ak tam ide človek pre zážitok, v tejto časti severného Poľska je týždeň málo.

  marián

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.