Po stopách Martina Kukučína v Chile. Keď som navštívil mesto Punta Arenas v Čilskej Patagónii, netušil som, že jeho históriu formoval slovenský lekár a spisovateľ, Martin Kukučín, známy pod svojim pravým menom Matej Bencúr.
Tu mu hovorili doktor Mateo Bencur. Síce som sem prišiel o viac ako sto rokov neskôr než on, jeho prítomnosť v Punta Arenas cítiť dodnes. Poďte sa so mnou pozrieť. Na tomto odkaze nájdete aktuálne akciové letenky do Južnej Ameriky. Odkaz si uložte, je pravidelne aktualizovaný.
Martin Kukučín, pravým menom Matej Bencúr a jeho stopy v Punta Arenas v Chile ako Dr. Mateo Bencur
Martin Kukučín žil v Chile v Punta Arenas, poznali ho pod menom Mateo Bencur
Autor Rysavej jalovice či Keď báčik z Chochoľova umrie, Martin Kukučín, pravým menom Matej Bencúr, sa v roku 1904 oženil s Chorvátkou Pericou Didolić, s ktorou v roku 1908 emigroval do Punta Arenas v Chile, kde žila komunita Chorvátov. Medzi rokmi 1922-1924 po skončení prvej svetovej vojny opäť žil na Slovensku a v roku 1925 sa vrátil naspäť do Chile.
Pôsobil v Bratislave, Innsbrucku a vo Viedni. Na Slovensku si nevedel nájsť uspokojivú prácu, a tak odišiel pracovať do zahraničia. Získal prácu v Punta Arenas a bol prvým lekárom Medzinárodného Červeného kríža v Patagónii a dodnes sú po ňom pomenované dve nemocnice a jedna ulica v Punta Arenas. Aktívne sa zapájal do miestneho rozvoja, pôsobil v hasičskom spolku. Našiel som v Zlatom fonde jeho zápisky o meste, sú veľmi dlhé, no urobil som výcuc. O Punta Arenas Kukučín napísal toto:
„Sú to kraje veľmi riedko obydlené, možno ani neobydlené; hádam bude v nich domorodé obyvateľstvo indiánskeho plemena, ktoré tu býva a nažíva si dľa vôle a svojho vkusu. Punta Arenas má veľmi silnú stanicu a rádio: tá ju spája už od dakoľko rokov rovno so Santiagom. No i na tejto vzdušnej čiare sa pretrhne tu i tu spojenie. V Chiliach, keď príde búrka, je hrmavica veľmi prudká a tá nie je takým strojom na osoh.
Rozšíri sa za vŕšky, kde sú dnes ešte len pasienky, trochu močaristé, menovite v jari, keď sa snehy rozpúšťajú. Močiarov toho času nebude ani v meste samom, ale ani v jeho blízkom okolí. Veľká továreň na hlinený riad, ktorá bude pracovať kdesi za mestom, bude vyrábať medzi iným riadom drenážové rúry, ktorými bude môcť stekať voda.“ (zroj: Zlatý fond)
Martin Kukučín emigroval do Čile, kde žil ako doktor Mateo Bencur
Ak máte čas, bežte po jeho stopách. Je po ňom pomenovaná ulica pasaje Mateo Bencur a dve nemocnice. Do jeho domu sa dostanete ľahko, je v ňom Museo Naval de Punta Arenas, čo je námornícke múzeum a hostel. Ide o spojenú budovu. Platí sa tu vstupné 2000 pesos, čo bolo v čase mojej návštevy tri Eurá.
Ak chcete v Kukučínovom dome prespať, ubytujte sa v Hostal al Fin del Mundo na tejto ulici Libertador Bernardo O’Higgins 1026, Punta Arenas. Na budove z boku, pri vstupe do hostela je jeho busta. Tu si prečítajte moje ostatné blogy o návšteve Chile.
Po stopách Martina Kukučína v Chile
Nemocnica Dr. Mateo Bencur je jedna z dvoch nemocníc v Punta Arenas, ktorá bola pomenované po Martinovi Kukučínovi v Chile.
Milan
Ked uz ste v Latine, nechcete sa zastavit v Ecuadore? Dlhe roky tam posobil selezian Jan Sutka, par rokov som s nim stravil, velmi zaujimavy clovek. Uz bohuzial zomrel, ale ked v Dzungli medzi Suarmi spomeniete, ze ste Slovak, veci sa zrazu zmenia k lepsiemu 🙂
To je ale na opačnom strane kontintenu 😀 ale píšem si na to do list, diky za tip
Otec a jeho súrodenci tvrdili, že sme s Matejom Bencúrom rodina, keďže prababka bola Bencúrova 🙂 Možno by stálo za to to zistiť, bola by to celkom zábava, keďže aj ja som spisovateľka 🙂 V každom prípade nech sú Vaše cesty šťastné 🙂
Jarmila Repovská
to inak môže byť :)) pozdravujem!
Zaujímavý je i život jeho ženy Perici. Bola s ním v Chile. Napíšete niečo aj o nej?
Hm vďaka za info, vygoglim si a prečítam ale neplánujem o nej písať 🙂
Milan,ďakujem a urcite použijem, keď budem so ziakmi preberať Kukučína.
Nech sa páči, bude super, keď budú decká vedieť o Kukučínovi viac ako len o jeho kariére na Slovensku 🙂