San Francisco – Mesto Lásky a Marihuany

131,206FansLike
214,632FollowersFollow
114,724FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a podľa Forbes jeden z TOP 10 influencerov na Slovensku.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

“If you’re going to San Francisco be sure to wear some flowers in your hear, if you going to San Francisco, you gonna meet some gentle people there” – toto je text pravdepodobne najznámejšej pesničky zvanej „San Francisco“ od autora Scott McKenzie. Nevedel som tú skladbu dostať z hlavy celý čas, čo som sedel v lietadle to tohto mesta lásky.

KALIFORNSKÁ ZLATÁ HORÚČKA

V Januári roku 1848 v blízkosti rieky „American River“ v pohorí Sierra Nevada tesár z Pennsylvánie objavil veľké ložiská zlata. Bol dostatočne múdry na to, aby si toto tajomstvo ponechal pre seba, no nie na dlho. S počiatku mu nikto neveril, až kým obchodník Samuel Brannan navštívil malé mestečko pod pohorím, zvané San Francisco a všetkým povedal o ložiskách zlata, hore pri rieke. Legenda vraví, že pred tým vykúpil všetky lopaty a krompáče, ktoré následne predával s mnohonásobnou prirážkou. Tento muž sa stal najbohatším mužom Kalifornie bez toho, aby so zeme vyťažil čo i len gram zlata. Vďaka zlatej horúčke sa stalo San Francisco jedným z najznámejších miest sveta a to je aj dôvodom, prečo je to jedno z najdrahších miest v Amerike. Zlatá horúčka pritiahla ľudí z celej Ameriky s vidinou lepšieho života plného peňazí, ktorých potomkovia dodnes žijú v meste.

Ľudia v San Franciscu sú rôzni. Ak mám byť úprimný, počas prvých pár hodín po mojom príchode som chcel odísť, čo sa často nestáva. Najskôr v metre smerom z letiska som dostal ponuku na rande od chlapíka s bicyklom, ktorú som slušne odmietol. Keď som z metra vystúpil, ostal som šokovaný. Môj hotel bol postavený v štvrti s množstvom bezdomovcov, divnými ľuďmi či ľuďmi bez očí či rúk, len tak spiacich na uliciach. Necítil som sa bezpečne. Z New Yorku som si zvykol na čudných ľudí, no toto bolo priveľa.

Po pár dňoch som si na to zvykol. Väčšina týchto bezdomovcov sa k návštevníkom neprihovára a ak aj, chcú len peniaze. My sme ich vždy ignorovali, no sú všade v meste. Najviac však v štvrti Tenderloin a okolo Civic center. Ak môžete, vyhnite sa týmto štvrtiam. Musím však povedať, že tu nie je nebezpečne, aj keď to vyzerá inak. Počas môjho pobytu som nezaznamenal žiaden incident, ktorý by ovplyvnil moju návštevu. Mnoho týchto bezdomovcov sú práve potomkovia Hippie éry, ktorá v lete roku 1967 od základov zmenila San Francisco. Túto zmenu dodnes cítiť vo vzduchu, doslova 🙂 Každý tu fajčí marihuanu, keďže zo zákona je dovolené mať pri sebe na rekreačné účely až 28 gramov marihuany. Toto množstvo je chápané ako priestupok a je porovnateľné porušeniu dopravného predpisu a pokutou 100 USD.

ÉRA HIPPIES

Hippies zmenilo Ameriku. Hnutie Hippie taktiež známe aj ako hnutie za protest proti vojne vo Vietname sa nerozšírilo len po San Franciscu, ale taktiež po celej Amerike a následne do celého sveta. V Januári roku 1967 sa zhruba 30 000 hipisákov z celej Ameriky zišlo v Golden Gate parku ako „sprievod za lásku“. Toho istého roku sa takmer 100 000 Hippie nadšencov z celej Ameriky presťahovalo do San Francisca a centrom všetkého bol Golden Gate park, v ktorom sa organizovali rôzne stretnutia. Leto roku 1967 bolo leto lásky. San Francisco sa stalo epicentrom Hippie revolúcie, sexuálnej slobody, hudby a drog.

MESTO DNES

San Francisco má veľmi malé centrum, ktoré je kompaktné a nie moc rozťahané do strán. Ak je váš hotel umiestnený priamo v centre, môžte sa dostať všade pešo, aj k mostu Golden Gate, ktorý je trochu od ruky. Ak ste lenivý typ človeka, pripravte sa na veľa stúpania a klesania, keďže San Francisco je najmä na kopcoch, čo tvorí miesta na pekné fotografie z rôznych uhlov. Zastavte sa na Union Square, čo je hlavné námestie centra. Námestie nieje veľmi veľké, ale je tam veľa príležitostí na oddych či nakupovanie. Raňajky v miestom podniku, pivo či káva, to všetko nájdete na Union Sq. Toto miesto je aj miestom drahých značiek, a aj keď si asi nič nekúpite, pokochať sa môžte kúskami od Louis Vuitton, či Banana Republic. Z Union Sq. je to doslova pár krokov do Čínskej štvrte, kde sa môžete nadýchať čínskej atmosféry, ktorá je aj tak rozšírená po celom meste. Bol som až prekvapený, koľko Číňanov je v meste a neskôr som sa dočítal, že to je najväčšia čínska komunita na svete. V čínskej štvrti sa cítite doslova ako v Číne. Anglické nápisy? prosím vás.

V San Franciscu je toho čo vidieť požehnane. Typická architektúra je reprezentovaná domami zvanými „Painted ladies“, či Golden Gate, ktorý je pravdepodobný najneznámejším mostom sveta. Električka do kopca, Alcatraz a mnoho ďalších vecí v nasledujúcich článkoch počas budúcich týždňov.

POČASIE

San Francisco sa nachádza v Kalifornii, no neznamená to automaticky pekné počasie a slnečné, teplé dni. Nie tu. San Francisco je obklopené Tichým oceánom z jednej strany, San Franciským zálivom a San Pablo zálivom z druhej strany, čo spôsobuje, že počasie je veľmi hmlisté a studené. Áno, studené 🙂 Priemerná teplota v Auguste dosahuje iba 20 stupňov Celzia. Zabudnite na kúpanie v oceáne, pláže tu sú, no len na opaľovanie či hry. Väčšinu času som tu nosil sveter a rifle, a zvyčajne, až do obeda tu je hmla. O tomto fenoméne som najskôr nevedel, no keď som začal plánovať svoju cestu práve sem, bol som viac než prekvapený. Keď počujem slovo Kalifornia, predstavím si slnečné pláže, drinky a opálených ľudí, nie hmlu a svetre.

MESTSKÁ HROMADNÁ DOPRAVA

MHD je dostupná, no ak žijete v centre, nepotrebujete ju. Lístok stojí 2,25 USD, platíte vodičovi, ktorý vám dá lístok. Ten platí aj na neobmedzený počet prestupov až do času vyznačeného na lístku. Zvyčajne je to okolo 2 hodín. Lístok môžete použiť na iné autobusy, nie však na metro či električku (tú čo ide po kopcoch cez mesto). V Amerike má však každý auto a MHD využívajú najmä turisti, bezdomovci a ľudia z najnižšej spoločenskej vrstvy. Hlásenia nasledujúcich zastávok sú v Angličtine, Španielčine a Čínštine.

GAY KOMUNITA

San Francisco je známe aj pre svoju gay kultúru. Prvou gay štvrťou v Amerike bola práve štvrť Castro v San Franciscu. Castro ulica je pomenovaná podla Josého Castra, ktorý bol lídrom mexickej opozície v USA. Do roku 1960 bola štvrť Castro štvrťou pre robotnícku triedu, no počas druhej svetovej vojny sa sem presťahovalo veľa gay vojakov ako výsledok Hippie éry, ktorá propagovala okamžité potešenie a sexuálnu slobodu. Castro sme navštívili, je to pár minút chôdze od centra. Táto štvrť je plná noblesných reštaurácií, malých kaviarní a gay párov, ktoré sa tu vodia za ruky.

San Francisco je špeciálne mesto. Bez zlatej horúčky by pravdepodobne ani neexistovalo, čo by bola škoda. Zlatá éra a éra hippies vyformovala toto mesto do dnešnej podoby, a podobné mesto na svete už nenájdeme. Ľudia sú tu voľní, a slobodu tu cítiť vo vzduchu.Veľká komunita Číňanov premenila veľkú časť centra na malú Čínu, takže sa tu cítia ako doma. Americkú kultúru v San Franciscu až tak veľmi necítiť, San Francisco je ako keby ostrov v Amerike, kde Amerika nieje. Zo začiatku som sa tu necítil pohodlne, no človek si ľahko zvyká na slobodu, že? 🙂

Milan Bardún 2014 – pretože cesta je cieľ

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.