Ako na výlet do Alberobello z Bari a čo vidieť v domčekoch Trulli

109,007FansLike
191,343FollowersFollow
109,024FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer podľa Forbes Slovensko.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Výlet do Alberobello z Bari je hlavný dôvod, prečo sme sa rozhodli s mamou pre návštevu Bari. V tomto článku vám poradím ako naplánovať výlet za známymi domčekami Trulli, ktoré do regiónu Puglia na juhu Talianska lákajú stovky tisíc návštevníkov.

Ide o veľmi jednoduchý výlet z Bari na pol dňa. Tieto kužeľovité kamenné stavby v Alberobello sú zapísané na zozname svetového dedičstva UNESCO.

Výlet do Alberobello v Bari v regióne Puglia na juhu Talianska

Ako na výlet do Alberobello z Bari a čo vidieť v domčekoch Trulli
Ako na výlet do Alberobello z Bari a čo vidieť v domčekoch Trulli

Kde je Alberobello a známe UNESCO domčeky trulli

Mesto Alberobello nájdete na juhu Talianska v regióne Puglia. Najbližšie letisko sa nachádza v meste Bari, ktoré je hodinu cesty autobusom od Alberobello. Región Puglia, v taliančine známy aj ako Apúlia, je známy svojim pobrežím, históriou a kultúrou. Niektoré z vrcholov regiónu Puglia zahŕňajú:

Apúlia má vraj jedny z najkrajších pláží v Taliansku s krištáľovo čistou vodou a krajinou pozdĺž pobrežia Jadranského a Iónskeho mora. Región je domovom historických pamiatok, vrátane hradov, kostolov a starobylých miest, ktoré odrážajú jeho kultúrne dedičstvo. Niektoré pozoruhodné mestá sú Bari, Lecce a Alberobello, ktoré je známe svojimi trulli, kužeľovitými kamennými domami. Aj toto je Taliansko.

Ako sa dostať do Alberobello v Taliansku

Lacné letenky do Bari

Do Bari nájdete letenky úplne v pohode. Tu vám dávam odkaz na aktuálne akciové letenky do Bari, uložte si ho, priebežne sa aktualizuje. Z Bari letiska chodí vlak priamo do centra mesta, zhruba každých dvadsať minút.

Alberobello autobusom alebo vlakom

Bežte autobusom. Je to rýchlejšie, keďže z Bari sem nechodia vlaky priamo a s prestupom to trvá dve hodiny. Ja som Alberobello navštívil s mamkou a rozhodli sme sa ísť priamym autobusom zo stanice Bari Largo Sorrentino, kde cesta trvá hodinku. Nazvať to ale autobusovou stanicou je príliš honosné. Ide o ulicu, kde parkujú autobusy. Bez označenia.

Nejak sme však vycítili, že tam, kde je rad najdlhší, pravdepodobne príde autobus do Arbelobello. Vitajte v Taliansku. Lístok si kúpte cez internet a príďte na zastávku aj o pol hodinu skôr. Prečo? Niektorí sa nezmestili a museli čakať hodinu na ďalší autobus. Spiatočný lístok stojí zhruba desať eur, nezabudnite si urobiť check-in. Áno, nepýtajte sa ma čo to je za sprostosť 😀 Keď budete stáť na zastávke, len kliknete na link v maili na lístok a tam si urobíte check in.

TIP: V Alberobello autobus parkuje pred vlakovou stanicou a pešo je to do centra mesta iba desať minút. Odporúčam ísť skorším busom už ráno, zvykne sa to tu naplniť turistami.

Alberobello autobusom a zastávka v Bari na stanici
Alberobello autobusom a zastávka v Bari na stanici

Platí sa vstupné do Alberobello?

Nie. Toto bola moja najväčšia otázka z celého výletu, že ako to v Alberobello vyzerá. Mama si myslela, že to bude ohradený skanzen do ktorého sa platí vstup. No obaja sme ostali veľmi milo prekvapení, keď sme zistili, že typické trulli domčeky sú rozmiestnené po celom meste – sú v nich hotely, reštaurácie, kaviarne či suvenír shopy.

Vstupné do Alberobello neexistuje, zaplatíte vstup len do múzeí v domčekoch. Mám rád, keď sa pamiatky využívajú aj pre dnešnú generáciu a nezatvárajú sa pod zámienkou „zachovania“.

Prečo majú domčeky Trulli takýto tvar, strechu a ako vznikli

Trulli sú charakteristické pre mesto Alberobello v regióne Puglia a boli zapísané na zoznam Svetového dedičstva UNESCO. Tieto domy boli využívané na bývanie, sklady alebo chalupy na vidieku. Dôležitým rysom trulli je ich schopnosť udržiavať príjemnú teplotu vo vnútri v horúcom lete a teploty nad nulou v zime.

Trulli sú tiež obľúbenými turistickými atrakciami, a niektoré z nich boli premenené na obchody, reštaurácie alebo ubytovanie pre návštevníkov, ktorí chcú zažiť kúsok talianskeho vidieckeho života. Charakteristickým rysom trulli je ich konštrukcia s kamennými stenami a kužeľovými strechami, ktoré sú zostavené zo suchých kameňov bez použitia malty.

Táto konštrukcia má historický význam a bola využívaná v minulosti kvôli daňovým výhodám – dajú sa rozobrať v prípade, že prišli z daňového vyberať poplatky za strechy. Tie bývali občas zdobené bielymi vzormi.

Typické strechy domčekov v Alberobello pri Bari
Typické strechy domčekov v Alberobello pri Bari

Čo vidieť v Alberobello a ktoré domčeky Trulli navštíviť

  1. Basilica minore dei Santi Cosma e Damiano
  2. Trullo Sovrano a kaviareň Gelateria Dulcis
  3. Casa d’Amore
  4. Casa Nova
  5. Trullo Siamese
  6. Kostol San Antonio de Padua
  7. Park Villa Comunale Belvedere
  8. ulica Via Galileo Galilei
  9. Basilica minore dei Santi Cosma e Damiano

Basilica minore dei Santi Cosma e Damiano a Trullo Sovrano

Odporúčam začať prehliadku mesta mimo centra, aby ste si domčeky užili aj mimo davov. Basilica minore dei Santi Cosma e Damiano je pekný bod, kde začnite. My sme to tak s mamou urobili. Len kúsok od nej je Trullo Sovrano a kaviareň Gelateria Dulcis.

Odporúčam vám sa v Trullo Sovrano zastaviť, je to pekné múzeum so záhradou a prehliadkou toho, ako sa v trulli žilo. Nie všetky boli tak veľké ako tento. Vstup stojí len pár eur a hneď vedľa je kaviareň s dobrou kávou, Gelateria Dulcis.

Casa d’Amore a Casa Nova

Casa d’Amore a Casa Nova sú povinné zastávky, ktoré neminiete po ceste smerom do centra. Pred oficiálnym uznaním mesta bolo grófmi zakázané stavať pevné domy s maltou. Mohli by byť postavené iba suchým kameňom. Casa d’Amore označuje prechod z „nezákonného“ mesta do kráľovského.

Ako hovorí latinský nápis na jeho stenách: „Prvá budova postavená z kráľovskej autority“. Francesco D’Amore, majiteľ tohto domu, bol prvým občanom, ktorý postavil svoj dom s maltou v meste Alberobello. Casa Nova je dnes typická pizzeria.

Basilica minore dei Santi Cosma e Damiano
Basilica minore dei Santi Cosma e Damiano
Trullo Sovrano
Trullo Sovrano
Vo vnútri trulli domčeka v Alberobello
Vo vnútri trulli domčeka v Alberobello
Gelateria Dulcis
Gelateria Dulcis

Trullo Siamese a legenda o bratoch

Trullo Siamese neminiete, keďže je v úplnom centre. Toto trulli je jedným z najstarších v meste a vyniká svojím zvláštnym dizajnom. Na rozdiel od tradičného trulli s jednou kupolou má Trullo Siamese dve kupoly spojené v strede, čo vytvára skutočne zaujímavý pohľad. To, čo robí Trullo Siamese ešte zaujímavejším, je príbeh za jeho vytvorením.

Legenda hovorí, že v tomto trullo spolu žili dvaja bratia a obaja sa zaľúbili do tej istej ženy. Podľa príbehu bola žena zasnúbená so starším bratom, no napokon sa do mladšieho brata zamilovala.

TIP: Z Bari je to už len na skok na Sicíliu. Prečítajte si moje tipy čo vidieť v Trapani.

Kostol San Antonio de Padua je kostol v trulli

Kostol San Antonio de Padua spája architektonický štýl a stavebné techniky modernizovaného trulla s prvkami  rímsko-pugliskej cirkevnej architektúry s okrúhlymi klenutými oknami a oknom nad vchodom na fasádu.

Nad hlavným telom kostola nájdete štyri kupoly, ktoré obklopujú väčšiu centrálnu kupolu, pričom všetky sú korunované charakteristickými strechami v tvare kužeľov trulli. Ďalšie strechy v tvare trulli kryjú hlavnú vežu a ďalšie stavby, ktoré tvoria komplex kostola.

Park Villa Comunale Belvedere

Toto mesto má aj parčík. Čo sa týka zelene, nestojí nejako veľmi za zmienku, no sú z neho veľmi pekné výhľady na historickú časť Alberobello. Zastavte sa tu.

Kostol San Antonio de Padua je kostol v trulli
Kostol San Antonio de Padua je kostol v trulli
Park Villa Comunale Belvedere a výhľad
Park Villa Comunale Belvedere a výhľad
Typické trulli domy
Typické trulli domy

Ulica Via Galileo Galilei

Ulicu Via Galileo Galilei som našiel náhodou pri tom, ako sme sa s mamou túlali uličkami Alberobello. Je trochu ďalej od centra mesta, preto tu nie je tak veľa turistov. Čo to znamená? Perfektné príležitosti na fotografie domčekov, kde vám nebudú zavadzať ľudia.

Je tu tiež pár trulli domčekov ktoré sú otvorené na prehliadku, či hotely. Určite sa tu zastavte po ceste naspäť na autobus.

Čo znamenajú maľby a symboly na domčekoch trulli v Alberobello

Strechy často obsahujú rôzne symboly a motívy, ktoré môžu mať rôzny význam. Prítomnosť týchto symbolov môže naznačovať náboženské presvedčenie obyvateľov alebo slúžiť ako ochrana pred zlými duchmi. Slnko je univerzálnym symbolom tepla, života a energie. Môže to znamenať nádej, prosperitu a ochranu pred poškodením.

Niektoré domy Trulli majú na strechách alebo stenách namaľované znamenia zverokruhu. Tieto znamenia môžu predstavovať znamenia narodenia obyvateľov alebo mať nejaký astrologický význam. Komín Trullo má často navrchu malý ozdobný kameň. Tieto kamene môžu byť jedinečné a niekedy sú do nich vytesané symboly alebo iniciály, ktoré môžu predstavovať staviteľa alebo majiteľa domu.

Symbol „Tri gule“ pozostáva z troch gúľ umiestnených na vrchu Trullo. Verí sa, že je to staroveký symbol plodnosti, pravdepodobne spojený s predkresťanskými obradmi plodnosti.

Čo znamenajú maľby a symboly na domčekoch trulli v Alberobello
Čo znamenajú maľby a symboly na domčekoch trulli v Alberobello

Niektoré domy Trulli majú na strechách namaľované biele bodky alebo kruhové symboly. Tieto bodky môžu mať náboženský alebo mystický význam, ale nie sú vždy dobre zdokumentované, no niekedy sú strechy zdobené geometrickými vzormi, ktoré sú často iba na okrasu. V niektorých prípadoch môžete na streche vidieť runy alebo staroveké abecedy.

Okrem toho sa interpretácie týchto symbolov mohli v priebehu času vyvíjať, takže je náročné určiť ich presný význam. Urobte si výlet do Alberobello z Bari a navštívte trulli.

Ochutnajte tette delle monache, typický dezert pre Alberobello

Tette delle monache mníšok sú typické dezerty pre Pugliu. Ide o veľmi jemné piškótové cesto plnené dávkou krému Chantilly, pokryté práškovým cukrom. Typický tvar pŕs je urobený zámerne. Mne nechutil, je fádny a mal som si dať cheesecake 😀 Majú to v každej kaviarni v meste. Výlet do Alberobello z Bari sa bez dezertu ale neobíde, že?

Ochutnajte tette delle monache, typický dezert pre Alberobello
Ochutnajte tette delle monache, typický dezert pre Alberobello

Milan

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.