Máte strach z lietania? Ak áno, potom by ste nemali čítať nasledujúci článok o netradičných a zvláštnych veciach, ktoré sa mi stali na palubách lietadla. Väčšina letov je pokojných, bez rôznych netradičných udalostí, no občas sa stane, že sa práve vy ocitnete na palube letu, ktorý bude v niečom iný a navždy ostane vo vašej pamäti. Ku dnešnému dňu som absolvoval presne 86 letov a preletel takmer 150 tisíc kilometrov, čo je skoro 4x okolo zeme, alebo 10 dní v lietadle. Navštívil som 48 letísk a letel s 24 rôznymi leteckými spoločnosťami. Nie všetky lety boli plynulé a týchto šesť mi utkvelo v pamäti dodnes.
1. FAJČENIE V LIETADLE
Skúšali ste spočítať, koľko krát vám pilot, letuška a rôzne oznámenia pred odletom a počas letu oznámia, že fajčenie je prísne zakázané počas celého letu, vo všetkých častiach lietadla? Aj napriek množstvu zákazov a nápisov svietiacich nad sedadlami v lietadle sa jeden Lotyš na palube spoločnosti WizzAir z lotyšskej Rigy do holandského Eindhovenu rozhodol zapáliť si cigaretu na toaletách. Slečna letuška to samozrejme zacítila a kabínku toalety otvorila (ony to vedia dákym spôsobom otvoriť aj zvonku) a začala na pána kričať, že porušil federálny zákon. Následne mu vzala pas a po pristáti v Holandsku ho už čakali policajti s putami. V minulosti, keď sa s lietaním začínalo bolo fajčenie na palube bežnou záležitosťou, no neskôr bolo úplne zakázané pre možnosť jednoduchého vznietenia lietadla z neuhasenej cigarety. Ak letíte starším modelom lietadla, skúste si všimnúť, či nemá v operadle zabudovaný popolník.
2. DIEŤA POD SEDADLOM
Počas dlhých letov môže nastať problém s deťmi a tým, ako ich ukľudniť tak, aby nerušili osadenstvo lietadla svojim plačom, čo môže byť dosť problém. Na linke spoločnosti AirBerlin z Berlína do Abu Dhabi, kde tento let trvá takmer sedem hodín, to táto mamička vyriešila naozaj bravúrne. Svoju dcérku položila pod sedalo na karimatku, a ona naozaj spala väčšinu letu. Odvážili by ste sa takto uspať aj vaše dieťa? Možno by si niektoré mamičky mohli vziať príklad a skúsiť svoje deti uložiť pod sedadlo, namiesto kufra. Karimatka, vankúš a deka sa postarajú o zvyšok.
3. PRERUŠENÉ PRISTÁVANIE
Mnohokrát sú lety zrušené alebo odložené pre nepriaznivé počasie, ktoré môže zmeniť cestovateľské plány mnohým z nás. Bohužiaľ sa nám takéto veci nevyhnú a občas musíme aj my rozmýšľať nad tým, nakoľko je spoľahlivá letecká doprava. Počas letu z Bratislavy do nórskeho osla na palube Norwegian airlines sa mi stala nepríjemná skúsenosť, ktorá ma v tom momente dosť vystrašila. Bol studený november a v tom období bolo v Osle už pár centimetrov snehu, ktorý navyše aj primrzol. Pristávanie za tmy, okolo deviatej hodiny večer bolo netradičné a hádzal s nami vietor viac než obvykle. V momente, ako sme sa dotkli pristávacej dráhy som sa potešil, že už len zabrzdiť a vystúpiť no po pár sekundách lietadlo začalo opäť zrýchľovať a my sme naspäť vyleteli vo vzduchu, kde sme sa niekoľkokrát otočili až kým sme bezpečne pristáli. Prerušené pristávania sú častejšie najmä v zimných mesiacoch, kedy je pristávacia dráha oveľa viac šmykľavá a lietadlo potrebuje viac času na zabrzdenie. Ak pilot počas pristávania zistí, že ide lietadlo príliš rýchlo je povinný pristávanie prerušiť a skúsiť to opäť. V prípade, že sa mu nepodarí pristáť ani na tretí krát, musí vyhľadať iné letisko v okolí.
4. POKAZENÝ MOTOR
Pokiaľ nejde o život, nejde o nič. Ak sa lietania nebojíte, určite vám pred nastupovaním doň ani len nenapadne, že by ste mohli spadnúť a už nikdy nikam neletieť. Ja sa nad takýmito vecami nezamýšľam, no raz prišlo aj na to. Denne preletia na svete desaťtisíce lietadiel, tak prečo by som mal práve ja sedieť v tom, ktoré padne? Počas letu americkej spoločnosti JetBlue z Los Angeles do Bostonu sa nám pokazil motor, no našťastie sme na to prišli ešte pred tým, ako sme sa odlepili od zeme. Lietadlo s takmer 200 pasažiermi stálo na odletovej dráhe a snažilo sa vzlietnuť, no náš ľavý motor nechcel nabehnúť na plný výkon (bolo to značne počuť). Po niekoľkých pokusoch o jeho naštartovanie na plný výkon sme sa museli vrátiť ku gejtu a počkať, kým motor opravia. Po asi dvojhodinovom meškaní sme konečne odleteli, no počas celej doby trvania letu som nespustil oči z toho motora, ktorý sa mohol kedykoľvek pokaziť uprostred letu. Našťastie sa tak nestalo a päť hodinový let prebehol bez problémov.
5. ŽENA S TELEFÓNOM
Všetci vieme, resp. nám hovoria že je telefonovanie počas letu zakázané a používanie elektronických zariadení počas vzletu a pristávania môže byť nebezpečné. To však nebrala na vedomie Estónka, žena v strednom veku s blond vlasmi, sediaca v biznis triede, do ktorej bolo vidieť aj z ekonomickej triedy. Na palube spoločnosti AirBaltic z estónskeho Tallinnu do lotyšskej Rigy (tento let trvá asi 15 minút) táto pani nezložila telefón, až dokým nestratila signál vysoko v oblakoch. Mladá letuška ju upozornila aby telefón vypla, no ona ju ignorovala a hovor neprerušila ani pri naberaní rýchlosti pri rozbehu, ani pri stúpaní, až kým ju neodpojilo. Čítal som mnoho názorov a článkov a nemyslím si, že by telefonovanie mohlo spôsobiť pád lietadla, no naozaj je nutné takto drzo porušovať pravidlá?
6. CHLAPEC S VEĽKÝMI OČAMI
Na odľahčenie témy, aby ste si nemysleli, že ľudia, čo cestujú lietadlami sú samovrahovia – tu je jeden chlapec, ktorý mi robil spoločnosť na palube spoločnosti AirAsia z Bali v Indonézii do Jakarty, hlavného mesta. Tento indonézsky chlapček bol naozaj veľmi zvedavý a stále si ma premeriaval, až kým nezaspal. No nepotešil by tento pohľad aj vás? 🙂
Milan Bardun – svet k vám domov už od roku 2013