Stratené a ukradnuté doklady v zahraničí? Pamätám si ten deň a nechcel by som ho zažiť znova. Stalo sa to aj mne, mojim kamarátom a určite aj vám, keď čítate tieto riadky. Niekedy nestačí ani tá najväčšia pozornosť a doklady, občiansky či pas vám jednoducho ukradnú alebo ich stratíte. V tomto článku sa s vami podelím so svojou skúsenosťou a spôsobom akým som to riešil a čo môžete urobiť vy, keď na dovolenke stratíte pas alebo občiansky.
Stratené a ukradnuté doklady v zahraničí, čo robiť?
Zrejme ste v strese, keď čítate tieto riadky, lebo sa práve nachádzate na dovolenke a stratili ste doklady, alebo vám ich ukradli. Rozumiem, nikto teraz nemá čas čítať príbehy. Ak je tomu tak, scrollnite nižšie, kde je bod po bode napísané, čo robiť v tomto prípade.
Zabudnutý pas v lietadle v priehradke
20:58
Mala to byť dlhá cesta. Z rakúskej Viedne, cez holandský Amsterdam až na Svätý Martin v Karibiku. Už ani neviem prečo, no letenky som si kúpil na jednu noc s prespaním v Amsterdame. Môj večerný let pristál v Holandsku, z lietadla som si zobral svoju príručnú batožinu, sadol na vlak a zamieril k hotelu v centre mesta. Ako som stál na recepcii a čakal, kým mi sympatický Ind urobí check-in, všimol som si, že mi niečo chýba. V mojom ruksaku mi chýbal pas. Znervóznel som, no check-in som si urobil na občiansky preukaz a ubytoval sa. Určite niekde bude, hovorím si.
21:12
Sedím na posteli a chaoticky sa prehrabávam zle zbalenou príručnou batožinou. Minule som napísal praktický článok na tému ako sa zbaliť do malej príričnej batožiny bez pokuty, no tentokrát som svoje rady nedodržal. Veci som mal rozhádzané hore dole a so stúpajúcou nervozitou prehľadával aj vrecká, kam by som si pas nikdy v živote nedal. Do piče, Milan!! Pas si stratil v lietadle v priehradke.
Chytil som mobil, vytočil kamoša, ktorý roky pracuje v cestovnom ruchu a skríknem naňho: „Lukáš! Môžem na Svätý Martin letieť na občiansky?“ – „Nie.“ Ozvalo sa z druhého konca v Bratislave. Pre niekoho možno hlúpa otázka, je to Karibik, no nie je to až tak jasné. Svätý Martin je rozdelený na holandskú a francúzsku časť. Ak máte z Európy priamy let do francúzskej časti, poletíte na občiansky. Ja som mal letenku do holandskej a ten pas proste potrebujem, inak pôjdem ráno domov.
21:45
Zobral som si vlak a vrátil sa na letisko. Zamieril na letiskovú políciu, už bola tma a na letisku nikto nebol. Predsa len, je čas vírusu a ľudia lietajú menej. Policajt mi hovorí „Ak by upratovačka váš pas našla, doniesla by ho sem. Nič tu nemáme. Skúste vybehnúť hore do kancelárie KLM, možno tam ešte niekto bude a pomôžu vám.„. Poďakoval som a vybehol na eskalátor. V modrej kancelárii leteckej spoločnosti som celý príbeh zopakoval ešte raz, cítil som sa už ako rádio – priletel som z Viedne, zajtra mám druhý let do Karibiku, môj pas ostal v lietadle na sedadle 27A v priehradke -.
Veľmi milá zamestnankyňa mi vysvetlila, že o tomto čase už na letisku nezoženie nikoho, kto by otvoril lietadlo a pozrel sa, či tam môj stratený pas je, mám sa vrátiť zajtra ráno. Do Karibiku letím až o desiatej, dovtedy to hádam stihneme. Vrátil som sa na hotel a po ceste vo vlaku si pozeral letenky domov, nedúfal som…Ani sa mi nedalo spať, nová letenka do Viedne na zajtra stála vyše tristo eur.
05:58
Opäť som sa vrátil na letisko a opäť zamestnancom v kancelárii KLM vysvetlil svoj príbeh. – priletel som z Viedne, dnes o desiatej mám druhý let do Karibiku, môj pas ostal v lietadle to včera na sedadle 27A v priehradke – Pani asi hodinu ťukala do klávesnice, kým ja som tam sedel ako zmoknuté kura. Videla to na mne a doniesla mi kávu. Medzičasom sa za mnou zastavil zamestnanec letiska, Slovák, ktorý tam pracuje a videl moje stories na Instagrame. Pokecali sme, no do reči mi nebolo.
09:11
Mohutné dvere sa otvorili a dnu prišiel silnejší pán. V ruke mal môj pas. Hodinu pred mojim odletom do Karibiku. Odľahlo mi, no spolu so mnou sa tešila celá kancelária asi s piatimi zamestnancami, ktorý tam popri svojej robote sledovali môj beznádejný osud. Rozlúčil som sa a ponáhľal do mohutného stroja, ktorý ma za najbližších desať hodín mal odviezť na tropický ostrov.
Neskôr mi čitateľka na blogu napísala v komentári „Milan, donútiť niekoho aby ti na tak veľkom letisku ako je Amsterdam Schiphol, otvoril zaparkované lietadlo, je nadľudský výkon. Stáli pri tebe všetci svätí, možno aj Svätý Martin.„. Sadol som si do lietadla, zaspal a zobudil sa až na opačnej strane planéty. Ďakujem veľmi ochotným zamestnancom KLM.
Stratené a ukradnuté doklady v zahraničí
Čo robiť keď som v zahraničí stratil pas, občiansky alebo mi ho ukradli?
- Je vaša povinnosť ohlásiť stratu na miestnej polícii, bez tohto vám nevydajú náhradný doklad na cestu domov.
- Zavolajte na konzulát a dohodnite si s nimi stretnutie. Ak je konzulát či veľvyslanectvo v inom meste, musíte tam prísť osobne tak či onak.
- Za poplatok vám vydajú náhradný občiansky alebo pas určený výlučne na cestu domov.
Ak ste stratili alebo vám ukradli doklady v zahraničí, choďte na políciu
Najprv choďte na miestnu políciu a nahláste im, že ste stratili pas alebo občiansky. Potom vám môžu poskytnúť policajnú správu, ktorú budete potrebovať na účely poistenia a na získanie náhradného pasu alebo cestovného dokladu. Niektoré policajné orgány nevydajú správu o strate pasov, napriek tomu však choďte na políciu, pretože budete musieť orgánom preukázať, že ste sa pokúsili stratu nahlásiť. Možno už vaše doklady dávno majú.
Kontaktujte najbližšie veľvyslanectvo alebo konzulát
Nebojte sa, stratu a ukradnuté doklady v zahraničí tam riešia každý deň a nikto vám za nič nevynadá. Svoju stratu je potrebné nahlásiť konzulátu alebo veľvyslanectvu. Povedia vám, aby ste sa zastavili po náhradné doklady. Žiaľ, je potrebná osobná návšteva, čo môže v niektorých prípadoch zmanenať nočnú cestu loďou na druhú stranu krajiny a podobne. Kamarátka, nazvime ju Nataša, sa opila na Mykonose deň pred odletom a stratila občiansky. V telefóne na veľvyslanectve jej povedali, že musí prísť loďou do Atén po náhradný doklad, aby ju Gréci pustili z krajiny. Naštastie ho naša Nataša našla na bare, kde sme boli večer predtým.
Požiadajte o náradné núdzové cestovné doklady
Náhradný cestovný doklad vydáva veľvyslanectvo na jednu konkrétnu cestu v konkrétny čas s obmedzenou platnosťou. Takýto doklad slúži len na návrat domov a veľvyslanectvo vám ho vydá za poplatok. K takejto žiadosti je potrebné doniesť dve svoje farebné fotografie pasovéhé formátu a doklad z polície o jeho ocudzení. To sú však oficiálne informácie z našich vládnych stránok, v konečnom dôsledku platí to, čo vám povie do telefónu naše veľvyslanectvo v zahraničí.
Pustia ma do lietadla s fotografiou občianskeho alebo pasu?
Nie. Hoci som už zažil prípad, kedy babenku pustili do lietadla len na fotku občianskeho, bola to výnimka a pracovníčka letiska musela byť na sto percent brigádnička. Do lietadla vás nepustia na fotku občianskeho alebo pasu. Aby som to zhrnul, nikdy si na párty nenoste občiansky – ak ho naozaj treba napríklad na vstup, tam by mohla stačiť fotka. Do zahraničia si noste dva doklady, občiansky aj pas. Pite s rozumom a nedávajte si pas do priehradky v lietadle. Odporúčam si tiež zaobstarať dáke praktické púzdro na doklady.
S láskou, Milan Bez Pasu….ehm, Bez Mapy.