Čo vidieť na Mykonose a kam ísť na výlet podľa Milana Bez Mapy


TIP: Po 9 rokoch blogovania vydávam debutovú knihu INFLUENCER, ktorá však nie je návodom ako cestovať lacno, no osobným pohľadom na zákulisie "dokonalého" života jedného influencera, Milana Bez Mapy.Kniha Influencer, Milan Bez MapyJe to otvorená spoveď bez filtra o tom, kto stojí za značkou Milan Bez Mapy, jedného z najčítanejších cestovateľských blogov na Slovensku. Prečítajte si ju a sledujte ma na Instagrame @milan_bezmapy.


Čo vidieť na Mykonose a kam ísť na výlet? Na to, že som často Grécko na mape cestovateľskej Európy dlhé roky ignoroval, v októbri som mu dal šancu. Dokonca dvakrát. Okrem Mykonosu v mojich cestovateľských plánoch pribudla aj návšteva Korfu. A aj keď sa mi na Korfu páčilo viac, lebo je to zelenší ostrov, Mykonos si tiež zaslúži článok na mojom blogu. Poďme sa spolu pozrieť na to čo vidieť na Mykonose podľa Milana Bez Mapy.

Tipy a rady čo vidieť na Mykonose a kam ísť na výlet podľa Milana Bez Mapy

Čo vidieť na Mykonose a kam ísť na výlet podľa Milana Bez Mapy
Čo vidieť na Mykonose a kam ísť na výlet podľa Milana Bez Mapy

Predtým než začneme by som vám rád dal pár svojich tipov a rád na Mykonos. Koľko stoja letenky, či sa ubytovať v hoteli alebo v Airbnb, ako sa pohybovať po ostrove, koľko vyjde dovolenka na Mykonose a či je na Mykonose draho. Nech sa páči:

Lacné letenky na Mykonos a kedy je najlepšie ísť?

Vďaka kovidu sa mi podarilo kúpiť lacné letenky na Mykonos na poslednú chvíľu. Samozrejme, október je už mimo sezóny, no stále je tu počasie relatívne dobré. Síce sem-tam pršalo, v krátkych nohaviciach sa dalo v pohode chodiť. Za 30 EUR spiatočne z Viedne je trošku náhodička, obvykle idú minimálne okolo stovky. Avšak, mrknite na tento odkaz, možno nájdete zaujímavé lacné letenky na Mykonos aj vy.

Sezóna na Mykonose je podobná letnej turistickej sezóne ako v celej Európe. Od približne júna do polky septembra nájdete na ostrove najviac ľudí a tie najlepšie párty, pre ktoré je ostrov preslávený široko ďaleko. Ako som spomínal, ja som tu bol mimo sezóny, no aj ta sa tu našlo zopár dobrých klubov z ktorých by som chcel vypichnúť najmä Argo Bar.

Ubytovanie na Mykonose, Airbnb alebo hotel?

S ubytovaním na Mykonose naozaj nie je žiaden problém. Zvažoval som Airbnb alebo hotel, no keďže sme boli viacerí, zvíťazil hotel. Aj preto, že nás tam každé ráno čakali raňajky. Airbnb bytov je na Mykonose naozaj neskutočne veľa, či už chcete skromný bytík alebo vilu na pláži. Prikladám sem Airbnb zľavu 25 EUR na prvé ubytovanie. Ja som bol ubytovaný v hoteli Mykonos Beach Hotel s bazénom a raňajkami, desať minút pešo od centra mesta.

Je na Mykonose draho?

Je na Mykonose draho? Nuž, ako pre koho, haha. Mňa Mykonos trošku prekvapil najmä za ceny reštaurácií a podnikov. Keďže som bol približne dva týždne pred Mykonosom na Korfu, myslel som si, že celé Grécko má podobné ceny ako v Bratislave. A potom som prišiel na Mykonos, haha. Drink v podniku stojí okolo 15 až 20 EUR, ak sa chcete najesť v reštaurácii a nejesť len street food souvlaki, tiež si za jedno posedenie nachystajte od 30 EUR vyššie. Aspoň že sa dá takmer všade platiť kartou.

Ceny ubytovania na Mykonose sú tu rôzne v závislosti od toho, akú kvalitu hľadáte, samozrejme. Mykonos je preslávená párty destinácia Európy, populárna aj pre gay komunitu a je tu tomu prispôsobené všetko. S kamoškami sme sa tu zoznámili s miestnimi Grékmi, ktorí nam hovorili ako na Mykonose funguje turistická sezóna a oni.

„Pol roka pracujeme tak, že sa nezastavíme. Keď skončí sezóna a odídu turisti, pol roka nerobíme absolútne že nič.“

Cestovanie po Mykonose

Na čo som už prišiel na Korfu, na ostrovoch si vždy prenajmite auto alebo motorku. Ak je vás menej, určite sa viac oplatí motorka. Je to lacnejšie a lepšie sa s ňou parkuje. To som plánoval spraviť aj ja, no nakoniec nás vozili naši Grécki kamaráti. Celý ostrov obehnete za jeden deň.


Čo vidieť na Mykonose podľa Milana Bez Mapy

Grécka mytológia tvrdí, že názov „Mykonos“ je podľa Gréckeho potomka hudby. Či to je pravda alebo nie, neviem, no jedno je jasné. Mykonos je ostrov vetrov. Neustále tu fúka, či je január alebo júl. Dámy, pripravte si hrebene. Ostrov má približne 12 tisíc obyvateľov, no cez turistickú sezónu sem príde ďalších extra 50 tisíc pracovníkov, ktorí obsluhujú turistov.

Neraz sa teda môže stať, že na ostrove o rozlohe Trenčína nájdete zrazu takmer 100 tisíc ľudí. Ideálne v jednom klube, haha. Plnka, že? Okrem toho je ostrov preplnený mačkami, no takmer žiadnymi psami a na každý deň v roku je tu postavený kostol. Naozaj, všimnite si to.

Hlavné mesto Mykonosu a mlyny

Keď sa budete prechádzať hlavným mestom, a vlastne celým ostrovom, určite si všimnete, že všetky domy sú natreté na bielo. Nejde o zákon ani nič povinné, no nepísané pravidlo, ktoré všetci dodržiavajú. Mesto má prístav, niekoľko skvelých barov so super výhľadmi a niekoľko veterných mlynov. Mlyny sú to prvé, čo uvidíte, keď prídete na ostrov. V minulosti slúžili na mletie pšenice, čím dávali prácu väčšine obyvateľom na ostrove.

Sú otočené smerom na sever, aby zachytili čo najsilnejší vietor. Túlaním sa v uličkách určite prídete aj do časti Little Venice, ktorá patrí k najfotogenickejším v meste.

Čo vidieť na Mykonose

Mlyny na Mykonose
Mlyny na Mykonose.
Návšteva Mykonosu.
Návšteva Mykonosu.
Uličky mesta na Mykonose.
Uličky mesta na Mykonose.

Tipy na podniky a reštaurácie na Mykonose

 • Souvlaki Story Mykonos – brutálne dobré souvlaki v centre mesta,
 • Mamaluka – známa reštaurácia s dobrým Gréckym jedlom, trochu vyššie ceny, no veľmi príjemná atmosféra,
 • Argo – najlepší párty bar, aký sme našli na Mykonose, boli sme tu každý večer, platiť sa dá len v hotovosti,
 • Cosi – bar podobný Argu,
 • Negrita – príjemný koktejl bar s výhľadom na more,
 • Asperanto Galazio Cuisine bar – brutálna reštaurácia mimo mesta s plážovým barom a super hudbou, odporúčam pri západe slnka. Za tento tip ďakujem mojim Gréckym kamarátom z Mykonosu, s ktorými sme sa náhodne zoznámili v lietadle.
Souvlaki Story Mykonos - brutálne dobré souvlaki v centre mesta
Souvlaki Story Mykonos – brutálne dobré souvlaki v centre mesta


Pelikán Petros na Mykonose

„Ahojte, ja som pelikán Petros a pozná ma celý Mykonos. Volám sa podľa prvého pelikána na ostrove, ktorého v roku 1958 zachránili z mora rybári a on tu rozhodol ostať žiť. Neskôr ho zrazilo auto.⁣ Dnes tu spolu so mnou nájdete dvoch pelikánov, obom nám na úctu toho pôvodného hovoria Petros. Avšak, Mykonos nie je pre pelikány pôvodné prostredie a nikto nevie, prečo sme sa tu rozhodli zostať žiť. A my vám to nikdy nepovieme.⁣“

Toto som napísal na svoj Instagram pod fotografiu s pelikánom, ktorý žije na Mykonose. Je to úplná sranda, keď sa človek prechádza úzkymi uličkami bieleho Mykonosu a zrazu narazí na vtáka väčšieho ako priemerný pes. Každá minca má však dve strany. Petros smrdel a vyzeral trochu polomŕtvo. Nemyslím si, že mu je dobre, hlavne keď okolo neho lietali muchy.

Pelikán Petros, maskot Mykonosu.
Pelikán Petros, maskot Mykonosu.

Maják na Mykonose

Jedným z najznámejších turistických atrakcií na Mykonose je rozhodne Faros Armenistis maják. Ten je v prevádzke už vyše 120 rokov. Postavený tu bol po tom, ako neďaleko stroskotal Britský parník menom Volta. Zaujímavosťou, ktorá ma prekvapila, je fakt akým maják vytrábal v minulosti svetlo. Išlo o špeciálny patent, predpokladám spojený s petrolejom, ktorý vyhral v Paríži špeciálnu cenu. Od roku 1983 však fičí na elektrine a pripomína lodiam okolo fakt, že vody okolo ostrovov sú vždy veľmi zradné.

Dostanete sa len autom, keďže to je trochu od ruky, no určite odporúčam pri západe slnka. Ten výhľad na priestranné more a slnko, ktoré sa v ňom strácalo, naozaj stál za všetky drobné. Vezmite si však sveter, fúka tu ešte viac, keďže je maják umiestnený na kopci, aby ho bolo čo najlepšie vidieť z každej strany.

Maják na Mykonose.
Maják na Mykonose.
Jedným z najznámejších turistických atrakcií na Mykonose je rozhodne Faros Armenistis maják. Ten je v prevádzke už vyše 120 rokov. Postavený tu bol po tom, ako neďaleko stroskotal Britský parník menom Volta. Zaujímavosťou, ktorá ma prekvapila, je fakt akým maják vytrábal v minulosti svetlo. Išlo o špeciálny patent, predpokladám spojený s petrolejom, ktorý vyhral v Paríži špeciálnu cenu. Od roku 1983 však fičí na elektrine a pripomína lodiam okolo fakt, že vody okolo ostrovov sú vždy veľmi zradné.
Jedným z najznámejších turistických atrakcií na Mykonose je rozhodne Faros Armenistis maják. Ten je v prevádzke už vyše 120 rokov. Postavený tu bol po tom, ako neďaleko stroskotal Britský parník menom Volta.

Najkrajšie pieskové pláže na Mykonose

Ako som spomenul už viackrát vyššie, Mykonos je o dvoch veciach. O párty a plážach. Ideálne tak, že celý deň strávite na pláži a večer v klube. Trošku som bol z toho sklamaný, lebo ja rád aj veci vidím a v porovnaní s Korfu tu okrem toho veľa nie je. Mykonos je vyprahnutý suchý ostrov, no aspoň tie pláže nie sú na zahodenie. Tu vám vyberám z pláží, ktoré som navštívil ja.

 • Kalafati pláž – pekná dlhá pláž s pieskom,
 • Kalo Livadi – túto mám poznačenú, no nepamätám si prečo, bežte ju omrknúť :)
 • Elia pláž – veľmi priestranná, s barom a dlhým vstupom do mora, nájdete tu aj nudistickú pláž a gay časť,
 • Megali Ammos v meste – mestská pláž Mykonosu, ak inú nestíhate, zastavte sa aspoň tu, je pešo z mesta asi 10 minút, oproti môjmu hotelu
 • Aperanto Galazio Mykonos na pláži Ornos – sem príďte pri západe slnka, sú tu lehátka, reštaurácia aj bar a zo všetkých sa mi páčila najviac

Ak nemáte čas a chcete odo mňa počuť konkrétnu kam ísť, určite vybehnite na Elia beach, ktorá mi prišla pekne priestranná s pekným vstupom do mora. Na večeru si potom vybehnite na pláž Ornos do baru Asperanto Galazio pre perfektný stredomorský zážitok. Samozrejme, za predpokladu, že máte prenajaté auto.

Pláže na Mykonose.
Pláže na Mykonose.
Aperanto Galazio Mykonos na pláži Ornos
Aperanto Galazio Mykonos na pláži Ornos
Aperanto Galazio Mykonos na pláži Ornos
Aperanto Galazio Mykonos na pláži Ornos

Čo vidieť na Mykonose a kam ísť počas návštevy podľa Milana Bez Mapy

Ak by som mal na záver zhrnúť to čo vidieť na Mykonose, povedal by som nasledovné: Najskôr som bol mierne vykoľajený z cien v podnikoch a toho, že na tomto ostrove vaše srdce objaviteľa veľa nenájde.

Neskôr som sa ale naladil na dovolenkovú vlnu, objednal si v Argu gin and tonic, precvičil svoj Austrálsky prízvuk (nepýtajte sa), zahodil za hlavu všetko čo zostalo na Slovensku a totálne sa naladil na Grécku vlnu. A domov sa vrátil do krásneho lockdownu :D Zastavte sa.

S láskou, Milan Bez Mapy


TIP: Po 9 rokoch blogovania vydávam debutovú knihu INFLUENCER, ktorá však nie je návodom ako cestovať lacno, no osobným pohľadom na zákulisie "dokonalého" života jedného influencera, Milana Bez Mapy.Kniha Influencer, Milan Bez MapyJe to otvorená spoveď bez filtra o tom, kto stojí za značkou Milan Bez Mapy, jedného z najčítanejších cestovateľských blogov na Slovensku. Prečítajte si ju a sledujte ma na Instagrame @milan_bezmapy.


Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.