KrížomKrajom #4: Kupujete vajcia z voľného chovu? V rámci môjho cestovania po Slovensku, kde namiesto pamiatok navštevujem našich farmárov a lokálnych výrobcov, som sa zastavil na slepačej farme v Ostraticiach, kúsok od Partizánskeho.
Nemáte čas čítať? Vypočujte si článok ako podcast:
Vajcia z voľného chovu alebo vajcia z klietky – je tam rozdiel?
O čo ide? V spolupráci s potravinami Kraj v roku 2019 cestujem po Slovensku trochu inak. Navštevujem našich lokálnych výrobcov a farmárov, ktorí vyrábajú poctivé potraviny tradičnými spôsobmi, nie masovo. Každý mesiac navštevujem jedného výrobcu, ktorého produkty následne putujú do regálov potravín Kraj. Vlogy a články zo všetkých návštev nájdete v podkategórii Krížom Krajom s Milanom Bez Mapy.
V tomto článku si povieme niečo o tom, ako sa chovajú sliepky, ako skladovať vajcia, ako sa označujú ich vajíčka a aj to, že sliepky sa niekedy nudia a pár dôvodov, prečo kupovať vajíčka z voľného výbehu. Navyše, naše slovenské.
Celý vlog z návštevy si pozrite tu:
Vajcia z voľného chovu spoznáte podľa označenia na škrupine
Na výlet na slepačiu farmu v Ostraticiach, Kováčik FARM, sa ku mne pridala aj kamarátka, Silvia Križanová. Čo sme sa dozvedeli? Každé vajce, ktoré sa komerčne predáva, musí byť označené špeciálnym kódom, ktoré vám presne povie to, akým spôsobom je sliepka chovaná a kde býva. Naozaj vám odporúčam všímať si to, keďže medzi vajíčkom z chovu vo voľnom výbehu a vajíčkom z klietkového chovu je rozdiel nie len v tom, ako je sliepka chovaná a ako je s ňou zaobchádzané, no často to súvisí aj s kvalitou jej krmiva. Masový chov rovná sa šetrenie na kvalite krmiva.
Ideme nájsť vajcia z voľného chovu
Vedeli ste, že ak je žĺtko vo vajíčku nápadne žlté, až oranžové, mnohokrát je dofarbené? Vajíčka z voľného výbehu, alebo z BIO chovu, majú prirodzenú žltú farbu. Nie sivú, nie oranžovú. Normálnu. Vajcia z voľného chovu vyzerajú normálne, nie zle, nie extrémne dobre.
Označenie kódov na vajciach z bio chovu, voľného výbehu, podstieľky a klietkového chovu je na škrupine
- 0 je pre vajcia, ktoré sú chované ekologicky v bio kvalite. Sú kŕmené bio krmivom a chované v ekologickom poľnohospodárstve.
- 1 je pre vajcia, ktoré sú zo sliepok chovaných vo voľnom výbehu. Na jednu sliepku pripadajú minimálne 4 metre štvorcové výbehu. V kuríne ich na meter štvorcový nemôže byť viac ako 12 sliepok.
- 2 je pre vajcia sliepok, ktoré sú v podstieľkovom chove. Každá tu má pre seba približne 1 meter štvorcový.
- 3 je pre vajcia z klietkového chovu. Na jednu sliepku pripadá približne 550 cm2 priestoru, čo je približne jeden hárok A4 papiera. 70% sliepok chovaných na Slovensku žije v klietke. Žiaľ.
Toto si nevymysleli farmári, ide o legálne nariadenie vlády na minimálne požiadavky na ochranu sliepok a dozvedel som sa to pri písaní tohto článku. Okrem iného sa vajcia označujú aj podľa veľkosti (S, M, L…), väčšinou na balení.
Prečo kupovať vajcia z voľného výbehu?
Vyvážené nutričné hodnoty sú pre mňa najpresvedčivejším dôvodom, prečo kupovať vajcia z voľného výbehu. Jedno vajce obsahuje približne 6 gramov proteínu, omega 3 mastné kyseliny a vitamíny A, D a E.
Dokonca, sliepky, ktoré sú chované vo voľnom výbehu, sú pravidelne vystavené slnku, čo je veľmi dôležité. V ich vajciach je preto až šesťkrát viac vitamínu D. Sliepky, ktoré majú voľný výbeh, sa nenudia. Toto mi napísal jeden čitateľ na Instagrame (@milan_bezmapy). Ako teda spoznať sliepku, ktorá nemá pestrý život? Má vytrhané perie, lebo sa nemá kde prechádzať a ako sa zabaviť. Tak si navzájom s ostatnými sliepkami v kurníku trhajú perie, čím vznikajú rany a vstupné brány pre choroby a stres. Ten sa prenáša do vajíčok a následne do ľudí.
Cholesterol vo vajciach – do akej miery je zdravý a koľko cholesterolu denne môžeme zjesť?
Čo je cholesterol? Tuk. Cholesterol vo vajciach nájdeme vždy, no už dávno sa prišlo na to, že v zdravej miere nie je škodlivý a bez cholesterolu by nebol život možný, keďže ho potrebuje každá bunka v tele pre správny chod. Telo si ho dokonca (až 80%) tvorí samé, v pečeni (zdroj 2). Ak je ale cholesterolu veľa, usadzuje sa na stenách tepien a zabraňuje prietoku krvi. Bežné vajce obsahuje približne 164 miligramov cholesterolu, čo je polovica odporúčaného denného príjmu.
Skladovanie vajec mimo chladničky – je bezpečné?
Keď som cestoval po Ázii a rôznych vonkajších trhoch, všimol som si, že okrem zeleniny tu majú v tieni pod slnečníkmi povykladané aj vajcia. Meh! Hovorím si. Odmalička som bol naučený, že vajcia sa majú skladovať v chladničke. Alebo nie? Keď som sa na to pýtal mamy, hovorila, že oni ich skladovali v špajzi a vajíčka boli úplne v pohode.
FAKT: Inak, ja som sa práve dozvedel, že na to, aby sliepka znášala vajcia, vôbec nepotrebuje kohúta =D
Vajcia sa nemusia skladovať v chladničke
Ideálna teplota na skladovanie vajec je od 5 do 12 stupňov, no krátkodobé skladovanie vo vyššej teplote vajíčku neuškodí. Má totiž svoj prirodzený ochranný obal. Vajcia neumývajte, lebo im tento ochranný obal narušíte a dostanú sa do nich baktérie. Skladujte ich v suchej chladnej miestnosti so stabilnou teplotou – skladovanie v dvierkach chladničky je zlé, keďže tie sa niekoľkokrát denne otvárajú a zatvárajú a teplota sa tu mení ako na kolotoči. Aby som to teda zhrnul:
Ako skladovať vajcia mimo chladničky
- Vajcia môžete skladovať mimo chladničky v miestnosti so stálou teplotou do 12 stupňov (špajza, komora).
- Ak ich dávate do chladničky, nesmú byť vo dvierkach. Tam sa teplota rýchlo strieda počas dňa, ako dvere otvárate a zatvárate. Dajte ich do zadnej časti chladničky, kde je stála teplota.
- Vajcia nikdy neumývajte. Zmyjete ich ochranný obal a vniknú doňho baktérie a vajcia pokazia. Ak vidíte v potravinách vajíčko, na ktorom je pierko (alebo niečo iné, ehm), je to tak správne a máte istotu, že s vajíčkom bolo zachovávané dobre. Vajíčko obsahuje mikro praskliny, cez ktoré sa vedia baktérie dostať dnu, ak sa umyje.
Kováčik FARM v Ostraticiach chová sliepky vo voľnom výbehu a kŕmi ich pšeničnými klíčkami
Ako som vyššie spomenul, 70% sliepok chovaných na Slovensku žije v klietke. To sa ale netýka pána Andreja Kováčika z Ostratíc, ktorý si založil vlastnú slepačiu farmu, kde majú jeho sliepky voľný výbeh a spĺňajú kritériá ako štyri metre štvorcové na jednu sliepku. Povedal mi:
„Ak sa sliepky rozhodnú, že chcú ísť von, jednoducho sa vezmú idú na prechádzku.“
Voľný chov sliepok je pre Andreja relax. Sliepky kŕmi zmesou vlastnej receptúry, ktorej základ tvorí pšenica, kukurica, sója a čerstvé pšeničné klíčky. Tie dodávajú sliepkam potrebné vitamíny a enzýmy. Aby si sliepky vytvorili škrupinu, potrebujú vápnik, čiže majú prístup k vápencu a malým kamienkom, ktoré im ho v žalúdku pomáhajú drviť. Vajíčka z voľného výbehu od Kováčik FARM nájdete v regáloch potravín Kraj.
Zdroj 1 – https://honsch.wordpress.com/2011/04/13/kody-vajec/
Zdroj 2 – https://feminity.zoznam.sk/c/902663/kolko-vajec-denne-je-bezpecne-zjest-takto-sa-oblukom-vyhnete-vysokemu-cholesterolu
Preferujem vajíčka minimálne z voľného výberu, pretože sa sliepky živia aj trávou vonku. Tráva obsahuje ďalšie potrebné živiny, ktoré obohacujú sliepky a vajíčka a tým pádom sú oveľa výživnejšie ako z klietkového chovu.
Rovnako aj ja. Iné ani nekupujem