Home Články Lyžiarske nohavice sú nanič, ak sú len pekné. Zohrejú ťa na svahu?

Lyžiarske nohavice sú nanič, ak sú len pekné. Zohrejú ťa na svahu?

0
Lyžiarske nohavice sú nanič, ak sú len pekné. Zohrejú ťa na svahu?
lyžiarske nohavice

Lyžiarske nohavice: Základom dobrej lyžovačky je dobré oblečenie. Často sa stáva že ľudia podľahnú rôznym akciám alebo zľavám a kúpia si úplne nevhodné oblečenie, prípadne také, ktorá nespĺňa požiadavky konkrétneho zákazníka, teba. Najhoršie je, ak počas lyžovačky prechladneš. Jednoducho povedané zvykneme nachladnúť „odspodu“, preto treba zvýšenú pozornosť venovať výberu najdôležitejšej časti oblečenia na svah, a to lyžiarskych nohavíc. Ak budú len pekné a neohrejú ťa, sú to vyhodené peniaze.

Dobré lyžiarske nohavice sú viac ako len pekné

lyžiarske nohavice
Tomuto hovorím lyžiarsky raj

Nevykašli sa na výber vhodného termoprádla. Alkohol na svahu ťa nezahreje dostatočne

Za základ lyžiarskeho oblečenia považujem určite termoprádlo, ktoré sa rozdeľuje podľa zloženia na syntetické a vlnené. Syntetické je ideálne na beh, bicyklovanie a vlnené skôr na lyžovanie, horolezectvo, skialpinizmus, expedície. Výber termoprádla pozostáva aj z individuálnych preferencií jednotlivého zákazníka. Niektorí odmietajú merino vlnu, lebo ich pocitovo škriabe. Príčina je často iba v nekvalitne spracovanom materiáli a podobne to platí aj o syntetickom materiáli, keď sú za nepríjemnými pocitmi nedostatočne jemne vyčesané polyesterové vlákna.

Pod naozaj kvalitné teplé lyžiarske nohavice sú najlepšie paradoxne syntetické materiály, nakoľko vlna môže niekedy sťažiť odparovanie prebytočnej vlhkosti a spôsobiť nadmerné potenie.

Lyžiarske nohavice a materiál kráčajú ruka v ruke

Základom pri výbere lyžiarskych nohavíc je hodnota vodeodolnosti za 24 hodín (ľudovo vodný stĺpec) ale takisto aj paropriepustnosti, ktoré ti zhruba napovedia viac o základných parametroch lyžiarskeho oblečenia. Minimálne hodnoty by mali byť medzi 8000-10000 mm / 24 h, pri náročnejších vysokohorských podmienkach 15000-20000 mm / 24 h a viac. Nie je dôležité akú si kupuješ značku, ale kto vyrobil materiál. Existuje iba niekoľko málo svetových prvovýrobcov technických funkčných tkanín. Medzi najviac etablovaných producentov patria francúzsky DUPONT s materiálom GORE – TEX , švajčiarsky SCHOELLER s technológiou C – CHANGE CORK SHELL alebo japonský výrobca TORAY s membránou DERMIZAX.

lyžiarske nohavice
Upriam svoju pozornosť na lyžiarske nohavice.

Každá technológia má tú istú úlohu , udržať ťa v teple, suchu a zároveň zabrániť nadmernému poteniu. Momentálne sa znalci zhodnú na tom, že jednoznačným technologickým lídrom v oblasti výroby vývoja lyžiarskeho oblečenia je švajčiarska firma KJUS ( vyslovuje sa šus )

Správne lyžiarske nohavice ochránia aj pri páde

Menej známou avšak nie menej dôležitou funkciou lyžiarskych nohavíc je ochrana pred odreninami a inými zraneniami pri páde. Vrchná časť textílie je uspôsobená tak, aby sa neroztrhla ani pri páde na zľadovatený extrémne drsný povrch zjazdovky vo vysokej rýchlosti. Niektorí výrobcovia dokonca ponúkajú lyžiarske nohavice s integrovanými chráničmi kolien a zadných partií tela. Je to však trochu nepraktické riešenie, nakoľko sa zároveň významne zvyšuje váha, čím utrpí najmä úroveň tvojho komfortu.

Prémiová kvalita ale niečo stojí

Takéto lyžiarske nohavice sú síce finančne náročné, ale oplatí sa do nich investovať, lebo vydržia pomerne dlhú dobu bez výraznej zmeny funkčných parametrov, nezraníš sa, neprechladneš v nich a nestráviš zvyšok lyžovačky v hotelovej izbe. Výhodou prémiových lyžiarskych nohavíc sú aj rôzne príjemné technické vychytávky ako integrované ventilačné systémy, ručne leštené zipsy alebo dizajnové doplnky z pravej kože. Proste vecičky.

lyžiarske nohavice
Lyžovačka tvoja každoročná.

A kde ich nájdeš ?

V najväčších špecializovaných predajniach pre zjazdové lyžovanie Suwisport Bratislava a Košice majú v ponuke široký sortiment lyžiarskych nohavíc pre deti aj dospelých.

Počnúc sezónou 2016/2017 ponúka Suwisport exkluzívne na Slovensku produkty značky KJUS vrátane prísne limitovanej edície 7SPHERE , ktorá vyhrala tento rok prestížnu cenu ISPO AWARD 2016 za najlepšie lyžiarske oblečenie sveta a nemeckú luxusnú značku TONI SAILER, ktorá je legendárna spojením maximálnej elegancie a špičkových parametrov. Pre deti sú v ponuke lyžiarske nohavice značky LEGOWEAR od legendárneho dánskeho výrobcu hračiek. Ale pozor ! LEGOWEAR nie je žiadna hračka ale vysoko sofistikované lyžiarske oblečenie pre deti s parametrami až do 10000/10000 mm/24 h.

Ešte jedna užitočná rada. Ak chceš získať odborné informácie a špičkové poradenstvo, vždy sa oplatí radšej navštíviť špecializované odborné predajne odkiaľ odídeš spokojný.

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.