Moja mama dbala na správny výber detských lyžiarok. Zachránila mi nohu.

107,392FansLike
190,436FollowersFollow
108,606FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer na Slovensku podľa Forbes.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Výber detských lyžiarok: Deti treba už odmalička viesť k športovaniu a  medzi veľmi obľúbené zimné športy patrí určite lyžovanie. Samotnému lyžovaniu predchádza mnoho starostí s výberom výstroja. Jednou z najhorších ale zároveň najdôležitejších je určite výber detských lyžiarok. Ja som ako dieťa lyžoval, no nikdy som si k tomu nenašiel dáky vrúcny vzťah. Avšak, dodnes ďakujem svojim rodičom, že pri výbere detských lyžiarok nepočúvali moje mrnčanie.

Moja mama dbala na správny výber detských lyžiarok.

výber detských lyžiarok
To ho mohlo stáť nohu. Inak toto som ja na lyžiach pred 20 rokmi, lol

Nenechaj sa oklamať krpcami, lyžiarky musí vyberať dospelý

Ako vybrať lyžiarky: Deťom treba vyberať lyžiarky naozaj starostlivo aby im hlavne dobre sedeli na nohe, čo je úplným základom úspechu bezpečnej lyžovačky. Základ správneho výberu lyžiarky tkvie v presnom premeraní nielen správnej dĺžky ale aj šírky chodidla. Podľa šírky sa vyberá vhodný typ lyžiarky, lebo ak bude lyžiarka príliš úzka, budú im tŕpnuť nohy a bude im zima. Naopak, ak budú lyžiarky zbytočne široké, budú tvoje deti ľudovo povedané lyžovať v lyžiarkach a o bezpečnom lyžovaní v tomto prípade nemôže byť ani reč. Nikdy nedaj  na prvú okamžitú reakciu detí, že lyžiarky tlačia, musíš im lyžiarky najprv zapnúť, aby sa im posunula päta do správnej polohy. Ak problém podľa dieťaťa pretrváva je veľmi vhodné overiť si to nasledovným postupom:

Vyber papuču z vnútornej časti lyžiarky a vyskúšaj priamo na nohu, pričom ak zistíš, že v lyžiarke je ešte veľa miesta, treba vybrať menšiu a postup opakovať. Správna veľkosť je vtedy, ak má dieťa v lyžiarke miesto maximálne centimeter. Ak by tam toho miesta bolo viac, stane sa, že noha sa bude počas lyžovania nadmerne posúvať a hrozí úraz vyplývajúci z horšej ovládateľnosti lyží hlavne v kritických situáciách.

výber detských lyžiarok
Nenechaj sa oklamať, deti klamú a pre to sa poraď s výberom s odborníkom

Ortopedické problémy a lyžovanie

Niekedy sa stáva, že napriek tomu že ste vybrali správnu dĺžku aj šírku lyžiarky, deti sa sťažujú, že lyžiarka neznesiteľne tlačí a to hlavne v oblasti priehlavku alebo kĺbov prstov. Problém môže byť v prepadnutej klenbe chodidla, ľudovo „plochej nohe“ tvojej ratolesti. V dnešnej dobe je to veľmi rozšírený problém a nielen u detí s nadváhou. Avšak, v serióznej odbornej predajni lyžiarskeho výstroja ti školený personál dokáže diagnostikovať tento problém pomocou termického odtlačku chodidla. V prípade zistenia tohto problému dokážu poradiť nákup vhodných ortopedických športových vložiek.

Vložky do lyžiarok problém odstránia tak, že vytvarujú klenbu detského chodidla do správneho tvaru mostíka a de facto skrátia nohu aj o centimeter, čím sa okamžite odstráni problém a detská lyžiarka prestane tlačiť.

Nakupovanie detských lyžiarok v predajni

Odporúčam nakupovať v špecializovanej odbornej predajni s dostatočným časovým predstihom a nie na poslednú chvíľu priamo pod svahom, kde býva už často hlavne počas hlavnej lyžiarskej sezóny veľmi obmedzený výber.

výber detských lyžiarok
Ja som si k lyžovaniu nikdy vzťah nenašiel

Detské lyžiarky majú väčšinou jednu až tri klipsne, čo samozrejme úplne postačuje. Materiál klipsní detských lyžiarok je najčastejšie z plastu, nie je to síce tragédia ale hlavne v nízkych teplotách môžu prasknúť. Svetlou výnimkou je prémiový výrobca lyžiarok LANGE, člen francúzskej lyžiarskej skupiny Rossignol Group, ktorý ponúka aj detské lyžiarky iba s kovovými klipsňami. Práve preto platí, že pri výbere správnych detských lyžiarok rozhoduje aj cena. Vždy sa oplatí priplatiť za kvalitnejšie, kedy býva rozdiel nielen v kvalite materiálu ale aj v spracovaní. Výber detských lyžiarok sa nikdy nesmie uponáhľať.

Ľudia kupujú deťom väčšie detské lyžiarky s tým že ich dorastú, prípadne ti to poradí neskúsený predajca. Potom vznikajú vážne zranenia a úrazy ktoré ti za pár ušetrených eur určite nestoja. Navštív Suwisport v Bratislave alebo v Košiciach, najväčšie špecializované predajne lyžiarskeho výstroja pre zjazdové lyžovanie so skúseným stabilným personálom a dennodennou praxou pri výbere lyžiarskej obuvi.

Prenájom lyžiarok sa oplatí, no do akej miery?

V dnešnej dobe je veľkou výhodou, že človek si môže lyžiarky ako aj celý výstroj požičať a tým pádom má dieťa každý rok lyžiarky tak akurát. Ak dieťa lyžuje intenzívnejšie, alebo jednoducho nechcete absolvovať výber lyžiarok s deťmi pred každou lyžovačkou, existuje v predajniach Suwisport moderné riešenie. Jedná sa o dlhodobý prenájom lyžiarok pre deti. V skratke sa jedná o cenovo výhodný ročný alebo dvojročný časový paušál ktorý vyrieši všetky problémy s rýchlo rastúcimi potomkami. Kúpa a výber detských lyžiarok alebo prenájom je však už na tebe.

Napríklad ak si predplatíš paušál na obdobie dvoch rokov, máš za poplatok 70 € možnosť vybrať si akékoľvek nové alebo použité detské lyžiarky s možnosťou vymeniť ich počas celého obdobia prenájmu. Táto služba šetrí prírodu, nakoľko zdieľaním výrobkov znižuješ potrebu nadmernej výroby priemyselných produktov s dopadmi na životné prostredie. Tak, aby sa aj naše deti v budúcnosti mali kde lyžovať. Avšak, vždy dbaj na správny výber detských lyžiarok.

Milan „Bez Mapy“ Bardún, svet k tebe domov už od roku 2013

PS: Páčil sa alebo ti pomohol môj článok? Poďakuj sa mi kávou 🙂
Uložiť

Uložiť

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.