Práca na farme na Havaji: Keď som bol v novembri na Fiji a bol sklamaný z tejto krajiny, rozmýšľal som kam ďalej. Nakoľko som mal letenku z Fiji naspäť do Sydney, rozhodol som sa ísť viac na východ a kúpil si ďalšiu letenku a to rovno na Havaj. Keďže som si ju kúpil asi desať dní pred odletom, bola to najdrahšia letenka v mojom živote. Ale neľutujem to, skôr ľutujem tri týždne premrhaného času na Fiji. Na Havaji som strávil mesiac a z toho dva týždne pracoval ako dobrovoľník na farme. Bola to moja prvá skúsenosť a bola to úplná pohroma – ale pekne po porade.
Práca na Farme na Havaji bola pre mňa lekcia, ako hlboko dokážem ísť
Ako som spomenul, bola to moja prvá skúsenosť s farmárčením v živote. A rovno na Havaji, dobré nie? Avšak, hneď na začiatku som spravil niekoľko chýb. Toto sú tie najhoršie:
6 chýb, ktoré som spravil ešte pred tým, než som na farmu prišiel
- Neopýtal som sa majiteľov, koľko majú rokov
- V profile na stránke Workawayers.info nemali žiadnu fotografiu farmy
- Neopýtal som sa na to, ako riešia sprchu na farme (koho by to napadlo)
- Neopýtal som sa, či majú neustály prístup k elektrine a internetu
- Neopýtal som sa, ako je farma ďaleko od civilizácie. Práca na farme na Havaji odrezanej od sveta nebolo až také žúžo
- Nedal som na svoje pocity a na farmu sa hrnul hlava nehlava len aby som ušetril
Inak, Havaj je jediné miesto na zemi, ktoré som doteraz navštívil, kde sa môžem ísť jeden deň potápať a neskôr lyžovať. Preto k plavkám nabudúce zbalím aj lyžiarske oblečenie.
Majitelia, Ana a David boli veľmi milý pár, ktorý sa usadil na farme pred deviatimi rokmi. Spolu tu pestujú kávu, ktorú predávajú. Táto farma sa nachádza na ostrove Big Island neďaleko mesta Kona a Kona coffee je známa v celom svete. Podmienky pre rast kávy sú tu naozaj vynikajúce a vlhké podnebie je ideálne pre akékoľvek farmárčenie. Avšak, Ana mala asi 60 rokov a David zhruba tiež. Nemám problém so starými ľudmi, ale žiť s nimi dva týždne v kuse bolo na mňa priveľa. Práca na farme na Havaji ma naučila žiť na totálnom minime.
TIP: Keď som farmu opustil o týždeň skôr, než som mal, cestoval som. Pozri si, čo vidieť na Big Island, najväčšom havajskom ostrove. Padneš na riť.
Na stránke Workwayers sa môže registrovať akákoľvek farma z celého sveta. Je tam viacero slovenských a na Havaji je ich naozaj veľa. Táto však nemala v profile žiadnu fotografiu a nevedel som, do čoho idem. Ak by som videl „chatku“ v ktorej budem bývať, hneď by som si to rozmyslel. Moja chatka nemala sklenené okná, len sieťku. V noci tam bola pekne zima a nakoľko som tam nemal elektrinu, od 18:00 bola tma ako v hrobe a ja som išiel spať. Celú noc ma budili divé prasce a ešte divnejšie zvuky z džungle.
Najlepšie bolo, keď mi David povedal o takzvaných „night walkers“ (noční pochodovači), čo sú muži, ktorí chodia v noci džungľou a je zakázané sa na nich pozerať. Pravdepodobne sa ma snažil iba vystrašiť, ale mne to v tom momente vôbec neprišlo vtipné. Práca na farme na Havaji a vtipy o divných ľuďoch v džungli? Prosím, už nie.
Sprcha bola úplná katastrofa. Nakoľko išlo o super-duper organickú farmu, sprchovali sa v dažďovej vode. Aj keď som žil uprostred pralesa, nepršalo dostatočne a nádoby na vodu boli prázdne. Za dva týždne som sa sprchoval dva krát čo pri každodennej práci, kde sa potíš v džungli nebolo príjemné. Podobne extrémne bola na tom aj elektrina, ktorú si vyrábali pomocou solárnych panelov. Ak svietilo slnko, išla elektrina a aj internet. Problém bol, že keď svietilo slnko bol ideálny čas na prácu na farme a nie čas na sedenie za počítačom. Ja som digitálny nomád a pracujem cez internet. Len zázrakom som za celé dva týždne čo som tam bol zarobil na internete dáke peniaze.
[socialpoll id=“2413572″]
Farma bola uprostred džungle, ďaleko od civilizácie a ak som sa chcel dostať do najbližšieho mesta, musel som pešo prejsť pol hodinu cez hustú džungľu po rozbitej ceste a potom si zobrať stop, nakoľko odtiaľ chodil jeden autobus denne a to mrte skoro ráno.
Malo to aj pozitívne stránky? Samozrejme
Aby som Ane a Davidovi nekrivdil, farma bol pre mňa neuveriteľný zážitok, ktorý mi ukázal ako ďaleko dokážem ísť. Obaja boli veľmi milí, varili mi a pýtali sa ma, či sa mám dobre. Na farme boli dva psy, Huku a Melly s ktorými som sa často hral. Mali asi sedem krásnych mačiek a farmu plnú ovocia.
Vždy som si išiel natrhať dáke ovocie ako mandarinky či guava, pozeral na západy slnka a počúval príbehy Any, ktorá kedysi pracovala pre leteckú spoločnosť. Ale dva týždne mi úplne stačili. Práca na farme na Havaji bola životná skúsenosť.
Milan „Bez Mapy“ Bardún, svet k tebe domov už od roku 2013 PS: Páčil sa alebo ti pomohol môj článok? Poďakuj sa mi kávou 🙂