Práca na farme na Havaji bola moja lekcia ako hlboko dokážem ísť

Pedikúra rybičkami je nebezpečná a môže viesť k amputácii prstov

Pedikúra rybičkami je jedna z tých najhorších vecí, ktoré si môžete dopriať na dovolenke. Sám som ju kedysi skúsil, kým som ešte nevedel, aké...

Kde hľadať študentské zľavy na letenky & zľavový kód od Emirates

Študentské zľavy na letenky existujú, no veľmi sa o nich nehovorí. Prečo? Podľa mňa sa neoplatia. Respektíve, majú naozaj veľa rôznych podmienok, ktoré nespĺňa...

Mount Everest nie je najvyššia hora sveta. Milan búra mýty.

Mount Everest nie je najvyššia hora sveta. Je to Mauna Kea na Havaji, pokiaľ sa počíta výška od základne k vrcholu. Jej základňa sa...

Ako zarába Ryanair ak má letenky za 9 Eur? Milan búra mýty

Letenky za 9 Eur sa stali legendárnymi a predáva ich najmä Ryanair a iné nízkonákladové letecké spoločnosti. Ryanair je nízkonákladová letecká spoločnosť, ktorá zarába...

Prečo potrebujem kreditnú kartu pri prenájme auta na dovolenke?!

Prečo potrebujem kreditnú kartu pri prenájme auta na dovolenke?! Má to niekoľko dôvodov, ktorými sa chráni spoločnosť, ktorá vám auto prenajíma. A hoci sa...

3 rady ako dostať odškodné za meškanie lietadla + zľavový kód

Odškodné za meškanie lietadla je niečo o čom mnohí ani len netušia, že môžu dostať a majú nárok. Veľakrát mi píšete na Instagrame, že...
97,246FansLike
163,701FollowersFollow
103,101FollowersFollow

Práca na farme na Havaji: Keď som bol v novembri na Fiji a bol sklamaný z tejto krajiny, rozmýšľal som kam ďalej. Nakoľko som mal letenku z Fiji naspäť do Sydney, rozhodol som sa ísť viac na východ a kúpil si ďalšiu letenku a to rovno na Havaj. Keďže som si ju kúpil asi desať dní pred odletom, bola to najdrahšia letenka v mojom živote. Ale neľutujem to, skôr ľutujem tri týždne premrhaného času na Fiji. Na Havaji som strávil mesiac a z toho dva týždne pracoval ako dobrovoľník na farme. Bola to moja prvá skúsenosť a bola to úplná pohroma – ale pekne po porade.

Práca na Farme na Havaji bola pre mňa lekcia, ako hlboko dokážem ísť

Práca na Farme na Havaji
Dva týždne bez sprchy a elektriny v džungli. Asi sa to na mne odrazilo.

Ako som spomenul, bola to moja prvá skúsenosť s farmárčením v živote. A rovno na Havaji, dobré nie? Avšak, hneď na začiatku som spravil niekoľko chýb. Toto sú tie najhoršie:

6 chýb, ktoré som spravil ešte pred tým, než som na farmu prišiel

  1. Neopýtal som sa majiteľov, koľko majú rokov
  2. V profile na stránke Workawayers.info nemali žiadnu fotografiu farmy
  3. Neopýtal som sa na to, ako riešia sprchu na farme (koho by to napadlo)
  4. Neopýtal som sa, či majú neustály prístup k elektrine a internetu
  5. Neopýtal som sa, ako je farma ďaleko od civilizácie. Práca na farme na Havaji odrezanej od sveta nebolo až také žúžo
  6. Nedal som na svoje pocity a na farmu sa hrnul hlava nehlava len aby som ušetril

Inak, Havaj je jediné miesto na zemi, ktoré som doteraz navštívil, kde sa môžem ísť jeden deň potápať a neskôr lyžovať. Preto k plavkám nabudúce zbalím aj lyžiarske oblečenie.


Práca na Farme na Havaji
Ana a David trávili čas hraním kariet vo svojej obývačke
Práca na Farme na Havaji
Takto vyzerala ich kuchyňa

Majitelia, Ana a David boli veľmi milý pár, ktorý sa usadil na farme pred deviatimi rokmi. Spolu tu pestujú kávu, ktorú predávajú. Táto farma sa nachádza na ostrove Big Island neďaleko mesta Kona a Kona coffee je známa v celom svete. Podmienky pre rast kávy sú tu naozaj vynikajúce a vlhké podnebie je ideálne pre akékoľvek farmárčenie. Avšak, Ana mala asi 60 rokov a David zhruba tiež. Nemám problém so starými ľudmi, ale žiť s nimi dva týždne v kuse bolo na mňa priveľa. Práca na farme na Havaji ma naučila žiť na totálnom minime.


TIP: Keď som farmu opustil o týždeň skôr, než som mal, cestoval som. Pozri si, čo vidieť na Big Island, najväčšom havajskom ostrove. Padneš na riť.


Na stránke Workwayers sa môže registrovať akákoľvek farma z celého sveta. Je tam viacero slovenských a na Havaji je ich naozaj veľa. Táto však nemala v profile žiadnu fotografiu a nevedel som, do čoho idem. Ak by som videl „chatku“ v ktorej budem bývať, hneď by som si to rozmyslel. Moja chatka nemala sklenené okná, len sieťku. V noci tam bola pekne zima a nakoľko som tam nemal elektrinu, od 18:00 bola tma ako v hrobe a ja som išiel spať. Celú noc ma budili divé prasce a ešte divnejšie zvuky z džungle.

Najlepšie bolo, keď mi David povedal o takzvaných „night walkers“ (noční pochodovači), čo sú muži, ktorí chodia v noci džungľou a je zakázané sa na nich pozerať. Pravdepodobne sa ma snažil iba vystrašiť, ale mne to v tom momente vôbec neprišlo vtipné. Práca na farme na Havaji a vtipy o divných ľuďoch v džungli? Prosím, už nie.

Práca na Farme na Havaji
V havajskej džungli žije mnoho zvierat
Práca na Farme na Havaji
Chatrč v ktorej som žil dva týždne. Bola to skúška.
Práca na Farme na Havaji
Pitnú vodu sme si chodili kupovať do mesta

Sprcha bola úplná katastrofa. Nakoľko išlo o super-duper organickú farmu, sprchovali sa v dažďovej vode. Aj keď som žil uprostred pralesa, nepršalo dostatočne a nádoby na vodu boli prázdne. Za dva týždne som sa sprchoval dva krát čo pri každodennej práci, kde sa potíš v džungli nebolo príjemné. Podobne extrémne bola na tom aj elektrina, ktorú si vyrábali pomocou solárnych panelov. Ak svietilo slnko, išla elektrina a aj internet. Problém bol, že keď svietilo slnko bol ideálny čas na prácu na farme a nie čas na sedenie za počítačom. Ja som digitálny nomád a pracujem cez internet. Len zázrakom som za celé dva týždne čo som tam bol zarobil na internete dáke peniaze.

[socialpoll id=“2413572″]

Farma bola uprostred džungle, ďaleko od civilizácie a ak som sa chcel dostať do najbližšieho mesta, musel som pešo prejsť pol hodinu cez hustú džungľu po rozbitej ceste a potom si zobrať stop, nakoľko odtiaľ chodil jeden autobus denne a to mrte skoro ráno.

Práca na Farme na Havaji
Takto vyzerá káva pred tým, než sa ide pražiť
Práca na Farme na Havaji
Varili mi naozaj dobre, väčšinou z toho, čo vyprodukovala farma
Práca na Farme na Havaji
Raz ma vzali na piknik na pláž, kde som sa mohol osprchovať vo verejnej sprche

Malo to aj pozitívne stránky? Samozrejme

Aby som Ane a Davidovi nekrivdil, farma bol pre mňa neuveriteľný zážitok, ktorý mi ukázal ako ďaleko dokážem ísť. Obaja boli veľmi milí, varili mi a pýtali sa ma, či sa mám dobre. Na farme boli dva psy, Huku a Melly s ktorými som sa často hral. Mali asi sedem krásnych mačiek a farmu plnú ovocia.

Vždy som si išiel natrhať dáke ovocie ako mandarinky či guava, pozeral na západy slnka a počúval príbehy Any, ktorá kedysi pracovala pre leteckú spoločnosť. Ale dva týždne mi úplne stačili. Práca na farme na Havaji bola životná skúsenosť.

Práca na Farme na Havaji
Spolu sme išli aj na farmárske trhy pri meste Hilo
Práca na Farme na Havaji
A takto zapadalo slnko každý večer priamo do oceánu

Milan „Bez Mapy“ Bardún, svet k tebe domov už od roku 2013 PS: Páčil sa alebo ti pomohol môj článok? Poďakuj sa mi kávou 🙂
Uložiť

Uložiť

Uložiť

Travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Dvojnásobný víťaz Social Awards 2022 & 2023 v kategórii Cestovanie, autor knihy Influencer a 2. najvplyvnejší influencer Slovenska podľa rebríčka Forbes 2023.

Milan Bez Mapy

Bloger, spisovateľ, influencer

Najnovšie blogy

dnes najčítanejšie

DISKUSIA

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.