Čo navštíviť v Košiciach podľa Milana Bez Mapy a tipy na aktívny odpočinok

103,217FansLike
188,229FollowersFollow
108,306FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer na Slovensku podľa Forbes.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Čo navštíviť v Košiciach? Vitajte, ste na správnom mieste. V Košiciach som strávil tri intenzívne dni spoznávaním historického centra, mesta, blízkeho okolia aj gastronómie na svetovej úrovni.

V tomto článku vám prinášam všetky tipy, ktoré sa mi podarilo nazbierať, rovnako ako aj tipy na reštaurácie a ubytovanie. Košice patria medzi moje obľúbené mestá na Slovensku a vždy sa sem veľmi rád vraciam. Prečítajte si prečo. Tento článok vznikol v spolupráci s Visit Košice Infopoint.

Čo navštíviť v Košiciach podľa Milana Bez Mapy a tipy na aktívny odpočinok

Čo navštíviť v Košiciach
Čo navštíviť v Košiciach

Kde sa ubytovať v Košiciach? Skúste Invisible hotel

Košice majú množstvo hotelov, no mňa najviac zaujali hotely, ktoré spadajú pod koncept “invisible”. Ten vám vysvetlím nižšie. Hotel Ambassador, kde som bol ubytovaný, je umiestnený v chránenej kultúrnej pamiatke z 13.teho storočia a nájdete v nej izbu, ktorá je jedna zo štyroch izieb Invisible hotela rozmiestnených po Košiciach.

Každá  izba je jedinečná, dizajnérmi navrhnutá a prepojená s jednou z Košických „tém“. Izba v hoteli Ambassador je spojená s témou Košická moderna, takže sa v nej človek cíti ako v osobnej galérii. Preto je súčasťou uvítacieho balíčka aj lístok do Východoslovenskej galérie. Tam v čase mojej návštevy prebiehala výstava Schiller-Foltýn, títo umelci patria do tzv. Košickej moderny.

Hotel Roca som skúsil tiež a rovnako je súčasťou tohto konceptu, tam je izba venovaná Street artu. V Košiciach nájdete veľa kvalitných streetartových diel, odporúčam si prejsť Open Mural Gallery.

Ako sa pohybovať po Košiciach pomocou MHD

Mne ako neKošičanovi pomohla aplikácia Moovit, ktorá pozná celú mestskú MHD, prestupy a všetky linky. Vie to aj Google Maps. V meste perfektne funguje aj Bolt a čo som si všimol je, že Košičania milujú Bolt kolobežky.

Chodia na nich úplne všade – a to najdôležitejšie, vedia ich parkovať. Ak si s niečím v meste neviete rady, zastavte sa v Košickom infopointe na Hlavnej 59, kde majú mapy, prospekty, suveníry a tiež aktuálny program toho, čo sa deje v Košiciach, kam ísť a čo navštíviť.

Kde sa najesť v Košiciach

Čo ma na meste Košice fascinuje asi najviac je jeho gastronómia. Toto mesto má neskutočne veľa podnikov a reštaurácií, útulne skrytých v rôznych nádvoriach. Ťažko vybrať tie najlepšie, no nechám vám tu tipy na tie, kde som jedol ja, čo som si tam objednal a či mi chutilo.

  • Reštaurácia a hotel Slávia je jedna z mojich najobľúbenejších reštaurácii v meste. Hotel založil majiteľ pivovaru. Odporúčam sem vybehnúť minimálne na kávu, no keď sa chcete najesť, dajte si môj obľúbený perkelt. Verte mi, budete prekvapení ako vyzerá a chutí. Ani sem radšej nedám fotku 😛
  • Reštaurácia Hostinec je najstarší hostinec na Slovensku. Je to jedna z reštaurácií v ktorej vám odporúčam zastaviť sa. Či už kvôli tradičným ale aj moderným pivám, ktoré kráčajú s dobou, alebo kvôli bravčovej panenke na omáčke z lesného ovocia. Počas rekonštrukcie za účelom rozšírenia Hostinca bol len nedávno objavený Košický strieborný poklad. Sedemsto mincí z ktorých päťsto bolo strieborných. V podzemí sa nachádza aj kanalizačná šachta. Prečo ju spomínam? Lebo je murovaná, čo znamená, že tu žil človek vyššieho postavenia. V čase mojej návštevy sa vo vedľajšom podniku Camelot konal Sunday chill
  • Smokehouse v Košiciach na Bielej ulici ponúka skvelé burgery v útulnom prostredí s dobrým pivom.
  • Reštaurácia Villa Regia je útulne zariadená slovenská reštaurácia v ktorej som jedol zatiaľ asi svoju najlepšiu mačanku – východniarsku kyslú polievku s klobásou. Ochutnajte tu.
Polievka mačanka vo Villa Regia
Polievka mačanka vo Villa Regia

Čo navštíviť v Košiciach a okolí a tipy na aktivity podľa Milana Bez Mapy

  1. Vybehnite do historického centra na komentovanú prehliadku
  2. Pozrite si spievajúcu fontánu
  3. Navštívte Košický hrad rozhľadňu
  4. Zajazdite si na člne pri kúpalisku Ryba Anička
  5. Bežte sa opaľovať na Bukovec
  6. Navštívte Amfiteáter, exteriérové kino v Košiciach
  7. Zažite degustáciu vína v Grand Bari na Tokaji

Historické centrum Košíc a prehliadka podzemia

Historické centrum Košíc je najväčšia pamiatková rezervácia na Slovensku a iba päť ďalších miest na Slovensku má pozdĺžny tvar , ako centrum mesta Košice. Ja som ho obehol s miestnym sprievodcom, Milanom Kolcúnom, ktorého prehliadku si môžete objednať aj vy. Všimnite si potok, ktorý vedie stredom Hlavnej ulice – je to umelo vyrobená fontána, ktorá napodobnila potok zo stredoveku, ktorý pretekal presne na týchto miestach. Aj táto obnova, ako mnohé iné, prebehli vďaka bývalému prezidentovi Rudolfovi Schusterovi.

V Košiciach sa našiel jeden z najväčších pokladov v Európe, Košický zlatý poklad. Objavili ho robotníci počas prác, len pár metrov od morového stĺpu. V ňom nájdete relikviu Svätého Valentína. Morový stĺp ukazuje tri najväčšie pohromy ľudstva – pandémie chorôb, hladomor a vojny. Trošku mám pocit, že jeho stavitelia videli do budúcnosti, lol.

Počas prechádzky si všimnite spomínaný Hotel Slávia a obraz, ktorý je namaľovaný na jeho vrchu – muž skláňajúci sa k výčapu na pivo. Je to skrytý odkaz na majiteľa, ktorý dal hotel postaviť. Bol totiž majiteľom prestížneho pivovaru. Mne sa páčilo aj podzemie Košíc, kde je pekne vyobrazené to, ako sa v roku 1674 po meste rozšíril devastujúci požiar a v roku 1710 mor. Všimnite si aj pôvodný múr z roku 1290.

Čo navštíviť v Košiciach
Historické centrum Košíc a prehliadka podzemia
Hotel Slávia
Hotel Slávia

Ako sa do Košíc dostala spievajúca fontána? Vďaka Rudolfovi Schusterovi

Keď bol bývalý prezident, Rudolf Schuster, na pracovnej ceste v ruskom meste Vladimir, zaujala ho spievajúca fontána, ktorú tam mali. Vypýtal si patent a dal ju postaviť v centre Košíc, ešte za čias Československa.

Spievajúca fontána v Košiciach
Spievajúca fontána v Košiciach

Košický hrad a rozhľadňa

Košický hrad je taká záhada pre archeológov, rovnako ako aj pre Košičanov. Prečo? Nikdy nebol dokončený a je zbytočne veľký. Svojou doposiaľ objavenou rozlohou, čo je šesť a pol hektára, by sa doňho zmestilo presne 6 000 ľudí, čo je nepochopiteľné, keďže bol postavený v čase, kedy mali mestá maximálne tristo obyvateľov. Hrad bol postavený z lokálneho materiálu a nemusel byť odnikadiaľ dovezený. Prekvapivá je aj hrúbka muriva, ktorá v niektorých miestach dosahuje až tri a pol metra.

Ďalšou anomáliou je valcová veža, ktorá stojí v strede hradu. Nikto nevie prečo. Obvykle ju mali hrady umiestnené na kraji. Išlo o obytnú vežu vo výške 20 metrov. Hrady neskôr stratili opodstatnenie, keďže boli náročné na údržbu, obvykle na kopci a musela sa do nich nosiť voda, pokiaľ nemali studňu. Ľudia začali žiť v údoliach pri potokoch a v mestách, kde bolo všetko dostupnejšie a život jednoduchší.

Vybehnite sem cez víkend a navštívte aj informačné centrum a ich repliky pôvodných kostýmov. Odporúčam si všimnúť ženu v žltom, išlo o prostitútku – má odhalené členky, rozpustené vlasy a odev žltej farby. Konajú sa tu rôzne akcie do ktorých sa môžete zapojiť, ako napríklad miestne dielne a výroba omietky tradičným spôsobom či stolárstvo.

Košický hrad a rozhľadňa
Košický hrad a rozhľadňa
Košický hrad a rozhľadňa
Košický hrad a rozhľadňa

Rekreačná oblasť park Anička, streedfoodové mestečko Klídek a člnkovanie na kúpalisku Ryba Anička a záhradné kino

Čo robiť počas horúceho víkendu v Košiciach? Skúste park Anička a aktivity, ktoré sa dajú robiť v okolí. Z centra mesta je to pešo pol hodinku, odporúčam vám zobrať si kolobežku. Park Anička je prírodný park, ktorý sa stal známy vďaka vyvieraniu liečivej vody, ktorú si tu môžete zadarmo načapovať priamo v parku.

Park Anička v Košiciach
Park Anička v Košiciach
Člnkovanie na kúpalisku Ryba
Člnkovanie na kúpalisku Ryba

Prenajmite si loďku na kúpalisku Ryba Anička a povozte sa kľudnej vode priľahlého rybníka. Počas mojej návštevy tu prebiehal Ťahanovský vlnový špeciál – preteky na Hornáde.

Čo navštíviť v Košiciach

Jazero Bukovec, paddleboard a FKK nudapláž

Košičania milujú Bukovec. Ak ich počas horúcej soboty nenájdete v parku Anička, určite budú na Bukovci. Chodí sem prímestský autobus alebo Bolt taxi, ktorý vás jednosmerne vyjde zhruba desať eur. Bukovec je umelo vybudovaná nádrž, ktorá slúži ako záchranná brzda pre prípad, že by sa stalo niečo v neďalekom US Steel Košice. Prenajmite si tu paddleboard s kurzom od splavujeme.sk a povozte sa na kľudnej vode čistej nádrže, dajte si langoš alebo sa zastavte na malej nudistickej pláži, ktoré sa nachádza v trochu odľahlejšej časti jazera.

S parkovaním tu nie je problém, za jazerom je veľkokapacitné platené parkovisko, ktoré bolo počas mojej návštevy veľmi dobre zorganizované a riadené brigádnikmi. Po celodennom programe na jazere odporúčam vyskúšať Amfiteáter, vonkajšie kino kúsok od centra Košíc. Okrem pondelkov tu celé leto premietajú nové aj klasické filmy. Električkou to je z centra tri zastávky.

Jazero Bukovec
Jazero Bukovec
Bukovec a kúpanie
Bukovec a kúpanie
Košický amfiteáter
Košický amfiteáter

Celodenný výlet z Košíc do vinárskej oblasti Grand Bari na Tokaji

A to najlepšie na koniec. Ak sa vám žiada celodenný výlet z Košíc do najstaršej vinárskej oblasti na svete, Tokaja, objednajte sa na ´komentovanú degustáciu do Grand Bari. Odporúčam si vyžiadať konkrétne Dominika Lutasa, mladého chalana, ktorý svojim zanieteným rozprávaním a znalosťou vín veľmi obohatil moju návštevu aj článok, ktorý práve čítate. O Tokaji som už písal v článku návšteva Tokaja. Prečítajte si.

Toto samostatné vinárstvo robí výlučne ručný zber hrozna a je známe aj pre putňové víno, ktoré je možné urobiť len v tejto oblasti Tokaja, vďaka jedinečným klimatickým podmienkam. Prečo sa Grand Bari volá Grand Bari? Keď túto oblasť zdevastovali Tatári, prišiel Belo IV., ktorý na obnovu pozval osadníkov z mesta Bari v Taliansku.

Výroba vína tu prebieha tradičnou a modernou formou. Kým tradičná forma výroby vína potrebuje približne tri roky na prípravu jedného litra, modernému spôsobu stačí päť mesiacov. Je to vďaka riadenej fermentácii, ktorú dnes dokážeme pomocou teploty kontrolovať. Spomaliť a zastaviť znížením teploty alebo zrýchliť. Vie to však len skúsený technik.

Čo navštíviť v Košiciach

Oficiálne víno Košíc je Cassavita

Grand Bari má široké portfólio vlastných vín, no mňa najviac zaujalo víno Cassavita – oficiálne víno mesta Košice z ktorého z každej predanej fľaše ide jedno euro na zveľaďovanie mesta. Keď budete na prehliadke pivníc v Grand Bari, upriamte svoju pozornosť na čiernu pleseň na stenách. Je to špeciálna Cladosporium cellare, ktorá sa objavuje len tam, kde je víno. Ako ja. Víno chráni pred inými plesňami. Tokajské vína boli jedny z prvých vín z nášho územia, ktoré sa pili na francúzskom dvore. Zastavte sa tu.

Čo navštíviť v Košiciach a bez čoho by sa návšteva Košíc neobišla

Pleseň Cladosporium cellare
Pleseň Cladosporium cellare
Cibéby vo fľaši
Cibéby vo fľaši
Grand Bari na Tokaji a krásna terasa
Grand Bari na Tokaji a krásna terasa

Ak vám ešte raz niekto povie takú blbosť, že na Východe nič nie je, pošlite mi tento článok. Košice a okolie ponúka veľa aktivít, či už ste športovo založený typ človeka, radšej máte wellness, oddychujete alebo degustujete. Cestujte do Košíc. Tento článok vznikol vďaka Visit Košice Infopoint.

S láskou, Milan

2 COMMENTS

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.