Toto je všetko, čo vidieť na Big Island na Havaji. Padneš na riť.

109,007FansLike
191,343FollowersFollow
109,024FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer podľa Forbes Slovensko.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Čo vidieť na Big Island? Je toho mrte veľa. Strávil som na tomto ostrove tri týždne, z toho som dva pracoval na organickej kávovej bio farme a zvyšný týždeň cestoval. Big Island na Havaji mi učaroval hneď z niekoľkých dôvodov a myslím si, že z pomedzi všetkých Havajských ostrovov je tento najrozmanitejší. V jednom dni sa môžeš potápať s korytnačkami, no aj lyžovať. Prečítaj si moje rady čo vidieť na Big Island. Neviem, koľko tu máš dokopy dní, no 4-5 úplne stačí. Je to ostrov, okolo ktorého vedie jedna veľká cesta, takže sa tu dokonca ani nestratíš.

Všetko, čo vidieť na Big Island na Havaji

  • Pozri sa na kráter sopky vo Volcano National Park

Volcano National Park je úplnou samozrejmosťou. Celé Havajské ostrovy vznikli vulkanickou činnosťou a nebyť sopiek, Havaj by neexistoval. Volcano National Park sa nachádza v južnej časti ostrova a je naozaj rozsiahly. Vstupné za jednou auto stojí zhruba 20 dolárov a platí celý deň a dá sa zaplatiť iba kartou. Je tu pekné múzeum, ktoré je ale trochu nuda – určite si však pozri 20 minútový dokumentárny film v malom kine o tom, ako to na Havaji vyzeralo pred 60 rokmi, keď sa láva valila kade tade a ničila všetko, čo jej prišlo do cesty. Čo vidieť na Big Island? Skutočnú lávu.

Dobrodružnú cestu po Havaji ti môže zorganizovať aj Soda, netradičná cestovná kancelária. Ak chceš aj netradičnú cenu, použi zľavový kód „BEZ MAPY“.

čo vidieť na Big Island
Tabuľa pred vstupom do Národného parku
čo vidieť na Big Island
Ak budeš mať šťastie, uvidíš aj lávu v kráteri sopky

Ako sa tam dostať? Autom po Mamalahoa Highway, čo je cesta číslo 11. Z Kona to trvá zhruba dve hodiny, z Hilo oveľa menej.
Môj extra tip pre teba: Príď to Národného parku skoro ráno, aby si sa vyhol davom ľudí. Taktiež si to pešo prejdi k Jaggar museum cez les. Budeš sa vyhýbať dieram v zemi z ktorých syčí teplá, sírová para.

  • Kalapana lava flow – známe miesto, kde sa láva valí do mora

Toto bol jednoznačne jeden z najsilnejších zážitkov z Havaja. Kalapana lava flow je jedinečné miesto, na ktoré sa nedá dostať autom. Je celkom odrezané od sveta a cítil som sa tu ako na mesačnej krajine. Nič fenomenálnejšie som pred tým nevidel. Čekni video:

Ako sa tam dostať? Po ceste Keaau-Pahoa Road číslo 130 až k mestu Kalapana. Tu musíš auto zaparkovať a k miestu, kde vyteká láva do oceánu prejsť peši. Trvá to vyše hodinu, no môžeš si za 20 dolárov prenajať bicykel. Aj keď som najskôr nadával, že to je drahé, úplne to stálo za to.

Môj extra tip pre teba: Fakt si prenajmi ten bike – po ceste naspäť, za tmy je to haluška ísť s čelovkou po mesačnej krajine. Keďže milujem nebezpečný život, prekročil som žltú pásku, za ktorú sa nemôže ísť a dostal sa celkom blízko k láve. Prídi pred západom slnka, aby si videl veľkú paru no aj horúcu a žeravú lávu za tmy. Neuveriteľné. Cestovná kancelária Soda organizuje na havaj dobrodružné cesty.

  • Farmárksy trh v Hilo a Rainbow waterfalls na druhej strane ostrova

Ide o malý trh v centre Hilo, kde si môžeš nakúpiť miestne záležitosti od farmárov. Mňa vôbec neoslovil, no ak máš extra čas, vybehni tam. Neďaleko sa nachádza aj Rainbow waterfalls, no nenavštívil som ich. Ak sa pýtaš, čo vidieť na Big Island na Havaji, farmárska tržnica v Hilo ťa možno poteší. Je tu však len cez víkendy.

čo vidieť na Big Island
Farmársky trh v Hilo
  • Vodopády Akaka falls

Za vstupné jeden dolár (ak zaparkuješ mimo areálu) môžeš vidieť nenormálne pekný vodopád. Havaj je hlavne o vodopádoch, preto si tento nenechaj ujsť. Akaka falls sa nachádza v severnej časti ostrova a padá do hĺbky až 135 metrov. Čo ma trochu sklamalo bolo, že som sa v ňom nemohol okúpať. Keď som bol na Oahu, našiel som veľmi pekný vodopád hneď za Honolulu, kde sme boli štyria a mohli sa veselo kúpať v ľadovej vode.

čo vidieť na Big Island
Vodopády Akaka na Havaji

Ako sa tam dostať? Cesta číslo 19, ktorá smeruje severne z Hilo. Uvidíš odbočku.
Môj extra tip pre teba: Skús Akaka falls spojiť s Rainbow falls, sú dosť blízko od seba a zabiješ dve muchy jednou ranou.

  • South Point view s výhľadom na nekonečný Pacifik

Ak si chceš užiť fenomenálny výhľad z útesov na široký Pacifik, určite sa zastav na South Point view. Ide o peknú vyhliadku z nebezpečných útesov. V okolí sa nenachádza nič, iba farmy s koňmi a ovcami a táto krajina mi veľmi dobre pripomínala Írsko. Zelená a rozsiahla. Ja som sa tu zastavil na pár chvíľ a neľutoval som. Výhľad je naozaj dramatický a keď sem pôjdem nabudúce, skúsim si to naplánovať aj so západom slnka.

Ako sa sem dostať? Z cesty číslo 19, z Mamalahoa Highway odboč na South Point Rd a choď stále rovno. Neminieš to, budú ťa navigovať tabule.
Môj extra tip pre teba: Skús si to čeknúť so západom slnka a pošli mi fotku 🙂

  • Black Sand beach – čierna pláž s korytnačkami

Na Havaji sú aj čierne, no aj biele pláže. Sopečná činnosť spravila túto krajinu naozaj jedinečnou. Avšak, najčernejšia pláž, akú som kedy vo svojom živote videl je bezpodmienečne Black Sand beach na Havaji. Piesok je tu tak čierny, že mi padla sánka. Ako bonus tu môžeš vidieť korytnačky vo voľnej prírode ako sa kŕmia riasami. Nie je to však samozrejmosť, no za pokus to stojí. Ja som videl jednu peknú Karetu, ako obedovala zelené riasy zo skál.

čo vidieť na Big Island
Black Sand pláž s upozorneniami, že morské korytnačky treba chrániť

Ako sa sem dostať? Z Mamalahoa Highway jednoducho odboč krátko pred Volcano National park – uvidíš veľké tabule s vyobrazenými korytnačkami.
Môj extra tip pre teba: Počkaj si na korytnačky, raz sa musí dáka objaviť. Avšak, nechytaj ich, lebo kúšu.

  • Makalawena beach len kúsok od Kona je najkrajšia pláž na Havaji, na ktorej som bol

Makalawena beach je najkrajšia pláž, ktorú som na Havaji navštívil. Nádherný biely piesok, no veľmi zlý prístup vďačia tomu, že tu nie je nával turistov. Strávil som ju dva celé dni a taktiež sa bol potápať. Sú tu aj korytnačky a super podmorský život. Pozor však na vysoké vlny a surferov. Nechceš dostať doskou po hlave. Pláž je naozaj veľmi rozťahaná a dostať sa sem dá len peši, cez lávovú púšť.

čo vidieť na Big Island
Moja najkrajšia pláž na Havaji
čo vidieť na Big Island
Moja najkrajšia pláž na Havaji

Ako sa sem dostať? Cesta číslo 19, neďaleko letiska Kona, ktorej budeš musieť odbočiť hneď za letiskom (smerom na sever). Odporúčam však dobré auto, nakoľko sem všetci chodia s tereňákmi. Priamo k pláži sa ísť nedá, no zaparkuj tam, kde všetci ostatní. Pešo je to asi pol hodina cez stvrdnutú lávu. Čo vidieť na Big Island na Havaji? Krásne pláže.
Môj extra tip pre teba: Zober si pevnú obuv, láva je ostrá ako sklo.

  • Mauna Kea s nadmorskou výškou 4207 metrov je všetko, len nie Havaj

To je teda vysoko! Na Havaji sa môžeš doobeda drať v džungli a poobede ísť lyžovať. Ja som to mega podcenil a na Mauna Kea som sa vybral v plavkách a žabkách. Akonáhle sme sa dostali skoro hore, takmer som zamrzol. WTF, kto by to bol čakal, sneh na Havaji. Úplne hore sa nedostaneš autom, cesta je pre bezpečnosť uzavretá. Videl som však veľa turistov, ktorí boli (nie ako ja) pripravení a so zimnými budnami sľapali poctivo hore, na samý vrch.

Ako sa sem dostať? Z cesty číslo 200, zo Saddle Rd odboč smerom hore. Uvidíš tabuľu. Výhľady sú tu fakt neuveriteľné. Táto cesta je moja obľúbená pre krásne scenérie.
Môj extra tip pre teba: To, že si doobeda šnorchloval s korytnačkami neznamená, že sa nemáš dobre a teplo obliecť. Nebuď hlúpy ako ja.

Skoro som zamrzol! Tam hore je sneh.

Ostatné veci, čo vidieť na Big Island na Havaji, ku ktorým som sa nedostal: Môžeš pozorovať veľryby, naučiť sa surfovať alebo kuknúť na Waipio Valley Lookout.

Praktické tipy o Havaji, ktoré som ja pred cestou nevedel:

Ubytovanie na Big Islad nie je problém. Väčšina volí buď ubytovanie v Hilo alebo v Kona. Ja som býval v Kona a bol som spokojný. Avšak, všetky turistické atrakcie (teda väčšina) sú bližšie k mestu Hilo.

Prenájom auta na Big Island na Havaji: Bez auta to nepojde. Hromadná doprava tu je naozaj zlá a okolo celého ostrova chodí iba niekoľko pár autobusov denne a navyše v zlých časoch. Ja som tu skúsil aj stopovanie, ktoré je celkom populárne a funguje. Z mesta Captain Cook som sa do Kona dostal stopom za menej ako hodinu. Auto si rezervuj cez net, lebo to je lacnejšie a vyzdvihneš si ho na letisku. Ak stále nevieš, čo vidieť na Big Island na Havaji, inšpiruj sa týmto článkom.

Uložiť

Uložiť

Uložiť

Uložiť

Uložiť

Uložiť

Milan „Bez Mapy“ Bardún, svet k tebe domov už od roku 2013 PS: Páčil sa alebo ti pomohol môj článok? Poďakuj sa mi kávou 🙂
Uložiť

Uložiť

Uložiť

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.