Čo vidieť v Černobyle? Návštevu Černobyľu budem odporúčať úplne každému, koho stretnem. Pre mňa to bol jeden z najzaujímavejších cestovateľských zážitkov vôbec. Tu je zoznam toho, čo vidieť v Černobyle.
Čo vidieť v Černobyle počas výletu a ako sa sem dostať
Ako sa dostať do Černobyľu? Najjednoduchšie to je cez cestovnú kanceláriu. Výlety do Černobyľu sa pohybujú okolo stovky. Prečo sa ale nedá absolvovať Černobyľ bez cestovky? Je to z toho dôvodu, že ide o uzavretú vojenskú zónu, do ktorej treba povolenie na vstup iba s licencovaným sprievodcom. Ja som svoju návštevu Černobyľu tiež absolvoval cez cestovku a napísal celý článok na tému ako na návštevu Černobyľu. Čo vidieť v Černobyle? Ak sa sem pokúsite dostať nelegálne, chytí vás kontrola, keďže tu majú kamery a hrozí vám 2 týždne väzenia. Licencovaní sprievodcovia majú svoje GPS a celá ich cesta so skupinou je zaznamenávaná do systémov.
Najskôr si ujasnime čo to ten Černobyľ je. Černobyľ je mesto podľa ktorého bola pomenovaná atómová elektráreň pri meste Pripiať. Paradoxne, počas výletu do Černobyľu mi samotné mesto Černobyľ prišlo najmenej zaujímavé. Naopak, tie známe fotky opustených budov a zarasteného lunaparku, to je mesto Pripiať, v bezprostrednej blízkosti elektrárne, ktorá sa volá Černobyľ. Takže tu máme mesto Černobyľ, elektráreň Černobyľ a mesto Pripiať. Tri odlišné veci, ktoré sú dnes považované za open air múzeum, alias skanzen.
TIP: Aby ste chápali tento článok, najskôr si prečítajte prečo vybuchol Černobyľ.
Tu prikladám všetky moje IG stories z celodenného výletu v Černobyle:
Radiácia v Černobyle a bezpečnosť
Radiácia v Černobyle je dnes stále vysoká a v určitých zónach sme nemohli vystupovať z auta. Za bezpečnú sa považuje dávka 0,3 mikroSievertov za hodinu. Na niektorých miestach mi dozimeter ukazoval aj 122. Avšak, je dôležité povedať, že vyššiu dávku, ako deň v Černobyle, dostanete, keď pôjdete na rontgen ruky, alebo lietadlom do Ameriky. Radiácia je priamo spájaná s rakovinou štítnej žľazy a návšteva je zakázaná deťom do 18 rokov a keby som bol tehotný, vyhol by som sa návšteve Černobylu.
Čo vidieť v Černobyle počas návštevy
Do Černobyľu sa dá v pohode dostať z Kyjeva ako celodenný výlet. Mne sa podarilo kúpiť lacné letenky do Kyjeva z Bratislavy, tu prikladám link na aktuálne akcie. Všetky tieto zastávky sú v zakázanej zóne, ktorá má rozlohu Luxemburska a až 60% je zalesnených. Ide o najviac kontaminované časti v okolí elektrárne. Celá zóna sa rozdeľuje na tri podzóny, alfa, beta a gama podľa úrovne zamorenia a dodnes sa tu robia priebežné merania, či radiácia klesá, alebo stúpa.
- Vojenský radar Duga, čo je najväčší radar na svete,
- mesto duchov Pripiať,
- jadrová elektráreň, sarkofág a reaktor číslo 4,
- samotné mesto Černobyľ.
Radar Duga je najväčší radar na svete
O radare Duga som nikdy nepočul, no keď som ho zbadal na vlastné oči, padla mi sánka. Volali ho aj ruský ďateľ. Slúžil na detekciu štartovania nepriateľských rakiet, špionáž a aj pre včasné varovanie pred útokmi z Ameriky. Dokázal zachytiť štarty rakiet na Ďalekom Východe a z ponoriek. Ide o najväčší radar na svete. V najvyššej výške má 130 metrov a je 500 metrov dlhý. Na vojenských mapách ho zakresľovali ako detský tábor.
Radar Duga bol ale veľmi neúspešný projekt, keďže spotrebovával až 15% energie vyrobenej z elektrárne v Černobyle a rušili ho aj také veci, ako je kŕdeľ vtákov. Radar bol v podstate slepý a prezradzoval sa hlasným „ťukaním“. V podstate išlo o vyhodené peniaze, keďže jeho výstavba stála viac, ako výstavba Černobyľu.
Mesto Pripiať a atómová elektráreň
Pripiať bol pre mňa rozhodne ten najzaujímavejší bod celej návštevy Černobyľu. Už pri vstupe do zakázanej zóny ma zaujal široký most, ktorý mal jeden pruh uzatvorený. Keď som sa opýtal našej sprievodkyne prečo, povedala, že to je symbolické. Z Černobyľu dnes vedie len cesta naspäť, a nie cesta smerom tam. Vtedy ma zamrazilo, akú symboliku tomu dali.
Mesto Pripiať je to známe mesto duchov, ktoré každý poznáme z fotiek. Veľkou zaujímavosťou je, že práve v Pripiati bol postavený prvý moderný supermarket na území Ukrajiny. Dovtedy boli ľudia naučení nakupovať štýlom „Dobrý deň, jeden chlieb, popró“, no teraz mohli prísť a zobrať si ho z regálu. Išlo o tak modernú vec, že do Pripiati chodili nakupovať ľudia z celého okolia.
Návšteva Pripiati
Pripiať bola budúcnosť a mala symbolizovať modernú sovietsku spoločnosť. Priemerný vek obyvateľov bol iba 26 rokov. Každý tu mal psa, prácu, byt a dieťa. Až im jedného dňa povedali, že dýchajú jedovatý vzduch a do dvoch hodín vysťahovali 50 000 obyvateľov. Šokujúce je, že obyvatelia boli vysťahovaní až dva dni po výbuchu a celý čas netušili, čo sa deje. Bolo im povedané, že za 3 dni sa vrátia naspäť domov. Už to bude 33 rokov a dodnes sa nikto nevrátil. Z Pripiati sa stalo mesto duchov. Kedysi v ňom žili 10 tisíce ľudí, z ktorých väčšina pracovala v jadrovej elektrárni. Dnes tu niet živej duše. Fascinuje ma, že pri evakuácii Pripiati nikto nekontroloval, či sú autobusy rádioaktívne a ľudia Pripiať opúštali s otvorenými oknami na autobusoch.
Sovietsky zväz zatĺkal a zatĺkal, až kým Škandinávia nenamerala vo svojom vzduchu vysoké hodnoty radiácie a zatlačila na Rusov, aby sa priznali.
Lunapark a ruské kolo pri Černobyle
Čo ma ale mrazí najviac je fakt, že keď vybuchol Černobyľ, 26. apríla 1986, súdruhovia sa to snažili čo najviac ututlať. V Pripiati bol postavený moderný lunapark, ktorý mal byť otvorený na oslavy prvého mája, čo bol v Sovietskom zväze velikánsky sviatok. Keď vybuchla atómová elektráreň, bolo potrebné odlákať pozornosť verejnosti od katastrofy. Prečo teda neotvoriť lunapark práve vtedy, keď je celé okolie a vzduch zamorený radiáciou? Choďte sa von hrať, deti! Asi toľko k bývalému režimu…
Dnes sa stal tento lunapark akýmsi pomyselným symbolom Černobyľu a tak trochu atrakciou. Autíčka autodrómu napovedajú, že ľudia museli odísť zo sekundy na sekundu.
Graffity v Černobyle a Pripiati
Páči sa mi, že každý, kto rád kreslí, môže oficiálne požiadať o to, aby mohol do Pripiati prísť nasprejovať graffiti. Musia byť však na motív prírody. Po meste je preto veľa zaujímavých a umelecky hodnotných kresieb.
Jadrová elektráreň Černobyľ, sarkofág a reaktor číslo 4
V jadrovej elektrárni v Černobyle dodnes pracuje približne 2000 zamestnancov, ktorí sa prevažne starajú o to, aby ďalej neunikala radiácia. Pri výbuchu sa totiž v reaktore č.4 uvoľnilo iba 5% z celkového obsahu uránu, ktorý tam majú. Zvyšných 95% je stále tam dole, aktívnych. Oheň po výbuchu hasili požiarnici celé dva týždne, bez akýchkoľvek ochranných odevov. Dostali tak vysokú dávku radiácie, že postupne umreli. Ich telá boli tak rádioaktívne, že ich museli pochovať v betónových rakvách.
Podľa odborníkov tam bude vrieť ešte približne 1000 rokov. Úprimne ale nikto nevie, čo s tým rádioaktívnym odpadom. Z toho dôvodu bol reaktor č.4 v Černobyle najskôr prekrytý betónovým sarkofágom, ktorý sa postupne rozpadal. Nový sarkofág prekryl ten pôvodný a vydrží 100 rokov. Aktuálne ide o najväčší pohyblivý objekt na svete. Zamestnanci Černobyľu sa starajú o to, aby sa radiácia neuvoľňovala a ostala pod sarkofágom. Pracujú v dvojtýždňových šichtách, po ktorých musia na ďalšie dva týždne celú oblasť úplne opustiť. My sme sa so skupinou zastavili v elektrárni v miestnej kantíne, kde chodia jesť zamestnanci Černobyľu.
Čo vidieť v Černobyle počas výletu
Čo vidieť v Černobyle? Minulosť. Túto návštevu môžem odporučiť absolútne každému a ja by som sa sem kedykoľvek vrátil.