Návšteva Černobyľu krok za krokom a 3 tipy pre bezpečnosť

103,217FansLike
188,229FollowersFollow
108,306FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer na Slovensku podľa Forbes.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Návšteva Černobyľu ma lákala odjakživa. Chcel som ju vo svojom živote absolvovať už veľmi dávno. Asi od vtedy, od kedy som videl to množstvo dokumentov o tejto jadrovej katastrofe na YouTube.

O Černobyle plánujem napísať niekoľko článkov. Tento prvý bude o tom, ako naplánovať výlet do Černobyľu, koľko to stojí, aká je cena a odpoviem na vaše otázky, ktoré ste sa pýtali v ankete na mojom Instagrame @milan_bezmapy.


Ak nemáte čas prečítat si článok, môžete si ho aj vypočuť:


Návšteva Černobyľu a ako na celodenný výlet z Kyjeva

V prvom rade by som chcel upozorniť na to, že návšteva Černobyľu nie je návšteva Disneylandu a bol by som nerád, aby si to ľudia mýlili. Myslím si, že je dôležité zachovať tomuto miestu určitú úctu a pamiatku, keďže tu zomrelo veľa ľudí. Tí ostatní museli svoje domovy opustiť zo dňa na deň a už sa sem nikdy nevrátili.

Zimomriavky na tele mi pridáva aj fakt, že v deň, kedy vybuchol Černobyľ, 26.4.1986, sa o havárii úplne mlčalo. Aby Sovietsky zväz od katastrofy odlákal pozornosť ľudí, v priľahlom meste Pripiať otvorili lunapark. Ten mal byť pôvodne otvorený až 1.5 na sviatok práce, no súdruhom prišlo vhodnejšie zahmlievať a poslať obyvateľov von na rádioaktívny vzduch. Tí šťastnejší vyviazli „iba“ s doživotnými následkami. Na Slovensku sme sa o výbuchu Černobyľu dozvedeli až po pár dňoch, od našich emigrovaných príbuzných zo zahraničia.

TIP: Odporúčam tiež svoj článok na tému prečo vybuchol Černobyľ.

Celodenný výlet do Černobyľu z Kyjeva s Chernobyl Welcome

Oficiálne mal výbuch Černobyľu len niekoľko desiatok obetí, medzi ktorými sú zarátaní najmä hasiči, ktorí po výbuchu prišli hasiť horiaci jadrový reaktor. Netušili, že dostali tak obrovskú dávku radiácie, že do pár hodín zomrú. Oheň v reaktore hasili neuveriteľné dva týždne. Černobyľ a jeho následky sú nechválne známe.

TIP: Prečítajte si čo vidieť v Kyjeve.

V meste Černobyľ majú dnes títo hasiči veľký pomník. Neoficiálne má ale Černobyľ státisíce obetí, ktoré neskôr zomreli na ožiarenie, mali doživotné následky, alebo sa im narodili postihnuté deti.

Návšteva Černobyľu krok za krokom a 3 tipy pre bezpečnosť
Mesto Pripiať.

Ja som moju návštevu Černobyľu absolvoval s cestovkou ChernobylWel. Je to jediná možnosť ako navštíviť Černobyľ a na vlastnú päsť sa tam nedostanete. Černobyľ bez cestovky nie je možný. Prečo? Ide o prísne stráženú vojenskú zónu, kde môžete vstúpiť iba s licencovaným sprievodcom a platným povolením.

Môj celodenný výlet do Černobyľu vyzeral nasledovne:

  • Do Kyjeva som priletel z Bratislavy. Tu nájdete aktuálne akciové letenky.
  • Ráno o 7:30 nás vyzdvihol minivan pri hlavnej železničnej stanici v Kyjeve, oproti KFC.
  • Nasledoval približne 2 hodinový presun do zakázanej oblasti, kde sme prešli niekoľkými kontrolami. Všetky povolenia na vstup do zakázanej zóny pre celú skupinu boli vopred vybavené cestovkou.
  • Všetci sme dostali špeciálne dozimetre, ktoré merali radiáciu. Vždy, keď bola vyššia, šialene sa rozpípali. Popravde, pípali nonstop, až som si svoj vypol, lebo mi to liezlo na nervy.
  • Strávili sme celý deň prehliadkou mesta Pripiať, vojenského radaru Duga, Černobyľu a jadrovej elektrárne s anglicky hovoriacou sprievodkyňou.
  • Na konci zájazdu sme si mohli priamo v meste Černobyľ zajazdiť na starej Volge, dostali pohľadnice, magnetu a tričko s nápisom, že som absolvoval návštevu Černobyľu.
  • V cene zájazdu bol aj obed v kantíne vedľa elektrárne, kde chodia obedovať aj zamestnanci, ktorí dodnes pracujú v Černobyle. Ten obed mi neuveriteľne pripomínal obedy na mojej základnej škole v Bratislave. Ble, haha.
  • Pred odchodom z oblasti nás prístroj kontroloval, či nie sme kontaminovaní. Našťastie, žiadna kontaminácia nikoho nezasiahla a nikto z nás tu nemusel nechať topánky.
  • Do Kyjeva sme sa vrátili okolo 18:00 večer.
  • Cena zájazdu do Černobyľu sa pohybuje od 119 €, no je možnosť absolvovania aj dvojdňového výletu, kde prespíte priamo v Černobyle. Všetky možnosti sú na stránke ChernobylWel.

Tu si pozrite všetky moje Instastories z celého dňa:


Černobyľ, mesto Pripiať, radar Duga a jadrová elektráreň

Veľa ľudí si myslí, že Černobyľ je opustené mesto duchov. Tie známe kolotoče, ktoré poznáme z fotiek a opustené domy, nie sú v Černobyle. V skutočnosti ide o mesto Pripiať, ktoré je oveľa bližšie k jadrovej elektrárni. Tá je pomenovaná po meste Černobyľ, ktoré sa nachádza južne od elektrárne a dodnes v ňom žijú ľudia. Celá zakázaná zóna je rozdelená na tri časti, alfa, beta a gama, podľa toho, aká silná je tu dnes radiácia. Od elektrárne 10 kilometrov každým smerom je najväčšia kontaminácia.

Mesto Pripiať a elektráreň sú v časti afla, no mesto Černobyľ leží v časti beta a môžete tu dokonca prespať. Celá zakázaná zóna má rozlohu Luxemburska a mnoho dedín bolo po evakuácii zbúraných. To musí byť hrozné. Odísť a nemať sa kam vrátiť.

Návšteva Černobyľu krok za krokom a 3 tipy pre bezpečnosť
Naša sprievodkyňa vysvetľuje, prečo je zakázané chodiť do budov. Rozpadávajú sa.

Budovy v meste Pripiať sa postupne rozpadávajú. V zime je tu -40 stupňov, v lete 30. Tieto teplotné rozdiely sa veľmi rýchlo podpisujú na betóne a konštrukcii budov. O niekoľko rokov tieto domy úplne zmiznú a príroda si ich vezme naspäť. Teraz je teda najlepší čas na návštevu. Ukrajina je Černobyľom neslávne známa.

Je návšteva Černobyľu bezpečná?

Najčastejšia otázka, ktorú som dostával je to, či je návšteva Černobyľu bezpečná a aká je úroveň radiácie. Takže takto:

Radiácia je na celom svete a je spôsobovaná vyžarovaním energie. Každý človek je svojim spôsôbom rádioaktívny. V Černobyle každým rokom radiácia v okolí elektrárne klesá, za čomu vďačíme aj vybudovanému sarkofágu, ktorý prekryl celý reaktor č.4, ktorý explodoval. Ďalej tu pracujú ľudia, ktorí okolie neustále čistia. Paradoxne, veľká časť radiácie sa dá zmyť tečúcou vodou.

Tento sarkofág je najväčším pohybujúcim sa objektom na svete a na najbližších 100 rokov bude radiáciu udržiavať vo vnútri reaktoru. Pri výbuchu sa totiž uvoľnilo iba 5% radiácie a zvyšných 95% je stále tam dole. Rádioaktívne izotopy sú ale ťažké a klesajú do pôdy – každý rok približne o 1 centimeter. Úroveň radiácie sa mení aj podľa počasia a spravila je vyššia v lete. Miesto, ktoré je dnes extrémne rádioaktívne, o pol roka nemusí byť. Radiácia sa totiž pohybuje z miesta na miesto.

Radiácia v zóne v okolí Černobyľu nie je všade rovnako vysoká a počas návštevy sme našli naozaj veľké rozdiely. Za bezpečnú sa považuje žiarenie v hodnote do 0,3 mikroSievertov za hodinu, no najviac som nameral 120. V týchto miestach sme sa zdržovali veľmi krátko, alebo sme ich prešli autom a nemohli z neho vystúpiť. Naša sprievodkyňa poznala všetky trasy a zámerne sme išli tými najmenej rádioaktívnymi.

Celý deň v Černobyle je porovnateľný s niekoľkými hodinami strávenými v lietadle, takže áno, návšteva Černobyľu je dnes úplne bezpečná. Je však povolená len ľudom nad 18 rokov a tehotné ženy by sem nemali chodiť.

Ako na výlet do Černobyľu krok za krokom & a 3 tipy pre bezpečnosť
Tu je radiácia v norme.
Návšteva Černobyľu krok za krokom a 3 tipy pre bezpečnosť
Pred vstupom do Pripiati merám radiáciu. Dozimeter pípa stále viac.
Ako na výlet do Černobyľu krok za krokom & a 3 tipy pre bezpečnosť
Sarkofág pod ktorým je reaktor č.4, ktorý výbuchol.

Návšteva Černobyľu

S čistým svedomím môžem povedať, že návšteva Černobyľu bol jeden z najsilnejších cestovateľských zážitkov, aké som zažil. Nie ani tak kvôli rozpadnutým budovám v meste duchov, Pripiati a jadrovej elektrárni, ale kvôli príbehom, ktoré nám sprievodkyňa hovorila. Sama má korene v tejto oblasti a bolo vidno, že sa naozaj vyznala v tom, čo rozprávala.

Výbuch Černobyľu bol odrazom toho, ako fungoval sovietsky zväz. Navonok malo byť všetko dokonalé a ideálne, no za zavretými dverami sa šetrilo všade, kde sa dalo, používali sa lacné materiály a všetko s robilo na oko. Aj to malo na svedomí výbuch Černobyľu. Hovorí sa, že bol aj spúšťačom jeho neskoršieho rozpadu.

Ako na výlet do Černobyľu krok za krokom & a 3 tipy pre bezpečnosť
Fake news, ktoré šíril Sovietsky zväz.
Ako na výlet do Černobyľu krok za krokom & a 3 tipy pre bezpečnosť
Vojenská anténa Duga na špehovanie a odpočúvanie.

Čo treba vedieť pred návštevou Černobyľu a ako ostať v bezpečí?

Ako som spomenul vyššie, nechcem, aby si toto miesto ľudia mýlili s Disneylandom a zachovali mu ako takú úctu. Ide o vojenskú zónu so zvýšenou radiáciou a platia tu pravidlá. Aby ste zostali počas výletu do Černobyľu v bezpečí, dodržujte tieto tri rady:

  1. Dajte si pozor na oblečenie do Černobyľu. Oblečte si dlhé nohavice, tričká s dlhým rukávom a pevnú obuv s hrubou podrážkou. Šíri sa tu rádioaktívny prach, ktorý ostáva na topánkach a oblečení, preto si nikam nesadajte a ničoho sa nechytajte. Ak sa dostane do tela, usadí sa v črevách. V celej zóne je preto zakázané jesť a piť. V prípade, že bude vaše oblečenie alebo topánky kontaminované, budete ich tu musieť nechať.
  2. Nevstupujte do budov. Rozpadávajú sa a je to nebezpečné. Oficiálne je vstup do budov a na strechy už zakázaný, no stále sa nájdu odvážlivci. Sprievodcom hrozí, že prídu o licencie, keďže tu polícia postupne inštaluje kamery.
  3. Nestúpajte na mach. Ten na seba viaže rádioaktivitu najviac zo všetkých rastlín. Naopak, vysadili tu veľa borovíc. Tie vedia žiarenie z pôdy vytiahnuť preč.
Návšteva Černobyľu
Stúpa to.
Návšteva Černobyľu
Paneláky.
mesto Pripiať
mesto Pripiať
hotel v černobyle
Hotel.
Návšteva Černobyľu
Zabudnuté veci.
supermarket pripiať
Prvý supermarket na Ukrajine.

Návštevu Černobyľu odporúčam naozaj každému a všetkými desiatimi. Pre mňa to bol jeden neuveriteľný zážitok, ktorý by som si kedykoľvek zopakoval.

11 COMMENTS

  1. Navstivil som Cernobylsku zonu v 2019. Tie pravidla v zone sa udajne nemenili dlhe roky este z casov vysokeho zamorenia. Podla vsetkeho je sanca ze si nalepite nejaku radioaktivnu casticu na topanku velmi mala. S tym jedenim a pitim je to podla mna tiez len velmi opatrny preventivny predpis, ktory mal volakedy podstatnejsi vyznam. Uroven radiacie nad 0,3 mikrosieverta/h je sice na mnohych miestach, ale casto ani neprekrocila 0,2. Hotel v Cernobyle ukazoval asi 0,13. V lietadle nameriate 3 mikrosieverty/h. Z Bratislavy tak schytate skoro 2 hodiny z tejto davky…
    V podstate sprievodcovia vodia ludi po bezpecnych zonach a nemali by zabludit napr. do Cerveneho lesa :), kde moze byt radiacia stovky mikrosievertov a viac. Dostali sme sa dokonca aj do par budov ako plavaren, nemocnica, 12 p. panelak a skoly.

  2. Článok nie je najhorší, aj keď je tam pár menších nepresností.
    Dá sa tam dostať aj mimo agentúry , ale je potrebné vybaviť všetky dokumenty vopred. Pravda je , že to je náročný proces a agentúra v tomto smere urobí za teba všetku potrebnú prácu.

  3. Výborný článok, opať množstvo doležitých info, veľmi som sa naň dnes tešila. Ďakujem, Milan za Tvoje krásne články z celého sveta,aj NYC bol fantastický 🙂

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.