Cestovanie do Arménska sa mi veľmi nepáčilo. Ako som však už spomenul v predchádzajúcich článkoch, bola to moja chyba, že som sa pre nedostatok času rozhodol ostať iba v Jerevane a nedal som na odporúčania mnohých, ktorí vraveli, že Arménsko je najmä o prírode. Aj napriek tomu, že vo mne Arménsko nezanechalo veľký dojem a návšteva Azerbajdžanu vo mne zanechala oveľa viac pozitívnych myšlienok, aj v Arménsku som čo to objavil a videl, ako (ne)funguje táto krajina na Kaukaze.
Cestovanie do Arménska sa mi nepáčilo.
V Arménsku sa fajčí všade
Ja ako nefajčiar som mal celkom problém. Počas cesty z Tbilisi do Jerevanu si vodič nášho minivanu (mašrutky) zapálil asi desať kráť. Nieže by okno neotvoril, to áno, no iba na úplné minumum ab mohol odklepávať popol. Skoro ma v tom aute porazilo, nakoľko nenávidím zafajčené priestory a taktiež nechodím do klubov, v ktorých sa fajčí (iba výnimočne). Čo som si však v Arménsku všimol bolo to, že sa tu všade fajčí. Popolníky nájdete dokonca aj na hotelových recepciách. Pamätám si na Rusa, ktorý prišiel na hotel na Maledivách a na recepcii si zapálil cigaretu. Recepčná ho hneď zahriakla, že sa tu fajčiť nemôže a že vlastne nemôže ísť fajčiť ani von (nakoľko bol práve Ramadan) a Rus si s chuti zanadával. Neviem koľko Rusov je v Arménsku, no očividne celá táto časť Ázie (alebo ešte Európy?) berie cigarety ako úplne bežnú vec. Fuj! Ľudí s cigaretou som videl dokonca aj pri pomníku genocídy v Jerevane.
Cestovanie do Arménska
Na dopravu medzi mestami sa používajú mašrutky, no časy odchodov neexistujú
Tak isto, ako som naučený z domu alebo z iných častí sveta (dokonca aj v Thajsku), keď odchádza autobus alebo akýkoľvek spoj – odchody si môžete pozrieť a zistiť na tabuli. V lepšom prípade dokonca aj na internete. V Arménsku (a podobne ani v Gruzínsku) nie. Medzi mestami sa používa na prepravu takzvaná mašrútka, čo je v podstate mini van pre osem až desať ľudí. Do tejto mašrútky nastúpite a s vodičom sa dohodnete na cene, za ktorú vás odvezie tam, kam idete. Kedy? Keď sa auto naplní. Samozrejme, že tu funguje aj autobusová doprava, no mašrútky sú stále veľmi populárne. Ich vodiči však bezpečne rozhodne nejazdia a keď sme prechádzali vysokou rýchlosťou v zákrute v arménskych horách do protismeru, zapálená cigareta bolo to posledné, čo ma v tom momente trápilo. Cestovanie do Arménska mi to pekne znepríjemnilo.
Arménsko má nádherné hory a oblasť Tsaghkadzor je populárna u lyžiarov. Veľa ľudí často zbalí svoje lyže Dynastar a vypadnú na Silvestra do arménskych hôr.
Hlavné mesto Jerevan mi prišlo z jednej strany veľmi bohaté, no chudobné zároveň
Jerevan vo mne nechal zmiešané pocity. Na jednej strane idete po ulici, kde z každej strany vidíte obchody svetových značiek, kde kabelka stojí toľko, koľko ma stálo cestovanie v roku 2015. Potom prejdete o pár ulíc ďalej a vidíte ošarpané, škaredé budovy a žobrákov na ulici. Ľahko rozpoznateľná socialistická architektúra je najlepšie čitateľná najmä na kaskádach v Jerevane, čo je vlastne ohromné schodisko „do neba“, ktoré má takmer 600 schodov. Zaujímavosťou je, že tieto kaskády v Jerevane nikdy neboli úplne dokončené. To je Jerevan, lesk a bieda na jednej ulici. Je to jedno z miest, do ktorých sa už (zrejme) nikdy nevrátim.
Nepriateľstvo s Azerbajdžanom je skutočné a dotýka sa bežných ľudí
Ak ste ešte nepočuli o spore o Náhorný Karabach, niečo robíte zle. Nepriateľstvo medzi Arménskom a Azerbajdžanom naďalej stúpa a spor sa neustále vyhrocuje. Hranice sú zavreté už sto rokov a preto, ak sa chcete dostať z Azerbajdžanu do Arménska alebo naopak, musíte ísť cez Gruzínsko. Na túto cestu odporúčam vyhradiť v pase minimálne dvoj stranu, nakoľko pečiatok bude len pribúdať. Problém môže nastať vtedy, keď máte v pase víza z Azerbajdžanu a chcete vstúpiť do Arménska. Mňa skoro nepustili, nakoľko bola výstupná pečiatka z Azerbajdžanu v ten istý deň, kedy som chcel vstúpiť do Arménska. Je to problém a je možné navštíviť Arménsko s azerbajdžanskými vízami? Áno je, a pripravte sa na množstvo otázok (alebo si vybavte druhý pas).
Je tu úplne bežné vidieť ozbrojených vojakov a tanky
K celkovému negatívnemu dojmu o Arménsku malo jednoznačne veľký vply aj to, že som sa tu necítil veľmi pohodlné. Nepáči sa mi pozerať na chlapíkov v maskáčoch so samopalmi a keď ich vidím hoci len na letisku, vždy idem od nich kade ľahšie. Ako sme tak prechádzali mašrúrtkou na ceste do Jerevanu pomedzi dediny, jazerá a rôzne malé mestá, neustále sme míňali oblasti s množstvom vojakov v a tankov. Zrejme to boli dáke vojenské cvičiská, no aj tak – prečo takto ľuďom na očiach?
Arménsko mi prišli ako veľmi smutná krajina, ktorú už nenavštívim. Veľmi ma mrzí to písať a o to viac ma mrzí, že si to bude možno čítať dáky Armén žijúci na Slovensku, vaša krajina sa mi nepáčila 🙁 Nielen turistov ale aj domácich sa dotýka spor s Azerbajdžanom, krajina je posiata tankmi a minimálne v hlavnom meste, v Jerevane je pozorovať obrovitánsky rozdiel medzi chudobnými a bohatými. A ako vyzerá Arménsko-azerbajdžanská hranica? Nakoľko sme išli v aute len pár metrov od nej, nedalo sa mi nevšimnúť vysoké ploty so strážnymi vežami. Ani si neviem predstaviť, že niečo podobné bolo kedysi aj medzi Slovenskom a Rakúskom.
Milan Bardún, svet k vám domov už od roku 2013
Bol som v Arménsku i Jerevane. Každý hovoril rusky, žiadna jazyková bariéra. Mne sa páčilo tam.
Jazyková bariéra je to pre tých čo hovoria po anglicky
Armensko ta sklamalo a bol si len v Jerevane? Na co potom pises clanok o Armensku? Napis clanok o Jerevane. Hodnotit krajinu na zaklade jedneho navstiveneho miesta je velmi cudne a nevhodne.
Nabuduce si pozicaj auto a precestuj tuto krajinu autom, tak ako ja, az potom spoznas co vsetko ponuka Armensko. To ako ozaj sa zivis cestovanim??? Vyzera ze Slovensko je krajina neobmedzenych moznosti, asi by som sa tam mala vratit 🙂
Kludne sa vrat
Tento blog ma nemilo prekvapil, hlavne preto, lebo sa chystám navštíviť Jerevan, verím však že ide len o subjektívny názor a mne sa tam bude páčiť, lebo som nebola ešte v krajine, v ktorej by som nenašla niečo zaujímavé, v tomto prípade históriu. Som nefajčiarka, neznášam fajčenie, ale keď prejdete po Bratislave, tak si všimnite najmä mladé baby, ktoré na ulici vypaľujú zobáky, vojdite do rôznych lokálov, kde smrdí ako v pajzli, napriek tomu, že vo väčšine európskych miest je fajčenie v reštikách a na verejnosti zakázané, takže aký problém v Arménsku?
Arménsko je zaujímavá malá krajina s krásnou kultúrou. V Jerevane je národné múzeum, ktoré má peknú zbierku umenia, často sa v meste konajú rôzne slávnosti pri ktorých vidno ľudí tancovať tradičné tance, neraz v národných krojoch. Milan, súhlasím s tým, že fajčenie je úplná katastrofa. Keď však idete ďalej od hlavného mesta, viac sa tomu dokážete vyhnúť. V hlavnom meste je totiž fajčenie vyjadrením osobnej slobody, ktorá v malých dedinách a mestách často ľuďom chýba (klebetné tetušky predsa nie sú iba v našej Hornej Dolnej). Zotrvať iba v Jerevane nie je výhra, pokiaľ vás zaujíma príroda a menej rušné sídla. Prakticky za jeden deň môžete navštíviť kamenistú púšť, zelené pastviny, lesy ako aj mestá s tradičnou arménskou architektúrou Gyumri alebo Dilijan. Áno, krajina môže pôsobiť smutne, nakoľko vidno veľa opustených alebo nedokončených domov ale ľudia majú v sebe stále nádej na zmenu a akáľkovek drobnosť ich dokáže potešiť. Ľudia nepodvádzajú turistov, nikdy som sa nestretol s tým, žeby si zobrali viac, práve naopak, nechať im nejaké tie drobné naviac im príde divné. Verejná doprava existuje medzi všetkými mestami, medzi Jerevanom a Gyumri dokonca jazdí pohodlný vlak. Nájsť dopravné spojenie je už dnes jednoduché s vyhľadávačom spojenia https://t-armenia.com čo je v podstate také naše cépečko.
Ahojte. Arménsko som navštívil a nedám na neho dopustiť , krajina je krásna, história ma čo ponúknuť a ľudia sú priateľský. Prešli sme všetko čo sa dalo v krajine vidieť a skutočne sa nestotožňujem s danými tvrdeniami na blogu.
Treba brať do úvahy že ak tento “nezmysel” číta niekto kto sa tam chcel vybrať a teraz sa nevyberie tak je to veľká škoda.
Ako ist do krajiny ktora ma neskutocnu historiu a minulost a riesit fajcenie a marsutky je smiesne. Mimochodom si zabudol napisat ze mas za kazdym rohom taxiky ktore stoja par eur. A co sa tyka bezdomovcov tak tych tam stretnes minimalne na rozdiel od slovenska kde je plno ozratych smradlavych bezdomovcov. Je to tvoj nazor a nikto ti to nebere ale clovek ktory tolko cestuje by mal trochu inac posudzovat krajiny ktore navstivi a mat trochu ine kriteria. Mas pravdu som armenka ktora dlhe roky zije na Slovensku a nebolo to prijemne toto tu citat. Hlavne ked to pise clovek ktory tam poriadne ani nebol a nic nevidel.
Lenže ja tam idem ako turista a chcem sa tam cítiť dobre 🙂 načo mi je neskutočná história, keď sa idem udusiť v taxíku?
Milan Bez Mapy nie som si istý,ale myslím toto neni tvoj prvý negatívny článok o nejakej krajine.Zaujímavé je,že si ako jediný negativista,kým zvyšné články či komentáre sú pozitívne.Ale názor ti neberiem.Keby som sa mal riadiť tvojimi článkami,asi by som nikdy nikde nešiel.Podľa mňa,si rozmaznaný turista a slabučký bloger.Kto chce,škaredé veci si nájde v každej krajine,kto nechce,nenájde.Ja tvrdím jedno kedže tiež mám niečo pocestované.Práve krajiny ktoré sú pre nás veľkou neznámou majú mnoho do seba.To naše Slovensko tiež v mnohom terno neni.
Sračky, sračky a sračky… Nabudúce si radšej vyber z ponuky CK. Nejaký 5* rezort v Chorvátsku v last minute. 🙂 Si rozmaznaný turista. Nenazývaj sa, prosím, cestovateľom. Robíš im hanbu.
Vyjadruj sa slušne na mojom blogu, keď už to chceš robiť anonymne a nezadať ani mail.
Nebola som v Arménsku, ale už z fotografií a z histórie mi je blízke. To fajčenie by mi tam tiež vadilo, ale ako ti môže vadiť ozbrojené obyvateľstvo? Mať tak blízko moslimských barbarov… mám doma samopal v každej izbe a učím ním narábať už deti. Tvoje celkové zhodnotenie Arménska je povrchné. Mňa osobne by zaujímali starobylé chrámy a korene skutočne pôvodného kresťanstva. Arméni to nemajú ľahké a ja obdivujem ich schopnosť prežiť. Opäť sa mi potvrdilo, že ak niekto cestuje, neznamená to, že automaticky vidí veci viac do hĺbky. Tvoje cestovanie z tohto článku vyzerá ako povrchný konzum. Kde je srdce, ktoré cíti to, čo prežívajú Arméni ???
Ahoj, Ivana. Verím, že na internete nájdeš dostatok blogov o Arménsku, pôvode kresťanstva, či starobylých chrámoch. O tom tento blog nieje.
Ivana J. Super si to vystihla, úplný súhlas
Hmmm celkom zaujimavy nazor. Ak si precestoval Gruzinsko ci len obycajne Turecko, toto su veci, ktora skratka patria k miestnemu koloritu. Ano, fajcenie vadi aj mne, rozdychavat to budem este dlho, aj ti samovrazedni marshrutkari su naozaj na infarkt… ale to je skratka taka krajina. Je nepohodlna, miestami pre nas nepochopitelna, plna kontrastov – pekna a skareda, depresivna a dych beruca, megalomanska a chudobna zaroven… ale ty ako cestovatel by si to mal o to viac chapat a skor ako zhodnotit, ze tato krajina nie je pekna, mal by si aspon skonstatovat fakty – fajcenie a marshrutkari nie su dovody preco neist. A toto pisem z vlastnej skusenosti – presla som durchom cez Turecko, pojazdili sme Gruzinsko a aktualne sme v Armensku a smerujeme do Iranu.
Pre niekoho moze byt fajcenie dovod, preco nabuduce neist. Minimalne pre mna. Ale na druhej strane, mas pravdu, vsetko toto, co som napisal, dotvara celkovy obraz krajiny.
nabuduce chod do tuctoveho Slovenskeho Chorvatska tam isto uspokoja tvoje naroky
Ďakujem za tip.
Áno arménsko je ozbrojene 🙂 Volyv má na to ale Turecko ktoré je s Armenskom v neustálych vojnách … písať len negatíva lebo sa ti krajina nepáčila to beriem 🙂 Ale ako armenka žijúca na Slovensku sa na to pozerám úplne inak … mám tam rodinu viem ako tam ľudia žijú a aké to tam majú ťažké … je pravda že sa tam veľa fajčí ale to neznamená že tí ľudia či krajina je zlá 🙂 Ľudia sú jeden k druhému priateľsky 🙂 Kedykoľvek si cudzí ľudia podajú pomocnú ruku… susedia si nechávajú otvorené dvere cez deň aby kedykoľvek mohli jeden k druhému chodiť na kávu 🙂 Autobusy nemajú síce odchody a príchody ale nieje to moderna krajina 🙂 nieje ani dokonalá a áno je chudobná ale ľudia v arménsku ju robíš bohatou 🙂 V Charencavane to funguje tak že vyjdeš z domu a pár metrov odtiaľ na hlavnej ulici máš trh kde sa každý s každým pozná 🙂 vždy keď tam prídem cítim ako v tých starých časoch 🙂 Nieje to smutná krajina 🙂 Zbožňujem Slovensko a úprimne nevedela by dom už v aˇrnesku žiť lebo som zvyknutá na Slovenské podmienky ale ak to mám porovnať Slovensko je mŕtvy stať … každým je na mobile každý jeden dokonca už aj deti na prvom stupni … každý si píše iba, len si volajú … všetko je k mobiloch lebo tento stať je vyspelý a „bohatý“ ale tam ? Deti neuvidis s mobilom v ruke 🙂 neuvidis ich sedieť doma 🙂 od rana od šiestich do večera du vínku s kamarátmi a hrajú sa slepotu a so svihadlom 🙂 myslím si že toto je život Tam to žije 🙂 Na slovensku žijeme virtuálnym svetom ale tam sú tie práve priateľstva 🙂 Nechcem sa ta dotknúť ani nič 🙂 len slm na tento článok náhodou narazila a ako Armenka žijúca 20rokov na Slovensku by som bola rada keby čitatelia vedeli aj tento môj uhol pohladu :))
Mimochodom 🙂 Ešte dodám že Kaskád a Jerevan sú úžasne miesta kde sa ale chodí väčšinou večer 🙂 V meste sa každý večer zapnú svetla fontány ktoré idu do rytmu hudby 🙂 je to nádherne keď sa tam každý večer stretne celé mesto 🙂 Žobráci na ulici niesu, možno si na nejakého narazil nehovorím že nie ale v porovnani so Slovenskom ti nemôžem porovnať kde v meste v BA je na každom rohu v meste žobrák 🙂 architektúra je stará ale čo si čakal ? nie každá krajina je bohatá 🙂 Ľudia tam makaju a dostávajú asi 0,50€ na hodinu 🙂 je to chudobná krajina to áno ale pre tých čo to budú citát… do mesta sa chodí hlavne večer 🙂 vtedy to tam skutočne žije 🙂 všetko je nádherne osvetlene 🙂 Kasdkad je dokončený 🙂 z vínka aj zvnutra( kde sú rôzne sošky s zaujímavosti 🙂 ) Úplne horná časť sa prerába už dlhšie to áno, ale kvôli projektom ktoré stať schvaľuje a odmieta … to je chyba uznavam 🙂 ale inak je to nádherná krajina 🙂
Ahoj, Marietka. Dakuje za tvoje oba komentare, mrzi ma, ze sa ta dotkli. Na druhej stranke, opisal som to, co som videl a nemozem v clankoch predsa klamat a vymyslat si. Ked sa mi nieco nepacilo, nemozem povedat, ze sa mi pacilo – a naopak.
Chapem, tiez by som bol smutny, keby niekto podobne napisal o Slovensku. Potom by som sa ale zamyslel nad tym, co mam spravit, aby sa u nas turisti citili dobre.
Arménsko je krásna krajina plná úžasných dobrých ľudí.Ale tak ako všade na svete nájdu sa aj takí ako ty.Možno až raz vyrastieš pochopíš………………
Ahoj, Anonym 🙂 prepáč, že mi vadia zafajčené taxíky a chudoba v krajine, ktorá je výsledkom zlého hospodárenia štátu.
to su teda dristy
Aj pre mna je Armensko jednou z top krajin. Ludia uzasni, pohostinni a priroda krasna… a to ze su tam tanky a vojaci sa samozrejme da ocakavat, ked su vo vojne s Azerbajdzanom. 🙂
To ako keby niekto Slovensko posudzoval podla hlavnej stanice 🙂
100 ľudí, 100 chutí. Mne sa Arménsko páčilo veľmi – prírodou sa na Gruzínsko nechytá, no ľudia sú skvelí, milí a srdeční. Jerevan je pekné mesto, hlavne večer, keď sa všetky generácie zídu napr. na námestí Opery. Samozrejme, krajina je to chudobná a obkolesená nepriateľmi, no pokiaľ ide o mňa, je mi 100x milšie chudobné, no „poctivé“ Arménsko ako vedľajší Azerbajdžan s jeho diktatúrou, večným prezidentom a opulentnými ohnivými mrakodrapmi vybudovanými z ropných peňazí.
Možno by to chcelo dať tej krajine viac času ako len výlet na otočku do Jerevanu (top sú Geghard, Tatev, Sanahin, Noravank či Aragats).
Mimochodom – píšeš, že „hranice medzi Armenskom a Azerbajdžanom sú zavreté 100 rokov“. To je nezmysel, počas sovietskej ery boli normalne priechodne a zavreli sa az pocas vojny o nahorny Karabach.
Ak môžem, tak si dovolím aj ja jeden komentar. Milý autor, tvoje príspevky sledujem už nejakú tú dobu. A rada sa inšpirujem cestovateľskými zážitkami. Avšak „súdiť“ krajinu podľa jedného navstiveneho mesta sa mi zdá trochu unahlene.. Veľa zdaru do ďalších ciest!
dakujem 🙂
Pre turistu sklamanie pre vojnového korešpondenta žatva.
neviem ale mne sa tiez nepaci dany clanok, ako keby si pisal o nejakej inej krajine ktora neexistuje, co si tam vlastne vsetko navstivil, lebo napriklad prirodu tam maju tiez fest peknu a z tvojho clanku to vyzera ako keby si bol len na otocku v yerevane. Mne napriklad vyhovovali aj tie marsutky, tolko srandy som po ceste nezazil
KARABAKH jesť Armenija, net Azeri….Eto Stepanakert, net Xaekendi….
Arménskí novomanželia, Tatev….
S jeho excellenciou, predstaveným v Noravank
JEREVAN- V koňakárni ARARAT 🙂
a nakoniec, vždy sa niekto nájde , kto ta zachráni 🙂
a potom sa rýchlo schovať :-))))
Ćo sa týka Karabachu- najskor treba poprovokovať troška AZE ostrelovačov, ktorí sú 500 metrov od teba ( bojová čiara )
poslal som ti spravu ohladne jedneho dotazu
Rudolph Hanzalik idem kuknut
No moj pekný, ale keď nefajčíš, nepiješ, tak darmo sa ti trepať do Arménska…., Arménsko je TOP, jediné čo ma tam sklamalo boli bordely, kde prídeš a tam jedna žena na “ výber “ , aj to Ukrajinka – inak všetko SUPER- super príroda, super koňak, super ľudia, super pivo Kilikia- btw. to s tým fajčením je pravda- ale mne osobne to práveže vyhovovalo 🙂
Jedna kurva na vyber. LOL