Moje tri morálne dôvody, prečo cestovanie do Severnej Kórei nikdy nepodniknem

107,392FansLike
190,436FollowersFollow
108,606FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer na Slovensku podľa Forbes.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Cestovanie do Severnej Kórei: Po mojej ceste Áziou, Austráliou a Oceániou som stretol mnoho ľudí z Južnej Kórei, ktorí prišli alebo cestovali do Seolu, hlavného mesta. Moderní ľudia, všetci drahé oblečenie a ajfóny. Pomyslel som si, že sa majú celkom dobre a žijú v super modernej dobre, ktorá napreduje. Potom som si spomenul na dokument, ktorý som pozeral na YouTube s názvom „Útek zo Severnej Kórei“ a spomenul som si aj na to, ako som sa cítil, keď som dokument dopozeral.

Obyvatelia Severnej Kórei to majú veľmi ťažké v porovnaní so životom, ktorý žijú Juhokórejci. Keď som dopozeral tento dokument, povedal som si, že do Severnej Kórei nepôjdem do vtedy, kým sa ich diktátorsky a väzenský režim nezmení.

Cestovanie do Severnej Kórei na vlastnú päsť? Zabudni cica.

Nebudem cestovať do krajín, ktorej obyvatelia sú jej väzňami

Ja s mojim pasom Euróspej únie môžem bez víz cestovať do veľkej časti sveta. Nepotrebujem víza do USA, Kanady, Spojených Arabských Emirátov ba ani do Austrálie. Fakt, skoro nikam. V mnohých prípadoch sa stačí registrovať cez internet pred cestou a všetko ide ako po masle. Už zajtra môžem prísť do USA bez toho, aby som o tom niekomu povedal. Svoju slobodu cestovania si naplno užívam a navštívil som už vyše 40 krajín. Nič z toho nemôžu obyvatelia Severnej Kórei a keď sa snažia svoju krajinu opustiť, hrozí im za to trest smrti. Vedel si, že Južná Kórea ponúka automaticky azyl každému severokórejcovi, ktorému sa podarí dostať do Seoulu? Milé, bohužiaľ, mnohí z nich túto cestu neprežijú.

cestovanie do Severnej Kórei
cestovanie do Severnej Kórei

Cestovanie do Severnej Kórei jedine s miestnou cestovkou

Svoje výlety si plánujem sám, kupujem si letenky sám, ubytovanie si riešim sám. Nič z toho nemôžem podniknúť v Severnej Kórei. Ak by som tam chcel cestovať, musel by som kontaktovať miestnu, samozrejme štátnu cestovnú kanceláriu, ktorá by celý môj výlet naplánovala presne do každej minúty a sekundy. Táto cestová kancelária by mi našla ubytovanie v hoteli (pravdepodobne s odposluchom) a zariadila to, aby pre mňa Severná Kórea vyzerala ako dokonalá krajina. Čítal som a počul veľa príbehov o náhodných svadbách na uliciach, kde boli prizvaní turisti – keď však odišli, svadba ako by pred pár minútami ani neexistovala. Nie, nie a nie. Nikto mi nebude diktovať na čo sa mám pozerať, kedy a kam mám ísť a obzvlášť nie v krajine, ktorá väzní svojich občanov.

Nebudem podporovať niečo, čo by sa mne nepáčilo

Režim v Severnej Kórei je jednoducho zlý a táto malá krajina si myslí, že bude terorizovať okolitý svet. Taktiež sa hovorí o tom, že testujú jadrové zbrane. Prosím? Akože, Severná Kórea fak of! Nemám rád ľudí, ktorí sú primitívni, zaostalí a chcú ovládať druhých. Presne to robí Severná Kórea na čele so svojim magorom, malým a tučným diktátorom práve na svojich občanoch a ostatných svetových štátoch. Nikoho to nezaujíma. Denne sa snažia ujsť desiatky ľudí a najhoršie na tom je, že hranica medzi Severnou a Južnou Kóreou je tak dlhá a široká, že sa prejsť jednoducho nedá. Ak chce niekto ujsť, musí ísť nelegálne cez Čínu, Laos a Thajsko odkiaľ si kúpi letenku do Seoulu. To je týždeň cestovania vo vlakoch, autobusoch či pešo cez džungľu. Keď ťa chytia (najmä v Číne a Laose, pošlú ťa naspäť a doma ťa za pokus o útek zabijú). Slobodní sú až vtedy, keď sa dostanú na územie Thajska.

Toto sú moje dôvody. Severná Kórea je proste peklo pre tamojších obyvateľov a príde mi veľmi neetické chodiť sa pozerať na to, ako sa tam majú a hladujú. Chodiť sa pozerať na obyvateľov tejto krajiny ako v ZOO. Prečo by som mal podporovať cestovný ruch v Severnej Kórei a nebodaj o tom ešte písať články? Žena, muž…maj rozum a vykašli sa na túto zaostalú a primitívnu krajinu. To je ako keby som sa vybral počas Hitlera do Osvienčimu pozrieť sa na to, čo sa tam deje. A potom odísť.

Milan Bardún, svet k tebe domov už od roku 2013

2 COMMENTS

  1. Veď keď nechceš tak tam nechoď.
    Nieje pravda že tam musíš ísť cez miestnu cestovku, ja som tam šiel cez Kanadskú a naši sprievodcovia boli aj Kanaďania.
    Bývali sme aj u miestnych ľudí a žiadne „náhodné“ svadby som nevidel..

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.