Čo ochutnať na Malte a 8 tipov na typické jedlá ostrova

110,945FansLike
193,649FollowersFollow
109,424FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer podľa Forbes Slovensko.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Čo ochutnať na Malte? Kedysi sa hovorilo, že keď ma čaká dovolenka na Malte, pravdepodobne to bude víkendová brigáda u suseda na záhrade, kde sa bude murovať. Našťastie, dnes má dovolenka na Malte oveľa príjemnejší význam – sadnúť do lietadla a odviezť sa na ostrovy, ktoré ležia medzi Sicíliou a Afrikou. Dokonca, z Bratislavy tam lietajú priame lety za super ceny.

Čo vedieť pred návštevou Malty, všetkých jej ostrovov Malta, Gozo, Comino a Modrej lagúny

Malta sa skladá z troch ostrovov, hlavného, ktorý nesie rovnaké meno ako celá krajina, menšieho ostrova Gozo a najmenšieho, Comino. Každý z nich je úplne iný a má pre návštevníka nachystané úplne odlišné zážitky.

TIP: Prečítajte si čo vidieť vo Vallete na Malte a tu nájdete aktuálne akciové letenky na Maltu. Odkaz si uložte, priebežne sa aktualizuje.

Kým hlavný ostrov, Malta, je najviac zaľudnený a je tu tiež hlavné mesto Valletta, ostrov Gozo je skôr vidieckeho charakteru a na Comine nájdete len jeden hotel a známu Modrú lagúnu.

Čo ochutnať na Malte? (foto: Micaela Parente na Unsplash)
Čo ochutnať na Malte? (foto: Micaela Parente na Unsplash)pix

Malta ako daňový raj kasín

Čím je ale Malta tak zaujímavá? Málokto vie, no ostrov veľmi známy pre hazardné hry ako podujatia typu iGaming, ktoré sa na ostrove konajú po celý rok lákajú turistov z celej Európy. Prečo? Ak ste Maltský rezident, ktorý nemá bydlisko na Malte, podlieha zdaneniu len váš príjem z Malty. Takže áno, Malta môže byť aj daňový raj.

Stránka ceskecasino.best testuje online kasína vyhodnocuje tie najlepšie. Zameriava sa na liсеnсе а bеzpеčnоst, dostupnosť, platobné metódy či rozsah hier a zákaznícku podporu. Zohľadňujú aj prístup pre mobilné zariadenia. Všetky оnlinе kаsínа bу mali mať platnú liсеnсiu а byť regulované príslušným úradom.

Všetko tu perfektne (ne)funguje. Dodnes si pamätám 70 minútové meškania autobusov, ktoré chodia po celom ostrove a chaos na všetky smery, kam sa človek pozrie. Myslím si, že príslovie “si ako Talian” by bolo oveľa presnejšie, kebyže sa zmení na “si ako Malťan”. Taliani sú oproti Malťanom ten najslušnejší, fungujúci a najviac zorganizovaný národ, aký som kedy stretol.

Na Maltu som sa ale dostal skôr omylom, keď som robil doprovod mojej mame na jej týždňovom jazykovom kurze. Keďže je na Malte oficiálnym jazykom aj angličtina, je tu veľa jazykových škôl a kurzy sú tu naozaj obľúbené. V reštaurácii sa ale započúvaj aj do maltštiny – je na nerozoznanie od arabštiny.

Miestni obyvatelia hovoria plynule oboma jazykmi. Predsa len, ísť na jazykový kurz na Maltu k moru znie lepšie, ako napríklad do upršaného Anglicka, nie? No a aké jedlo nám pripravili na uvítacej párty v maminej škole? Rybaciu pomazánku so syrom. Presne táto kombinácia charakterizuje ráz maltskej kuchyne. More a syry. Historické mesto Mdina je aj kulinárskym rajom.

Čím je typická kuchyňa na Malte a prečo nemá nič spoločné s Talianskou

História a poloha Malty doviedla jej kuchyňu k rôznym zaujímavým kombináciám. Tým, že neobývané časti Malty sú iba lúky a polia, je tu veľa kôz a králikov. Populárny je tu teda hlavne dusený králik, no, málokto vie, že veľkou súčasťou ekonomiky Malty je aj produkcia medu. Názov „Malta“ vraj pochádza z gréckeho slova „meli“, čo znamená med.

O Malte sa teda niekedy hovorí aj ako o krajine medu. Ich kuchyňa najviac ovplyvnená Stredomorím (predstavte si ryby a morské plody) a okrem iného určite ochutnajte aj maltský chlieb s olivovým olejom a vínom. Odporúčam tiež všetky možné jogurty a syry, ktorých to majú plno a všade. Ja som sa ich nevedel objesť a dokonca si všimol pouličné stánky, ktoré predávajú tradičné syrové koláče ku káve.

Človek by si pomyslel, že keď je Malta tak blízko od Talianska a jej kuchyňa bude stredomorská, budú tu vedieť spraviť perfektnú pizzu, nie? Nuž, práve na Malte som jedol najhoršiu pizzu na svete. Bola na nej cibuľa, hrubé cesto a na vrchu sardinky. Keď zablúdite na niektorý z ostrovov Malty, chute na pizzu si odlož až na návštevu Talianska.
V rybárskej dedine Xlendi na ostrove Gozo som objavil veľmi príjemnú reštauráciu Il-Kcina Ghawdxija, ktorá má tie najlepšie maltské delikatesy, aké som ochutnal. Až na tú pizzu, haha.

Čo ochutnať na Malte a tipy na konkrétne jedlá ktoré treba ochutnať na dovolenke

  1. Pastizzi: Malé pečivo plnené ricottou alebo hráškovým pyré. Sú to populárne snacky, ktoré nájdete v mnohých pekárňach a kaviarňach.
  2. Fenkata: Tradičné jedlo z králičieho mäsa, zvyčajne dusené s vínom a cesnakom. Je to jedno z najtypickejších maltských jedál.
  3. Timpana: Cestovinový koláč s mäsom, syrom, vajíčkami a paradajkami, pečený v lístkovom ceste.
  4. Bragioli: Plnené hovädzie závitky plnené vajíčkami, chlebom, cesnakom, petržlenovou vňaťou a paradajkovou omáčkou.
  5. Ħobż biż-Żejt: Maltský chlieb namočený v olivovom oleji, potretý paradajkovou pastou a obložený tuniakom, kaparmi, olivami, cibuľou a inými prísadami.
  6. Aljotta: Tradičná rybia polievka s cesnakom, paradajkami, rybami a ryžou alebo cestovinami.
  7. Bigilla: Hustá pasta z fazule, často podávaná ako dip s chlebom alebo sušienkami.
  8. Cisk: Maltské pivo, ktoré je veľmi obľúbené medzi miestnymi aj turistami.

Medzi najznámejšie zastávky na Malte patrí aj historické mesto Mdina, kde sa natáčali Hry o tróny. Keď som si čítal o tom, čo tu vidieť, vo veľa článkoch sa spomínala kaviareň Fontanella Tea Garden, tak že tam pôjdem. Chyba. Zistil som, že keď sa nejaké reštaurácie a kaviarne odporúčajú až priveľmi, strácajú atmosféru. Aj keď bola káva a pivo dobré, a zákusky vyzerali mega dobre – necítil som sa tu pohodlne.

Obrovské množstvo ľudí a takmer nemožnosť sa tu slobodne pohybovať mi totálne pokazili zážitok z tejto známej cukrárne. Fontanella Tea Garden v meste Mdina teda neodporúčam – radšej si sadni do jednej z mini kaviarní v uliciach (až tak veľa ich tu nie je) a budeš mať oveľa lepší zážitok.

Čo ochutnať na Malte a 8 tipov na typické jedlá ostrova
Čo ochutnať na Malte a 8 tipov na typické jedlá ostrova

Maltu pokladám za ideálnu dovolenkovú destináciu pre tých, čo hľadajú kúsok histórie (tú má Malta naozaj divokú aj pre svoju strategickú polohu), odpočinok na pláži či super kuchyňu. Kým hlavnému mestu, Vallette, obetujte tak dve hodinky, Mdina, celý ostrov Gozo, či Modrá lagúna na Comine naozaj stoja za výlety. Za najlepší čas, kedy ísť na Maltu, považujem jar, keď je príjemne teplo, alebo skorú jeseň. Letá tu bývajú naozaj neznesiteľne horúce.

Cestujte.

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.