Čo vidieť v Dolom Rakúsku? Predsa všetko. V tomto blogu vám predstavím celé Dolné Rakúsko, jeho časti, zákutia a tiež miesta kam ísť a čo tu vidieť počas návštevy. Rakúsky región, Dolné Rakúsko, ponúka návštevníkom a turistom veľa rozmanitosti. Od romantických dediniek, cez nekonečné rady viníc, až po husté lesy a vysoké hory, tu môžete zažiť naozaj všetko a zažiť perfektný rakúsky urlaub. Prečítajte si čo vidieť v Dolnom Rakúsku.
Cestovaním po Dolnom Rakúsku som strávil presne jeden týždeň, no stále mal pocit, že by sa tu dalo vidieť oveľa viac. V tomto článku vám dám tipy kam presne ísť, čo tam zažiť, kde sa ubytovať a kde sa dobre najesť. Tento článok vznikol v spolupráci s Dolným Rakúskom a Linking Brands, kde som bol pozvaný zúčastniť sa programu Beat The Challenge 2021. Celé video z tripu si pozrite tu:
Štyri medzinárodné tímy, Slovensko, Česko, Nemecko a Maďarsko medzi sebou súťažili v rôznych športovo-kreatívnych výzvach počas toho, ako spoznávali Dolné Rakúsko. V tomto článku nájdete tipy na všetky časti Dolného Rakúska, a to presne:
- Mostviertel a jazero Lunz am See
- Oblasť Wachau
- Viedenské lesy
- Viedenské aply
- Weinviertel
- Waldviertel
Čo vidieť v Dolnom Rakúsku a kam ísť podľa Milana Bez Mapy
Mostviertel a jazero Lunz am See
Oblasť Mostviertel nájdete priamo uprostred Dolného Rakúska v jeho srdci. Je to romantické mestečko obklopené horami aj lúkami. V ňom by som vám rád dal do pozornosti historický hotel Karthause Gaming, ktorý je situovaný priamo v starobylom kláštore a má aj vlastný pivovar. Ak ste ešte nespali v kláštore, ubytujte sa tu. Prejdite sa tiež po meste a zájdite aj k jazeru v meste Lunz, ktoré sa volá Lunz am See. Ide o jediné jazero v Rakúsku, v ktorom sa môžete kúpať s výhľadom na vysoké hory a prírodu. Odporúčam vám, vybrať si jednu z turistických trás a dať si krátku prechádzku okolo jazera, či požičať motorový čln a prejsť jazero krížom-krážom.
My sme si zobrali čln s veľmi tichým a pomalým motorom, až som si myslel, že je pokazený, haha. Avšak nebol a ja som mal vďaka tomu dostatok času na vychutnávanie si výhľadov z člnu v takmer úplnej tichosti. Ak sa vám na Lunzer am See podarí dostať niekedy v priebehu leta, možno budete mať šťastie a stihnete aj niektorý z letných festivalov, ktoré sa odohrávajú v amfiteátri priamo na hladine jazera.
TIP: Hneď pri začiatku jazera, kam vás privedie príjazdová cesta, je perfektná reštaurácia s asi najlepším a najväčším šniclom, aký som kedy jedol. Volá sa Seeterrase Lunz am See, zastavte sa.
Oblasť Wachau a mestá Dürnstein, Melk a Krems
Čo má spoločné Dürnstein, Melk a Krems vo Wachau? Spája ich Dunaj. Ten istý, ktorý neskôr tečie aj cez Bratislavu a Budapešť až do Rumunska. Výlet loďou po Dunaji je povinná jazda pre každého, kto príde do Wachau. (PS: Odporúčam vám prísť sem na prelome júla a augusta, kedy začína sezóna marhúľ. Tu z nich vyrábajú naozaj všetko.
Od koláčov cez džemy až po nápoje a víno). Zo všetkých aktivít, ktoré tu môžete absolvovať, bol pre mňa absolútnym favoritom výlet na bicykli po dunajskej cyklotrase. Odporúčam vám nasadnúť na bicykel v prístave mesta Krems, prejsť cez vinice až do mesta Dürnstein, následne sa po kompe preplaviť až k známej soche nosa a do Kremsu sa vrátiť po severnej strane Dunaja. Celá trasa má približne tridsať kilometrov, ak vám zostane nejaký čas, vybehnite aj do kláštora v meste Melk.
Túto časť Dolného Rakúska som precestoval už pár rokov dozadu. V tomto článku si prečítajte Čo vidieť vo Wachau, ktorý bol v roku 2000 uznaný ako svetové dedičstvo UNESCO. Ubytujte sa v hoteli Arte Krems, je to perfektný východiskový bod pre spoznávanie Wachau.
Čo vidieť v Dolnom Rakúsku
Vienna Woods
Ako som spomenul vyššie, Dolné Rakúsko je odlišné v každej svojej časti a práve časť Vienna Woods, ktorá sa nachádza iba dvadsať minúť jazdy vlakom z Viedne, mi prišla najrozmanitejšia na aktivity a zážitky. Čo sa tu oplatí vidieť? Je toho viac, čítajte pozorne:
- Degustácia vína vo Freigut Thallern bola asi najkrajšia degustácia vína, akú som kedy zažil. Možno to bolo tým západom slnka s prechádzkou vo viniciach, alebo krásnym ubytovaním v boutique hoteli uprostred hroznových lánov, kde každá izba vyzerá ako inak ako tá druhá? Neviem, ale sem sa ešte veľmi rád vrátim. Ak sa tu rozhodnete prespať, zoberte si štupľe do uší. Žaby v neďalekom jazierku rady robia v noci koncert silnejší než Viedenská filharmónia.
- Ochutnávka tradičnej kuchyne vo Heuriger Spaetrot je naozaj tradičná. Kuchyňa Dolného Rakúska je bohatá na rôzne studené kombinácie mäsa a zemiakových šalátov. Čo ma prekvapilo z celého menu najviac, bola vysmážaná baza. Ochutnal som už všetko, počul aj o vysmážaných zelených rajčinách, no túto smaženú bazu som nedojedol. Čo je sranda, lebo jedna zo sprievodkýň mi povedala, že pre ňu je chuť vyprážanej bazy chuťou detstva.
- Navštívte park Laxenburg, kde zvykla rodina Habsburgovcov tráviť svoje letá. Starý hrad na brehu jazera, The Blauer Hof of Franzensburg, je jedným z najznámejších hradov celého Rakúska. Najkrajší výhľad naň je priamo z člnu na jazere.
- Kultúrne mesto Baden v čase mojej návštevy usporiadalo najväčšiu open-air výstavu fotografií v Európe. Nájdete ju tu od 18.teho júna do 17.teho októbra. Počas tohto obdobia sa celé mesto premenilo na jednu veľkú open-air galériu. Témou je VIVA LATINA, na nadrozmerných fotografiách po celom meste a v parku vyobrazili život ľudí a prírody z mojej milovanej Južnej Ameriky.
- Bad Voslau a termálne kúpele: Už ste sa kúpali v minerálke? V Bad Voslau máte príležitosť, lebo práve tu pramenia známe Voslauerské pramene. Hoci som tu pre časovú tieseň strávil len asi hodinku, dobre som si zaplával vo viacerých termálnych bazénoch.
Viedenské alpy
Asi by som to nemal hovoriť, no Viedenské alpy sa mi z celého Dolného Rakúska páčili najviac. Neviem či to bolo tými zelenými lesmi, zasneženými vrcholkami hôr alebo ubytovaním v Hoteli Marienhof, no tu som sa cítil veľmi uvoľnene a zrelaxovane. Iba hodinu vlakom z Viedne nájdete do oblakov sa týčiace Viedenské alpy. Krásne scenérie okolo Semmeringu, časti Rax, Wechsel a Schneebergu boli populárne už v čase kráľov a dobyvateľov. Tí si sem radi chodili robiť pikniky. Poznať to hlavne podľa vyšperkovanej architektúre domov, ktoré na jednej strane pôsobia príjemne horsky, no stále veľmi luxusne.
Slovo piknik pochádza z francúzskeho piq nique. Ide o výraz z minulosti, ktorý sa používal pre ľudí, ktorí si do reštaurácií nosili vlastné víno. Neskôr sa z piknikov, aj vďaka rakúskej šľachte, stala spoločenská udalosť v prírode, kde sa konzumujú ľahké jedlá s výhľadom na dramatické scenérie. Po šľachte však začal opakovať aj bežný ľud, plebs, a tak sa pikniky rozšírili do celého sveta.
V zime môžete vo Viedenských alpách lyžovať, odporúčam vyskúšať hlavne známy Wechsel Panorama Trail. V lete vymeňte lyže za bicykel či turistické topánky. Nachádza sa tu nespočetne veľa turistických chodníkov a cyklotrás na medzinárodnej trase EuroVelo9.
Weinviertel
Ako vyzerá trinásťtisíc hektárov viníc? To uvidíte vo Weinverteli na úplnom severe Dolného Rakúska, pri hraniciach s Českou republikou. Weinviertel je najväčšia oblasť Rakúska produkujúca víno. Dedinky mi pripomínali českú dedinu a vplyv Moravy tu veľmi cítiť. Miestami som ani nemal pocit, že som v Rakúsku, haha.
Weinvertel je známy pre svoje vínne pivnice, ktoré patria medzi jeho kultúrne pamiatky. Sú ich tu kilometre a tvoria hotový labyrint. V minulosti boli tieto pozdĺžne pivnice využívané na skladovanie barelov s vínom a jeho samotnú výrobu. Dnes už nie sú postačujúce a výrobcovia vína sa presťahovali do modernejších priestorov. Drevené barely vystriedali kovové, no tie pôvodné ostali dodnes v útrobách mesta. K jednému som si privoňal a pripomínal mi vôňu červeného vína. Pivnice tu ostali dodnes a sú využívané príležitostne na rôzne akcie spojené s pitím vína. Mnoho turistov sa tu zastaví v rámci cyklotrás, dajú si vínko a pokračujú ďalej.
Čo vidieť v Dolnom Rakúsku
Waldviertel
Hoci má Waldviertel podobné meno ako Weinviertel, sú od seba vzdialené takmer tri hodiny cesty. Lúky a dlhé vinice vystriedali nekonečné a svieže lesy, obrovské jazerá (určite nemiňte niektoré z nordic lakes) a dlhé makové lúky. Jedným z najkrajších jazier, ktoré som po ceste nemohol minúť, je jazero Dobra spolu so zrúcaninou hradu Dobra. Ja osobne milujem adrenalínové zážitky a preto som vyskúšal preslávený adrenalínový zip-line priamo zo zrúcaniny Dobra ponad celé jazero. Len si to potom treba odpádlovať po jazere naspäť. Je tu tiež oblasť kde môžete kempovať a parkovať svoj kemper, či len tak sa prechádzať hustými lesmi plnými jazier.
Po celodennom náročnom dni vyskúšajte známy LOISIUM Wine and Spa Hotel, ktorý má moderné izby a vonkajší aj vnútorný SPA svet s množstvom sáun.
Ako ste určite vycítili z tohto článku, oblasť Dolného Rakúska je veľmi rozmanitá a návštevníkom ponúka od športových aktivít v horách, dlhých cyklotrás, degustácií vína či relaxu v saune, naozaj veľa. Osobne by som vám odporučil, výlet rozdeliť na viacero dní a prísť sem na viackrát.
S láskou, Milan Bez Mapy