Čo vidieť vo Wachau? Nedávno som navštívil Dolné Rakúsko, konkrétne údolie Wachau a Melk a odchádzal odtiaľto s vyplazeným jazykom. Oblasť, ktorá je od roku 2000 zapísaná ako svetové dedičstvo UNESCO má toho toľko, že víkend vo Wachau mi bol málo. Čo tu navštíviť?
Čo vidieť vo Wachau počas návštevy a kedy je marhuľová sezóna
Ešte na začiatok k tomu, kde je Wachau a čo to je. Wachau je údolie v Dolnom Rakúsku, nie mesto, ako som si pôvodne myslel. Jeho stredom preteká Dunaj a celá oblasť je jedným z najviac navštevovaných častí Rakúska, najmä pre svoje vína a históriu. Vína z Wachau sú známe v celom svete, ale o tých neskôr. Teraz si povieme o tom, čo vidieť vo Wachau.
TIP: Prečítajte si tiež kam ísť v Burgenlande a čo vidieť v Dolnom Rakúsku.
Čo vidieť vo Wachau?
Návštevu Wachau určite odporúčam počas marhuľovej sezóny, čo je začiatok leta. Obvykle počas júla. Marhule sú tu naozaj veľká vec a všetko, čo sa dá z marhúľ vyrobiť, tu dostanete kúpiť. Marhuľové lekváry, marhuľové buchty, marhuľové marhule. Marhuľový likér či schnapps. A to naozaj nepreháňam. Orem marhuľovej sezóny a lekvárov, z Wachau doslova kypí aj množstvo miest, ktoré sa naozaj oplatí navštíviť. Ak máte radi prírodu a nevadí vám si trošku zamakať na kopcoch nad Dunajom, vo Wachau sa vám bude páčiť. Ja som tu za víkend stihol navštíviť toto.
Čo vidieť vo Wachau a kam ísť na výlet v Dolnom Rakúsku
- Ruina hradu Aggstein,
- mesto Melk a kláštor,
- mesto Spitz, ruina hradu Hinterhaus a Červená brána,
- mesto Dürnstein a jeho kláštor,
- mesto Krems an der Donau,
- kláštor Göttweig,
- a zámok Grafenegg.
- EXTRA: Plavba loďou po Dunaji.
Čo vidieť vo Wchau? Skúste Wachau World Heritage Trail, turistický chodník po pamiatkach UNESCO
TIP: Ak vás zaujímajú všetky pamiatky UNESCO vo Wachau, vyskúšajte si Wachau World Heritage Trail. Trasa svetového dedičstva Wachau je 180 km dlhá turistická cestička, ktorá prechádza údolím Dunaja a vinárskou krajinou. Prechádza cez 13 celkov údolia Wachau, ktoré je zapísané na zozname svetového dedičstva UNESCO. Táto trasa je rozdelená do 14 etáp a dá sa vyraziť v oboch smeroch.
Čo vidieť vo Wachau
Hrad Aggstein vo Wachau
Na východnej časti Dunaja, medzi mestami Spitz a Melk, stojí zrúcanina hradu Aggstein. Ten je pokladaný za jednu z najvzácnejších zastávok v rámci celej UNESCO oblasti vo Wachau. Táto zrúcanina je približne 900 rokov stará a nikto nevie, kto ju postavil. Dnes je Aggstein v súkromnom vlastníctve a konajú sa tu najmä prehliadky, svadby a rôzne udalosti. Zaujímavosťou ale je, že v čase jeho najväčšieho rozkvetu tu žilo až 60 ľudí, na ktorých pripadalo 12 strážnikov. Spolu s nimi tu žili kone a prasatá. Zrúcanina Aggstein je pre verejnosť otvorená od polky marca do októbra, no v novembri sa tu konajú špeciálne vianočné trhy.
Povráva sa, že jeden z majiteľov, Hadmar III von Kuenring, tu raz natiahol dlhú reťaz z jednej strany Dunaja na druhú, aby potápal lode a vykrádal ich. V celom areáli hradu je pre deti spravená hra – pri vstupe dostanú magický kameň, ktorý im po nemecky rozpráva rôzne pomôcky a nápovedy, vďaka ktorým vyslobodia z hradu duchov.
Melk kláštor a prehliadka mesta
Mesto Melk je jedno z tých typických rakúskych miest a vyzerá presne tak, ako si bežný Slovák predstaví rakúske mestečko. Všade samé kvety, zmrzlina a dobré reštaurácie. Navyše, v centre mesta stojí na kopci obrovský barokový kláštor, ktorý patrí medzi najväčšie v Európe. Aj ten je súčasťou UNESCO dedičstva. História Rakúska je s kláštorom v Melk úzko spätá, keďže sú tu pochovaní prví rakúski vládcovia. Vraj ide o duchovné a kultúrne centrum krajiny.
Mňa viac ako kláštor, zaujal kláštorný park a baroková záhrada. Parku sa hovorí aj „Rajská záhrada“, kde sú pestované najmä liečivé rastliny. Z terasy opátstva je dokonalý výhľad na Dunaj, ktorý Napoleon pravdepodobne používal ako rozhľadňu, keď využil Melk ako svoje sídlo pre svoju kampaň proti Rakúsku. Melk je známy v celom svete pre svoje Medzinárodné Barokové Dni, ktoré sa konajú priamo v kláštore. V roku 2008 ho dokonca National Gepgrapgic zaradil medzi top svetové historické destinácie sveta.
TIP: Priamo pod kláštorom v historickom centre Melku sa okrem najkrajšej pošty v Rakúsku, nachádza reštaurácia Hotel zur Post, kde majú často rôzne sezónne špeciality z regiónu. Ja som sa tu najedol do prasknutia.
Mesto Spitz, Červená brána Rotes Tor a ruina hradu Hinterhaus
Mesto Spitz je idálnym začiatočným bodom na výlety po Wachau, keďže má centrálnu polohu a dokonalú atmosféru. Ja by som ho ani nenazýval mestom, no skôr takou tou veľmi pekne upravenou dedinkou. Nad mestom medzi vinicami sa na kopci nachádza Červená mestská brána (Rotes Tor). Prečo sa volá červená? Je jednou zo siedmich ochranných brán mesta z 30.ročnej vojny. Pamätá si veľké krvi prelievania a odtiaľ pochádza jej meno. Ak mám byť ale pozitívny, oplatí sa sem si to vyšľapať a užiť krásny výhľad na celý Spitz a, opäť, Dunaj.
Ruina hradu Hinterhaus
Hrad Hinterhaus je veľmi pekne zachovaná ruina nad mestom. Zrúcanina pochádza z 12. storočia z obdobia Kuenringerovej vlády, kedy slúžila ako strategická pevnosť v údolí Wachau. Návšteva zrúcaniny v Spitzi spolu s Červenou bránou dáva návštevníkom predstavu o tom, aké boli v stredoveku rôzne obranné metódy.
TIP: Na obed sa zastavte v reštaurácii Gasthof Prankl, ktorá má históriu tak dlhú, ako mesto samotné. Reštaurácia tu stojí od roku 1680, dnes obsluhovaná siedmou generáciou rodiny Pranklovcov. Skôr, ako v reštaurácii, sa tu budete cítiť ako u babky na obede. V ponuke majú klasické špeciality z regiónu a, samozrejme, marhuľové gule.
Návšteva mesta Dürnstein a jeho kláštora
Dürnstein je považovaný za jedno z najviac romantických miest na Dunaji. Jeho dominantou je kláštor a hrad, kde bol väznený tiež kráľ Richard I. Levie srdce. Celé historické mesto je vydláždené kameňmi, čo mu dáva veľmi príjemnú stredovekú atmosféru.
Dürnstein je zrejme najviac navštevované mesto v celom Wachau a v Dolnom Rakúsku a jeho meno je odvodené podľa rovnomenného stredovekého hradu, ktorý stojí nad mestom. „Dür“ znamená po nemecky suchý a „stein“ je kameň. Hrad mal totiž vždy problém s vodou, keďže bol postavený veľmi vysoko nad Dunajom, čo zrejme pocítil aj Richard I. Levie srdce počas svojho zajatia na hrade. Hrad bol pri nájazde Švédov takmer úplne zničený.
TIP: Za mestom Dürnstein, asi 10 minút pešo z centra, sa nachádza najväčší výrobca vína vo Wachau – Domäne Wachau a robia tu ochutnávky zadarmo.
Čo vidieť v Krems počas návštevy a výlet do kláštora Göttweig
Okrem mesta Dürnstein je vo Wachau ešte jedno známe mesto, Krems an der Donau. Síce má cez málo 23 tisíc obyvateľov, staré mesto mi veľmi pripomína rumunské uličky v Brašove. Inak, ak vám je teplo, okrem historického centra odporúčam tiež krátku prechádzku smerom k Donau-Universität Krems. Je tam verejný bazén, kde si môžete omočiť nohy počas horúcich letných dní. Krems je počas roka mesto plné študentov, keďže je tu vedľa seba hneď niekoľko univerzít.
Krems má naozaj dlhú históriu, až v dobe ľadovej, keďže tu archeológovia objavili kostry kojencov, ktoré boli zakryté kostrou mamuta. Ide o jeden z najvzácnejších archeologických nálezov v Rakúsku. Podobne, ako celý región vo Wachau, aj tu najviac fičí víno a v meste nájdete množstvo vinární a reštaurácií, ktoré ponúkajú rôzne vína z Wachau. Podobne ako väčšina stredovekých miest, aj Krems bol obkolesený hradbami a do centra mesta sa dalo dostať len cez vstupné brány. Tie mal Krems štyri a dodnes sa zachovala iba jedna, Steiner Tor.
Krems sa po slovensky povie Kremža, lol. To reálne niekto aj používa? Ak ale ľúbite kremžskú horčicu (blé), tá má svoje korene tu.
TIP: Kúsok od Kremsu je asi tá najlokálnejšia reštaurácia, v akej som kedy v Rakúsku bol. Volá sa Graf in Mautern a dostať tu len studené jedlá, pivo a víno. Zaradil som ju sem kvôli krásnej záhradnej terase s výhľadom na celý Krems. Avšak, pripravte si základy nemčiny.
Kláštor Göttweig pri Krems
Hneď za mestom stojí krásny kláštor Göttweig, ktorý som si všimol už z príjazdovej cesty do Kremsu. Pôvodne išlo o čisto mužský kláštor, ktorý funguje dodnes. Má za sebou požiar, prestavbu a dnes je tu okrem iného aj veľmi rozsiahle múzeum. Pôvodné zariadenie ukazuje, ako v minulosti žili mnísi a vraj sa tu mal zastaviť aj sám Napoleon, ktorému tu prichystali posteľ. Či v nej spal naozaj, sa nevie.
V kláštore ma veľmi zaujala veľká modrá freska nad hlavným schodiskom, ktorá sa hýbe. Namaľoval ju tu Paul Trogers a ide o šikovný optický klam, aby vyzeral strop oveľa vyššie. Ak budete ale stáť pod freskou a hýbať sa zo strany na stranu, uvidíte, že tento optický klam nielen že dvíha strop, no tiež ho robí pohyblivým.
Kláštor tu stojí od roku 1083 a mnísi sa starali o prírodu v okolí kláštora. Pri meste Paudorf, ktoré leží z druhej strany kopca ako Krems, preto dnes nájdeme nezvyčajný sekvojový les (sekvoje tú tie obrovské stromy, na ktoré sa chodíme pozerať do národných parkov v Amerike), a tiež tu bola založená lesnícka škola. Samozrejme, nechýbalo ani pestovanie marhúľ, haha.
Zámok Grafenegg
Mojou poslednou zastávkou, pred cestou domov, smerom na Bratislavu, stojí zámok Grafenegg. Je to približne 15 kilometrov za mestom Krems. Zámok stojí uprostred veľkého parku a tiež sa tu nachádza veľké auditórium.
Plavba loďou po Dunaji vo Wachau
Na záver chcem dať ešte tip na plavbu loďou po Dunaji vo Wachau. Osobne si myslím, že je to najlepší spôsob, ako si prejsť celé údolie a neponáhľať sa k smrti, aby ste videli všetko naraz. Záleží, kde ste ubytovaní, no po Dunaji tu v letnej sezóne chodia lode nonstop. Ja som sa odviezol z Kremsu, kde som bol ubytovaný, do mesta Spitz a trvalo to približne hodinku a pol, veľmi relaxačným tempom.
Lístok si kúpite priamo v prístave pár minút pred odchodom lode. Chodí tu veľa spoločností a typov lodí, kompletný zoznam aj s časmi odchodov nájdete na oficiálnej stránke.
TIP: Po celom údolí veľmi pekne jazdia aj autobusy, takže ak tu nemáte auto, s dopravou to vôbec nemusí byť problém. Kombinácia autobusov, lodí a prípadne bicyklov (je tu niekoľko cyklotrás) si vo Wachau v pohode vystačíte aj bez auta.
Ahojte.Oplati sa pozriet Wachau.Ja som už 3 krát bola,a to 2 krát s bicyklom,a ešte stále som nevidela všetko.V lete by som chcela ísť s vnukom na bicyklel,lebo som mu to slúbila.Dúfam,že sa podarí.On má 6,ja 58 rokov,a je tu ešťe aj korona vírus.
Cenovo to ako vychadza? Ak by si mal cas, bol by fajn taky nejaky itinerar aj s cenami 🙂 dikiii
Ahoj, čo konkrétne myslíš? Nerád dávam ceny do článkov, lebo tie sa stále menia.
Bratiska? WTF? Bratislava bola a je pre bratislavcanov Bratislava. Ty si pravdepodobne tiez vychodnar, ti volaju Bratislavu napr. blava. To je neuveritelne co dnes chodi po tomto svete.
Myslím, že svoje rodné mesto môžem volať, ako sa mi páči. Počul si už slovo Blavka? =D