Čo vidieť v Paname? Na to, aká je to malá krajina je tu toho mrte veľa. Bohužiaľ som nestihol všetko čo som chcel, lebo z môjho mesiaca, ktorý som plánoval byť v Paname, som neplánovane odišiel na dva týždne domov na Slovensko. Po mojom návrate som išiel rovno do Kostariky. Takže, čo vidieť v Paname?
Čo vidieť v Paname
Panama City
Panama city je trochu netradičné mesto v Strednej Amerike. Prečo? Vyzerá ako Miami. Keď som videl všetky tie mrakodrapy, padla mi sánka. Medzi zaujímavosti o Paname som napísal aj to, prečo je Panama tak bohatá. Vďačí za to Panamskému prieplavu. Prečítaj si v článku, koľko lode platia za jeden preplav. Čo vidieť v Paname? Technický div sveta.
Casco Viejo, historická časť Panama city, kde som našiel mrte veľa rôznych reštík a popravde, veľmi mi to tu pripomínalo kubánsku Havanu, alebo kolumbijskú Cartagenu. Myslím, že všetky tieto stredoamerické mestá vyzerajú rovnako. Casco Viejo má tie typické úzke uličky, farebné doby, fancy kaviarne a veľa obchodov so suvenírmi. Jeden večer som sa tu bol najesť v reštaurácii a v celej štvrti vypadla elektrina – bolo to fakt strašidelné. Zrazu ostala úplná tma a ticho.
Panamský prieplav patrí medzi sedem technologických divov sveta a lodiam pomáha šetriť čas a nemalé peniaze. Ja som sa odviezol zo stanice Albrook autobusom priamo k Miraflores lock, kde je múzeum a super výhľad na to, ako sa lode presúvajú cez Panamský prieplav. Aj keď tu vstupné stojí 15 USD a chvíľu som otáľal, nakoniec sa oplatilo. Súčasťou prehliadky je aj zaujímavý film o Panamskom prieplave (celý v Španielčine), kde som videl, ako ho stavali. Čo vidieť v Paname? Určte tento krátky film o prieplave.
Dnes sa lode stavajú presne tak, aby sa do Panamského prieplavu zmestili. Existuje na to výraz „Panamax“. Ak ho chceš vidieť celý, odvez sa vlakom do mesta Colón – ide pozdĺž celého Panamského prieplavu.
TIP: Prečítaj si Španielske frázy na dovolenku, ktorí sa mi zišli pri cestovaní po Južnej a Strednej Amerike.
Čo vidieť v Paname
Panama sign je pekný, farebný nápis v centre Panama city. Môžeš ho spojiť, tak ako ja, s prechádzkou po promenáde pozdĺž pobrežia, pod mrakodrapmi. Zastav sa aj v Bio museum (ktoré som nestihol) a v dažďovom pralese v centre mesta. Nezabudni sa mrknúť aj na historické ruiny Panama Viejo, ktoré sú odtiaľto na skok.
El Valle de Antón
Výlet do El Valle de Antón je jedným z najlepších výletov z Panama city, ktoré môžeš podniknúť. Ide o najväčší obývaný sopečný kráter na svete a spojiť ho môžeš (musíš) s trekom cez džungľu k La India Dormida, odkiaľ je perfektný výhľad na celý kráter. Keď som tam bol ja, videl som maximálne hovno, keďže priletel mrak, len tak.
Prečítaj si, ako sa dostať do El Valle de Antón, kam ísť na túru a čo vidieť: Celodenný výlet z Panamy za trekom do džungle.
San Blas Islands
Ostrovy San Blas v Paname sú súborom okolo 365 ostrovov, z ktorých je iba 49 obývaných. Dostať sa sem je trošku komplikované, budeš potrebovať auto a prestúpiť na loď. Najznámejšie ostrovy sú Franklin island, Isla lguana, Chichime island a Diablo island.
Čo vidieť v Paname
Boquete a Bocas del Toro
Boquete sem napíšem, aj keď sa v článkoch o Paname často neobjavuje. Nedávno bol označený ako druhé najlepšie miesto pre dôchodcov, kde zostarnúť. Tiché mestečko pri hraniciach s Kostarikou so super kávovými plantážami a trekmi okolo Volcán Barú, čo je najvyšší vrch Panamy. Boquete je ale neslávne známy vďaka „Las Holandesas“, čo sú dve Holanďanky, Kris Kremers a Lisanne Froon, ktoré tu išli na túru v roku 2014 a už ich nikto nikdy nevidel. Jediné, čo sa našlo po 10 týždňoch bola topánka jednej z báb (v ktorej bola stále noha) a foťák plný nezmyselných fotiek z džungle, ktorý dokazuje, že baby 10 dní blúdili po pralese a následne umreli.
Panama tento prípad zamietla pod koberec, aby ochránila turizmus, no je tu veľa otáznikov, ktoré ostali nevyriešené. Hovorí sa aj o kanibaloch, no najpravdepodobnejšia teória je, že sa stratili v džungli, zranili a zraneniam podľahli.
Bocas del Toro je jednoznačne najznámejšia turistická destinácia Panamy. Bohužiaľ som to tu nestihol kvôli tomu, že som išiel na Slovensko a keď sa vrátil, už musel ísť do Kostariky. Nabudúce. Bocas del Toro je súbor ostrovov s typickým „laid back“ životom v Karibiku. Kokosy, surfy, pláže a hojdacie siete.