Celodenný výlet z Panamy za mrte trekom v dažďovom pralese

109,007FansLike
191,343FollowersFollow
109,024FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer podľa Forbes Slovensko.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Celodenný výlet z Panamy? Poďme na to. Keď som hľadal jednoduchý a rýchly výlet z Panamy, ideálne niekde do okolia, mal som na výber z viacerých možností. Návšteva panamského prieplavu ma celkom ohúrila, no tentokrát som chcel niečo dobrodružnejšie.

V okolí Panama city je niekoľko mrte pekných pláží a ostrovov, ako San Blas Island, no ja nie som veľmi plážový typ, aj keď telo na to mám, haha, lol fail. Celkom mi stačila Playa Blanca v Cartagene vo vedľajšej Kolumbii a teraz som chcel pre zmenu džungľu. Panama je jeden veľký dažďový prales. Minimálne v El Valle de Antón.


TIP: Pozri si aktuálny zoznam akciových leteniek, či medzi nimi nie je aj Panama.


Celodenný výlet z Panamy do El Valle de Antón

celodenný výlet z panamy do el valle de antón
Na vrchu India Dormida.

Ako píšem tento článok, ešte stále ma bolia nohy a mám svalovicu na zadku. Prečo? Do džungle sa nechodí počas dažďa a nie v žabkách. Nuž, moja chyba. Na celodenný výlet z Panamy do El Valle de Antón som sa mrte tešil. Ruch veľkomesta mi nerobil dobre a opekať sa na pláži sa mi nechcelo. Čo som oškvarka? Minule Paríž Hilton v dákom rozhovore povedala, že sa nikdy neopaľuje, lebo z toho pokožka rýchlo starne. Asi má pravdu.

Pred túrou som sa zastavil v Peruánskej reštaurácii. Na to, že som v úplnej riti, v malom mestečku v džungli nechápem, prečo tu jedlo stojí 15 dolárov.

Predstava jednoduchej prechádzky dažďovým pralesom sa však zmenila na boj o holý život. Okej, preháňam, no keď som sa ocitol sám, celý premočený uprostred pralesa a nevedel kam odbočiť, nebolo mi všetko jedno. Nie sú tu tabule, tak som len sledoval Google šípku a dúfal, že idem dobrým smerom. Navyše sa mi minula voda tak som to riskol a dopustil si fľašu z vodopádu. Mierne kalná voda chutila a pre moje šťastie, žiadne prirodzené procesy v mojom tele neurýchlila. To by už bola úplná groteska – sám v džungli, celý premočený s nohavicami po kolená čupiac v orchideách.

Ako sa dostať do El Valle de Antón

V Paname som prišiel na stanicu Albrook a kúpil si jednosmerný lístok do El Valle de Antón v okienku. Stál niečo vyše štyroch banánov ($). Cesta trvá niečo málo cez dve hodiny a autobus ide priamo. Vystúpil som v dedine na konečnej a zamieril to priamo k horám.

celodenný výlet z panamy do el valle de antón
El Valle de Antón je malé stredoamerické mestečko. Dedina.

TIP: Keďže niektoré veci v Paname nedávajú zmysel, na vstup k nástupišťu potrebuješ miestnu MHD kartičku, aby si prešiel cez turniket. Ja ju mám, lebo som bol v Panama city dlhšie, no ak ju nemáš, popros okoloidúcich, oni ťa svajpnú a dáš im desať centov. Načo mať veci jednoduché, keď ich môžeme komplikovať.

V El Valle De Antón som chcel vidieť dve veci – India Dormida a Piedra Pintada, čo je kaskáda vodopádov, v ktorých sa môžeš kúpať. Vstupné do tejto oblasti sú tri banány ($) a je v tom aj povolenie cikať do vody. Kúpalo sa tu niekoľko Američanov, tak som sa ani neunúval a fičal ďalej.

celodenný výlet z panamy do el valle de antón
Takéto pohľady milujem.

No a z vodopádov Pierda Pintada je to celkom slušný trek k India Dormida, čo je mrte vyhliadka nad dažďovým pralesom do krátera sopky. Ideš do kopca, brodíš sa bahnom, vyhýbaš sa banánovníkom a prekračuješ vodopády. Vraj je z hora vidieť oba oceány, Atlantický aj Tichý, no ja som videl prd makový, keďže pršalo a vrch kopca bol v oblaku.

El Valle de Antón je najväčší obývaný sopečný kráter na svete. Kedysi tu bolo veľké jazero, no neskôr oblasť obývali Indiáni.

Ja som večne s hlavou v oblakoch, no toto bolo doslova. Hore fúkalo, pršalo a začínalo mi byť celkom chladno. Idem teda naspäť do mesta, tou istou trasou.

celodenný výlet z panamy do el valle de antón
Vodopády, ktorých je po ceste mrte veľa. Napil som sa.
celodenný výlet z panamy do el valle de antón
Tomuto hovorím raj. Bol som tu pre dážď úplne sám.

Nechcem zmeškať posledný autobus do Panama City, ktorý ide okolo piatej večer. Samozrejme, že som ho zmeškal. Policajt mi poradil, že si mam zobrať akýkoľvek autobus do Las Uvas alebo San Carlos a tam prestúpiť. Zvládol som to. Shikovnichek. Celodenný výlet z Panamy som si tak trochu predĺžil, no nevadilo mi to.


PS: Dávaj si tam fakt pozor. Deň po tom, ako som sa z džungle vrátil, som sa dočítal o dvoch Holanďankách, Lissanne Froon a Kris Kremers, ktoré išli v roku 2014 na podobnú túru do džungle, tu v Paname z mesta Boquete. O 10 týždňov našli ich foťák plný divných fotiek z treku, ktoré nedávali zmysel, a topánku v ktorej bola noha jednej z dievčat.

Nikto nevie, čo sa im stalo, no najpravdepodobnejšia verzia je, že sa v džungli stratili, následne zranili a po 10 dňoch blúdenia zomreli. Pošuškáva sa však aj o kanibaloch.


Tri veci, ktoré by som spravil nabudúce inak

  1. Ostal by som v El Valle de Antón spať cez noc. Nemal by som tak stres, že nestihnem posledný autobus do Panama City (ktorý som aj tak nestihol).
  2. Zobral by som si pršiplášť. Tu leje ako z krhly aj keď je modrá obloha. Pojem dažďový prales mi dal zrazu úplne nový rozmer.
  3. Vstal by som oveľa skorej. Odchádzať z Panamy o pol desiatej ráno autobusom do El Valle de Antón je mrte neskoro. Nabudúce najneskôr o ôsmej, keďže cesta trvá viac ako dve hodiny.
celodenný výlet z panamy do el valle de antón
Pohľad na dno krátera sopky.
celodenný výlet z panamy do el valle de antón
Áno, aj toto je Panama.
celodenný výlet z panamy do el valle de antón
Škoda, že bola hmla a oblaky.

Celodenný výlet z Panamy do El Valle de Antón s mrte trekom v panamskej džungli bol mega zážitok. Presne takéto potrebujem, namiesto vylihovania na pláži.

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.