Čo vidieť v San José, hlavnom meste Kostariky, plnom parkov a grafitov

110,307FansLike
192,643FollowersFollow
109,024FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer podľa Forbes Slovensko.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Čo vidieť v San José, hlavnom meste Kostariky? Nič. Aspoň to mi hovorili všetci, čo cestovali po Kostarike. Popravde, táto Stredoamerická krajina má toho oveľa viac, ako len jedlo veľké a špinavé mesto. Tiež sa povráva o tom, že s bezpečnosťou to tu tiež nemajú najlepšie.

Trt makový, povedal som si. Rozhodol som sa ostať v San José jeden celý deň a noc, aby som sa presvedčil na vlastné oči. No a tu je výsledok. Prečítaj si, čo vidieť v San José v Kostarike.

Čo vidieť v San José v Kostarike

Na začiatok ti chcem povedať, že toto nie je článok o San José v Kalifornii, ale o San José v Kostarike. Tieto dve mestá sa volajú rovnako, čo sa ti môže pliesť. Dávaj si pozor najmä pri kupovaní leteniek. Ja som potreboval letenku do Mexika a skoro som ju omylom kúpil z Kalifornie a nie z Kostariky. Ešteže mi nesedela cena a zdala sa mi príliš vysoká, kým som si poriadne pozrel, čo som vlastne do toho vyhľadávača napísal. San José, ale v Kalifornii.

Milan radí: Skratka letiska v San José v Kostarike je SJO, kým letisko v Kalifornii má SJC. Je to sakra rozdiel, daj si pozor, aby si mal na letenke SJO ak chceš letieť do Kostariky.

Navyše ti tu pridávam pár praktických informácií, ktoré sa ti pred cestou do San José, hlavného mesta Kostariky, zídu:

  • Všetky spomenuté zastávky v článku sa nachádzajú v pešej dostupnosti.
  • V San José v Kostarike perfektne funguje Uber a stojí fakt smiešne peniaze. Všade choď Uberom. Čo som čítal, mestská hromadná doprava tu nie je veľmi bezpečná, hlavne vo večerných hodinách.
  • Na mnohých miestach sa dá platiť kartou. Naozaj. Len daj svojej banke vedieť, že ideš do Kostariky. Mne takto po výbere z bankomatu v Mexiku zablokovali kreditku, čo bol trochu problém.
  • Veľa ľudí hovorí po anglicky a v Kostarike sa bez problémov dohovoríš. Stačí poznať výraz „Pura Vida“.
  • Centrum mesta je bezpečné. Naozaj – síce som tu veľa turistov nestretol, počas dňa som sa tu túlal úplne bez problémov a robil si fotky.
  • Kde sa ubytovať? Ja som býval v hosteli Trip On House Hostel vo veľmi bezpečnej štvrti. Úplne bez problémov.

Bezpečnosť v San José v Kostarike

Podobne ako v ostatných mestách na svete, ktoré sú označované za nebezpečné, aj v San José sa drž sedliackeho rozumu a kašli na divné uličky. Po zotmení používaj na dopravu len Uber a nepofľakuj sa po meste sám. Neodporúča sa to v celej Strednej a Južnej Amerike.

Jediný pocit ohrozenia, ktorý som zažil v San José, bol pri autobusovej stanici v centre mesta, kam som prišiel autobusom z Puerto Viejo. Okolie autobusovej stanice je to naozaj hrozné a keď som si nevedel objednať Uber, lebo tu nebolo WiFi, rozhodol som sa ísť do centra peši. Síce to bolo len asi desať minút, čakal som, kto ma kde prepadne. Našťastie sa nič nestalo a vysoko odporúčam zobrať taxík a zjednať dobrú cenu. Alebo aj zlú, hlavne nech ťa neokradnú. V centre som už našiel WiFi a zavolal si Uber.

V tomto videu som inak našiel krásne zábery priamo z mesta, pozri si ho:

  • Prejdi sa po hlavnej avenue a navštív Central Market

San José je taká Banská Bystrica. Vážne. Zaujímavé je tu tak maximálne centrum, kde sú samé obchody, veľa ľudí a rušno. Potešili ma tu tanečníci, ktorí tancovali tak, akoby sa nikto nepozeral, predavači čerstvého ovocia, veľká Čínska brána a množstvo sôch, galérií a pekných budov. Z centra San José v Kostarike som mal naozaj veľmi dobrý pocit a cítil sa tu bezpečne.

„V centre je FAKT ŽE VEĽA PARKOV, ZELENE A GRAFITOV. Presne takto som si zapamätal San José.“

čo vidieť v San José v Kostarike
Ulice centra.
čo vidieť v San José v Kostarike
Tanečky.
čo vidieť v San José v Kostarike
Kŕmenie holubov.
čo vidieť v San José v Kostarike
Takéto kravy sme mali aj v Bratiské.
čo vidieť v San José v Kostarike
Čínska brána.
čo vidieť v San José v Kostarike
Miestny trh otvárajú až večer.
  • Očekuj stromy parku La Sabana a pozri si erotickú galériu penisov a vagín

Trochu mimo centra mesta, no približne 30 minút peši dole po promenáde natrafíš na veľký park La Sabana. Už si presne nepamätám, aký to bol deň, kedy som tam bol, no myslím, že nedeľa. Park La Sabana bol plný ľudí, ktorí si opekali, hrali futbal, grilovali, alebo sa plavili v člnoch na jazere, ktoré je v strede parku. Popravde, navštívil som aj krajšie parky vo svete, no stále, zelene tu bolo veľa. Oveľa krajšie sú však priamo v centre mesta.

Pred parkom sa nachádza galéria (alebo múzeum?) Museo de arte Costarricense, kde bola práve dáka erotická prehliadka penisov a vagín. Omg. Prisahám, že som tam prišiel úplne náhodou, haha. Určite sa tu zastav počas návštevy parku, vstupné je zadarmo a možno natrafíš na zaujímavejšiu výstavu obrazov a fotografií, ako ja. Čo vidieť v San José? Nuž, haha.

čo vidieť v San José v Kostarike
Nedeľný pohoda v parku.
čo vidieť v San José v Kostarike
Grilujeme.
čo vidieť v San José v Kostarike
Kontroverzné múzeum.
čo vidieť v San José v Kostarike
Prehliadka.
  • Očekuj múzeá a množstvo grafitov

Fakt mi padla sánka z toho, koľko je v San José v Kostarike múzeí a galérií. Keďže som mal v meste iba jeden celý deň pred odletom do Mexika, okrem spomínanej erotickej galérie, som nenavštívil žiadne iné. Je ich tu však úplne všade. Medzi top atrakcie San José je považovaný „Žltý dom“, ktorý okrem toho, že je žltý, mi ničím neprišiel špeciálny. Skôr ma zaujal park oproti nemu.

Ohľadne grafitov, ja ich nemám rád. Nepáčia sa mi a myslím si, že nejde o umenie. Potom som prišiel do San José. Pamätám si už grafity v Bogote v Kolumbii, a tieto v San José úplne zmenili môj pohľad na tento druh zábavy. Veď posúď sám. Fakt sa mi páčili!

„Petržalskí feťáci by si mohli spraviť výlet do Kostariky a naučiť sa kresliť pekné grafity.“

čo vidieť v San José v Kostarike
Grafity v uliciach Kostariky.
čo vidieť v San José v Kostarike
Moje najobľúbenejšie.
čo vidieť v San José v Kostarike
Ďalšie múzeum.

San José je zaujímavé mesto. Často pokladané za nebezpečné, no ohrozene som sa tu necítil. Určite nepatrí medzi mestá ako Medellín v Kolubmii či Mexico city, kam proste musíš ísť, no ak máš cestu okolo, daj mu šancu aspoň na pol dňa a prečítaj si čo vidieť v San José.

2 COMMENTS

  1. Medellin je 100x krajsi podla mna ako San Jose, je tam ovela viac co vidiet, a aj bezpecnejsi, Do sa San Jose by som sa nechcel vratit ale v Medelline si viem predstavit zit

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.