Čo vidieť v Žiline a 11 tipov podľa Milana Bez Mapy

131,206FansLike
214,632FollowersFollow
114,724FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a podľa Forbes jeden z TOP 10 influencerov na Slovensku.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Čo vidieť v Žiline? Cez toto mesto na Strednom Slovensku som vlakom prechádzal už miliónkrát, no iba nedávno sa mi podarilo Žilinu navštíviť viac, tentokrát ako turista. A čo som videl sa mi páčilo 🙂 V tomto článku mám pre vás zhrnutie mojich tipov čo vidieť v Žiline, ktoré pamiatky nevynechať, kam ísť na obed, kávu, do wellnessu či na celodenný výlet.

  • TIP: Keď prídete do Žiliny vlakom, všimnite si vitrážové okná v čakárni železničnej stanice. Ide o národnú kultúrnu pamiatku.
Čo vidieť v Žiline a 11 tipov podľa Milana Bez Mapy
Čo vidieť v Žiline a 11 tipov podľa Milana Bez Mapy

Ako cestovať a pohybovať sa po Žiline

Centrum Žiliny je kompaktné a na väčšinu lokácií, ktoré spomeniem v tomto článku, máte v pešej dostupnosti. Avšak, na taký Budatínsky hrad či na výlet do prírody budete musieť použiť MHD alebo zdieľané bicykle. To ale v tomto meste nebude problém, prečítajte si ako cestovať po Žiline o trochu viac ekologicky.

BikeKIA v Žiline

Požičajte si zdieľaný bicykel. Bikesharing v Žiline je pomerne nová vec, no u Žilinčanov extrémne obľúbená, niečo ako kolobežky u Košičanov. Prečítajte si tiež čo vidieť v Košiciach. Projekt BikeKIA je prevádzkovaná spoločnosťou ARRIVA, mp s podporou mesta Žilina a Nadácie Kia Slovakia.

V roku 2023 sa počas sezóny, to je medzi marcom a novembrom, previezli Žilinčania na zdieľaných bicykloch až 200 000 krát, čím ušetrili 40 ton CO2 v porovnaní s automobilovou dopravou. Stačí keď si stiahnete aplikáciu a zaregistrujete sa. Prvých 15 minút jazdy pri KAŽDEJ výpožičke je zadarmo.

Žilinská MHD

Na presuny v MHD odporúčam použiť mobilnú aplikáciu Google Maps, ktorá vám naplánuje trasu z bodu A do bodu B, prípadne mobilnú aplikáciu UBIAN, cez ktorú si viete kúpiť aj lístok, ak si dobijete kredit.

Čo vidieť v Žiline a pamiatky ktoré sa oplatí navštíviť

Žilinské katakomby či gotické pivnice

Čo sa skrýva pod povrchom? Katakomby v Žiline sú súčasťou rozsiahleho systému podzemných chodieb a pivníc. Tieto katakomby, či gotické pivnice, majú historický význam a siahajú až do stredoveku. Boli využívané na rôzne účely, najmä ako skladovacie priestory či úkryt pre Židov v čase druhej svetovej vojny. V roku 1831 mesto zmohla silná cholera, po ktorej ostalo v Žiline veľa sirôt. Katakomby slúžili aj ako poľná nemocnica so 40 lôžkami, no v jednom momente tu bolo až 79 vojakov.

Keď sa prejdete po námestí nad katakombami, všimnite si vetracie šachty, ktoré vymieňajú vzduch v podzemí. Ide o prízemia gotických domov, ktoré v roku 1521 vyhoreli – dodnes vidno začmudené steny na niektorých múroch v katakombách. Nájdite v podzemí aj jediný gotický portál v Žiline, pôvodný vstup do meštianskeho domu. Ich prehliadka je pomerne obmedzená, obvykle býva v piatok o 16 a 17 tej, no vždy sa informujte na stránke Turistickej informačnej kancelárie

Prehliadka katakômb v Žiline je opäť sprístupná verejnosti. Navštívte tieto gotické pivnice.
Prehliadka katakômb v Žiline je opäť sprístupná verejnosti. Navštívte tieto gotické pivnice.
Prehliadka katakômb v Žiline je opäť sprístupná verejnosti. Navštívte tieto gotické pivnice.
Prehliadka katakômb v Žiline je opäť sprístupná verejnosti. Navštívte tieto gotické pivnice.

Mariánske námestie s fontánou

Ak sa pozriete o niečo vyššie ako do podzemia Žiliny, uvidíte Mariánske námestie, ktoré je obklopené krásnymi historickými budovami, reštauráciami, kaviarňami a obchodmi, čo ho robí obľúbeným miestom nielen pre miestnych obyvateľov, ale aj pre návštevníkov mesta. Mňa 🙂 Fontána na Mariánskom námestí je jedným z jeho najvýraznejších prvkov.

Toto námestie je často miestom konania rôznych kultúrnych a spoločenských podujatí, ako sú trhy, festivaly a koncerty, čo prispieva k jeho živej a pulzujúcej atmosfére. Mne sa veľmi páči, ako sa Žilina stará o svoj vzhľad, tie rozkvitnuté tulipány ma vždy dostanú. Cez leto som tu videl kopec kaviarní a terás, na ktorých si Žilinčania užívajú voľné dni.

Mariánske námestie v Žiline v lete žije kaviarňami a reštauráciami
Mariánske námestie v Žiline v lete žije kaviarňami a reštauráciami
Katedrála Najvcätejšej trojice v Žiline
Katedrála Najvcätejšej trojice v Žiline
Návšteva Žiliny a tipy čo vidieť
Návšteva Žiliny a tipy čo vidieť

Budatínsky hrad

Budatínsky hrad je jednou z významných historických pamiatok nachádzajúcich sa v meste Žilina. Tento hrad je známy svojou unikátnou polohou priamo pri rieke Váh a je jedným z mála hradov na Slovensku, ktorý nie je umiestnený na kopci. Odporúčam vám okrem hradu navštíviť aj park v jeho okolí, ktorý je príjemný na prechádzky či behanie.

Budatínsky hrad má pôvod v 13. storočí a bol postavený na obranu. V priebehu storočí prešiel niekoľkými prestavbami a úpravami. Jeho architektúra kombinuje prvky rôznych historických období. Dnes je Budatínsky hrad otvorený pre verejnosť ako múzeum,no okrem toho sa na hrade často konajú rôzne kultúrne podujatia, výstavy a festivaly, čo ho robí dôležitým miestom nielen pre históriu, ale aj pre súčasnú kultúru mesta Žilina.

Budatínsky hrad
Budatínsky hrad

Burianova veža

Nie, nejde o vežu toho známeho DJa z Nitry. Burianova veža je názov pre historickú budovu nachádzajúca sa v úplnom centre Žiliny. Bola postavená v neogotickom štýle a slúžila ako administratívne sídlo mestskej správy. Jej najvýraznejším prvkom sú veľké hodiny, ktoré zdobia jej fasádu. Veža je samostatné stojaca renesančná zvonica, ktorá má presne 90 schodov a jej balkón je vo výške 40 metrov. 

Dnes je Burianova veža pamiatkovou chránenou budovou a je obľúbenou turistickou atrakciou. Návštevníci môžu obdivovať jej impozantnú architektúru a výhľad z jej vyhliadkovej plošiny, ktorá ponúka panoramatický pohľad na mesto Žilina a jeho okolie. Ak chcete vidieť celé mesto, vybehnite si to hore.

Rosenfeldov palác

Toľko som okolo neho chodil, až som sa dostal dnu 😀 Tento elegantný palác bol postavený v neskorom 19. storočí v secesnom štýle a slúžil ako obytný dom pre prominentnú židovskú rodinu Rosenfeldovcov. Palác je považovaný za dôležitú súčasť historického a kultúrneho dedičstva a preto je pamiatkovou chránenou budovou. Niektoré jeho časti môžu byť prístupné verejnosti, zatiaľ čo iné sú v súkromnom vlastníctve. Odporúčam najmä výstavu bábok, ktorá je v jeho podkroví.

Výhľad z Burianovej veže
Výhľad z Burianovej veže
Milan Bez Mapy na návšteve Žiliny, pohľad z Burianovej veže
Milan Bez Mapy na návšteve Žiliny, pohľad z Burianovej veže
Zvony v zvonici v Burianovej veži v Žiline
Zvony v zvonici v Burianovej veži v Žiline
Rosenfeldov palác
Rosenfeldov palác
Rosenfeldov palác
Rosenfeldov palác

Nová synagóga v Žiline

Nová synagóga sa nachádza kúsok od Rosenfeldovho paláca a je jednou z najvýznamnejších pamiatok židovskej kultúry na Slovensku. Tento impozantný architektonický skvost bol postavený v neskorom secesnom štýle v rokoch 1928 – 1931 podľa návrhu nemeckého architekta Petra Behrensa.

Synagóga sa nachádza v centre Žiliny a je významným symbolom bohatého kultúrneho a náboženského dedičstva, ktoré židovská komunita priniesla do mesta. Svojím nádherným vzhľadom a pôsobivou architektúrou priťahuje pozornosť židovských návštevníkov z celého sveta. 

  • TIP: V areáli synagógy je perfektná kaviareň, ja milujem, keď sa historické priestory pretvárajú na funkčné areály, ktoré vie využiť aj dnešná generácia. Je to skvelý spôsob ako ku kultúre prilákať aj takých ľudí, ktorí, povedzme, prišli iba na kávu.

Pamätná izba Vrbu a Wetzlera

Aby sme nezabudli na dôležitú históriu, nemohol som vynechať ani návštevu tohto unikátneho miesta, ktoré zohralo dôležitú úlohu počas holokaustu. Pamätná izba Vrbu a Wetzlera je venovaná pamiatke dvoch slovenských židovských väzňov, Rudolfa Vrbu a Alfreda Wetzlera, ktorí unikli z koncentračného tábora v Osvienčime počas druhej svetovej vojny. Ich príbeh je nesmierne dôležitý nielen pre slovenskú históriu, ale aj pre celosvetovú povesť boja proti nacizmu.

Pamätná izba slúži ako miesto na uchovávanie a šírenie spomienok na Vrbu a Wetzlera. Návštevníci môžu vidieť rôzne exponáty, dokumenty a fotografie, ktoré ilustrujú ich život a ich útek z Osvienčimu. Táto iizba je dôležitou súčasťou pamäti o holokauste a slúži ako vzdelávacie centrum, ktoré má za cieľ udržať si pamiatku na obete holokaustu a varovať pred nebezpečenstvami nenávisti a rasizmu.

Vrba a Wetzler v tejto pamätnej izbe napísali niekoľko stranovú správu o skutočnom dianí v Osvienčime, keďže dovtedy išlo o tajomstvo, ktoré sa Nemcom darí ututlať. Za túto správu dostali špeciálne vyznamenanie mesta Žilina.

Pamätná izba Vrbu a Wetzlera
Pamätná izba Vrbu a Wetzlera
Nová synagóga v Žiline
Nová synagóga v Žiline
Skvelá kaviareň v Novej synagóge v Žiline
Skvelá kaviareň v Novej synagóge v Žiline

Mestské divadlo Žilina

Divadlo má dlhú históriu, pretože jeho korene siahajú až do 19. storočia. Od svojho založenia slúžilo ako miesto pre divadelné predstavenia rôznych žánrov, ako sú divadelné hry, opery, balety, koncerty a ďalšie kultúrne podujatia. Mestské divadlo Žilina je známe nielen svojím bohatým programom, ale aj svojou architektúrou. Moderná budova divadla bola postavená v druhej polovici 20. storočia.

Mestské divadlo v Žiline
Mestské divadlo v Žiline
Pohľad zo strechy Mestského divadla na nočnú Žilinu
Pohľad zo strechy Mestského divadla na nočnú Žilinu

Kam do prírody v Žiline a okolí

  • Park Ľudovíta Štúra, ktorý bol v roku 2020 označený architektmi za najkrajší mestský park na Slovensku
  • Vyhliadková veža na Dubni s výhľadom na okolie, je to trošku túra z mesta, no za pekného počasia fajn tip na výlet
  • Vodné dielo Žilina, najmä v lete na vodné športy

Ak ak si budete chcieť zaplávať, mestská plaváreň v Žiline má 50 metrový bazén, ktorý bol prvý krytý olympijský bazén v Československu. Jeho výstavba začala už v roku 1955 a funguje dodnes.

  • TIP: Čitateľ blogu, Martin, odporúča v komentári na Facebooku aj okolie Žiliny: „Pri Žiline treba spomenúť aj atraktívne okolie: Lietavský hrad, Strečno a Starhrad, Terchová a Vrátna, Jánošíkové diery…. A pre milovníkov turistiky určite odporúčam výšlap na Chatu pod Suchým, kde si môžete dať skvelý obed z miestnej domácej kuchyne.“

Kam ísť v Žiline na obed, kávu a zmrzlinu

  • Blackdog – fajn reštaurácia, mal som tu dobré kuracie soté
  • SCOOP Gelato Olivia’s restaurant – asi najlepšia zmrzlina v centre, vždy tu sú extrémne dlhé rady
  • Spago – fajn raňajky na slnečnej teraske
  • Olivia’s restaurant – skvelá talianska reštaurácia, odporúčam ich paradajkovú polievku a akúkoľvek pizzu

Medzi ďalšie podniky ktoré ste mi odporučili a nestihol som ich patrí aj Žilinská Kozlovna, Pork Belly, Poncha Sky Bar a Monkey House.

Tip na celodenný výlet zo Žiliny do Bytče

Ak máte čas navyše, odporúčam vám si prečítať môj článok s tipmi čo vidieť v Bytči, meste len kúsok od Žiliny. Bytča má bohatú históriu, ktorá sa odráža v jej historických pamiatkach. Patrí sem Bytčiansky zámok, ktorý je jedným z najvýznamnejších hradných komplexov na Slovensku. Okrem toho je tu aj Evanjelický kostol, ktorý je príkladom barokovej architektúry či synagóga.

Článok vznikol v spolupráci s Mestom Žilina.

Cestujte, Milan Bez Mapy

 

22 COMMENTS

  1. Mohli ti dať spropagovať aj letné podujatia. Dnes sa tu konal parádny stredoveký deň. Určite odporúčam si ho uložiť do kalendára na budúci rok.

  2. Ja by som možno doplnil menej známu info, že divadlo je ovplyvnené architektonicky tzv „ducce“ štýlom, čo bol štýl v Taliansku v 20-30 rokoch. A odporúčam aj pozrieť drevený kostol v mestskej časti Trnové (myslím, že jedn z najstarších na SVK).

  3. Pred publikovaním odporúčam poriadne skontrolovať – veľa preklepov. A kostol v Bytči bol len v minulosti evanjelický. V súčasnosti je rímsko-katolícky.

  4. Veľmi krásna je Rajecká dolina, Čičmany, Rajecká Lesná, Rajec, Kunerad, Rajecké Teplice…. Je tu čo obdivovať a dá sa aj relaxovať. Jednodňový výlet je málo

  5. Vďaka za tento článok Milan, v Žiline pracujem, nebývam tam ale o týchto miestach som ani netušila okolo synagógy chodím skoro každé ráno MHDčkou a vždy som uvažovala čo to je za budovu tak už viem

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.