Čo vidieť v Bytči podľa Milana Bez Mapy a tipy na výlety v okolí

107,392FansLike
190,436FollowersFollow
108,606FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer na Slovensku podľa Forbes.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Čo vidieť v Bytči počas návštevy? Popravde, Bytču som nikdy nepokladal za mesto, do ktorého by ma to nejak lákalo ísť pozrieť sa. Skôr som poznaj jej okolie, najmä Súľovské skaly a Zrakovú pyramídu. Čo ale samotná Bytča? Stojí za návštevu?

Vybral som sa sem s mamou na súkromnú návštevu k miestnym a tí nás po Bytči pekne povodili. Ukázali nám dobrú zmrzlinu, kaviareň, reštauráciu, pamiatky aj modernú škôlku na Hurbanovej ulici. Naozaj si dali záležať, preto som sa rozhodol napísať článok s tipmi čo vidieť v Bytči. Podelím sa tu o svoje dojmy a odporučim aj miesta, ktoré sa mi v Bytči najviac páčili.

Čo vidieť v Bytči počas návštevy a pamiatky, ktoré sa oplatí vidieť

@milan_bezmapy 🇸🇰 Na návštevu sa nechodí bez darčeka. Do Bytče som zobral novú limitku od TatraTea, ktorá je inšpirovaná keramikou z Pozdišoviec na Východe Slovenska. Dostať ju na www.tatrateashop.sk a od zajtra 13.9 aj v Bille. Pozrite sa čo navštíviť v Bytči a cestujte tiež po Slovensku. *spolupráca #tatratea #itsaheartthing #bytca #slovensko ♬ original sound – Milan Bez Mapy

Centrum Bytče, kostol, námestie a synagóga

Bytča má malinké centrum, našiel som tu kruháč, Billu, nejaké paneláky a pekné námestie na ktorom sa v čase mojej návštevy konal operný open-air koncert Slovenského Národného Divadla. Mrknite do miestneho kostola, ktorý raz vykradol sám farár a ušiel do Rakúska.

Centrom Bytče preteká rieka Petrovička, všimnite si na nej trpaslíkov, ktorí pilno pracujú v jej prúde – je ich tu niekoľko. Budova Synagógy bola postavená v roku 1886 na podnet baróna Poppera. Počas druhej svetovej vojny bol zničený interiér. Dnes je budova opustená a chátra. Synagóga v Bytči je národnou kultúrnou pamiatkou a je zaradená medzi najvýznamnejšie synagógy na Slovensku. V súčasnosti sa (vraj) pracuje na jej rekonštrukcii a obnove – no voľným okom som nič nepostrehol =)

Milan Bez Mapy na námestí v Bytči
Milan Bez Mapy na námestí v Bytči
Čo vidieť v Bytči podľa Milana Bez Mapy a tipy na výlety v okolí
Čo vidieť v Bytči podľa Milana Bez Mapy a tipy na výlety v okolí

TIP: Len kúsok od Bytče sa nachádza pekný Český región Východní Morava. Prečítajte si čo vidieť a kam ísť na výlet.

Synagóga v Bytči
Synagóga v Bytči
Čo vidieť v Bytči podľa Milana Bez Mapy a tipy na výlety v okolí
Čo vidieť v Bytči podľa Milana Bez Mapy a tipy na výlety v okolí
Synagóga v Bytči
Synagóga v Bytči

Čo vidieť v Bytči? Bytčiansky zámok

Čo som sa dozvedel až teraz je, že na zámku v Bytči boli väznení pomocníci Báthoryčky. Známa aj ako Čachtická pani, uhorská grófka, ktorá je známa svojimi sadistickými výčinmi, predovšetkým mučením a vraždou mladých dievčat. Báthoryová bola zatknutá a uväznená na Čachtickom hrade, kde zostala až do svojej smrti v roku 1614.

Jej pomocníci boli zatknutí a odvedení do Bytčianskeho zámku. Tam sa pred nimi konal súd, ktorý ich odsúdil na trest smrti. Bytčiansky zámok je dnes národnou kultúrnou pamiatkou a je jedným z najvýznamnejších renesančných zámkov na Slovensku.

PS: Škoda, že je zámok zanedbaný a pred jeho vstupom ma strašil veľký nápis ZÁKAZ VSTUPU. Zaslúži si pozornosť. Vraj tam prebieha archeologický výskum.

Sobášny palác, historická pošta a sgrafito

Tento Sobášny palác bol postavený kvôli siedmim dcéram jeho majiteľa. Je kultúrnou pamiatkou, ktorá sa nachádza v centre mesta. Palác bol postavený v 16. storočí a pôvodne slúžil ako palác šľachtickej rodiny Turzovcov pre vydaj dcér a svadobné hostiny. Dnes sa využíva na oslavy a sobáše.

Odporúčam vám prehliadku, no dopredu si pozrite kedy je naplánovaná na ich webe. Vstupné bolo v čase mojej návštevy 5 Eur na osobu, čo je podľa mňa dosť veľa na to, že v paláci dokopy nič nie je a sú tam vystavené iba repliky a nejaké detské preliezky či čo. Avšak, kto sa zaujíma o Bytču, jeho návštevu odporúčam zaradiť do programu toho čo vidieť v Bytči. Osobne si myslím, že za dané vstupné by mohla byť prehliadka rozšírená aj o okolie paláca, spomenutie historickej pošty na nádvorí či technike sgrafito, o ktorej píšem nižšie.

TIP: Na hornom poschodí sa nachádza veľký výklenok kde bola kedysi posteľ. V ňom sa po obrade, počas slávnostnej hostiny, spečaťoval manželský sľub. Zvonka si prejdite pohľadom po fasáde, ktorá bola vyrytá pomocou techniky sgrafito, ktorá má pôvod v Taliansku.

Sobášny palác
Sobášny palác
Prehliadka Sobášneho paláca v Bytči
Prehliadka Sobášneho paláca v Bytči
Drak v studni v Bytči
Drak v studni v Bytči
Rieka Petrovička
Rieka Petrovička
Námestie v Bytči a koncert
Námestie v Bytči a koncert

Čo vidieť v Bytči? Húpací most, cyklochodník, zrekonštruovaná kaplnka a gaštanová alej postavená na bývalom židovskom cintoríne

Za mestom stojí húpací most postavený cez Hričovský kanál – aspoň tak mu hovoria Bytčania. Prečo húpací? Vyjdite si naňho a skúste si po ňom zaskákať. Neďaleko stojí zrekonštruovaná kaplnka a detské ihrisko, okolo ktorého je urobená cyklotrasa, či bežecká dráha. Neviem =) Prejdite sa tu večer pri západe slnka.

Húpací most v Bytči
Húpací most v Bytči
Bytčianska kaplnka
Bytčianska kaplnka

Bytčianska rozhľadňa

Bytčiansku rozhľadňu som nenavštívil, nešli sme tam, lebo podľa miestnych za veľa nestojí. Rozhodol som sa ju ale zaradiť do tohto článku. Ak vám vyjde čas, bežte tam a dajte mi vedieť.

Bytčianska rozhľadňa stojí na vrchu Čerešňový, približne 2 kilometre od centra mesta Bytča, postavená v roku 2011 a je vysoká 25 metrov. Z rozhľadne sa ponúka výhľad na mesto Bytča, okolité kopce a údolie Váhu. V diaľke je možné vidieť aj pohoria Malá Fatra, Veľká Fatra a Strážovské vrchy. K rozhľadni vedie asfaltová cesta, ktorá je vhodná aj pre peších a cyklistov a neďaleko sa nachádza aj niekoľko turistických chodníkov, ktoré vedú do okolitých kopcov.

Kam ísť na obed, kávu a zmrzlinu v Bytči + tip na reštauráciu

A teraz tá najviac zaujímavá časť. Bytča si posledné roky veľmi polepšila, čo sa týka gastronómie a kávy – samotní miestni sú milo prekvapení. Zobrali ma na tieto tri miesta:

  • na zmrzlinu ku Kurtovičovi
  • na kávu a dezert do Base Camp
  • na obed do reštaurácie Koliba na Vršku

Zmrzlina Kurtovič

Neviem či je v Bytči lepšia zmrzlina, ochutnal som len túto, no Kurovič je miestna klasika, ktorá je otvorená už desiatky rokov.

Kaviareň Base Camp

Keď som sa na Facebooku opýtal svojich sledovateľov čo vidieť v Bytči, hádam každý Bytčan napísal, aby som išiel na kávu do Base Camp. Táto kaviareň je nenápadne skrytá na hlavnom námestí, no akonáhle som vošiel dnu, som pochopil prečo.

Base Camp je moderná kaviareň, ktorá sleduje všetky aktuálne „kaviarenské trendy“. Retro kreslá, zelené monstery, kreatívne čízkejky a espresso tonic. Už mi chýba len matcha latté. Zastavte sa tu na dezert.

Reštaurácia Koliba na Vršku v Bytči

Víťaz ocenenia Zlatá firma a jedna z najlepších reštaurácií na Slovensku za rok 2022 – majú na to papier. Som rád, že som sa tu mohol dobre najesť. Vraj majú skvelé bryndzové halušky – to neviem, dal som si bravčovú panenku a bola skvelá.

Zmrzlina Kurtovič
Zmrzlina Kurtovič
Kaviareň Base Camp
Kaviareň Base Camp
Koliba na Vršku
Koliba na Vršku

Tipy na výlety z Bytče a čo vidieť v okolí

Zraková pyramída bola rozobratá

K tej Zrakovej pyramíde, nedávno bola rozobratá a ja viem prečo. Vraj sem chodilo až príliš veľa ľudí loviť svoje Instagram fotky a miestnym sa nepáčil prílišný ruch v ich dedine, ktorý pyramída spôsobila.

Návšteva Žiliny a Budatínskeho zámku

Myslím si, že Žilina si zaslúži samostatný článok, preto tu spomeniem iba tip na zmrzlinu Scoop. Rozhodne ide o najlepšiu zmrzlinu v Žiline, hodnotím to podľa dlhej rady pred vstupom a množstvom kreatívnych príchutí z ktorých máte na výber. Hlavne tá maková.

V Žiline je aj pekný Budatínsky zámok do ktorého som sa kvôli koncertu Dracula nedostal, no videl som ho z diaľky a spolu s parkom vyzeral ako zámok, ktorý by som chcel navštíviť.

Splav Váhu a hrad Strečno

Počas plavby môžete obdivovať krásne scenérie Váhu, vrátane hradu Strečno, ktorý je jednou z najvýznamnejších historických pamiatok na Slovensku. Je to tu veľmi obľúbená aktivita, odporúčam vám si splav rezervovať na svoje vlastné meno a dostatočne v predstihu.

Splav Váhu a hrad Strečno
Splav Váhu a hrad Strečno

Cestujte do Bytče. Milan.

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.