Pojem destinačný marketing na Slovensku trochu zakapáva. Ja sa mu v online podobe venujem už od roku 2013 a cestovateľský blog Bez Mapy patrí medzi najčítanejšie blogy na Slovensku. Ľudia chcú osobnú skúsenosť a ja im ju dávam. Už dávno si nevyberáme miesta na dovolenku len podľa pekných fotiek. Turistické organizácie posielajú blogerov do ich regiónov, aby o nich napísali. Aký to má ale význam?
Čo je destinačný marketing?
Destinačný marketing ma živí a spolupracoval som s turistickými organizáciami na Slovensku, aj v zahraničí. Najďalej som bol pozvaný na infocestu po Novom Zélande, San Franciscu, Slovinsku, no najviac ponúk dostávam práve zo Slovenska a okolitých štátov, keďže sem chodí väčšina Slovákov na dovolenku. A to je moja cieľová kategória šitateľov. Doteraz si pamätám na môj článok Čo vidieť v Trnave, ktorý si za pol dňa prečítalo vyše 2000 ľudí.
Mojou úlohou na týchto press tripoch je popísanie vlastnej skúsenosti tak, aby som ju zaujímavo podal svojim čitateľom. Samozrejme, že zo širšieho hľadiska je cieľom infociest a press tripov zvýšenie návštevnosti a príjmov z turizmu v danom meste, regióne alebo kraji.
TIP: Prečítaj si tri dôvody, prečo navštíviť Severný Spiš a Pieniny, a jeden, prečo nie.
Destinačný marketing na Slovensku
Podobne ako médiá, turistické organizácie pozývajú na press tripy aj blogerov, ktorí už majú dáku čítanosť a sledovanosť. Printové médiá vs. blogeri zatiaľ spolu nesúperia, no dovolím si povedať, že uverejnenie článku z infocesty na cestovateľkom blogu je rovnako efektívne, ako v printe a lacnejšie. Cestovateľský blog má jasne a presne stanovenú cieľovú kategóriu čitateľov a ten, kto ho číta má na 99% záujem o cestovanie a návštevu daného miesta.
Kam sa bude v budúcnosti uberať destinačný marketing na Slovensku? Ja dúfam, že tým správnym smerom. Influencer marketing je na vzostupe a prudko rastie. Ľudí už nezaujímajú celebrity z telky, ale bežní ľudia, ktorí pravdivo popisujú svoje skúsenosti.