Tri dôvody, prečo navštíviť Severný Spiš a jeden, prečo určite nie

Pedikúra rybičkami je nebezpečná a môže viesť k amputácii prstov

Pedikúra rybičkami je jedna z tých najhorších vecí, ktoré si môžete dopriať na dovolenke. Sám som ju kedysi skúsil, kým som ešte nevedel, aké...

Kde hľadať študentské zľavy na letenky & zľavový kód od Emirates

Študentské zľavy na letenky existujú, no veľmi sa o nich nehovorí. Prečo? Podľa mňa sa neoplatia. Respektíve, majú naozaj veľa rôznych podmienok, ktoré nespĺňa...

Mount Everest nie je najvyššia hora sveta. Milan búra mýty.

Mount Everest nie je najvyššia hora sveta. Je to Mauna Kea na Havaji, pokiaľ sa počíta výška od základne k vrcholu. Jej základňa sa...

Ako zarába Ryanair ak má letenky za 9 Eur? Milan búra mýty

Letenky za 9 Eur sa stali legendárnymi a predáva ich najmä Ryanair a iné nízkonákladové letecké spoločnosti. Ryanair je nízkonákladová letecká spoločnosť, ktorá zarába...

Prečo potrebujem kreditnú kartu pri prenájme auta na dovolenke?!

Prečo potrebujem kreditnú kartu pri prenájme auta na dovolenke?! Má to niekoľko dôvodov, ktorými sa chráni spoločnosť, ktorá vám auto prenajíma. A hoci sa...

3 rady ako dostať odškodné za meškanie lietadla + zľavový kód

Odškodné za meškanie lietadla je niečo o čom mnohí ani len netušia, že môžu dostať a majú nárok. Veľakrát mi píšete na Instagrame, že...
97,246FansLike
163,701FollowersFollow
103,101FollowersFollow

Prečo navštíviť Severný Spiš? Rozhodol som sa napísať presne tri dôvody, prečo áno a jeden, prečo nie. Strávil som tu pár aktívnych dni a vyskúšal veľa z toho, čo má tento región vo svojej ponuke. Ak by som to mal zhrnúť do jedného slova, určite by to bolo „znovuzrodenie“. Čistý vzduch, príroda, bicykel, hrady, zámky, historické mestá ako Kežmarok a skanzen. Jedna vec mi však pri mojej najbližšej návšteve bude brániť. Aká? Čítaj ďalej. 

Prečo navštíviť Severný Spiš a Pieniny? Dávam ti tieto tri dôvody.

Ľubovniansky hrad a skanzen
V skanzene pod Ľubovnianskym hradom.

Lebo prídeš na to, že splavovať Dunajec je oveľa väčší relax, než latéčko v Eurovea. Latečko? Dunajec? Latečko? Dunajec? Latečko? Dunajec? Myslím, že to až taká dilema nie je. U mňa to bolo jasné hneď od začiatku. Aj keď moja intolerancia na laktózu už nie je tak extrémna ako kedysi, volím splavovanie Dunajca.

Máš na výber z dvoch možností – splavovanie na tradičnej plti s týpkom v tradičnom goralskom kroji, ktorý ti porozpráva o mníchoch z Červeného kláštora, alebo o trošku akčnejšiu aktivitu. Raftovanie. Ja som zvolil tradičné plte, nakoľko som krátko pred týmto výletom bol raftovať v Slovinsku na rieke Soča. Tak si hovorím, že opäť vyskúšam niečo nové.


TIP: Prečítaj si všetky informácie, ktoré potrebuješ o splavovaní Dunajca vedieť.


splavovanie dunajca
Na plti opúšťame pltnicu Majere.

Lebo tvoje pľúca ostanú v šoku. Toľko čerstvého vzduchu si už ani nepamätajú.

Skoro som sa zadusil od toľkého čerstvého vzduchu. Už viem, čo znamená otrava kyslíkom. Kde sú všetky tie smogy? Ako tu dokážu ľudia vôbec žiť v takej čistote? Zaujímavosťou Severného Spiša a Pienin je, že tu majú vzduch, ktorý nieje vidieť. Kokso. Keď som si to fičal na prenajatom bajku cez Pieninský národný park priamo popri Dunajci, mal som pocit, že som sa znova narodil.

Les má rôzne vône v závislosti od toho, či prechádzam listnatým alebo ihličnatým pásmom. Bajk som si prenajal v Lesnici – už len ten názov naznačoval, čo ma čakalo potom. Les.

prečo navštíviť Severný Spiš
S Dunajcom za chrbtom.

Lebo stretneš neznámu princeznú na Ľubovnianskom hrade

Ľubovniansky hrad má za sebou veľmi zaujímavú legendu o bosorke, ktorá ho chcela zničiť, lebo bol postavený na jej pozemku. A keďže na svete neexistuje spravodlivosť, prišla o svoju moc. Ostal tu po nej obrovský balvan. Celú legendu o Ľubovnianskom hrade si prečítaj tu.

Bosorka, nebosorka, dnes sa môžes po hrade prejsť aj so sprievodkyňou. Ak budeš mať šťastie, vyčekuješ túto neznámu princeznú, ktorá ti porozpráva o histórii hradu v dobových šatách. Kde si ich môžem vyskúšať? Hahaha.

princezna
Princezná na Ľubovnainskom hrade.

Jeden dôvod, prečo sem radšej ostať doma: Lebo tu možno budeš chcieť ostať.

Kto by nechcel ostať žiť na mieste, kde mu na obzore nezavadzajú komíny fabrík, vzduch tu vonia po lese a vo výhľade mi neprekážajú hrozné billboardy? Ak si typ človeka, čo sa rýchlo zamiluje (podobne ako ja), radšej sem ani nechoď a nepýtaj sa, prečo navštíviť Severný Spiš. Riziko toho, že tu ostaneš je extrémne vysoké.

Ľubovniansky hrad a skanzen
Hrad Ľubovňa v pozadí. Pohľad zo skanzenu.

Milan „Bez Mapy“ Bardún, cestovateľský blog, ktorý trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek od roku 2013

Uložiť Uložiť Uložiť

Travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Dvojnásobný víťaz Social Awards 2022 & 2023 v kategórii Cestovanie, autor knihy Influencer a 2. najvplyvnejší influencer Slovenska podľa rebríčka Forbes 2023.

Milan Bez Mapy

Bloger, spisovateľ, influencer

Najnovšie blogy

dnes najčítanejšie

DISKUSIA

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.