Tri dôvody, prečo navštíviť Severný Spiš a jeden, prečo určite nie

Mapa sveta je nesprávna a kontinenty ukazuje zle. Prečo ale?

Mapa sveta je nesprávna a kontinenty ukazuje zle. Viete prečo? Lebo zem je guľatá. Tento článok je súčasťou článkov zo série "Milan búra mýty",...

Trápi vás stratený kufor na letisku? Tipy ako predísť strate batožiny

Stratený kufor na letisku dokáže pokaziť celú dovolenku, hoci letecká spoločnosť za to nemôže. Neveríte? Čítajte ďalej. V dnešnom článku mám pre vás tipy...

Kam idú výkaly z toalety v lietadle, keď spláchnem? Milan búra mýty

Toalety v lietadle sú jedna veľká záhada. Viete, kam ide obsah toalety v lietadle, keď spláchnem? Nie, nepadajú ľuďom na hlavy a do bazénov,...

Sú piloti v Ryanair neskúsení a nevedia lietať? Milan búra mýty

Sú piloti v Ryanair neskúsení? Ľudia tvrdia, že nebudú lietať s Ryanairom, že to je najhoršia letecká spoločnosť v Európe. Toto je nový diel...

Ako na cestovanie počas Ramadánu a rady ktoré sa zídu

Cestovanie počas Ramadánu má svoje výhody aj nevýhody. Spomeniem ich nižšie, no veľa z nás má z cestovania počas Ramadánu zbytočný strach. Ja som...

Zlé meno na letenke (obvykle) nebýva problém, ako ho opraviť?

Zlé meno na letenke nebýva až taký problém. Ja už som prestal počítať, koľkokrát som si kúpil letenku so zlým menom alebo preklepom. Keď...
66,358FansLike
134,387FollowersFollow
81,644FollowersFollow

Prečo navštíviť Severný Spiš? Rozhodol som sa napísať presne tri dôvody, prečo áno a jeden, prečo nie. Strávil som tu pár aktívnych dni a vyskúšal veľa z toho, čo má tento región vo svojej ponuke. Ak by som to mal zhrnúť do jedného slova, určite by to bolo „znovuzrodenie“. Čistý vzduch, príroda, bicykel, hrady, zámky, historické mestá ako Kežmarok a skanzen. Jedna vec mi však pri mojej najbližšej návšteve bude brániť. Aká? Čítaj ďalej. 

Prečo navštíviť Severný Spiš a Pieniny? Dávam ti tieto tri dôvody.

Ľubovniansky hrad a skanzen
V skanzene pod Ľubovnianskym hradom.

Lebo prídeš na to, že splavovať Dunajec je oveľa väčší relax, než latéčko v Eurovea. Latečko? Dunajec? Latečko? Dunajec? Latečko? Dunajec? Myslím, že to až taká dilema nie je. U mňa to bolo jasné hneď od začiatku. Aj keď moja intolerancia na laktózu už nie je tak extrémna ako kedysi, volím splavovanie Dunajca.

Máš na výber z dvoch možností – splavovanie na tradičnej plti s týpkom v tradičnom goralskom kroji, ktorý ti porozpráva o mníchoch z Červeného kláštora, alebo o trošku akčnejšiu aktivitu. Raftovanie. Ja som zvolil tradičné plte, nakoľko som krátko pred týmto výletom bol raftovať v Slovinsku na rieke Soča. Tak si hovorím, že opäť vyskúšam niečo nové.


TIP: Prečítaj si všetky informácie, ktoré potrebuješ o splavovaní Dunajca vedieť.


splavovanie dunajca
Na plti opúšťame pltnicu Majere.

Lebo tvoje pľúca ostanú v šoku. Toľko čerstvého vzduchu si už ani nepamätajú.

Skoro som sa zadusil od toľkého čerstvého vzduchu. Už viem, čo znamená otrava kyslíkom. Kde sú všetky tie smogy? Ako tu dokážu ľudia vôbec žiť v takej čistote? Zaujímavosťou Severného Spiša a Pienin je, že tu majú vzduch, ktorý nieje vidieť. Kokso. Keď som si to fičal na prenajatom bajku cez Pieninský národný park priamo popri Dunajci, mal som pocit, že som sa znova narodil.

Les má rôzne vône v závislosti od toho, či prechádzam listnatým alebo ihličnatým pásmom. Bajk som si prenajal v Lesnici – už len ten názov naznačoval, čo ma čakalo potom. Les.

prečo navštíviť Severný Spiš
S Dunajcom za chrbtom.

Lebo stretneš neznámu princeznú na Ľubovnianskom hrade

Ľubovniansky hrad má za sebou veľmi zaujímavú legendu o bosorke, ktorá ho chcela zničiť, lebo bol postavený na jej pozemku. A keďže na svete neexistuje spravodlivosť, prišla o svoju moc. Ostal tu po nej obrovský balvan. Celú legendu o Ľubovnianskom hrade si prečítaj tu.

Bosorka, nebosorka, dnes sa môžes po hrade prejsť aj so sprievodkyňou. Ak budeš mať šťastie, vyčekuješ túto neznámu princeznú, ktorá ti porozpráva o histórii hradu v dobových šatách. Kde si ich môžem vyskúšať? Hahaha.

princezna
Princezná na Ľubovnainskom hrade.

Jeden dôvod, prečo sem radšej ostať doma: Lebo tu možno budeš chcieť ostať.

Kto by nechcel ostať žiť na mieste, kde mu na obzore nezavadzajú komíny fabrík, vzduch tu vonia po lese a vo výhľade mi neprekážajú hrozné billboardy? Ak si typ človeka, čo sa rýchlo zamiluje (podobne ako ja), radšej sem ani nechoď a nepýtaj sa, prečo navštíviť Severný Spiš. Riziko toho, že tu ostaneš je extrémne vysoké.

Ľubovniansky hrad a skanzen
Hrad Ľubovňa v pozadí. Pohľad zo skanzenu.

Milan „Bez Mapy“ Bardún, cestovateľský blog, ktorý trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek od roku 2013

Uložiť Uložiť Uložiť

Najnovšie blogy

dnes najčítanejšie

DISKUSIA

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.