Viem, čo vidieť v Trnave za jeden deň a kde sa dobre najesť
3.9 (78.46%) 13 votes

Ani ja som nevedel, čo vidieť v Trnave pred tým, než som tam prišiel. Musím povedať, že som bol veľmi milo prekvapený. Jednak som objavil krásne Slovenské mesto len kúsok od Bratislavy, ktoré je nielen veľmi pekné, no dá sa tu aj dobre najesť. Trnava ostala v mojej pamäti ako mesto, ktoré má veľa veží, veľké námestia, široké promenády, štýlové reštaurácie a perfektnú exotickú kuchyňu. Poďme sa teda spolu pozrieť na to, čo vidieť v Trnave a kde sa najesť.

Čo vidieť v Trnave? Architektúru, históriu a krásne námestie

Mestská veža v Trnave je renesančná dominanta centra, ktorá tu stojí už od roku 1574. Vstupné do veže je pre dospelého 3 €, pre študentov 2 € a deti do 6 rokov si môžu výhľad pozrieť zadarmo. Len či si ho budú pamätať :) Veža je otvorená od pondelka do nedele a vnútri sa nachádza múzeum.

Ja som do veže nešiel, no páči sa mi, že sa vždy okolo nej niečo deje. Videl som skupinku detí zo škôlky, ktoré tam mali zorganizovanú prehliadku. Najlepšie si výhľad na mestskú vežu v Trnave vychutnáš z kaviarne na námestí.

Čo vidieť v Trnave
Mestská veža v Trnave. (foto Veronika Pribelová)

Synagóga status quo ante ma dostala svojou architektúrou! Viac ako múzeá mám rád kostoly, mešity, synagógy, pyramíny a všetko, čo nedokážem pochopiť, ako človek vybudoval. Postavená bola v roku 1891 a organizujú sa v nej rôzne výstavy a vernisáže. Sám som sa úplnou náhodou jednej zúčastnil.

Čo vidieť v Trnave
Synagóga z vonku. (foto Veronika Pribelová)
Čo vidieť v Trnave
Vo vnútri synagógy práve prebiehala výstava. (foto Veronika Pribelová)

Široká promenáda s modelom mesta Trnava je pravdepodobne to najlepšie, čo som na Trnave objavil. Aj keď mám rád kultúru a históriu, ešte radšej sa len tak prechádzam neznámym mestom a vychutnávam si jeho život. Sledujem ľudí, deti ako sa hrajú či mamičky s kočíkmi. Bože, ja by som nemohol mať dieťa…

Každopádne, široká promenáda v centre Trnavy je miesto, kde si viem predstaviť presedieť celý deň. Aleje stromov, zmrzlina, káva a množstvo lavičiek. Za toto má Trnava u mňa veľmi veľké plus! Zaujal ma najmä model mesta, ktorý som našiel priamo na promenáde a snažil som sa na ňom nájsť. Mňa tam ale nikto nevymodeloval :D

Čo vidieť v Trnave
Model mesta na promenáde v Trnave. (foto Veronika Pribelová)

Trojičné námestie je miesto, kde to žije. Je pomenované podľa sochy svätej trojice. Videl som tu divadlo, mestskú vežu a kultúrny dom. Zober si dáke zrno alebo niečo a nakŕm tu holuby.

Čo sa mi páči na Trnave je to, že tu je všetko pokope a nikam nemusím kráčať. Dávnejšie som navštívil aj morovú kaplnku, kde som prvý krát v živote videl kosti. Blé.

Čo vidieť v Trnave
Trojičné námestie v Trnave. (foto Veronika Pribelová)

Kde sa najesť v Trnave? Skús exotický Enak

Keď sa povie jedlo, vždy som za. Neďaleko Trojičného námestia sa nachádza ENAK bistro, ktoré ma prekvapilo svojou exotickou kuchyňou a nápaditými dezertami. Dal som si tu Pad Thai, čo je jedlo, do ktorého som sa zamiloval v Thajsku. Musím ti povedať, že nikde inde som nejedol tak dobrý Pad Thai, než priamo v Ázii. Majiteľ, ktorý je zároveň aj kuchár s dal naozaj záležať na tom, aby bolo ENAK bistro v Trnave čo najautentickejšie.

Okrem ázijského jedla som ochutnal aj raw koláče a keď mi čašníčka povedala, že môžem zjesť aj kvetinku, nasadil som široký úsmev :) a kvetinky nebolo.

kde sa najesť v trnave enak
Raw koláč v ENAK bistro. (foto Veronika Pribelová)
kde sa najesť v trnave enak
Úžasný pad thai. (foto Veronika Pribelová)

Čo ešte navyše nájdeš v Trnave?

Čo vidieť v Trnave? Je tam samozrejme toho oveľa viac. V článku som spomenul len to, čo som tam videl a robil ja. Trnava je pre svoje množstvo pamiatok aj na tri články. Určite sa ale zastav aj tu:

  • Katedrála sv. Jána Krstiteľa
  • Kostol sv. Jakuba
  • Galéria Jána Koniarka
  • Morová kaplnka
  • Bazilika sv. Mikuláša

Milan „Bez Mapy“ Bardún, cestovateľský blog, ktorý trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek od roku 2013 PS: Páčil sa alebo ti pomohol môj článok? Poďakuj sa mi kávou :)
Uložiť

Uložiť

Uložiť

"Klíma v kancli nebola pre mňa. V roku 2016 som dal výpoveď a začal podnikať. Cestovateľský blog Bez Mapy sa stal mojim zamestnaním na plný úväzok. Lacné cestovanie ma neberie. Moja parketa je destinačný marketing. Píšem o zážitkoch a dobrodružstve. - Milan Bardún (26)

6 KOMENTÁRE

Čo si myslíš ty?