Pre toto je dovolenka v Marsa Matrouh iná ako ostatné časti Egypta

123,940FansLike
210,128FollowersFollow
114,224FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a podľa Forbes jeden z TOP 10 infuencerov na Slovensku.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Dovolenka v Marsa Matrouh je relatívna novinka medzi Slovenskými dovolenkármi, keďže samotné cestovky sem začali lietať len nedávno. V čom je ale Marsa Matrouh iná ako ostatné časti Egypta?

V spolupráci s Čedokom som sa sem na týždeň vybral, aby som zistil, či sa oplatí dovolenka v Marsa Matrouh a či je naozaj to more až tak tyrkysové ako sa hovorí a ako vidno na fotkách. Poďme do Egypta. Pre mňa to bola úplne prvá návšteva tejto krajiny a na konci článku sa dočítate, či sa mi páčila 🙂

Dovolenka v Marsa Matrouh je iná ako zvyšok Egypta

Pre toto je dovolenka v Marsa Matruh iná ako ostatné časti Egypta
Pre toto je dovolenka v Marsa Matruh iná ako ostatné časti Egypta

Kde je Marsa Matrouh a prečo sem začali ľudia cestovať na dovolenky?

Marsa Matrouh je mesto na severozápadnom pobreží Egypta, ležiace pri Stredozemnom mori, približne 290 km západne od Alexandrie. Ľudia sem začali cestovať na dovolenky pre jeho krásne pláže, ktoré sú známe svojimi bielymi piesočnatými úsekmi a krištáľovo čistou vodou.

Marsa Matrouh príjemné stredomorské podnebie, čo z neho robí ideálne miesto na letné dovolenky. Mesto tiež ponúka historické a kultúrne atrakcie, ako sú staroveké ruiny a tradičné egyptské trhy. Blízkosť k iným turistickým destináciám v Egypte, ako je oáza Siwa, pridáva Marsa Matrouh na atraktivite ako turistická destinácia.

V čom sa Marsa Matrouh líši od Hurghady či Marsa Alam?

Ide o najluxusnejšiu časť Egypta do ktorej chodia zámožní Egypťania. Nenájdete tu vybudované megalomanské rezortné mestá, ale skôr menšie štýlové hotely so skvelým jedlom. Nie sú tu tobogány, ale príjemné bazény a na pláži vás nebude naháňať predajca.

Nemôžem to porovnávať, keďže som v čase návštevy Marsa Matrouh bol v Egypte prvýkrát a inú skúsenosť nemám, no hodnotím čo som videl a zažil, versus to čo som počul od svojich známych v iných častí krajiny.

Dá sa cestovať do Marsa Matrouh aj bez cestovky?

Ťažko, dlho a draho. Poviem vám aj prečo. Mesto sa nachádza blízko hraníc s Líbyou, čiže pohyb tu nie je úplne slobodný. O bezpečnosť turistov sa báť nemusíte, len nefoťte vojenské objekty. Navyše, miestne letisko používajú najmä cestovné kancelárie.

Ak by ste sa do Marsa Matrouh chceli dostať bez cestovky, museli by ste letieť do Káhiry a odtiaľ si zobrať 450 km autobus naprieč púšťou. Znie to dobrodružne, no asi to nie je práve to, čo hľadá trojčlenná rodina, keď si chce ísť odpočinúť k moru 😀

Dovolenka v Marsa Matrouh je iná ako ostatné časti Egypta
Dovolenka v Marsa Matrouh je iná ako ostatné časti Egypta

Ponuka cestovnej kancelárie Čedok do Marsa Matrouh

Ako som spomenul vyššie, najpohodlnejšie je dostať sa do Marsa Matrouh cez cestovnú kanceláriu – najmä preto, že miestne letisko používajú najmä cestovky. Čedok lieta pravidelne z Bratislavy, Brna, Ostravy a Prahy.

Je potrebné si ale uvedomiť, že ide o sezónnu destináciu. Prečo to hovorím? Lebo taká Hurghada alebo Marsa Alam sú celoročné dovolenkové destinácie, no Marsa Matrouh v zime nefunguje.

  • TIP: Tu vám dávam odkaz na celú ponuku Čedoku a všetky hotely v Marsa Matrouh. Ja som bol týždeň ubytovaný v hoteli Jaz Oriental. Ak sa ubytujete v niektorom z hotelov Jaz, čo je sieť, môžete využívať všetky aktivity, ktoré ponúkajú hotely. Do jedného môžete chodiť plávať, do druhého do fitka, do ďalšieho na pláž. Je to na vás – jediné čo musíte „doma“ vo svojom hoteli je jesť a spať 🙂

Čedok má v Marsa Matrouh skvelých delegátov, väčšina z nich vie perfektne po Arabsky a sú to buď Egypťania čo hovoria plynule Česky, alebo Česi, ktorí v Egypte dlho žijú. Môžete sa na nich spoľahnúť úplne vo všetkom.

Zaistia transfer z hotela, fakultatívne výlety a môžete s nimi komunikovať aj cez WhatsApp ohľadom všetkého, čo počas dovolenky potrebujete.

Víza do Egypta, cestovný adaptér a očkovanie pred dovolenkou v Marsa Matrouh

Slováci si môžu víza do Egypta vybaviť dvoma spôsobmi, online cez web alebo priamo na letisku po pristátí. Tam stoja 27 dolárov. Ja som sa rozhodol riešiť víza na počkanie po pristátí, lebo sa mi nechcelo vyplňovať formuláre na tom ich webe.

Reálne tým ale neušetríte žiaden čas, keďže ľudia s online vízami stáli na letisku v rovnakom rade ako ľudia s vízami na počkanie. Za víza na počkanie sa platí v hotovosti dolármi alebo eurom. Cestovný adaptér nie je potrebný. Zásuvky tu používajú rovnaké ako my na Slovensku a v Česku. Na cestu do Egypta nie je potrebné žiadne očkovanie.

Ako je to s platením v Egypte? Potrebujem si zameniť peniaze?

Egypt nie je krajina, kde by ste si museli nutne meniť peniaze za egyptské libry. Všade zaplatíte dolárom alebo eurom v pomere 1:1. Priznám sa, ja som hotovosť použil len keď som musel na recepcii zaplatiť na liek (o tom nižšie), a to som si vybral z bankomatu. Inak som mal pár drobných na dýška a toalety na diaľnici počas výletov. Žiaden stres 🙂

  • TIP: Vezmite si kartu, ja mám Visa, s ktorou viem zaplatiť všade. Ak máte banku, ktorá vám účtuje poplatky za platby v cudzej mene, zrušte si tam účet a vyberte lepšiu banku.

Odporúčam vám si do Egypta zobrať hotovosť, zhruba 50 dolárov v menších bankovách na osobu. Je však vysoko pravdepodobné, že ju neminiete. Peniaze rozmeniť na mieste netreba a ak by ste predsa len potrebovali, vyberte si z bankomatu. Je fajn mať drobné na bakšiš, obvykle jednodolárovky. 

Pláž v Marsa Matrouh, vďaka ktorej sa tejto časti Egypta hovorí aj Karibik Stredozemného mora
Pláž v Marsa Matrouh, vďaka ktorej sa tejto časti Egypta hovorí aj Karibik Stredozemného mora

Je v Marsa Matrouh bezpečno a môže byť dovolenka v Marsa Matrouh ohrozená?

Úplne. Marsa Matrouh je relatívne bezpečné mesto pre turistov. Turistické oblasti sú dobre udržiavané a monitorované bezpečnostnými službami. Hotely a letoviská často poskytujú vysokú úroveň bezpečnosti a Jaz hotely majú ochranku a detektor kovov pri všetkých vstupoch.

Marsa Matrouh má typické stredomorské podnebie, takže buďte pripravení na horúce letné mesiace (no príjemný vánok) a slnečné žiarenie. Používajte opaľovací krém a dodržujte hydratáciu.

Faraónova pomsta v Marsa Matrouh a ako sa jej vyhnúť

Asi najčastejšia otázka, ktorú ste mi na Instagrame poslali bola tá, či hrozí v Marsa Matrouh Faronova pomsta, keďže stále ide o Egypt, hoci o inú časť. Najhoršie to je pri Červenom mori, no s menšou šancou vás môže postihnúť aj tu. Dá sa jej ale pomerne šikovne vyhnúť nasledovnými spôsobmi:

  1. Pite len balenú alebo prevarenú vodu: Voda z kohútika môže obsahovať baktérie a parazity, ktoré vaše telo nie je zvyknuté. Uistite sa, že fľaša vody je uzavretá, keď ju kupujete.
  2. Vyhnite sa výkyvom teplôt a nepreháňajte to s klimatizáciou.
  3. Vyhýbajte sa ľadu: Ľad môže byť vyrobený z kontaminovanej vody, takže je lepšie ho vynechať z nápojov. Ja som mal na výlete v Káhire extrémnu chuť na iced latte, no dal som si klasické espresso, keď sa čašníčka pýtala či chcem ľad. Takmer všetky hotely vyrábajú hotelový ľad z pitnej vody.
  4. Jete varené alebo ošúpané jedlo: Vyhýbajte sa surovým potravinám, ako sú šaláty a nelúpané ovocie. Zamerajte sa na jedlo, ktoré bolo dôkladne tepelne spracované. (Toto platí len ak sa stravujete mimo hotelov a rezortov, v nich si na kontamináciu dávajú pozor).
  5. Umývajte si ruky: Pravidelne si umývajte ruky mydlom a vodou, najmä pred jedlom. Používajte dezinfekčný prostriedok na ruky, ak mydlo a voda nie sú dostupné. A vraj pomáha aj frťan denne 😀
  6. Buďte opatrní s pouličným jedlom: Aj keď je lákavé, pouličné jedlo môže byť rizikové. Ak sa rozhodnete pre pouličné jedlo, vyberajte stánky, ktoré sú čisté a kde jedlo vyzerá čerstvo pripravené. Nie je to však záruka.
  7. Vyhýbajte sa mliečnym výrobkom: Ak nie ste si istí ich pôvodom a skladovaním.
  8. Vezmite si so sebou lieky: Môžete si priniesť probiotiká na podporu zdravého trávenia a lieky proti hnačke, ako je loperamid (Imodium). Porozprávajte sa so svojím lekárom o preventívnych antibiotikách, ak máte oslabený imunitný systém alebo iné zdravotné problémy. Avšak aj tu platí, že najlepšie zaberú miestne lieky.

Dodržiavaním týchto preventívnych opatrení môžete znížiť riziko faraónovej pomsty a užiť si svoju cestu do Egypta zdraví.

Antinal je liek na faraónovú pomstu, kde ho kúpiť?

Ak ste už boli v Egypte, určite poznáte liek Antinal. Mám pre vás zlú správu, prestal sa vyrábať a dostupných je už iba pár podpultových kúskov. Ja som ho počas pobytu v Marsa Matrouh potreboval len raz, keď som sa počas výletu najedol mimo hotela v oáze Siwa. Na druhý deň ma začalo bolieť brucho, tak som si preventívne kúpil jedno balenie a bolesť brucha odišla do pár minút.

Ako som ho získal? V lekárni ho už pravdepodobne nebudú mať, no radi vám predajú alternatívu ktorá funguje rovnako dobre. Ten svoj som za 20 Eur získal na recepcii hotela, niekam zavolali a Antinal mi objednali do pol hodinky.

Dodržujte základné hygienické rady a Faronová pomsta sa vám vyhne aj v Egypte
Dodržujte základné hygienické rady a Faronová pomsta sa vám vyhne aj v Egypte

Recenzia hotela Jaz Oriental podľa Milana Bez Mapy

Jaz Oriental je jeden z hotelov siete Jaz, ktoré sú v prvej línii na pláži v Marsa Matrouh. Úprimne? Sedem dní mi tu bolo málo, keďže toto miesto je (zatiaľ) neskazené turistom. Hotel má nasledovné vychytávky:

  • hotel sa nachádza 30 minút jazdy transferom od letiska
  • je priamo pri pláži, z izby to mám 3 minúty pešo do mora a 2 minúty pešo do reštaurácie a k bazénu
  • sú tu 3 á la carte reštaurácie (libanonská, ázijská a seafood), lobby bar, bar na pláži, 40m bazén a detský bazén hlboký 50 cm, terasa, lekár, kaderníctvo, wellness a fitko.
  • V cene ubytovania je egyptský alkohol, ak by ste chceli európsky, ten sa platí extra
  • raňajky sú v čase medzi 7:30 – 10:30, obedy 12:30 – 14:30 a večere 19:30 – 21:30. Medzi tým, samozrejme, snacky v hotelových baroch.
  • Dvakrát sa stalo, že som kvôli výletu nestihol raňajky, lebo som musel skoro vstávať – v hoteli vám pripravia raňajkový balíček a ak sa z výletu vrátite neskoro, delegát zariadi večeru na izbu prípadne zatvoria reštauráciu neskôr a čakajú vás. Ja som zažil oba prípady.
  • klasika, Českí animátori, vodný aerobik apod., plne zariadená izba s klimatizáciou a WiFi

Ja som každý deň plával v 40 metrov dlhom bazéne a využíval aj hotelové fitko. To je zariadené tak štandardne, na udržanie formy úplne stačí, no na súťaž sa v ňom nepripravíte 😀 Ale kto sa chodí pripravovať na súťaž do rezortu v Egypte, že?

Pláž v Marsa Matrouh v hoteli Jaz Oriental
Pláž v Marsa Matrouh v hoteli Jaz Oriental
Hotel Jaz Oriental v Marsa Matrouh
Pláž v Marsa Matrouh v hoteli Jaz Oriental

Teplota mora v Marsa Matrouh a pozorovanie koralov a podmorského sveta

V Marsa Matrouh je teplota mora v júli veľmi príjemná a dosahuje priemernú hodnotu medzi 26.2°C až 27.1°C. Táto teplota patrí k najteplejším v roku, s podobnými hodnotami aj v auguste a septembri. Za podmorským svetom ale musíte ísť inam, tu je more krásne a tyrkysové, no skôr je na kúpanie ako na potápanie.

Výlet do oázy Siwa

Choďte vtedy, keď bude sprevádzať Ašraf 🙂 Sprievodca pre Čedok so skvelým zmyslom pre humor, ktorý sa narodil v Egypte a študoval v Česku. Oáza Siwa je jednou z najznámejších oáz v Egypte, nachádzajúca sa blízko egyptsko-libyjskej hranice, asi 50 km východne od hraníc. Je známa svojou unikátnou kultúrou, históriou, krásnymi prírodnými scenériami a minerálnymi prameňmi.

Medzi hlavné atrakcie patrí Chrám Amona.  Soľné jazerá sú ďalším významným miestom, známe svojimi liečivými vlastnosťami. Gebel al-Mawta, alebo Hora mŕtvych, je staroveké pohrebisko s hrobkami z obdobia starovekého Egypta. Minerálny prameň známy ako Kleopatrin kúpeľ je populárnym miestom pre kúpanie a relaxáciu. Len tá voda je špinavá 😀

Safari výlety do okolitej púšte na terénnych vozidlách ponúkajú dobrodružstvo a možnosť vidieť nádherné púštne scenérie. Návšteva miestnych trhov poskytuje príležitosť kúpiť tradičné výrobky a suveníry a spoznať miestnu kultúru a zvyky Berberov, ktorí obývajú túto oblasť. Jediné, čo mi vadilo bola tá hrozná a rozheglaná cesta, ale to asi k tomu patrí. Výlet do Oázy Siwa je celodenný výlet, odchádza sa okolo 4 ráno a vrátite sa večer. Na raňajky dostanete balík a večeru stihnete. Tento výlet si rezervujte u delegátky.

  • TIP: Do Oázy Siwa môžete ísť aj cez nos a prespať v púšti. Užiť si nočné pozorovanie hviezd a sand boarding.
Slané jazero v oáze Siwa ako celodenný výlet z Marsa Matrouh
Slané jazero v oáze Siwa ako celodenný výlet z Marsa Matrouh
Jazdenie na jeepoch pri oáze Siwa ako celodenný výlet s Marsa Matrouh s Čedokom
Jazdenie na jeepoch pri oáze Siwa ako celodenný výlet s Marsa Matrouh s Čedokom

 

Hora mŕtvych ako celodenný výlet do oázy Siwa v Marsa Matrouh
Hora mŕtvych ako celodenný výlet do oázy Siwa v Marsa Matrouh
Ako som spomenul vyššie, najpohodlnejšie je dostať sa do Marsa Matrouh cez cestovnú kanceláriu - najmä preto, že miestne letisko používajú najmä cestovky. Čedok lieta pravidelne z Bratislavy, Brna, Ostravy a Prahy.
Ako som spomenul vyššie, najpohodlnejšie je dostať sa do Marsa Matrouh cez cestovnú kanceláriu – najmä preto, že miestne letisko používajú najmä cestovky. Čedok lieta pravidelne z Bratislavy, Brna, Ostravy a Prahy.

Výlet do Káhiry a k pyramídam v Gíze

Tiež choďte vtedy, keď bude sprevádzať Ašraf. On je namakaný úplne. Tento výlet je tiež celodenný a odchádza sa ešte skôr ráno. No do Káhiry vedie perfektná diaľnica, čiže si dobre pospíte. Chcel by som vypichnúť:

  • návštevu Egyptského múzea v Káhire
  • plavu po rieke Níl, ktorá je najdlhšia rieka na svete
  • návštevu pyramíd v Gíze a vstup do pyramídy
  • pohľad na Sfingu

Stoja tu tri hlavné pyramídy, Veľká pyramída, postavená pre faraóna Cheopsa, je najväčšou z nich a je jedným zo siedmich divov starovekého sveta. Dosahuje výšku približne 146 metrov a bola najvyššou stavbou na svete viac ako 3 800 rokov.

Pyramída faraóna Chefrena je známa aj  známa aj svojim čiastočne zachovaným vápencovým obkladom na vrchole a svojou blízkosťou k Veľkej sfinge, ktorá sa nachádza priamo pred ňou. Pyramída faraóna Menkaureho je najmenšou z troch hlavných pyramíd.

Celodenný výlet do Káhiry a Gízy k pyramídam z Marsa Matrouh s Čedokom
Celodenný výlet do Káhiry a Gízy k pyramídam z Marsa Matrouh s Čedokom

Sfinga v Gíze

Hodnotenie dovolenky s Čedok v Marsa Matrouh v Egypte podľa Milana Bez Mapy

S Čedokom som bol minulý rok na dovolenke na Zanzibare. Je to naša najstaršia cestovná kancelária, založená v roku 1920 ako Československá dopravná kancelária, tak hádam vedia čo robia.

Pre koho je vhodná dovolenka v Marsa Matrouh a je vhodná aj pre deti?

Deti nemám, toto sa mi ťažko hodnotí, keďže neviem, čo okrem jedla potrebujú 😀 ale videl som tu veľa rodín s deťmi. Obvykle s menšími, je tu detský bazén, detský kútik, detské jedlo. Hotel je dobre prispôsobený aj na cestovanie s deťmi.

Čo ma milo prekvapilo je, že sme sa tu s tými deťmi „netlačili“. Priestor je veľký, nejak sme sa tu všetci rozptýlili a každý mal svoje miesto. Vo väčšine tu však boli páriky, či už mladé alebo veľké, a skupiny dospelých ľudí.

Cestujte. Tento článok vznikol v spolupráci s cestovnou kanceláriou Čedok.

Milan Bez Mapy

 

10 COMMENTS

  1. Ahojte,Tu Ivet pozdravujem z Jaz Almazina .Dovolenka z Čedokom fakt super hneď rano už izby nachystane pre všetkych .More naozaj ako v Karibiku môžem porovnať boli sme vo februari na Kube.V sobotu nas čaka vylet do Siwy a v pondelok do Kahiry dufam že to v pohode zvladneme.Tešime sa .

  2. Ašraf je skutočný pán sprievodca. My sme s ním boli na plavbe po Níle.
    Teraz sme v Marsa Matrouh v hoteli Jaz Orientak a je tu skutočne bezvadne.

  3. Ahoj Milan 🙂 Ako som uz pisala na Instagrame, priamo v Matruh je aj normalny supermarket Fathalla, aj zmenaren, ak by niekomu bolo treba. Neviem odkial mas info o Antinale, pekne na Tebe zarobili. Ten sme tiez kupili v lekarni za smiesnu sumu. Manzel je Egyptan a v Matruh mame dom,lietame do Kahiry a potom 7 hodin v noci vlakom (my chodime takym lepsim, nie echt egyptskym), stoji aj v Alexandrii a nikdy som tam nevidela ziadneho cudzinca. Letenky priamo do Matruh sa mi bohuzial nepodarilo najst, az po prichode domov, s prestupom v Rime,tak buduci rok vyskusam iny termin na dovolenku,aj s prestupom by to bolo super. Aj v Matruh priamo som videla az tento rok nejakych cudzincov.
    Hotely kam sa chodi na dovolenku su samozrejme uplne iny level ako bezny zivot Egyptanov. Volaju to namiesto Severneho Pobrezia, „Certovo pobrezie“, lebo tam ludia behaju v bikinach.
    My chodime vacsinou na verejnu plaz, vstup stoji 100LE,a aj v dlhych leginach a SPF tricku som tam ako päst na oko. Ja som tam taka poloodhalena priekopnicka, manzelovi hovorim, ze na dochodok uz budem behat aj tam v bikinach. Tipy na vylety su super, buduci rok si to tu precitam a pojdeme s detmi na Safari a Siwa.

    • vdaka za tip k vlaku, jj videl som aj vlakovu stanicu ale co som pocul, tak vraj su tie vlaky dost nespolahlive..kazdopadne, ten domcek v marsa zavidim :)) pekny den este, Erika! M.

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.