Čo vidieť na Zanzibare podľa Milana Bez Mapy a tipy pred cestou

124,940FansLike
210,903FollowersFollow
114,424FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a podľa Forbes jeden z TOP 10 infuencerov na Slovensku.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Čo vidieť na Zanzibare? Mám pocit, že podobne, ako v oblečení, tak aj v cestovaní existujú rôzne módne vlny. Nemohol som si nevšimnúť, že tou najnovšou je africký ostrov Zanzibar. Tesne pod rovníkom, patriaci Tanzánii, sa Zanzibar posledné dni stáva veľmi obľúbeným miestom na dovolenku.

Vŕtalo mi v hlave, že čím to bude, a tak som sa sem v spolupráci s cestovnou kanceláriou Čedok vybral. Od tejto sezóny spustil Čedok priame lety na Zanzibar z letiska Bratislava. Čedok má v ponuke viacero destinácií, nie len Zanzibar. Všetky, s odletom z Bratislavy, Brna a Prahy, si pozrite na tomto odkaze.

Návšteva Zanzibaru a praktické informácie pred cestou na dovolenku

Čo vidieť na Zanzibare podľa Milana Bez Mapy a tipy pred cestou
Čo vidieť na Zanzibare podľa Milana Bez Mapy a tipy pred cestou

Kedy ísť na Zanzibar

Zanzibar má tropické podnebie, to znamená, že sa tu strieda obdobie sucha a obdobie dažďov. Kedy teda ísť na Zanzibar aby ste mali pekné počasie? No..Obdobie sucha trvá od júla do októbra, kedy je tu vlhko a 30 stupňov. Ak chcete tráviť čas na pláži, toto je najlepší čas na návštevu.

Pre potápanie a šnorchlovanie je najlepší december až marec. V týchto mesiacoch je oceán pokojnejší a morský život je dobre viditeľný. Vhodné obdobie pre kitesurfing a windsurfing je december až február. Ak ste nadšenci kitesurfingu alebo windsurfingu, tieto mesiace prinášajú dobré veterné podmienky. Od marca do mája je Zanzibar úplne no go.

Základné frázy po Svazijsky na dovolenku

Dohovoríte sa tu po anglicky, hoci úradným jazykom je Svazijčina. Tu sú základné frázy, ktoré budete často počuť:

  • Jambo – ahoj
  • Karibu – Vitaj / Nemáš za čo
  • Habari za asubuhi – dobré ráno
  • Habari za jioni – dobrý večer
  • Usiku mwema/ Ulale salama – dobrú noc
  • Habari yako? – ako sa máš?
  • Nzuri – mám sa dobre
  • Samahani – prepáč
  • Kwaheri! – dovidenia
  • Asante! – ďakujem
  • Hakuna matata – bez problémov
Lietadlo Smart Wings na letisku v Bratislave s odletom na Zanzibar
Lietadlo Smart Wings na letisku v Bratislave s odletom na Zanzibar

Víza a očkovanie na Zanzibar

Poteším vás, na vstup na Zanzibar nie sú potrebné žiadne očkovania ak tam cestujete z Európy. V prípade, že máte nejaký Afrika road trip, tam platia iné podmienky na cestovanie medzi krajinami a očkovanie je povinné, obvykle na žltú zimnicu.

Slováci potrebujú na Zanzibar víza a cestovný pas, ktorý bude platný ešte 6 mesiacov po skončení vašej dovolenky. Víza si viete vybaviť online alebo po prílete na letisku. Stoja 50 dolárov a odporúčam vám platiť v hotovosti, karta nie vždy funguje. Na stránke Ministerstva zahraničných vecí si vždy pozerám pred každou cestou nejaké potrebné info a výstrahy. Dobre ju urobili.

Kde sa ubytovať na Zanzibare a zohľadniť pri tom výrazné odlivy

Ubytovanie na Zanzibare nie je ťažký oriešok. Turisti obvykle „skončia“ v Stone Town alebo v okolí pláže Nungwi na severe ostrova, ktorý je najviac „turistický“ a rozvinutý. Osobne si myslím, že je škoda byť ubytovaný v hlavnom meste, predsa len, Zanzibar je ostrov a človek chce vybehnúť na pláž, chodiť po piesku a užiť si trochu prírody.

Ja by som sa v Stone Town neubytoval 🙂 Mne sa Nungwi pláž až tak nepáčila, je to skôr fajn miesto na nočný život. Z toho čo som na Zanzibare videl by som vám odporučil hotel kde som býval ja, alebo nejakú alternatívu okolo pláže Kendwa, ktorá má fakt krásnu vodu a biely piesok.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Milan Bez Mapy (@milan_bezmapy)

Odliv na Zanzibare

Zanzibar má „problém“ s veľmi silným odlivom, a celý východná časť ostrova každý deň „stratí“ oceán. Tieto odlivy sú nepravidelné a trvajú dlho. Západná časť ostrova ich až tak nepociťuje.

Osobne ma tie odlivy až tak netankovali, keďže môj hotel má veľký bazén.Ja som na Zanzibare býval v hoteli White Paradise Beach, ktorý má Čedok v ponuke. Tu je odkaz na naše ubytovanie spolu s letenkou rovno na ich webe. Ide o krásny hotel s jedným z najväčších bazénov na ostrove.

Treba mať na pamäti to, že hotel White Paradise Beach je vybudovaný v kľudnejšej časti ostrova. Odporúčam vám si prenajať auto, skúter alebo zorganizovať na recepcii výlety po ostrove.

Hotel White Paradise Beach na Zanzibare
Hotel White Paradise Beach na Zanzibare
Hotel White Paradise Beach na Zanzibare
Hotel White Paradise Beach na Zanzibare
Jedlo v hoteli White Paradise Beach na Zanzibare
Jedlo v hoteli White Paradise Beach na Zanzibare

Platenie kartou a elektrické zásuvky

Doneste si hotovosť v amerických dolároch v menších bankovkách, ako sú desiatky, päťky a jednodolárovky. Hoci sa vo všeobecnosti dá na Zanzibare platiť kartou v reštauráciách a hoteloch, obvykle vám k tomu prirátajú okolo 3% platby navyše.

Elektrické zásuvky tu majú kade jakého druhu 😀 V mojom hoteli boli euróske, v reštauráciách som videl britské. Zoberte si, pre istotu, konvertor britskej zásuvky, no hotely sú na toto obvykle prispôsobené.

Prenájom auta na Zanzibare

Na tomto ostrove sa jazdí vľavo. Z komentárov na Facebooku som čítal, že policajti radi dávajú pokuty a zastavujú často. Ja som mal šoféra a za jeden deň nás zastavili tak dvakrát, asi aby si len pokecali. Šofér im dal cukríky a všetko bolo v poriadku. Nesrandujem 🙂

Cesty na Zanzibare sú presne také, ako by ste očakávali. Mokré, prašné, blatisté, no okolo Stone Town je pekná asfaltka. Ja by som sa tu nebál šoférovať, len tá jazda vľavo 🙂

Čo vidieť na Zanzibare a kam ísť

Návšteva Stone Town, otrokov, múzea Freddieho Mercuryho a miestneho trhu

Stone Town je historické centrum Zanzibaru a UNESCO ho označuje za svetové dedičstvo. Odporúčam vám sa tu len tak motkať uličkami, sadnúť si do kaviarne a sledovať ten ruch okolo. Táto časť Afriky mi príde pomerne civilizovaná a nikde na Zanzibare som sa necítil nebezpečne.

V Stone Town nezmeškajte Slavery Memorial, ktorý odhaľuje temnú históriu ostrova a predaja otrokov. Zanzibar okupovali Portugalci, Briti a Ománci, ktorí tu napáchali najväčšie škody na ľudských právach. Mne sa až rozum zastavoval pri prechádzke múzeom a pivnicou, kde otrokov držali. Dobrý otrok musel byť fyzicky zdatný ak išlo o muža, a dobrý na sex, ak to bola žena. Nemali žiadne práva. Ománci nepokladali černochov za ľudí a preto ich vedeli zotročovať ako zvieratá.

Prejdite sa aj okolo múzea Freddieho Mercuryho, ktorý odtiaľto pochádza, a Darajani market, ak na to máte žalúdok. Keď vám žalúdok hlási, že je čas obeda, zastavte sa hore v Africa House Hotel, čo je fajn hotel s reštauráciou s lokálnym jedlom a výhľadom na oceán.

Rybí trh v Stone town
Rybí trh v Stone town

Kúpte si Tanzanit ako suvenír, vraj je z neho vyrobené Srdce oceánu z Titanicu

Tanzanit je drahokam, ktorý bol objavený v roku 1967 v pohorí Merelani v Tanzánii. Je to modro-fialový kameň a jeho jedinečná farebná kombinácia ho robí obľúbeným materiálom pre šperky. Tanzanit je pomerne vzácny kameň, a jeho cena môže byť ovplyvnená kvalitou, farbou, veľkosťou a čistotou kameňa. Je často spracovaný do rôznych typov šperkov, ako sú prstene, náušnice a náhrdelníky.

Vo filme Titanic bolo Srdce oceánu zobrazené ako modrý diamant. V skutočnosti však modré diamanty nemajú takú sýtu modrú farbu a kameň bol v realite 28 karátový tanzanit v tvare srdca. Inde som ale našiel info, že išlo o zirkón, tak neviem 🙂

Prison Island, pozorovanie korytnačiek a obed na pieskovej dune Nakupenda beach

Prison Island, známa aj ako Changuu Island, je ostrov nachádzajúci sa neďaleko pobrežia Zanzibaru. Ostrov je známy svojou históriou a exotickou prírodou. Názov „Prison Island“ (Väzenský ostrov) pochádza z toho, že v minulosti bol ostrov využívaný na umiestnenie väzňov a otrokov do karantény. Pôvodný zámer bol postaviť tu väznice, ale plány sa nikdy nerealizovali úplne.

Dnes sú hlavnoou atrakciou ostrova obrovské korytnačky, ktoré tu boli dovezené. Prison Island je dostupný lodnou dopravou z hlavného mesta Zanzibaru, Stonetownu. Turisti sem často chodia na výlety, aby si vychutnali prírodu, pozorovali korytnačky a relaxovali na pláži. Za návštevu korytnačiek sa potom platí extra donation. Korytnačiek je tu vyše sto a hoci je podľa tabule zakázané sa ich dotýkať, sami zamestnanci vám dajú šalát na kŕmenie.

TIP: Na ostrove je kaviareň, takzvané „Prison café“. Vyhnite sa mu. Za espresso si tu pýtajú 5 dolárov, a poviem vám, nie je to tá najlepšia káva akú som mal. Zastavte sa tu maximálne tak na fotku.

Korytnačky na Prison Island na Zanzibare
Korytnačky na Prison Island na Zanzibare
Korytnačky na Prison Island na Zanzibare
Korytnačky na Prison Island na Zanzibare
Návšteva Nakupenda beach pláže
Návšteva Nakupenda beach pláže
Múzeum otroctva v Stone Town
Múzeum otroctva v Stone Town

Návšteva Nakupenda beach pláže

Výlet viete spojiť s obedom na vedľajšej pieskovej dune. Názov „Nakupenda“ v kiswahili znamená „Ľúbim ťa“, na základe toho, že sem chodia ľudia na rande. Pláž je známa pre svoje jemné bielé piesčité duny a krištáľovo čistú vodu.

Kúpanie s korytnačkami v Baraka Natural Aquarium

Baraka Aquarium je známe miesto na ostrove, kde návštevníci môžu vidieť rôzne druhy morských živočíchov v ich prirodzenom prostredí. Ide o prirodzenú lagúnu oddelenú od Indického oceánu, kde sa morské prúdy napĺňajú vodou.

Medzi zaujímavosti v Baraka Natural Aquarium patrí možnosť vidieť a plávať korytnačkami, ktoré boli zachránené z rybárskych sietí. Mne sa tu veľmi páčilo, určite sa zastavte, len pozor, tie beštie kúšu 😀

Jozani forest a vzácne opice

Jozani Chwaka Bay National Park je národný park v južnej časti ostrova.Hlavným ťahákom tohto parku je Jozani Forest, lesná rezervácia, ktorá je domovom mnohých unikátnych druhov rastlín a živočíchov, vrátane vzácnych druhov opíc.

V Jozani Forest žijú čučoriedkové opice Colobus, ktoré sú jedinečné tým, že nemajú palec. Tieto opice sú chránené a sú jedným z hlavných dôvodov, prečo sa Jozani Forest stal národným parkom. Okrem opíc môžete v lese vidieť aj rôzne druhy vtákov, motýľov a iné živočíchy.

Jozani Forest je známy aj tým, že je domovom vzácnych a ohrozených druhov, vrátane kráľovskej antilopy Adersova duiker. Prechádzka po chodníkoch v lese vám umožní spoznať bohatú faunu a flóru tohto prostredia.

Mnemba Island, ostrov Billa Gatesa

Mnemba Island je malý koralový ostrov v Indickom oceáne, približne 3 km severovýchodne od ostrova. Tento ostrov je známy pre svoju krásnu bielu pláž, krištáľovo čistú vodu a nádherný podmorský svet, kvôli ktorému sa sem chodí šnorchlovať. Mnemba Island je súkromným ostrovom Billa Gatesa, a prístup naň je obmedzený.

Ja som Mnemba Island nenavštívil, za jeho návštevu sa každoročne platí stále viac a viac. Lokálny sprievodcovia mi odporučili alternatívu, šnorchlovanie a pozorovanie hviezdic pri Tumbatu island, na ktorý sme išli loďou z Kendwa beach.

Kúpanie s korytnačkami v Baraka Natural Aquarium
Kúpanie s korytnačkami v Baraka Natural Aquarium
Kúpanie s korytnačkami v Baraka Natural Aquarium
Kúpanie s korytnačkami v Baraka Natural Aquarium
Hviezdice v Indickom oceáne
Hviezdice v Indickom oceáne

Farma s koreninami

Zanzibar je známy svojimi aromatickými koreninami, vrátane škorice, klinčeka, vanilky, kardamómu a iných. Navštívte aj koreninové farmy, aby sa dozvedeli viac o pestovaní a spracovaní týchto korenín.

Počas Spice Tour môžete pozrieť ako fungujú farmy, kde sa pestujú a zbierajú rôzne druhy korenín a koreninových rastlín. Sprievodcovia vám poskytnú informácie o pestovaní, spracovaní a histórii týchto korenín. Môžete si vyskúšať čerstvé plody a koreniny priamo z farmy a naučiť sa, ako sa používajú v tradičnej kuchyni. Mňa najviac dostalo vidieť klinček a muškátový orech vo voľnej prírode 😀

Semeno muškátového orechu, ktorý rastie na Zanzibare
Semeno muškátového orechu, ktorý rastie na Zanzibare

Najkrajšie pláže na Zanzibare

  1. Nungwi beach
  2. Kendwa beach
  3. Matemwe
  4. Mtende beach na juhu
  5. Nakupenda beach

Nungwi je jednou z najpopulárnejších pláží na severu Zanzibaru. Je známa svojimi piesočnatými plážami a ponúka rôzne možnosti ubytovania, reštaurácií a nočného života. Mne sa ale nepáčila, prišla mi „príliš turistická“. Zato hneď vedľa je pláž Kendwa, ktorá je tichšia a aj piesok sa mi tu viac páčil.

Matemwe sa nachádza na východnom pobreží a je menej preplnená než niektoré pláže na severe. Je známa pre svoje koralové útesy a tichú atmosféru. Ja som sa tu zastavil najesť a okúpať, no keď sem prídete, pozrite si kedy je príliv a odliv. Mtedne beach je úplne na juhu, nebol som tam, no podľa fotiek vyzerá krásne. Najviac sa mi ale páčila Nakupenda beach, na ktorú sa dostanete loďou. Píšem o nej vyššie.

Čo ochutnať na zanzibare

  • Ugali je jednoduchá, ale populárna príloha na báze kukuričnej múky, podobná kaše alebo chlebu. Často sa podáva k mäsu, rybám alebo zelenine.
  • Pilau je aromatická ryža, ktorá sa vari s korením a mäsom, často so zeleninou. Je to tradičný zanzibarskýNavštíviť stránku pokrm.
  • Kari je tu tiež populárne a často sa podáva s ryžou alebo chlebom. Skúste miestne varianty kari, ktoré môžu obsahovať rôzne druhy mäsa alebo rýb. Dosť tu cítiť vplyv Indie.
  • Nyama Choma je grilované mäso (často hovädzie alebo kozie), ktoré sa marinuje v rôznych koreninách a podáva sa s omáčkami a prílohami.
  • Chapati sú ploché chleby, často ako príloha k jedlám alebo ako streetfood.

Zanzibar sa mi páčil. Ide o pekný dovolenkový ostrov, ktorý má čo ponúknuť. Ja som si tu odpočinul, nasal trochu histórie, okúpal sa s korytnačkami a odletel domov. Ak hľadáte kľudné miesto kam na dovolenku do trópov, skúste Zanzibar. Článok vznikol v spolupráci s Čedok.

Čedok spustil priame lety na Zanzibar z letiska Bratislava
Čedok spustil priame lety na Zanzibar z letiska Bratislava

Cestujte, Milan.

 

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.