Dva roky po! Čo mi dalo leto v Amerike?

110,945FansLike
193,649FollowersFollow
109,424FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer podľa Forbes Slovensko.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Leto v Amerike? Prosím, áno! Čoskoro to budú presne dva roky po tom, ako mi na Americkej ambasáde v Bratislave nalepili do pasu J1 víza, ktoré sa vydávajú študentom, ktorí idú do USA na Work and Travel. Ísť na leto do Ameriky bol v podstate veľmi spontánny nápad, ako sa hovorí „zo dňa na deň“. Nechcelo sa mi ďalšie leto tráviť doma na Slovensku alebo „u babky“ ako sa hovorí. V júni to budú dva roky, čo som sadol na lietadlo do New Yorku a strávil tri mesiace v Amerike. Ako sa na to pozerám dnes a bola táto skúsenosť užitočná alebo k niečomu dobrá?

leto-v-usa
Moja prvá fotka z letného tábora v Amerike mi dala jasne najavo, čo budem robiť, haha.

Leto v Amerike bolo to naj leto vôbec!

Doteraz si pamätám, ako som sedel v autobuse, ktorý opúšťal New York smerom do môjho tábora v Connecticute. V New Yorku mňa spolu s ďalšími asi 60 členmi personálu letného tábora prišli vyzdvihnúť  dva klimatizované autobusy a odviezli nás do tábora. V autobuse sme mali krátky príhovor o tom, že to bude naše najlepšie leto vôbec. Vtedy som len prevrátil očami a povedali si, že to je len ďalšie klišé – veď idem robiť v kuchyni (fuj!). Avšak, dnes sa na tom smejem – ten chlapík s bradou mal pravdu! Pracoval som v letnom tábore neďaleko mesta Torrington, CT, kde som uprostred divočiny umýval riady. Haha, aj keď to môže znieť hrozivo, celý svoj denný plán som zhrnul v článku Práca v letnom tábore v USA? Dovolenka zadarmo!

Nie vždy to bolo rúžové

Ako všetko, ani toto nebola úplná hračka. Aj keď som pracoval veľmi málo (v skratke: po raňajkách, obede a večeri sme šiesti umyli riady, čo nám trvalo asi hodinu a pol. Počet odpracovaných hodín denne bol teda nie viac ako päť hodín). Zvyšok času som trávil pri jazere, bazéne alebo na internete. Najhoršie to bolo vtedy, keď mi bolo dlho za domovom. Vtedy som napísal článok 7 tipov, ako prežiť cestovanie a sám som sa týchto rád držal. Niekedy mi celkom liezli na nervy aj tie riady, hlavne keď decká dostali na obed špagety alebo mac and cheese, čo sú dokonalé cestoviny s konskou dávkou syra. Pri mojej najbližšej ceste do USA si ich musím znova dať!

ten, čo tam ide skočiť som ja

V kempe sme mali o zábavu postarané. Aj keď som priamo s deckami do kontaktu neprichádzal, občas mi liezli na nervy. Vždy sa niekto povracal, odpadol alebo mu tiekla krv z nosa. V kempe, v ktorom som bol ja bolo až 600 detí, ciže si viete predstaviť, aký hluk narobili.

Ako si zlepšiť angličtinu? Nechoďte do kempu

Ale zlepšil som si poľštinu 😀 Srandujem. Moja angličtina sa výrazne nezlepšila, nakoľko všetci moji kolegovia boli z Poľska, Maďarska alebo Čiech. Samozrejme, že som vždy prehodil pár slov aj s Britmi a Američanmi, no nie toľko, koľko by som chcel. V Amerike som si našiel nespočetné množstvo kamarátov a bolo to naozaj najlepšie leto v mojom živote (prepáč babka). Z nikým z nich už nie som v kontakte, ale tak to chodí. Sú to dva roky. Toľko riadov, koľko som umyl za dva mesiace pracovania v Amerike som ešte v živote neumyl a asi ani neumyjem. Lol. Leto v Amerike sa mi viaže aj na takéto spomienky.

zapas-basketbal
Basketbalový zápas.
jedlo-v-amerike
Výňatok z tínedžerského časopisu. V predkade „Jedzte burgre a pizzu a stále vyzerajte hot“
leto v amerike
Moji najlepší kamaráti z Ameriky.

Leto v Amerike? Čo úžasné som zažil v tábore?

  • zistil som ako chutí pravý mac and cheese
  • spoznal som Američanku, ktorá vie, kto je Čachtická pani
  • naučil som sa hrať basketbal (teda aspoň správne hádzať loptu do koša)
  • naučil som sa skákať na lanách ako v cirkuse (video vyššie)
  • zistil som, že špagety sa dajú jesť aj s chlebom
  • ochutnal som americkú pizzu a hral pri tom bowling
  • prežil som hurikán
  • zistil som, že voda má 0 kalórii (Američania píšu na všetko, čo má koľko kalórii)
  • zistil som, že lyžica škorice sa proste zjesť nedá
  • prišiel som na to, že jesť môžete aj hamburger a pizzu a stále vyzerať sexi 😀

Či by som si to zopakoval? Hneď. Dokonca som minulý rok písal známemu do tábora, či by som mohol prísť aj v roku 2016, no nakoľko už nie som študent, nepochodil som. Nevadí 🙂

Milan Bardún, svet k vám domov už od roku 2013

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.