Návšteva Amsterdamu stojí za to. Čo vidieť v Amsterdame za jeden deň podľa Milana Bez Mapy? Ak som si mal teraz vybrať, kam by som hoci aj zajtra letel iba na jeden jediný deň, bol by to Amsterdam. Hlavné mesto Holandska, jednej z najviac uvoľnených krajín, kde som kedy bol. Je to mesto plné coffee shopov, chutných syrov, farebných tulipánov a desiatok múzeí či galérií, ale hlavne mesto bicyklov. Bicykluje sa tu vždy a všade.
Tipy čo vidieť v Amsterdame za 24 hodín a aké pamiatky nevynechať
Ak sem pôjdete na jeden deň, bicykel je druh dopravy, ktorá sa v Amsterdame najviac oplatí. Navyše, ešte aj bicyklovanie tu má špeciálnu atmosféru, ktorú som nikde inde nezažil. A to som už na bicykli šliapal po mnohých mestách vo svete. Jednoducho vidno, že je to súčasť ich životného štýlu.
Pýtate sa, či je jeden deň v Amsterdame dosť? Požičajte si bike, pozrite si miesta, ktoré spomínam v tomto článku a posúďte sami. Len bacha na domácich cyklistov, sú trochu agresívni a myslia si, že majú prednosť pred chodcami. Domáceho spoznáte tak, že má blond vlasy, košeľu a na bajku ide 300 kilometrov za hodinu, vražedným tempom.
Návšteva Amsterdamu
Do Amsterdamu som priletel v rámci spolupráce s letiskom Košice počas kampane „Z Košíc do sveta“. Cieľom kampane je ukázať Slovákom, že aj z Košíc sa pohodlne dostanete kamkoľvek do sveta. Za 35 minút som priletel s Austrian airlines do Viedne a ihneď prestúpil na priamy let tiež do Amsterdamu. V priebehu pár hodín som sa tak pohodlne dostal do krajiny tulipánov. Východniari, cestujte! Z letiska Schiphol chodí za 6 eur vlak, ktorý vás do centra mesta na Amsterdam Centraal zvezie za 20 minút. Tu nájdete letenky do Amsterdamu za výhodné ceny:
Letenky sú obvykle iba s príručnou batožinou, no to na víkend v Amsterdame stačí. Prečítajte si moje tipy ako sa zbaliť do malej príručnej batožiny.
Kde sa ubytovať v Amsterdame
Ideálne v centre. Ja som vždy býval čo najbližšie k Red Light Districtu z jediného dôvodu – odtiaľ sa dostanete všade pešo a je to centrum diania. Ak by ste aj bývali mimo centra, do mesta sa dostanete električkou alebo metrom. Tie chodia všade.
Ako si objednať palacinky v Amsterdame a do ktorej štvrti ísť na kávu a koláč a „koláčik“
- raňajkáreň Pancakes Amsterdam Negen Sraatjes
- palacinkáreň Cocotte
- coffee shopy La Tertulia a Cafe ‚t Monumentje
Deň začnite s výdatnými raňajkami v podobe holandských palaciniek v Pancakes Amsterdam Negen Straatjes. Inak, brutálne palacinky robia aj v insta friendly prostredí palacinkárne Cocotte (áno, fakt sa to tak volá), tá je ale trochu inde. V časti De 9 Straatjes však nájdete mega útulné kaviarne. Dajte si tu palacinky buď väčšie (pannenkoeken) alebo menšie (poffertjes), ktoré sú v Amsterdame na dennom poriadku v sladkom, ale aj v slanom prevedení. Pravdepodobne neviete po holandsky, to ani ja nie, ale môžete si skúsiť takto objednať.
Štvrť Jordaan, odkiaľ sú najkrajšie pohľady na kanály lemujúce amsterdamské budovy, je tiež perfektná. Niekde tu odporúčam skočiť do jedného z tých hipsterských coffee shopov, napríklad do La Tertulia či do Cafe ‚t Monumentje a ochutnať ich špeciálne koláčiky.
Čo sa týka povestných marihuanových koláčikov, tie dostať kúpiť naozaj na každom rohu, úplne legálne. Obvykle stoja okolo 10 eur, záleží kde kupujete. Ja som, samozrejme, vyskúšal a nikdy sa tak dobre nevyspal ako ten večer, lol.
Čo vidieť v Amsterdame? Toto sú najlepšie Amsterdamské múzeá, galérie, parky a pamiatky, ktoré sa oplatí vidieť
- Dom Anny Frankovej
- Rijksmuseum
- múzeum Van Gogha
- kvetinový trh Bloemenmarkt
- námestie Dam
- Red Light District a Blue Light District
- Vondelpark
- plavbu po kanáloch
Múzeum a dom Anny Frankovej
Začnime teda zľahka, aj keď po tých palacinkách to môže byť mierne náročné a dajme si prehliadku jedného z múzeí. Na výber je ich veľmi veľa, no ja spomeniem tie najhlavnejšie, ktoré figurovali aj na mojom zozname, či už terajšom alebo tom minulom. Prvým z nich je trochu netypické múzeum, Dom Anny Frankovej, židovského dievčaťa, ktoré si za vojny viedlo denník.
Určite ju poznáte. Židovka Anne Franková sa ukryla v tomto dome v roku 1942 pred nacistami, počas okupácie Holandska. O dva roky neskôr ju objavili. V roku 1945 zomrela v koncentračnom tábore. Franková si viedla denník, v ktorom opisovala svoje dvojročné žitie v dome a zachytáva aj jej posledné slová tesne predtým, ako ju našli Nacisti a odviedli.
Nápis I Amsterdam bol kvôli masovému turizmu odstránený
Môžete zvoliť aj Rijksmuseum, najznámejšie múzeum Amsterdamu, kde nájdete najväčšie skvosty holandských umelcov, dokonca aj Nočnú hliadku od Rembrandta alebo Van Goghove autoportréty. Tu inak kedysi býval ten ikonický nápis I Amsterdam, ktorý tak ľudí podnecoval k masovému turizmu a selfíčkam, že ho radšej odstránili. Nápis bol odstránený v decembri po tom, čo návrh podaný spoločnosťou GroenLinks mestskej rade Amsterdamu získal väčšinu hlasov.
Návrh považuje znamenie za individualistické, zatiaľ čo Amsterdam by mal namiesto toho podporovať solidaritu a rozmanitosť. Inak, Van Gogh má tiež svoje múzeum, blízko Rijksmuseum. Nechcem provokovať, ale vo veľmi dostupnej vzdialenosti je aj múzeum Heinekenu. To je fakt dilema, lebo v teple také chladené osvieženie padne nadmieru vhod!
Čo by to ale bola za návšteva Amsterdamu, keby sa tu nepokocháte kvetmi. Konkrétne mám tip na jeden z najväčších (a pre mňa najkrajších) kvetinových trhov v centre mesta Bloemenmarkt. Na tie plávajúce kvetiny by som sa vedel dívať hodiny. Dávnejšie som si tu kúpil aj pár cibuliek, dodnes kvitnú na záhrade. U mňa sa však darí hlavne kaktusom, takže sa nechajme prekvapiť, ako dopadnú holandské tulipány. Vyskúšajte, možno sa vám zadarí. Sezóna tulipánov je na jar, no kúpiť ich tam po celý rok, ale už len umelé.
Návšteva Amsterdamu a čo vidieť
Samozrejme, nezabudnite sa rozhliadnuť ani na námestí Dam, ktoré je najznámejšie v krajine. Mám ešte jeden tajný, autentický a tichý tip menom Begijnhof. Tu ani nebudete mať pocit, že ste vo veľkomeste a dokonca tu nájdete jeden z dvoch pôvodných drevených domov v Amsterdame, teda okrem ďalších milých budov typických pre toto mesto. Je tu naozaj krásne.
Výlet kanálom, Red Light District a Blue Light District
Na záver dňa, keď už vrátite bicykel, naskočte na riečnu loď a užite si posledné pohľady na Amsterdam počas západu slnka z jeho charakteristických kanálov. Tieto lode stoja zhruba okolo 13 eur na hodinu a povozia vás po známych kanáloch, ktorých priemerná hĺbka je až 3 metre.
Amsterdam ich má viac ako Benátky a je tu vyše 1800 mostov. Na Instagrame ste mi do komentára napísali, že mladí Holanďania sa preto učia plávať už od detstva, no v topánkach a v oblečení. Ak by náhodou padli do kanála, aby sa neutopili.
Návšteva Amsterdamu a čo vidieť
Prečo sú domy v Amsterdame tak úzke a každý má hore hák? Kvôli sťahovaniu
Všimnite si domy – tie sú v Amsterdame veľmi úzke – je to toho dôvodu, že v minulosti sa daň v meste platila podľa šírky domu. Kvôli úzkej šírke je však problém so sťahovaním sa – ako sa zmestí gauč do tak úzkeho schodiska domu? Využíva sa na to hák po ktorom sa nový gauč vytiahne a cez okno dá do obývačky. Okná sú na spodku domu vyššie ako tie hore, prečo? Dom tak pôsobí opticky väčší.
Ak máte nočný let domov, stále stíhate nakuknúť aj do Red Light District. Predsa len, je to miesto v Amsterdame, ktoré k nemu jednoducho patrí a zároveň patrí medzi najstaršie časti mesta. Nájdete tu ženy tancujúce vo výkladoch, na moje prekvapenie veľmi pekné ženy ktoré sa o seba starajú. Kúsok ďalej je aj Blue Light District, kde tancujú transvestiti.
Na Amsterdam stále veľmi rád spomínam a dúfam, že čoskoro budete aj vy. Delí vás od toho len rezervácia letenky. Cestujte. Článok vznikol v spolupráci s letiskom Košice počas kampane „Z Košíc do sveta“
Milan