Návšteva Luníka IX nie je zrovna tradičná zastávka, keď idete objavovať Košice, jedno z mojich najobľúbenejších miest na Slovensku. Sám som Luník IX neplánoval navštíviť, vôbec, až kým som nespoznal miestneho guru sprievodcu, Milana Kolcuna.
Ten v rámci svojho portfólia komentovaných prehliadok po Košiciach ponúka aj návštevu Luníka IX, na ktorú ma pozval. Hovorí tomu búranie predsudkov. Povedal som si, že prečo nie, a Luník IX spolu s Milanom jednu slnečnú sobotu navštívil. Na čo sa pripraviť a čo čakávať na tomto známom košickom sídlisku? Prečítajte si.
Do Luníka IX som sa nešiel pozrieť preto, aby som obdivoval chudobu ľudí. Prišiel som preto, aby som videl, aký pokrok tu mesto Košice urobilo a ako sa z tohto rómskeho sídliska postupom času stáva miesto, kde môžu ľudia žiť relatívne na úrovni, bez odpadkov. Miestami mi to tu pripomínalo náštevu Černobylu.
Návšteva Luníka IX v Košiciach a čo očakávať
Nebudem klamať, predtým, ako ma Milan vyzdvihol so svojim autom v centre Košíc, som si dal dole strieborný náramok a tiež múdre hodinky moje Huawei Watch GT 3. Len o pár minút jazdy z centra mesta sme zaparkovali priamo na sídlisku Luník IX, ktoré je domovom pre sedem tisíc Rómov. Pri vstupe ma vítala veľká podobizeň dvoch ľudí. Starostu tejto mestskej časti a podobizeň pápeža, ktorý Luník 9 navštívil v septembri 2021.
Luník IX odsúdili súdruhovia už za socializmu skládkou odpadu Myslava
Najväčšie rómske sídlisko, Luník IX, bol postavený za socializmu. Naznačuje to už aj jeho názov, Luník, ktorých nájdete v Košiciach presne deväť. Socialistickí súdruhovnia boli posadnutí dobývaním vesmíru a preto sídliská pomenovali podľa Mesiaca, luny. Čo mali všetky socialistické sídliská spoločné boli umelecké diela. Tie museli byť na každom jednom, no Luník IX nemal postavené žiadne. Nikto nevie prečo. Umelecké diela boli na sídlisko neskôr doplnené. Všimnite si to hneď na začiatku pri vjazde, ktoré ukazuje tri typy budov, ktoré na Luníku 9 nájdeme.
Sídlisko bolo postavené na konci 70.tych rokov. Medzi rokmi 1980 až 1990 na sem prišlo bývať veľa Rómov, no aj družstevníkov. Žili tu tri skupiny ľudí spolu, Rómovia, družstevníci a bieli občania v štátnych bytoch. Neskôr sa bývalý režim na sídlisko pozeral ako na projekt ABC, o ktorom píšem nižšie. Družstevníci tu organizovali podujatia a kultúrne akcie, no vždy len pre svoje deti. Z toho dôvodu tu neskôr vznikli dve materské školy, pre Rómov a pre biele deti.
Socializmus sídlisku nepridal ani so skládkou odpadu Myslava, ktorá je tak blízko, že ju vidno zo sídliska. Samozrejme, na umiestnenie skládok odpadu existovali normy už aj za socializmu, no na sídlisku Luník IX neplatili. Socialistický režim toto sídlisko odsúdil na svoj dnešný osud od úplného začiatku, no úpadok začal až v roku 1995.
Projekt ABC – armáda, bezpečnosť a cigáni
Čo znamená projekt ABC? Je to skratka pre armádu, bezpečnosť a cigánov. Socialistické označenie pre typ sídliska, ktorým Luník IX bol. Mali ho obývať ľudia patriaci pod armádu, policajti za bezpečnosť a Rómovia za cigánov. Vojaci a policajti sa tu však časom odmietli sťahovať a tí, ktorí tu boli, odišli.
Sídlisko bolo primárne vyčlenené pre Rómsku komunitu od začiatku, no s ničením sa začalo až v roku 1995, kedy tam mesto presídlilo neprispôsobivých občanov z nelegálnych chatrčí v okolí zimného štadióna v Košiciach.
Návšteva Luníka IX dnes, bezpečnosť, kriminalita a návšteva
Luník IX už dávno nevyzerá tak zle, ako si ho pamätáme z reportáží televíznych novín, kde dávajú reportéri deťom cukríky, aby im skákali do kamery. Veľa zdevastovaných budov bolo zbúraných a na nich vybudované zelené lúky a ihriská. Chcel by som dať do pozornosti projekt „Namiesto smetí ihrisko pre deti„, kde sa začalo s výstavbou ihrísk, ktoré majú nabádať obyvateľov k tomu, aby nevyhadzovali odpadky na zem.
Aktuálne prebieha výstavba komunitného centra a tiež tu je postavený nový kostol s kapacitou dvesto ľudí. Kostol je robený aj ako komunitné centrum, kde majú deti priestor na písanie si domácich úloh a je tu tiež telocvičňa. Peter Beňo je autorom modernej vitráže, ktorá využíva denné svetlo, ktoré svieti spoza sochy Ježiša Krista. Taktiež mu vdačíme aj za sochy a originálnu krížovú cestu. Na celom sídlisku je vyše 50 kamier napojených na políciu a riešia tu aj také detaily ako je vyhadzovanie odpadkov. Veľa obyvateľov tu hovorí plynule po anglicky – je to z toho dôvodu, že mnoho z nich pracuje v Anglicku.
Ak sa na zázname objaví niekto, kto si tu robí súkromnú skládku odpadu, nájdu ho a nechajú ju odpratať. Bez pokuty, keďže obyvatelia Luníka IX peniaze obvykle nemajú. Nebývajú tu však zadarmo – platia symbolický nájom a ak platia pravidelne, sú sťahovaní do nových budov v rámci sídliska s lepšími podmienkami.
Street Art na Luníku IX a veľký nápis Kto chce s vlkmi žiť, musí s vlkmi vyť
Na streche jedného z najhoršie zachovaných panelákov na sídlisku Luník IX je zdobený nápisom „Kto chce s vlkmi žiť, musí s vlkmi vyť“ od ukrajinského autora Sashu Kurmaza a Viktora Fehera. Má upozorniť na problém, na ktorý chce poukázať občianske združenie Street Art Communication. Chce poukázať na to, že neprestávajúce delenie spoločnosti komplikuje Rómom život. Dielo nevidno zo zeme, iba zo satelitu alebo lietadla. Má vyvolať diskusiu o otázkach rovnosti a tolerancie. Pribudli tu tiež maľby kvetov pri príležitosti návštevy Pápeža.
Viete čo musím povedať? Hoci som Luník IX nikdy neplánoval navštíviť, chcel by som sa poďakovať sprievodcovi Milanovi Kolcunovi, že vo mne zbúral predsusky. Čo som si pri prechádzke týmto rómskym sídliskom všimol bol fakt, že tu je veľa detí. Hrajú sa na sídlisku, kopú si loptu, zabávajú sa. Každý jeden, či dieťa alebo dospelý, okolo ktorého som prešiel, povedal dobrý deň. V porovnaní s našimi vyľudnenými sídliskami, kde každý sedí doma za telkou a nezdraví, to vnímam veľmi pozitívne.
Na foto si všimnite často vyhorené balkóny a terasy. Mnohé byty nemajú kúrenie, obyvatelia si teda kúria pomocou malých piecok. Veľakrát to, žiaľ, skončí požiarom celého bytu a bytovky.
Rómska osada Mašličkovo vedľa Luníka 9
Prechádza po sídlisku mi prišla úplne bezpečná, nikto ma neotravoval a každý si robil svoje. Raz prešlo okolo aj policajné auto. Deti sa hrali, rodičia rozprávali a my sa prechádzali a počúvali zaujímavý výklad. Večer by som sem však nechodil. Určite sa vyhnite osade Mašličkovo, ktorá je hneď vedľa Luníka 9. Sám sprievodca povedal, že to je už za hranicou bezpečnosti, a najmä, etickosti. Ďakujem za návštevu, Luník IX.
Ak máte záujem o komentovanú prehliadku aj vy, napíšte na Instagrame Milanovi Kalcunovi. Informácie do prednášky čerpal aj z publikácií Luník IX – Skryté miesta pamäti a Od Esterházyho po Luník IX podľa Kláry Kohoutovej a Ondreja Ficeriho.
S láskou, Milan
Milan Kalcun sa volá Milan Kolcun 🙂
Pekný preklep
Ďakujem za upozornenie, Milanove meno upravím ❤️
Opravte si text…na LIX nebývali roľníci, ale bieli obyvatelia v družstevných bytoch (tie byty si museli kúpiť), čiže „družstevníci“…
dakujem, upravene 🙂