Powerbank v príručnej batožine? A čo tak zapaľovač, baterky či dron? Na tieto tri veci sa ma najčastejšie pýtajú čitateľa pri otázke, ako sa zbaliť do príručnej batožiny. Preto si tiež prečítaj si celý článok na tému, čo nemôže byť v príručnej batožine. Čo však s powerbankom, zapaľovačom a dronmi? To je trochu extra. Čítaj ďalej.
Powerbank v príručnej batožine v lietadle a baterky
O tom, či patrí powerbank do príručnej batožiny, alebo nie, sa už popísalo na internetoch veľa. Je to na však veľmi jednoduchá odpoveď. Powerbank MUSÍ byť v príručnej batožine a nemôže byť dole v kufri v lietadle. Má to jednoduché vysvetlenie, často sú batérie v powerbankoch lítiové, ktoré rady horia a vybuchujú. Podobne je to aj s inými batériami v lietadle.
Ak by powerbank vybuchol v lietadle, je lepšie, keď vybuchne hore v kabíne, aby ho letušky stihli zahasiť hasiacimi prístrojmi. Ak by vybuchol v podpalubí, kým by si to niekto všimol, požiar v lietadle by mohol byť tak veľký, že by bolo neskoro. Ak teda cestuješ lietadlom a máš so sebou powerbank, daj si ho do príručnej batožiny. Ak ho budeš mať dole v kufri, vyhodia ti ho. Tu si pozri powerbanky, ktoré sú na predaj – všetky z nich môžeš zobrať do lietadla, no iba do príručnej batožiny. Nezabudni tiež čeknúť tú kapacitu.
PS: Čítal som, že powerbanky nesmú prekročiť kapacitu 100 Wh (wattov za hodinu). Túto informáciu však nemám potvrdenú. Ja som s powerbankou cestoval v lietadle niekoľkokrát a nikdy neriešil, koľko má Wh kapacitu a neriešil to ani nikto na letisku pri kontrole.
Baterky v príručnej batožine
Nie je baterka ako baterka. Tie potrebuje každý, či už ako záložné batérie do foťáku, mobilu alebo čo-ja-viem-kam. Preto sú mnohé baterky v príručnej batožine povolené. Sú to tie klasické typu AA, AAA, C, 9-voltové a podobne. Proste baterky do diaľkového ovládania. Do lietadla ťa však nepustia s auto batériou.
Zapaľovač v príručnej batožine
So zapaľovačmi v lietadle je to trochu vtipné. Vo všeobecnosti sú zakázané, no poznám niekoľko prípadov, kedy prešli letiskovými kontrolami. Vždy to teda závisí od letiska, no ja by som sa na to nespoliehal. Zapaľovač do lietadla je zakázaný a basta. Prečo? Kvôli tvojej bezpečnosti. Tiež možno prepravovať zápalky do lietadla. Elektronické zapaľovače, ktoré majú nehasnúci plameň, sú na palube lietadla zakázané.
Aktualizácia: Čitatelia mi napísali, že so zapaľovačmi v príručnej batožine to až tak tragické nie je. Čitateľ Dávid tvrdí:
„Plynový zapaľovač na palube lietadla je dovolený v počte jeden kus na osobu, ideálne vo vrecku. Problém môže byt s benzínovým.“
Dron v príručnej batožine
Aby som to teda zhrnul, powerbank MUSÍ byť v príručnej batožine v každom prípade. Veľakrát ma letecké spoločnosti upozornili na to, že nemôže byť v zapísanej batožine. Lítiové batérie sú nebezpečné, môžu vybuchnúť a spôsobiť požiar. Skôr si ho teda letuška všimne na palube lietadla, než v jeho kufri. Ak cestuješ s powerbankom v lietadle, daj si ho do príručnej batožiny. Z kufra ti ho vyhodia.
To však neplatí pre zapaľovač v príručnej batožine. Aj keď niekedy na kontrole na letisku v pohode prejdú, často ich vyhodia – lebo tiež môžu vybuchnúť a spôsobiť požiar v lietadle. Zapaľovač do lietadla je zakázaný.
Ohľadne dronov, s tým si nelám hlavu. Dron do lietadla patrí – daj si ho však do príručnej batožiny, aby ti ho nezlomili a nepoškodili pri manipulácii s kufrom na letisku. Dron v lietadle je okačko, pozor však kam s ním cestuješ. V Maroku či v Indii dostaneš automatickú pokutu (v Indii horzí aj väzenie) za drony v krajine. Moja obľúbená blogerka Trisha z Filipín napísala celý článok o tom, ako jej hrozilo väzenie za dron v Indii. Prečítaj si ho tu.
Ako na cestovanie s dronom v lietadle
- Odporúčam ti pred kontrolou na letisku oznámiť personálu, že AHA – tu je dron, ktorý ide do lietadla. Drony majú často divno-epické tvary a urýchliš tak kontrolu na letisku, keď im rovno povieš, že máš dron. Inak ho budú extra študovať.
- Nezabudni si pozrieť, či do danej krajiny môžeš doniesť dron, alebo ti ho s pokutou zhabajú na letisku.
- Ako som spomenul vyššie, pri cestovaní s lietadlom je viacero obmedzení, čo sa týka batérií. Nezabudni teda baterku z dronu vybrať a dať zvlášť na kontrolu.
- Opäť, tieto baterky by mali byť pod 100 wattov. Často to nájdeš napísané priamo na batérii.
Neboj sa, cestovanie lietadlom ani zďaleka nie je tak náročné. Doba ide rýchlo dopredu a bezpečnosť je stále dôležitejšia. Preto vznikajú všelijaké rôzne (niekedy zdanlivo hlúpe) pravidlá pri cestovaní lietadlom s dronmi, batériami, či powerbankmi. Ajtak to je celé pre našu bezpečnosť. Nikto nechce, aby začalo lietadlo horieť a padlo. Stalo sa to už niekoľkokrát.
Naštuduj si tento článok a už svoju dofču. Ja bežne cestujem lietadlom s powerbankom v príručnej batožine a hoci dron zatiaľ nemám, zvažoval som jeho kúpu. Avšak, dneš už existuje toľko obmedzení, že by som si s nim mohol lietať maximálne doma v kúpeľni. Či už máš powerbank v príručnej batožine, dron, zapaľovač či batérie, vždy ich na letisku vyber a keď s úsmevom povieš kontrole, čo to je, všetko pôjde ľahšie.
A koľko AA si môžem zobrať? napr. taká malá pumpa ich má v sebe 8.
Ďakujem
Mala pumpa? Čo je mala pumpa?
ja sa, ale pýtam na počet bateriek koľko si môžem zobrať, či si môžem zobrať 8 ks bateriek (typ AA)
nieriešim veľkosť pumpy
Vôbec netuším 😀 ale určite to bude na stránke letiska z ktorého letis
Často mi zo zapalovača vypustili plyn, na čo som ho mohol pochopitelne vyhodiť.
to naozaj? 😀 asi to bol ten väčší zapalovač, nie? lebo pokiaľ viem, plynové zapaľovače môžú ísť do lietadla do príručnej batožiny ako jeden kus na osobu..je to aj hore v článku
Ja mávam často v kabelke aj v príručnej batožine zapaľovač a nikdy sa mi nestalo, že by mi ho vyhodili alebo sa nad ním pozastavili. Nikto to na letisku nerieši.
Asi mas ten klasicky plynovy, ktory moze byt 🙂