Oplatí sa návšteva Bergama & tipy čo vidieť podľa Milana Bez Mapy

107,392FansLike
189,155FollowersFollow
108,506FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer na Slovensku podľa Forbes.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Návšteva Bergama sa rozhodne oplatí. Tu by mohol aj článok skončiť. Avšak viete čo vidieť v Bergame, menšom meste vedľa Milána, ktoré mnohí Slováci využívajú iba ako letisko s lacnými letenkami do Milána? V novembri minulého roku som sa potreboval dostať do Buenos Aires v Argentíne a našiel lacnú letenku z Milána. Mesta, v ktorom som bol niekoľkokrát a nikdy mu neprišiel na chuť. Prečítajte si čo vidieť v Miláne.

Návšteva Bergama a čo vidieť podľa Milana Bez Mapy

Popravde, netešil som sa, že budem musieť dať horobilné peniaze za prespanie v meste, ktoré ma ničím neohuruje. Myslel som si, že budem na hoteli pozerať Netflix a tešiť sa do Argentíny na druhý deň. V tom mi niekto medzi komentármi na Facebookovej stránke poradil: „Milan, veď sa prespi v Bergame. Ráno stihneš kávu a krásny výhľad na Miláno.“ a tak som neváhal a kúpil si letenku do Bergama. Mesta, ktoré sa neskôr stalo jedným z mojich cestovateľských objavov roka. Vitajte v Bergame!

Lacné letenky do Bergama pri Miláne

Tu nájdete akciové letenky do Bergama za pár eur z Bratislavy, tu z Viedne a tu z Budapešti. Pri tých nízkych cenách, aké tam letecké spoločnosti strieľajú, nekupujte nič drahšie, ako je tridsať eur za jeden smer. Ideálne sa oplatia letenky za desať až pätnásť eur.

Oplatí sa návšteva Bergama & tipy čo vidieť podľa Milana Bez Mapy
Oplatí sa návšteva Bergama & tipy čo vidieť podľa Milana Bez Mapy

Návšteva Bergama a tipy čo vidieť podľa Milana Bez Mapy

Pôvabné mesto Bergamo sa nachádza v regióne Lombardia na severe Talianska a roky ho turisti obchádzali, až kým mu nebol udelený štatút svetového dedičstva UNESCO. Toto typické talianske mesto je plné zábavy a lahodných dezertov, ktoré určite potešia vašu myseľ aj dušu. Tak ako potešili moju.

Kde sa ubytovať v Bergame a ako sa dostať z letiska do centra

Ubytovanie v Bergame nie je žiadna tragédia. Na výber je z mnoha Airbnb bytov a na Bookingu je veľa hotelov. Ja som bol ubytovaný blízko železničnej stanice, v B&B Hotel Bergamo na Via Autostrada, aby som stihol ranný vlak na letisko do Milána.

Ak by som sa ale neponáhľal, určite by som riešil ubytovanie v časti Citta Alta, alebo rovno pod ňou (kěďže je na kopci), čo je historické centrum. Toto moje ubytovanie bolo na môj vkus trochu ďalej kráčaním pešo do centra. Z letiska v Bergame chodí každú chvíľku MHD autobus, ktorý je v centre za pár minút. Lístky sú na predaj priamo na zastávke pri odletovej hale.

Tu je zoznam toho, čo vidieť v Bergame počas návštevy a aké pamiatky nevynechať

  1. Benátske hradby sú ako stvorené pre prechádzku. Nevynechajte mestské brány
  2. Prejdite sa po Citta Alta, strom meste
  3. Dajte si kávu na Piazza Vecchia
  4. Urobte si selfie s kostolom Cappella Colleoni s bazilikou Santa Maria Maggiore
  5. Vyvezte sa lanovkou medzi domami
  6. Ochutnajte focaccia

Benátske hradby v Bergame, pamiatka UNESCO

Tento murovaný okruh okolo starého mesta má viac ako šesť kilometrov. Je ideálnym miestom na romantickú prechádzku a vychutnávanie si nádherných západov slnka. Neoceniteľnú umeleckú a kultúrnu hodnotu benátskych hradieb dokazuje ich uznanie za svetové dedičstvo UNESCO. Hradby boli postavené v roku 1561 Benátskou republikou, aby čelili útokom nepriateľov, ale história k nim bola láskavá, možno kvôli ich ohromujúcej kráse nikdy nepodstúpili žiadne obliehanie. Preto zostali takmer neporušené až do súčasnosti.

Múry pozostávajú zo 14 bášt, 2 plošín, 100 strieľní pre delá, 2 zbrojníc, štyroch brán, nehovoriac o podzemných štruktúrach s chodbami, prechodmi a tunelmi. Stavba hradieb si vyžiadala zničenie viac ako 250 budov vrátane 8 náboženských objektov. Niečo ako Nový most v Bratislave. Katastrofa.

Benátske hradby v Bergame, pamiatka UNESCO
Benátske hradby v Bergame, pamiatka UNESCO
Benátske hradby v Bergame, pamiatka UNESCO
Benátske hradby v Bergame, pamiatka UNESCO

Città Alta je najkrajšia časť Bergama plná pamiatok

Città Alta je stredoveká oblasť obklopená benátskymi hradbami zo 16. storočia, ktorej dominuje pevnosť Rocca di Bergamo. Jeho krásne námestia je miestom pamiatok, ako je Palazzo della Ragione s oblúkmi, bazilika Santa Maria Maggiore pozoruhodná svojim pozláteným interiérom, a kaplnka Colleoni, známa svojou prepracovanou mramorovou fasádou. Uličky oblasti sú lemované luxusnými butikmi a cukrárniami, ako aj stáročnými kaviarňami, tratóriami a vinárňami.

Okrem starej pozemnej lanovky vedúcej na kopec môžete obdivovať aj úžasnú krajinu a nádherné architektonické skvosty. Po návšteve starobylej pevnosti zvanej Rocca vás hlavná ulica zavedie na námestie Piazza Vecchia, srdca mesta, kde sa nachádza jedna z najstarších talianskych knižníc spolu s 52 metrov vysokou vežou. Dokonca aj budovy na námestí Piazza Duomo si zaslúžia pozornosť, zatiaľ čo múzeá na námestí Piazza della Cittadella poskytujú cestu do histórie naprieč vedou a umením. Akože je tu toho veľa, najmä pre ľudí posadnutých históriou.

Piazza Vevchia a fontána Contarini

Piazza Vecchia predstavuje centrum Città Alta, ktoré bolo po stáročia srdcom politickej moci. Ak sa posadíte do niektorej z reštaurácií alebo kaviarní na námestí, dáte si drink, raňajky alebo romantickú večeru, môžete obdivovať budovu s názvom Palazzo della Ragione, najstaršie mestské sídlo v Lombardii, ako aj Torre Civica, zvonicu nazývanú Campanone.

V strede námestia sa nachádza Fontána Contarini, ktorú mestu daroval v roku 1780 hlavný magistrát Alvise Contarini, zatiaľ čo na opačnej strane námestia Piazza Vecchia stojí  Palazzo Nuovo, ten slúžil ako bergamská radnica do roku 1873 a dnes je sídlom knižnice Angelo Mai. Jeho zbierka obsahuje staroveké knihy zo 16. storočia, prvotlače, rytiny, rukopisy a iné artefakty, vďaka čomu je jednou z najvýznamnejších knižníc v Taliansku.

Bergamo malo v stredoveku vlastný metrický systém

Geometrické usporiadanie budov okolo námestia je také harmonické, že keď Le Corbusier navštívil Bergamo, povedal: „Nemôžeš pohnúť ani kameňom, bol by to zločin“. Každé mesto si v minulosti vytváralo vlastné merné jednotky pre váhy, objemy a dĺžky. Preto riežky na vonkajšej stene Santa Maria Maggiore predstavujú merné jednotky Bergama počas stredoveku. Už niekoľko rokov sa na námestí Piazza Vecchia koná medzinárodná udalosť I Maestri del Paesaggio – Majstri krajiny, ktorú organizujú umelci a krajinní architekti. Námestia vždy premenia na zelené plochy plné rôznych druhov rastlín, krov a stromov.

Piazza Vechia a fontána Contarini
Piazza Vecchia

Cappella Colleoni s bazilikou Santa Maria Maggiore

Cappella Colleoni je najkrajšia budova v Bergame. Jej fasádu zdobí červený a biely mramor, autentické majstrovské dielo talianskej renesancie. Interiéry sú zbierkou umeleckých diel, ako je jazdecká socha Bartolomea Colleoniho, kapitána z Bergama, mramorové sarkofágy, hrobka jeho dcéry Medeny alebo vykladané drevené stoly. Legenda hovorí, že dotyk erbu na bráne kaplnky o polnoci prináša šťastie. Verte alebo nie, môže to byť pekná výhovorka na prechádzku v noci do krásnej Città Alta!

Santa Maria Maggiore

Ako som už spomenul vyššie, medzi dvoma portálmi na severnej strane sú na stene pripevnené staroveké miery používané v Bergame počas stredoveku: Capitium Communis Pergami (tyč – 2,63 metra) a Brachium (dĺžka ramena – 53,1 cm ), ktorý používajú tkáči a obchodníci ako referenčný bod.

Jednou z najcharakteristickejších čŕt kostola je chýbajúci hlavný vchod a fasáda, ktorá v minulosti tvorila jedinú stenu s palácom vedľa neho. Na základni stĺpov zo 14. storočia od Giovanniho da Campione strážia severný a južný vchod štyri červené a biele mramorové levy.

Cappella Colleoni
Cappella Colleoni
Cappella Colleoni
Cappella Colleoni

Vyvezte sa počas návštevy Bergama lanovkou

Dolná lanovka už viac ako 120 rokov spája centrum Bergama s Città Alta, presnejšie s námestím Piazza Mercato delle Scarpe, kde sa kedysi uskutočňovali obchodné aktivity. Námestie (ktorého názov znamená „námestie s obuvou“) slúžilo ako trh s obuvou už od roku 1430, pričom budova s ​​výhľadom na námestie bývala sídlom cechu obuvníkov a v súčasnosti je v nej aj stanica pozemnej lanovky.

Mestskú pozemnú lanovku majú obyvatelia Bergama naozaj radi, bez nej by sa to nezaobišlo. Existuje iný dopravný prostriedok, ktorý vám umožní cestovať v čase a prechádzať cez starobylé benátske hradby, ktoré chránili Bergamo pred útokmi nepriateľov?

Dva krásne historické vagóny idú hore a dole z kopca, obklopené záhradami a úžasnou krajinou. Keď je obloha bez mráčika, môžete si vychutnať výhľad na Pádsku nížinu a zahliadnuť aj Apeniny! Trasa lanovky sa zrodila v roku 1887, navrhol ju inžinier Alessandro Ferretti. Na pohyb prvého vozňa sa používal parný stroj s dvoma vozňami spojenými systémom pohybu tam a späť, pričom váha prvého vozňa pomáha druhému stúpať.

V roku 1917 prešli stroje aj stanice modernizáciou a z dvoch koľajníc sa stala jedna. V hornej stanici bola vybudovaná čakáreň spolu s panoramatickou verandou, kde si môžete dať kávu alebo drink a kochať sa nádherným výhľadom na celé mesto. Lanovka je momentálne v prevádzke a prekonanie výškového rozdielu 85 metrov na 240 metrovej vzdialenosti vám zaberie len pár minút, pričom maximálny sklon dosahuje 52 %.

Historická lanovka v Bergame

Vyvezte sa počas návštevy Bergama lanovkou
Vyvezte sa počas návštevy Bergama lanovkou
Lanovka v Bergame
Lanovka v Bergame
Lanovka v Bergame
Lanovka v Bergame

Ochutnajte Focacciu

Focaccia je plochý chlieb podobný pizzovému cesta, ktorý môže byť sladký alebo slaný. V Taliansku je Ligúria najznámejšou oblasťou pre focacciu, ktorá sa v Janove nazýva „classica“, focaccia s väčšou hrúbkou, so svetlou kôrkou a povrchom plným vrúbkov, ktoré obsahujú olej. V Ligúrii je ďalšou obľúbenou focaccia di Recco, vyrobená z veľmi tenkého plátu cesta plneného čerstvým syrom, ako je crescenza.

Focaccia je jedným z najlepších talianskych pouličných jedál, ideálne, keď sa konzumuje čerstvo upečená, buď obyčajná alebo plnená zeleninou, klobásou alebo syrom, v závislosti od regionálnej verzie. V Janove sa predáva sa na plátky, čiaté alebo s cibuľou. Je to perfektné predjedlo, ktoré si môžete vychutnať na poludnie alebo ako občerstvenie. V mojom článku si prečítajte aj o tom čo vidieť v Janove, meste, odkiaľ pochádza aj pesto a Krištof Kolumbus.

Ochutnajte Focacciu
Ochutnajte Focacciu

Oplatí sa návšteva Bergama & tipy čo vidieť podľa Milana Bez Mapy

Bergamo ma doslova zbalilo do vrecka. Mesto, ktoré som mal v hlave uložené len ako mesto s rušným letiskom ma totálne prekvapilo. Normálne by som ho odporučil ako úplne samostatný výlet bez návštevy Milána, ktoré podľa mňa vôbec nemá taliansku atmosféru.

 

 

 

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.