Čo nemôže byť v príručnej batožine a ako sa do nej zbaliť

107,392FansLike
189,956FollowersFollow
108,606FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer na Slovensku podľa Forbes.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Čo nemôže byť v príručnej batožine? Je toho viacej. V mnohých článkoch som spomínal, že prevažne cestujem len s príručnou batožinou. Najďalej som bol len s príručnou na Novom Zélande, Havaji, či Kolumbii. Zbaliť sa do príručnej batožiny je oveľa ľahšie, ako by si jeden myslel. V tomto článku sa dočítaš, čo nemôže byť v príručnej batožine, čo môže a ako sa zbaliť do príručnej batožiny.

Ako sa zbaliť a čo nemôže byť v príručnej batožine

Balenie sa do príručnej batožiny nie je zložité v prípade, že vieš, čo si do nej môžeš zbaliť a čo nesmie byť v príručnej batožine. Aké sú ale výhody a nevýhody cestovania iba s príručnou batožinou? Prečítaj si tiež, ako na cestovanie s nízkonákladovkami, ktoré majú prísnejšie pravidlá.

Čo nemôže byť v príručnej batožine a ako sa do nej zbaliť
Čo nemôže byť v príručnej batožine a ako sa do nej zbaliť.

Výhody cestovania s príručnou batožinou

 • Šetríš čas, mnohokrát nemusíš na letisku čakať na kufor a skôr sa dostaneš do hotela,
 • šetríš, samozrejme, peniaze,
 • zbalíš si naozaj len to, čo skutočne potrebuješ,
 • máš menej starostí, keďže ti letecká spoločnosť nestratí kufor (prečítaj si, čo robiť, keď ti stratia kufor na letisku),
 • zistíš, že zas toho tak veľa nepotrebuješ.

Nevýhody cestovania iba s príručnou batožinou

 • Musíš sa obmedzovať v tom, čo si zbalíš,
 • nemôžeš si zobrať veľa alkoholu =),
 • ak ideš na dlhšie, musíš viac striedať oblečenie, prípadne riešiť niekde pranie,
 • príručná batožina je veľmi limitovaná, čo sa týka váhy a rozmerov. Prečítaj si, aké sú rozmery príručnej batožiny pre jednotlivé letecké spoločnosti.

Pri cestovaní s príručnou batožinou musíš dodržať jej rozmery a váhu. Rozmery kontrolujú viac, váhu moc neriešia. Záleží od letiska a nálady pracovníčok. Ja som cestoval s príručnou batožinou, ktorá mala mať 7 kg, no v skutočnosti mala asi 17 kíl, haha. Je to športová taška z fitka, no keď ju prehodím cez plece a tvárim sa, že je najľahšia na svete, tak mi to prejde.

Počul som a tiež overil tip, že keď máš príručnú batožinu s nadváhou, treba povedať, že je v nej elektronika (notebook, foťák a podobne). Funguje to najmä u Ázijských leteckých spoločnostiach, ako je AirAsia a podobne. Zvieratá do príručnej batožiny nepatria =) prečítaj si, ako na cestovanie v lietadle so zvieraťom.


Čo nepatrí do príručnej batožiny?

Tekutiny v príručnej batožine
 • Tekutiny môžeš mať v príručnej batožine iba maximálne v celkovom objeme 1 LITER. Avšak, nie dokopy. Musíš si ich rozdeliť do 100 ml fľaštičiek (dokopy ich teda môžeš mať desať). Týka sa to všetkých tekutín, krémov, zubnej pasty a pod. Dokopy jeden liter, no pozor – na obale musí byť napísaná veľkosť balenia. Ak sa zmestíš do 100ml na balenie, môžeš mať voňavky, krémiky a aj alkohol.
Jedlo v príručnej batožine
 • Jedlo tiež môžeš mať v príručnej batožine, no treba si dať pozor aké. Napríklad, do niektorých krajín (Austrália, USA, Nový Zéland, Fiji…) je zakázané nosiť jedlo. Po Európe s nim môžeš cestovať bez problémov, no nesmie to byť jedlo živočísneho pôvodu. To je mäso, klobásy, bryndza a pod. Niektoré letiská to kontorlujú viac, iné menej. Napríklad, džemy ti vyhodia, lebo je to v podstate tekutina. Tuhé jedlo, lepeňák, rezeň a sucháre sú v pohode vrámci EU.Všetky tekutiny musia byť spolu v priesvitnom igelitovom sáčku, ktorý dávajú na mnohých letiskách zadarmo. Na letisku v Bratislave si ho budeš musieť kúpiť. Keď tak, vezmi si sáčok z rožkov a tvár sa, že to tak má byť.
Kozmetika v príručnej batožine
 • Pre niektoré slečny je cestovanie bez kozmetiky nepredstaviteľné. Celkom to chápem, ja chcem byť tiež pekný. No ja používam len deodorant a krém na tvár, haha. Manikúrové nožničky sú zakázané, no klieštiky na nechty môžeš mať.
Lieky v príručnej batožine
 • Pri liekoch v lietadle platí, že ich môžeš mať, no musia byť v originálnom balení. Ak máš pre život dôležité lieky, môžu mať viac ako 100 ml. V tomto prípade ale treba mať od lekára sprievodný list v angličtine. Opýtaj sa ho, on bude vedieť.
Nôž a zbrane v príručnej batožine, zapaľovač a sprej
 • Ostré predmety nemôžeš nosiť v príručke. Čo sa týka zbraní, tie môžeš prepravovať v lietadle, no musia byť v zapísanej batožine dole v kufri lietadla a nesmú byť nabité. Niektorým ľudom prešiel kaser, zápalky, zapaľovač a ostatné hovadinky. Záleží to od letiska, či si to všimnú, alebo nie. Z mojej skúsenosti, čím menšie letisko, tým prísnejšie podmienky. Nemôžeš mať kovové príbory, nožíky či vidličky.
Detská strava v príručnej batožine
 • Môže mať viac ako 100ml, ak ju matka pred kontrolou ochutná. Detské jedlo môžeš zobrať do lietadla, keďže deti musia jesť stále.

Čo môže obsahovať príručná batožina a čo do nej patrí?

Čo nemôže byť v príručnej batožine a ako sa do nej zbaliť
Čo nemôže byť v príručnej batožine a ako sa do nej zbaliť.
ÁNO NIE
sklenené fľaše džemy
tekutiny do 100 ml tekutiny nad 100 ml
kojeneckú stravu pre deti manikúrové nožničky
kozmetiku do 100 ml a zubnú pastu ostré predmety
elektorniku a nabíjačky, laptop, tablet zbrane
batérie brynzdu
klieštiky na nechty mäso a potraviny, ktoré smrdia
bežné potraviny spreje, kaser, magnety
holiaci strojček kovový príbor, zapaľovač, zápalky


Chcel by som však povedať, že veľmi veľa závisí od toho, aká je kontrola na letisku. Niekedy na to doslova kašlú – letel som z Jakarty do Abu Dhabi a kontrola pozerala futbal. Nikto nesledoval, čo je v príručnej batožine. Inde ma však tak prelustrovali, že som sa cítil ako najväčší zločinec. Nerob si z toho ťažkú hlavu – dodrž rozmery, váhu a povolené predmety.

8 COMMENTS

 1. …dosť je „utajené“, že do príručneho bag nedovolia STAN /tent. ! Nuž áno. Kolíček a tyčka je vhodná na útok na pilota. Myslite na to, a šupnite ich do podpalubia. Alebo berte len textílnú časť a kovové kolíčky si dokúpte po lete, či vysústružlikajte podlesom.

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.