Práca v USA na čierno s ESTA, problémy a ako pracovať legálne

131,206FansLike
214,632FollowersFollow
114,724FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a podľa Forbes jeden z TOP 10 influencerov na Slovensku.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Práca v USA načierno s ESTA: V USA som bol viac krát a z toho dva krát tam pracoval. Keď som tam bol prvý krát za prácou, fungoval som v detskom tábore neďaleko New Yorku cez program Work and Travel. Išlo o legálnu prácu, za ktorú som mal zaplatené. Po druhý krát to však bolo inak a pracoval som na Havaji. Do USA som však vstúpil ako turista na ESTU. Návod ako vyplniť ESTA nájdeš v extra článku, no neoprávňuje ťa v USA pracovať. Jedine že by si sa rozhodol pracovať načierno. Práca načierno v USA nie je žiadna novinka a mnoho Slovákov tu pracuje bez pracovného povolenia.

Práca v USA načierno s ESTA

Práca v USA načierno s ESTA
V New Yorku sa človek proste stratí medzi 11 miliónmi ľudí. Či už ako turista alebo ako nelegálny pracant.

Povedzme si to na rovinu, nájsť si prácu v USA načierno nie je až tak ťažké. Počul som o niekoľkých Slovákoch, ktorí pracujú v USA načierno už niekoľko rokov. Problém je v tom, že Američania málokedy kontrolujú do hĺbky človeka, ktorý u nich pracuje. Hovorím však samozrejme o prácach v rôznych nočných podnikoch, diskotékach, baroch či reštauráciách. Na vyššiu pozíciu to až tak ľahké nie je. Avšak, ak pracuješ v USA načierno, riskuješ väzenie, pokutu a doživotný zákaz vstupu do krajiny. Ak máš už zákaz vstupu do akejkoľvek krajiny, môžeš mať problém získať víza do inej. Neriskoval by som to a v cestovaní ťa to veľmi obmedzí.

Avšak, niekde na internete čítal, že pokiaľ nespravíš dáky priestupok ako je napríklad aj prekročenie rýchlosti, nikto nemá dôvod ťa kontrolovať. V Amerike je toľko imigrantov, že proste zapadneš. Ale, stojí ti to za to? Práca v USA načierno s ESTA je pre teba nevýhodná.


TIP: Prečítaj si, že práca v detskom tábore v USA je dovolenka zadarmo.


Nevýhody práce v USA načierno

  • ničíš ekonomiku USA
  • dávaš USA lacnú pracovnú silu a berieš prácu domácim
  • v prípade zlých pracovných podmienok sa nemôžeš nikde sťažovať
  • nemáš nárok na zdravotnú starostlivosť nehovoriac o dôchodku
  • ak na teba prídu, budeš z USA navždy vyhostený
  • ak prekročíš 90 dňový pobyt a ESTA, musíš v USA ostať na stálo. Ak odídeš, už ta nikdy nepustia späť
  • Práca v USA načierno s ESTA ti nedá nič iné, len peniaze

Ako pracovať v USA legálne

Ak si študent, skús Work and Travel. Ja som takto pracoval v USA legálne s J1 vízami a dostal pekne zaplatené. Do USA ťa môže poslať pracovať aj firma pre ktorú pracuješ a zaručí sa za teba. Dostať pracovné víza do USA nie je až tak jednoduché a keď som o ne žiadal ja, musel som predložiť podpísanú zmluvu s táborom, v ktorom som pracoval. Ďalšou alternatívou je dobrovoľnícka práca na farme v USA, no tu si nezarobíš nič. Presne tak som to spravil na Havaji.

Dva týždne som pracoval na organickej kávovej bio famre výmenou za jedlo a ubytovanie. Nedostal som zaplatené ani cent, no pobyt na Havaji ma stál minimum. Práca v USA načierno s ESTA teda nebola až tak načierno, keď si dobrovoľník a nemáš za to zaplatené.


TIP DVA: Dva roky po tom ako som umýval riady v USA. Prečítaj si, čo mi to dalo.


Práca v USA načierno s ESTA
Prvý krát som v USA pracoval v detskom tábore. Toto ma čakalo každý deň tri krát.
Práca v USA načierno s ESTA
Keď som v USA pracoval po druhý krát, zbieral som kávu na Havaji ako dobrovoľník výmenou za ubytovanie.

[socialpoll id=“2413562″]




Uložiť

Uložiť

Uložiť

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.