Sprievodca Slovenskom: 11 vecí ČO VIDIEŤ V TRENČÍNE

110,307FansLike
192,643FollowersFollow
109,024FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer podľa Forbes Slovensko.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Cestovanie po Slovensku vás určite privedie aj do krásneho historického mesta Trenčín. Trenčín je ďalším slovenským mestom, ktoré stojí za návštevu. Najlepší spôsob ako spoznať Trenčín je za pomoci miestneho, ktorý to tu pozná ako vlastné topánky a ja som mal to šťastie a spoznal som Emmu z miestnej firmy na výrobu slovenského voľnočasového oblečenia – Wearme. Emma mi ukázala Trenčín očami miestneho a presvedčila ma o tom, že Trenčín má toho veľa čo ponúknuť. 

STRUČNÉ INFORMÁCIE O TRENČÍNE

  • Trenčín leží na rieke Váh, čo je najdlhšia rieka na Slovensku (403 km)
  • pre svoju krásu sa Trenčín nazýva aj „Perla Považia“
  • miestne letisko je obľúbeným miestom hudobného festivalu Pohoda

AKO SA DOSTAŤ DO TRENČÍNA Z BRATISLAVY

Do Trenčína sa možno dostať troma spôsobmi. Môžte sa odviezť autom po diaľnici D1, čo trvá cca hodinu a pol.

Môžte využiť služby Slovenských železníc a odviezť sa sem rýchlikom za hodinu a pol. Vlak intercity vás do Trenčína prepraví sa približne hodinu, no cena je vyššia. Lístky si môžete zakúpiť na oficiálnych stránkach Slovenských železníc. Vlaky odchádzajú z Hlavnej vlakovej stanice (rýchliky, intercity) a zo Železničnej stanice Vinohrady (len rýchliky). Jednosmerný dospelý lístok stojí nie viac ako 7 EUR a ak ste študent, môžete sa odviezť zadarmo. Lístok zadarmo si môžete zakúpiť po registrácii na internete alebo priamo na vlakovej stanici – je potrebné, aby ste mali platnú ISIC kartu s aktivovanou elektronickou časťou.

Do Trenčína sa dostanete aj autobusom. Autobusy odchádzajú vždy z Autobusovej stanice Mlynské Nivy, no cesta môže trvať viac než dve hodiny. Emma z Wearme odporúča vlak, nakoľko ide o najpohodlnejšiu formu dopravy do Trenčína z Bratislavy. Medzi Trenčínom a Bratislavou nieje letecké spojenie a letisko v Trenčíne je využívané len súkromnými lietadlami.

AKO SA DOSTAŤ DO TRENČÍNA Z KOŠÍC

Najpohodlnejší spôsob ako sa dostať do Trenčína z Košíc je použiť vlak. Cesta trvá menej ako 5 hodín a lístky si môžete kúpiť cez internet alebo priamo na vlakovej stanici. Emma neodporúča autobusy, nakoľko može cesta trvať aj 7 hodín. Ak chcete, môžete použiť auto, no medzi Košicami a Trenčínom doposiaľ neexistuje priama diaľnica.

11 VECÍ ČO VIDIEŤ V TRENČÍNE

1. NÁVŠTEVA TRENČIANSKEHO HRADU

Trenčiansky hrad je TOP medzi atrakciami v Trenčíne. Hrad hrdo stojí nad mestom po stovky rokov a jeho história siaha až do rímskej ríše. Areál hradu pozostáva z hradných palácov a hlavnej Matúšovej veže. Trenčiansky hrad si prešiel mnohými rekonštrukciami od roku 1790, kedy úplne vyhorel a do polovice 20.storočia stál nad mestom len ako škaredá ruina. V dnešnej dobe je však tomu inak a renovovaný hrad je skutočnou korunou a dekoráciou mesta. Trenčiansky hrad je otvorený návštevníkom denne od 9 ráno do 16:30 a môžete si kúpiť rôzne druhy lístkov, podľa toho, čo chcete vidieť. K dispozícii sú aj rodinné lístky so začínajúcou cenou 8, 30 EUR.

Trencin wearmepriamo pod Trenčianskym hradom

Trencin hrad wearmelístky si kúpite na ozaj autentickom mieste

VEĽKÝ OKRUH -trvá cca hodinu a pod (vrátane sprievodcu, výhľadu z Matúšovej veže a všetkých častí hradu). Vstupné na Trenčiansky hrad: dospelí 5, 10 , dôchodcovia: 4, 10 , deti a študenti: 3, 10 , deti pod 3 roky: 1

MALÝ OKRUH -trvá cca 30 minút (vrátane sprievodu a výhľadu z Matúšovej veže). Vstupné na Trenčiansky hrad: dospelí: 3,10 , deti a študenti: 2, 10 , deti pod 3 roky: 1

2. HISTORICKÉ HRADBY TRENČÍNA

Historické hradby Trenčína sú krásnym miestom na prechádzku a spôsobom ako si pozrieť mesto ešte bližšie. Nachádza sa tu niekoľko milých kaviarní v ktorých si môžete vychutnať voňavé espresso s výhľadom na majestátny hrad alebo učupené Staré Mesto. Pripravte sa na množstvo schodov, no zaslúžený pocit s nádychom histórie. Historické hradby Trenčína mi skutočne vzali dych a miestami som sa cítil ako v stredoveku – chýbala mi už len zbraň a kôň, haha.

Stare mesto TrencinEmma si Trenčín naozaj užívala

3. FARSKÉ SCHODY V TRENČÍNE

Po ceste dole z hradu smerom na mestskú faru neminiete dlhé schodisko. Ide o farské schody postavené v roku 1568 a renovované v rokoch 1709, 1886 a 1979 v renesančnom štýle. Išlo o hlavný vstup do mestskej zbrojnice. Ako budete schádzať dole schodmi, skúste ich spočítať 😉 koľko schodov ste narátali?

Farske schody trencinskúšali ste zrátať všetky schody na farskom schodisku?

4. MESTSKÁ FARA A ÚŽASNÝ VÝHĽAD

Mestská fara je len pár krokov od Trenčianskeho hradu. Odtiaľto môžete spraviť nádherné fotografie mesta a ak vám nebude vadiť vietor dujúci do vašich tvári, určite sa tu zastavte a pozrite sa na mesto zvrchu. Mestská fara bola postavená v rokou 1324 na kopci zvanom „Marienberg“ a kompletne spolu s hradom vyhorela v roku 1790, kde extrémna horúčava roztopila dva z troch ťažkých zvonov (1). Generálna rekonštrukcia bola prevedená v rokoch 1911 a 1912. Na hlavnom oltári z roku 1925 sa nachádza kresba zobrazujúca zrodenie Panny Márie.

mestska fara trencindokonalý výhľad z mestskej fary

city rectory trencin viewtoto vám vyrazí dych

5. PROMENÁDA A MOROVÝ STĹP

Ak ste unavení z prechádzania sa a množstva schodov, zíďte dole do starého mesta a prejdite sa po dlhej promenáde Trenčína. Nachádza sa tu mnoho reštaurácií, kaviarní ba aj turistické centrum. Môžte si dať chutnú zmrzlinu ako sa a Emma, alebo len tak sedieť na drevených lavičkách a užívať si ruch mesta. Ak vám bude horúco, skryte sa v tieni stromov či v početných obchodoch. Jedným z najzaujímavejších miest na promenáde v Trenčíne je morový stĺp. Trenčín má za sebou dlhú a bohatú históriu a bohužiaľ, patrí do nej aj morová epidémia. Morový stĺp v barokovom štýle z toku 1712 (2) pripomína obete morovej epidémie z roku 1710.

trencin namestie wearme

hrad vidno aj z promenády

morovy stlp trencinmorový stĺp v Trenčíne

6. LESOPARK BREZINA AKO PERFEKTNÉ MIESTO NA OCHLADENIE SA

Do lesoparku Brezina môžte doslova prejsť z mestského centra. Pokrýva rozlohu 212,68 hektárov a je vhodný na prechádzky, beh, horskú cyklistiku, prechádzky s deťmi či so psom. Park má charakter lesa a pred jeho návštevou by ste mali zhodnotiť správne športové oblečenie. Inšpirovať sa môžete aj týmito športovými mikinami od Wearme z Trenčína.

7. PLÁŽ V TRENČÍNE A HLADNÉ KAČKY

Hľadáte pláž v Trenčíne a miesto, kde sa môžete opaľovať s kokteilom v ruke? Trenčín vám ponúka aj to! Rieka Váh spravila vo svojom koryte veľký ostrov uprostred, kde sa môžete ľahko dostať a užiť si nedeľné popoludnie. Nachádza sa tu veľké ihrisko pre deti, kde sa môžu hrať s inými deťmi, kým vy sa budete opaľovať a užívať si teplé slnečné lúče. Môžete tu hrať tenis, mini golf, robiť vodné šport ako kanoing alebo plávanie. Ak zo všetkých týchto aktivít vyhladnete, zastavte sa v miestnej reštaurácii a dajte si chutné menu alebo občerstvenie. S Emmou sme sa tu veľmi zabavili a mali možnosť nakŕmiť aj miestne kačky, ktoré si na ľudí už privykli.

OstrovOstrov – perfektné miesto na nedeľné popoludnie

ostrov trencin wearmechcete kŕmiť kačky? príďte na Ostrov

8. KEMPING V TRENČÍNE

Súčasťou ostrova je ak kempingová oblasť, kde si môžete prenajať chatku a stráviť tu istú dobu s kamarátmi alebo rodinou.

ČO VIDIEŤ V OKOLÍ TRENČÍNA

9. LANOVÝ PARK V DUCHU TARZANA

V prípade, že vám ešte ostala energia po celodennej prechádzke po Trenčíne, navštívte lanový park, ktorý je súčasťou lesoparku Brezina. Lanový park sa nachádza neďaleko hotela Brezina a môžte sa tu vyblázniť na dvoch trasách s 22 plošinami vo výške od 5 do 10 metrov nad zemou. Vstup je zdarma, no ak chcete využívať väčšinu vybavenia, budete potrebovať odborný dozor.

tarzania trencinEmma skúšala lanový park v pohodlnom oblečení od Wearme

10. NÁUČNÝ CHODNÍK A TRENČIANSKA VYHLIADKA

Z lanového parku je to len na skok k Trenčianskej vyhliadke, odkiaľ si môžete Trenčín vychutnať ako na dlani aj spolu s okolitými mestami. Prejdite náučným chodníkom „Sever“ s dĺžkou 1 407 metrov a jeho siedmymi zastávkami. Celá cesta trvá cca 35 minút a počas nej sa dozviete mnoho o histórii zeme a aj lesoparku Brezina. Naučíte sa rozpoznávať miestne rastliny a stromy a uvidíte Trenčín z iného uhla – z vtáčej perspektívy.

Trencianska vyhliadkaUžite si vyhliadku tak ako Emma

11. SKALKA – NAJSTARŠIE PÚTNICKÉ MIESTO NA SLOVENSKU

Z druhej strany Trenčína sa nachádza významná pamiatka – Skalka. Pútnické miesto Skalka je najstarším pútnickým miestom na Slovensku a môžete ho navštíviť zdarma. Na toto dobrodružstvo však už budete potrebovať auto, no môžte sa prejsť aj peši z centra cez obec Zamarovce. Prechádzka trvá okolo 40 minút. Skalka sa skladá z dvoch častí – Malej Skalky a Veľkej Skalky.

Malá Skalka je zrenovovaný dvoj vežový kostol z toku 1208 a začína tu aj krížová cesta so 14 zastaveniami. Kostol prešiel viacerými rekonštrukciami a dnes je v nádhernej podobe a nemožno si ho nevšimnúť. Odtiaľto uvidíte Trenčín z druhej strany a výhľad si môžete užiť aj z masívneho skalného motívu, ktorý využívajú aj horolezci na tréningy (len nepadnite dole, prevýšenie je až 20 metrov).

Veľká Skalka prechádza práve rekonštrukciou a môžte do nej vstúpiť len so sprievodcom. Veľká Skalka je postavená v Gotickom štýle z roku 1224 (3).

Skalka TrencinMalá Skalka a jej výhľad

Mala SkalkaTrenčín z ďalšieho uhla

Trenčín je nádherné mesto, ktoré stojí za návštevu kedykoľvek, no najlepšie počas letných mesiacov, kedy si môžete vychutnať všetko, čo ponúka. Deň v Trenčíne s Emmou z Wearme som si naozaj užil a videl všetko, čo by nemalo uniknúť žiadnemu návštevníkovi. Viem si predstaviť prísť do Trenčína na víkend, vychutnávať si tu dobrú kávu na hlavnej promenáde, prechádzať sa po lesoch a užívať si krásne výhľady.

Ďakujem Emme z Wearme za prehliadku Trenčína. Wearme sa špecializuje na výrobu slovenského voľnočasového oblečenia zo slovenských materiálov. Oblečenie od Wearme je pohodlné a vhodné ako aj na mestskú, tak aj na lesnú turistiku. Ak hľadáte kvalitné slovenské oblečenie, navštívte www.wearme.sk a pozrite si, čo ponúkajú. Všetko oblečenie, ktoré mala Emma na sebe počas exkurzie je od Wearme. Kontaktná osoba: Zuzana Stašáková.

ZDROJE:

(1) – http://trencin.fara.sk/?page_id=152 9.5.2015

(2) – http://www.trencin.sk/12472 9.5.2015

(3) – http://slovakia.travel/velka-a-mala-skalka 10.5.2015

Milan Bardun – because it is better to travel, than to arrive

*farské schody majú presne 88 schodov

2 COMMENTS

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.