Čo vidieť vo Varšave, kam ísť a ktoré pamiatky navštíviť tento rok

Kam idú výkaly z toalety v lietadle, keď spláchnem? Milan búra mýty

Toalety v lietadle sú jedna veľká záhada. Viete, kam ide obsah toalety v lietadle, keď spláchnem? Nie, nepadajú ľuďom na hlavy a do bazénov,...

Sú piloti v Ryanair neskúsení a nevedia lietať? Milan búra mýty

Sú piloti v Ryanair neskúsení? Ľudia tvrdia, že nebudú lietať s Ryanairom, že to je najhoršia letecká spoločnosť v Európe. Toto je nový diel...

Ako na cestovanie počas Ramadánu a rady ktoré sa zídu

Cestovanie počas Ramadánu má svoje výhody aj nevýhody. Spomeniem ich nižšie, no veľa z nás má z cestovania počas Ramadánu zbytočný strach. Ja som...

Zlé meno na letenke (obvykle) nebýva problém, ako ho opraviť?

Zlé meno na letenke nebýva až taký problém. Ja už som prestal počítať, koľkokrát som si kúpil letenku so zlým menom alebo preklepom. Keď...

Oplatí sa nakupovanie v Duty Free a ako vzniklo? Milan búra mýty

Oplatí sa nakupovanie v Duty Free? Úspory, ktoré získate z bezcolných nákupov, závisia vo veľkej miere od toho, čo kupujete a kde to kupujete....

Biele pruhy za lietadlom, Chemtrails, (ne)slúžia na otrávenie ľudí

Biele pruhy za lietadlom. Večná téma konšpirátorov, ktorí veria, že slúžia na vraždenie ľudí, roznášanie chorôb či škodcov alebo vírusov, ktoré zmenia ľudí na...
66,358FansLike
130,087FollowersFollow
79,244FollowersFollow

Čo vidieť vo Varšave? Poľsko je občas veľmi ľahké prehliadnuť, lebo je tak blízko. A pritom je tam toľko super miest, kam sa môžeš ísť pozrieť a spoznať, že by si neveril. Napríklad už len samotná Varšava, hlavné mesto Poľska.

Čo vidieť vo Varšave, kam ísť a ktoré pamiatky nevynechať


Nechce sa ti článok čítať? Vypočuj si ho:


Toto historické mesto na rieke Visle má asi 1,7 milióna obyvateľov a leží na východnej polovici Poľska. Dostaneš sa tam vlakom (ide aj priamy z Bratislavy, prípadne prestúpiš v Ostrave – celkom užitočná stránka na vlaky) alebo aj lietadlom z Viedne či Budapešti. Linku z Bratislavy, žiaľ, WizzAir zrušil. Spiatočne stála letenka okolo 40 €. Pozri si aktuálne akciové letenky, možno je medzi nimi aj Varšava. Mne sa podarilo vychytať akciu z Budapešti, kde letenka stála spiatočne tuším dve eurá. To ale nie je bežná cena.

Doprava z letiska vo Varšave

Ak prídeš lietadlom na letisko Chopin, dostaneš sa do centra pomocou MHD – hľadaj rýchlovlaky S2 alebo S3. Hromadná doprava vo Varšave je vcelku lacná, celodenný lístok na centrum (zónu 1) ťa vyjde na 15 zlotých (asi 3,50€), a ak ideš na víkend, v ponuke je aj víkendový lístok za 24 zlotých (5,60€). Na menšie letisko Modlin chodia autobusy ModlinBus. A keď vo Varšave nevieš, čo a kam, Uber vie.

Aj keď je Varšava veľké mesto s množstvom ľudí, prišla mi tak pekne zorganizovaná a usporiadaná. Nie ako Budapešť či Kyjev, kde som sa trošku v systéme MHD strácal. Poliaci sú asi celkom poctiví, haha. V Poľsku mám veľa kamarátov (lebo som pracoval v Amerike, haha) a všetci mi nezávisle od seba hovorili, že nemajú Varšavu radi a že ide o škaredé mesto. Že mám ísť radšej do Gdansk alebo Krakova. Mám to na zozname, no mne sa Varšava páčila – stačí však na jeden deň.

Ubytovanie vo Varšave

Ja som bol ubytovaný v hoteli Intercontinetal, lebo má dobrý wellness hore na streche s výhľadom na Varšavu. Avšak, stále viac tu je populárne AirBnb. Tu ti prikladám kód na 25 € zľavu z prvého ubytovania, čo je v podstate ubytovanie vo Varšave na jednu noc zadarmo. Aj keď ide o hlavé mesto Poľska, bol som veľmi milo prekvapený z cien, ako tak v reštaurácií, za ubytovanie a dopravu. Žiadna drahota, čo sa nedá povedať o Prahe, ktorá stále dražie.

čo vidieť vo varšave
Ikona Varšavy (za mnou =D)

Čo navštíviť vo Varšave a ktoré pamiatky sú najkrajšie

Tu prikladám zoznam toho najzákladnejšieho, čo vidieť vo Varšave. Strávil som tu iba jeden celý deň, čiže zašité zákutia a malé kaviarničky som nemal čas hľadať. V pohode som však väčšinu obehal za jeden deň a dobre sa najedol. Vo Varšave je veľa dobrých reštaurácií a rukami nohami sa tu Slovák dohovorí. Pierogy a krowky sú must. Mne vždy Poľština prišla veľmi smiešna, no nikdy si nepúšťaj poľský rap. To je masaker.

 • Trakt Krolewski,
 • Staré mesto,
 • Krakowskie Przedmieście,
 • Nowy Świat,
 • Aleje Ujazdowskie,
 • kráľovský park Łazienki,
 • múzeum varšavského povstania,
 • židovský cintorín Opokawa,
 • Keretov dom – najužší dom na svete.

Keď sa pôjdeš prejsť po Varšave, určite si prejdi tzv. “Trakt Krolewski” – päť prepojených ulíc, na ktorých nájdeš hrozne veľa super historických budov a pamiatok, ale aj kaviarničiek a obchodov. Začni starým mestom (a ak stíhaš, prebehni si aj kráľovský hrad) a potom sa potúlaj cez Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat, Aleje Ujazdowskie až do kráľovského parku Łazienki.

Mimochodom, historické centrum Varšavy zapísali aj do UNESCO. Budovy sú zrekonštruované potom, ako boli počas 2. svetovej vojny takmer všetky zničené. V parku Łazienki si v lete oddýchneš a pozrieš si napríklad klasicistický palác na vode. Varšava pôsobí celkom moderne, kvôli spomínanému ničeniu. Musela doslova vstať z popola a je to tu celkom poznať. Na niekoho môže trochu pôsobiť ako dolný Manhattan v New Yorku, alebo ako biznis časť Bostonu. Varšava je mesto biznisu.

čo vidieť vo varšave
Dobrá ráno, Varšava!

Vo Varšave sa nevyhneš aj ťažkej histórii, ktorá postihla mesto počas druhej svetovej vojny. V roku 2014 tiež otvorili moderné múzeum poľskej židovskej komunity POLIN uprostred bývalého židovského geta. Môžeš si doplniť vedomosti aj v múzeu varšavského povstania, kde sa dozvieš veľa o tom, čo sa vo Varšave dialo v roku 1944, prípadne sa zastaviť aj na židovskom cintoríne Okopawa, jednom z najväčších v Európe.

Poľsko malo veľmi divokú históriu a určite odporúčam pozrieť film Zookeper’s wife. Aspoň pre predstavu, keďže sa jeho časť odohráva vo Varšave. Je trošku emočne náročný a ťažší na pochopenie, no mne sa veľmi páčil, hoci nerád pozerám negatívne filmy.

Keretov dom je najužší dom na svete

A keďže Varšava je veľké mesto, nájdeš tu aj zopár drobných kuriozít. V centre si môžeš pozrieť “Keretov dom” – najužší dom na svete, pomenovaný podľa filmára Etgara Kereta. Najširšie miesto domu má 152cm a najužšie iba 92 cm. A ak prejdeš na druhý breh Visly do štvrte Stara Praga, na uliciach Mackiewicza, Mińska či Stalowa nájdeš unikátny street art. Aj keď nie som fanúšikom street art a grafitov, niekedy to vypáli pekne.

Tento dom je relatívne nová záležitosť a prvýkrát bola idea postaviť najužší dom na svete až v roku 2009. Stojí medzi dvoma inými budovami a pôsobí skôr ako umenie, než niečo, čo by sa sem hodilo, haha. Jeho šírka je presne 122 centimetrov, no jeho interiér vôbec nepôsobí klaustrofobicky a tesno, akoby si mohol niekto myslieť. Dnes slúži ako dočasné bývanie pre umelcov, spisovateľov a nadšencov.

Či sa tu dá ubytovať netuším. Architekti dúfajú, že sa stane symbolom modernej Varšavy, keďže je centrom pozorností médií z celého sveta. Takto vyzerá zvnútra, tu je prehliadka:

Aj napriek tomu, že je Varšava doslova vybudovaná nanovo, považujem ju za veľmi fotogenické mesto.

čo vidieť vo varšave
Centrum Varšavy.
čo vidieť vo varšave
Takto su ju pamätám.

Nočný život vo Varšave, párty a ktoré poľské jedlo ochutnať

Ale mesto nie sú iba pamiatky, však? Vychytená štvrť pre nočný život je ulica Pawilony, ale aj vo štvrtiach, ako Stara Praga alebo Saska Kępa môžeš nájsť super bary a kaviarničky. Prípadne reštaurácie, kde si dáš klasické poľské dobroty – pirohy, nakyslú hustú polievku żurek, kapustový bigos alebo kráľovnú poľského streetfoodu…horúcu zapiekanku na milión spôsobov. Nočný život vo Varšave si pamätám tak čiastočne a fotky sem nebudem dávať, haha. Aj v tomto smere platí, že drinky v podnikoch nie sú zbytočne predražené a dá sa celkom pekne zabaviť v noci.

Varšava rastie, prosperuje a objavuje sa tam čím ďalej, tým viac malých miest, ktoré môžeš spoznať. Nie je ďaleko, nie je drahá a ponúka naozaj unikátnu kombináciu staršej, temnej modernej histórie, socialistických rokov a živelnej súčasnosti. Či by som sa tam vrátil neviem. Čo vidieť vo Varšave? Všetko, no stačí raz.

Stačilo mi jedenkrát a ako mi odporučili moji poľskí kamarát, tentokrát prišiel na rad Krakov a Gdansk. Lauda začína z Viedne lietať do Krakova už od 20 € spiatočne a z Krakova do Varšavy nie je problém dostať sa. Na presuny po krajine odporúčam buď Polski bus, ktorý má často lístky od 1 zloty (20 centov) alebo Ryanair, ktorý tu lieta domestic lety.

Čo vidieť vo Varšave

Tu pridávam odkaz na aktuálne akciové letenky do Krakowa a do Gdansk z Viedne a Budapešti. Škoda tej linky z Bratislavy do Varšavy. Možno ju obnovia v budúcnosti.

čo vidieť vo varšaveAh, tie rána náročné =D

Varšavu si pamätám ako príjemné miesto na víkend, kde sa dá dobre najesť, vidieť čo to z histórie, ochutnať kalorické pierogy a dobre sa zabaviť v podniku. Je pekne zorganizovaná, ľahko sa tu pohybuje, má medzinárodný feeling a nestojí veľa. Prečítaj si čo vidieť vo Varšave a napíš mi do komentára, či som na niečo v blogu zabudol. Tu ešte prikladám pár zaujímavostí o Varšave.

Zaujímavosti o Varšave

 • Pôvod mena mesta je neznámy, no môže znamenať ničo na štýl „patrí Warszovi“.
 • Pôvodné opevnenie mesta je z 9.storočia, no mestom sa stala až v 13. storočí,
 • počas 2.svetovej vojny bola Varšava doslova zrovnaná so zemou bombovaním. Po jej oslobodení sa však znova postavila. Poznať to ja odlišnej architektúre mesta.
 • Varšava je označovaná aj ako Paríž východu, no som už na to alergický. Počul som to už aj v súvislosti s Benátkami, Rigou a Bukureštou. Blé a nesúhlasím, lebo Paríž je škaredé mesto. Čo vidieť vo Varšave? Daj mi do komentára.

PS: A ešte trošku poľskej kultúry, ďakujem za tip čitateľke Tine =D

Najnovšie blogy

dnes najčítanejšie

DISKUSIA

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.