Moje obľúbené výlety z Bratislavy bez auta, zoradené podľa vzdialenosti

107,392FansLike
189,956FollowersFollow
108,606FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer na Slovensku podľa Forbes.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Výlety z Bratislavy bez auta? Áno. Ak vás už nebaví Bratislava, ľudia a horúčavy, určite ste rozmýšľali nad tým, aké výlety z Bratislavy môžete podniknúť. Cestovateľský blog Bez Mapy má pre vás hneď niekoľko tipov! Toto sú moje obľúbené výlety z Bratislavy, z ktorých minimálne jeden podniknem každý víkend. Môj problém (alebo šťastie) je, že nemám auto. Výlet bez auta je pre to pre mňa realita a som za to vďačný. Aké výlety z Bratislavy môžete vyskúšať vy? Tu je ich hneď niekoľko, zoradených podľa vzdialenosti.

Výlety z Bratislavy bez auta

  • Výlet na hrad Devín

Dĺžka výletu z Bratislavy: Do jeden a pol hodiny. Výlet na hrad Devín z Bratislavy je popravde jedným z najobľúbenejších výletov pre turistov. Prečo? Hrad Devín je len kúsok cesty za mestom a dostanete sa sem pohodlne s MHD. Na hrade Devín sa v lete konajú rôzne akcie pre verejnosť, výstavy či stanovačky a pre to je tak obľúbený. Vstupné do hradu nie je vysoké a vidieť z neho sútok rieky Morava a Dunaja, kde toto miesto ľahko rozoznáte. Výlety z Bratislavy bez auta by neboli kompletné bez výletu na hrad Devín. Či už prevetráte svoje horské bicykle alebo nohy, všetko sa ráta.

Morava má inú farbu ako Dunaj a voda sa tu zaujímavo mieša ako na maliarskej palete. Ak predsa len máte auto, parkovanie tu nie je problém, no môže sa stať, že nenájdete miesto. Ak vás tu chytí hlad, dole pod hradom nájdete dve reštaurácie, kde si môžete dať napríklad aj moju obľúbenu hroznovku. Reštaurácie však nie sú len pod hradom ale aj priamo v obci Devín a za oveľa lepšie ceny, než priamo pod hradom.

hrad devin
Skúste si tipnúť, kde je sútok Dunaja a Moravy 🙂

Ako sa sem dostanete s MHD z centra? Sadnite na autobus č. z pod Mosta SNP. Cesta trvá niečo okolo tridsať minút.

  • Kaštieľ v Rusovciach otvorený nie je, no vyzerá famózne

Dĺžka výletu z Bratislavy: Do dvoch hodín. Aj keď je kaštieľ v Rusovciach stále zatvorený, môžete si užiť priľahlý park a pekné lužné lesy v okolí. Rekonštrukcia kaštieľa v Rusovciach prebieha na môj vkus už príliš dlho a ak si myslíte, že by ste si tu usporiadali svadbu, zabudnite. Avšak svadobné fotky si stále môžete spraviť v parku, ktorý je naozaj krásny. V Rusovciach sa nachádza viacero reštaurácií, kde si môžete dať bryndzové halušky s Kofolou, čo je moja obľúbená kombinácia a výlet do Rusoviec je pre mňa predstava pekne stráveného dňa na bicykli. Výlety z Bratislavy bez auta? Do Rusoviec a okolia povinne.

Ako sa sem dostať? S MHD č. 91 z pod Mosta SNP alebo bicyklom po petržalskej hrádzi. Cestou miniete aj Rusovecké jazerá, kde sa môžete zastaviť a okúpať sa – v horúci letný deň vás však prekvapí kvantum ľudí. Neďaleko Rusoviec sa však nachádzajú aj Čunovské jazerá, kde až tak veľa ľudí nezvykne byť. Nehovorím samozrejme o víkendoch. Výlety z Bratislavy bez auta by mal podnikať každý.

kastiel-rusovce
Kaštieľ v Rusovciach pôsobí ako z rozprávky.
  • Park v Malinove je plný vzácnych druhov drevín

Dĺžka výletu z Bratislavy: Do tvoch – troch hodín. V rámci výletov z Bratislavy bez auta si môžete spraviť výlet aj do Malinova. Park v Malinove je naozaj rozsiahly a sídli tu aj druhá najväčšia záhradnícka škola na Slovensku. V parku sa nachádza veľa zbierkových druhov drevín akými je napríklad aj Metasequoia glyptostroboides či rôzne, významné druhy ihličnanov z Himalájí. V parku sa nachádzajú aj tenisové kurty či svah, ktorý s obľubou využívajú deti v zime kvôli snehu. Malinovo v posledno roku zažíva veľký boom najmä vďaka projektu Tri Vody či pre obľúbenú cukráreň.

Dominantou parku je aj historický kaštieľ, ktorý bol stredobodom Slovenského seriálu Tajné životy. Kaštieľ je momentálne opustený a uzatvorený. Stredná odborná škola záhradnícka v Malinove sa odtiaľ vysťahovala v roku 2011 a teraz sídli v druhej, väčšej budove na okraji parku. Ako sa sem dostanete? Buď na bicykli alebo autobusom z hlavnej autobusovej stanice na Mlynských nivách z nástupišťa číslo 53. Zastávka sa volá „Malinovo kaštieľ“ a cesta autobusom trvá zhruba pol hodinu.

malinovo
Kaštieľ v Malinove s veľkým anglickým parkom
  • Hrádza do Hamuliakova je výlet na celý deň

Dĺžka výletu z Bratislavy: Päť až šesť hodin. Hrádza, ktorá vedie do Hamuliakova je naozaj veľmi obľúbená, či už máte bicykel, korčule alebo idete preši. Ja ju rád vždy spojím so zastávkou pri jazere Kopáč a potom pokračujem lesnou cestičkou cez lužný les, až kým ma nevyvedie naspäť na hrádzu. Po ceste sa nachádza viacero podnikov, kde si môžete dať pečenú rybu, vodku či kofolu. Výlet do Hamuliakova po hrádzi je pre mňa ideálna predstava športovo stráveného víkendu mimo hlavného mesta.

  • Hrad Pajštún

Dĺžka výletu z Bratislavy: Celý deň. Na hrad Pajštún mám veľmi dobré spomienky. Raz sme si s kamošom zobrali stan, kúpili pivo a išli na tri dno do lesa bez mobilu. Jednu noc sme spali niekde hlboko v lese a vtedy mi nebolo všetko jedno (boli by ste prekvapení, koľko zvierat nám chodilo okolo stanu). Druhú noc sme prespali v stane priamo na Pajštúne.

Ako sa sem dostať? Na bicykli popravde neviem – cez Karpaty okolo Kamzíka, avšak autobusom veľmi jednoducho. Zoberte si z Ausotbusovej stanice Mlynské Nivy autobus ktorý ide do Borinky. Z centra mesta sledujte turistické chodníky. Výstup to je pomerne náročný, no ten výhľad stojí za to. Časť hradu je populárna pre lezenie a môže sa stať, že tu uvidíte viacero amatérskych horolezcov, ktorí si tu nacvičujú svoje schopnosti.

hard-pajstun
Na hrade Pajštún
  • Veľká Homola

Dĺžka výletu z Bratislavy: Celý deň. Ak si trúfate zájsť aj ďalej za mesto, určite si spravte výlet na Veľkú Homolu za Modrou. Z autobusovej stanice Mlynské nivy smerom na Modru a vystúpte na konečnej zastávke Modra Harmónia. Odtiaľ to je na rozhľadňu Veľký Homola zhruba hodina. Odmení vás však nádherný výhľad na Karpaty. Rozhľadňa je celá z dreva a ja s mojim strachom z výšok mám občas problém vyšľapať až na úplný vrch.

Určite si nezabudnite zobrať GPS a môžete vyskúšať aj Geocaching. Takáto turistka vám zaberie viac ako pol dňa až celý deň a príjemne vás vyčerpá.

velka-homola
Rozhľadňa Veľká Homola. Výhľad vám však neukážem, ten si musíte zaslúžiť sami 🙂

Z autobusovej zastávky Modra Kráľová to na Homolu trvá niečo do hodinky, je to naozaj kúsok. Ak však máte viac času, môžete po červenej turistickej značke zísť až dole do Pezinka. Je to pekná, 12 kilometrová túra.

[socialpoll id=“2381806″]

Milan Bardún, svet k vám domov už od roku 2013

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.