Väzni & Indiáni Alcatrazu

127,401FansLike
213,079FollowersFollow
114,424FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a podľa Forbes jeden z TOP 10 influencerov na Slovensku.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Alcatraz je bezpochyby najznámejšia väznica na svete, len pár minút plavby zo San Francisca. Stala sa známou najmä vďaka svojej reputácii ako naj stráženejšia väznica sveta. Vedeli ste však, že okrem väzňov tu žili aj bežní ľudia a istú dobu ho okupovala aj komunita Indiánov, ktorí tu žili svoj vlastný, sebestačný život?

Alcatraz sa nachádza iba 2,4 kilometra / 1,5 míle na sever od San Francisca, v strede sanfranciského zálivu. Ostrov je pomerne blízko k mestu, ni neznamená to, že sa sem dá ľahko doplávať. Práve naopak, nieje to až také jednoduché. Voda je ľadovo studená a prúdy tichého oceánu vás v priebehu pár minút vynesú na otvorené more. Práve toto robilo ostrov ako dokonalé miesto na postavenie väznice, z ktorej nikto nemohol ujsť.

HISTÓRIA V SKRATKE A  DOBYTIE INDIÁNMI 

Počas rokov 1850 – 1933 bol Alcatraz vojenská pevnosť no ku prvému Januáru 1934 sa oficiálne stal ostrov federálnou väznicou s väzňami ako Al Capone či Robert F. Stroud. Väzenie bolo zatvorené 21. Marca 1963 pre vysoké nároky na údržbu, ktorá bola veľmi drahá. Bolo oveľa lacnejšie postaviť nové väzenie na pevnine, ako vykonávať údržbu, ktorú Alcatraz potreboval. Málokto však vie, že významnou súčasťou histórie tohto ostrova bola okupácia Indiánov. V novembri 1969 prišlo na ostrov zhruba 80 Indiánov, ktorí tu sebestačne žili takmer 2 roky. Jedným z hlavných dôvodov okupácie bolo využitie budovy ako školy pre pôvodných obyvateľov Ameriky – Indiánov, nakoľko ich pôvodná škola v San Franciscu vyhorela. Nebolo to však len kvôli škole, ale najmä ako protest a zrovnoprávnenie Indiánov v Amerike. Táto komunita tu mala vlastné domy, záhrady a svojim spôsobom života dávali najavo svoj postoj voči utláčaniu.

Naneštastie, hlavná myšlienka ich života sa zmenila na jednu veľkú drogovú oslavu na ostrove. Ku roku 1970 tu žilo mnoho ľudí, no zrovnoprávnenie Indiánov nebol ich hlavný bod záujmu. Preto americké inštitúcie na ostrove odpojili elektrinu a telefón a mnoho Indiánov sa odsťahovalo. V Júli 1971 bolo násilím vysťahovaných posledných 15 Indiánov, ktorí sa odmietli odsťahovať. Jediná vec, ktorá po tejto komunite ostala je nápis „Indiáni, ste vítaní“ priamo oproti prístavu na ostrove. Tento nápis je prvé, čo uvidíte po príchode na ostrov (fotografia vyššie).

ÚTEK Z ALCATRAZU

11 teho Júna 1962 z Alcatrazu utiekli 3 väzni a nikdy neboli nájdení. Bankoví lupiči, bratia Clarence a John Anglinoví a ich kamaráti z väzenia Frank Morris a Allen Westorn zostrojili perfektný plán na útek, vďaka čomu sa neskôr stali legendami. Doslova sa vykopali lyžičkami z väzenských ciel. Allan Westorn to nestihol, no zvyšní traja sa prepchali zo svojich buniek cez stenu do ventilácie, kde sa stretli a následne preliezli na strechu väzenia. Odtiaľ zliezli a improvizovaným člnom sa odplavili do vôd zálivu. Už ich nikto nikdy nevidel. Aby získali čo najviac času, z mydla a vlasov vyrobili repliky svojich hláv, ktoré položili do postelí a zakryli ich dekou. Strážnik, ktorý mal službu si myslel, že spia v posteli a neprišlo mu nič podozrivé. Plán bol dokonalý a fungoval. Títo traja muži sú dodnes pokladaní za utečencov a je na nich vydaný zatykač až do veku, kým dovŕšia 100 rokov.

Alcatraz je miesto s bohatou históriou, a nie len väzenie, ktoré bolo zatvorené pre vysoké náklady na prevádzku. Legendárny útek z Alcatrazu sa stal témou a inšpiráciou mnohých filmov a dotyční traja páni dodnes zrejme žijú niekde medzi nami s novou identitou. Dôležitou časťou histórie Alcatrazu je aj Indiánska okupácia a boj za ich zrovnoprávnenie. Ich zeleninové záhrady sa dodnes na ostrove zachovali a môžeme z nich čítať spôsob ich života. Alcatraz ma milo prekvapil, najmä svojou bohatou históriou.

Milan Bardun – pretože cesta je cieľ

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.