Kúpele Smerdžonka som prvýkrát navštívil v júni tohoto roku a bol som veľmi potešený, keď som sa sem vrátil v septembri. Osobne som si myslel, že kúpele sú najmä pre starších ľudí s rôznymi zdravotnými problémami. Blbosť! Aj s mojimi 26 rokmi som tu perfektne zapadol. Príjemné lesné prostredie so super čerstvým vzduchom, pohodlný hotel a Kneippov chodník, ktorý od vtedy oficiálne milujem. Pieniny som si teda naozaj obľúbil.
Kúpele Smerdžonka a Červený Kláštor majú liečivú vodu
Ubytovanie v kúpeľoch Červený Kláštor Smerdžonka
V kúpeľoch Smerdžonka som strávil jednu noc s polpenziou. Samozrejme, že tu ponúkajú aj plnú penziu. Najviac sa mi v Smerdžonke páčilo to, že hneď po príchode majú na recepcii prichystané poháriky na liečivú vodu, ktorú som si mohol neobmedzene čapovať. V iných hoteloch ťa privítajú šampanským, tu vodou, ktorá nie je obyčajná. Bod navyše! Už dávno sa o tomto mieste hovorilo ako o liečivej vode pod Troma Korunami, čo je pohorie, ktoré sa týči na Poľskej strane nad kúpeľmi.
Ja som spal v Dome Zdravia***, no ty sa môžeš ubytovať aj v malých domčekoch priamo pri lese.
Čo je Smerdžonka? Ide o prírodnú minerálnu vodu, ktorá je bohatá na sodík, vápnik, horčík a sírovodík. Voda má aj protizápalové a antiseptické účinky. V kúpeľoch sa pije, no taktiež tu môžeš absolvovať kúpeľ, ak máš kožné choroby. Má tú charakteristickú vôňu – proste smrdí ako vajíčka.
Prikladám taktiež pár fotiek jedla, ktoré mi tu bolo v rámci polpenzie pripravené. Reštaurácia sa nachádza vo vedľajšej budove od hotela a peši to do nej trvá menej ako minútu. Ide o murovanú kúpeľnú budovu z roku 1884. Dovolím si tvrdiť, že by sa tu najedol aj vegetarián, aj keď ním nie som. Pečivo, šaláty a môj obľúbený chlieb vo vajci. Káva, čaj či horúca čokoláda je samozrejmosť. Kúpele Smerdžonka mi chutili.
TIP: Keď už si tu, vyskúšaj splavovanie Dunajca, čo máš na skok z kúpeľov.
Vyzdvihnúť by som chcel najmä milú čašníčku Žanetu, ktorá mi čas strávený na večeri spríjemnila svojimi príbehmi o svojom mene. Žani, máš nádherné meno!
Zdravotné procedúry v kúpeľoch Smerdžonka
Kneippov chodník v Smerdžonke som si fakt zamiloval. V čom je taký výnimočný? Ide o procedúru založenú na striedaní tepla a chladu v studenej vode. Princíp je vo vysokom dvíhaní nôh, aby sa prekrvilo celé telo. Ako bocian. Terapia pôsobí dobre na látkovú výmenu krvný obeh.
Kneippov chodník v Smerdžonke naväzuje následne na balančný chodník, kde som sa prešiel po tráve, kameňoch, kôre a šiškách. Tie šišky boleli najviac. Celú túto procedúru som zopakoval päťkrát po sebe a moje nohy boli ako po masáži. Okrem iného sa tu nachádza aj vonkajší bazén s protiprúdom, vonkajší fitness, koliba, telocvičňa, veľký šach, bedmintonové ihrisko, minifutbal, volejbalové ihrisko, amfík a samozrejme parkovisko. Je tu toho toľko, že sa odtiaľto v podstate ani nemusíš pohnúť. Kúpele Smerdžonka majú všetko.
V areáli majú vlastnú bylinkovú záhradku, ktorú používajú vo varení. Je teda vysoko možné, že tá petržlenová vňať, ktorú budeš mať v polievke vyrástla v tatranskej prírode. Taktiež ma zaujali záhony so sirôtkami, čo sú vlastne prerobené plte, v ktorých sa splavuje Dunajec. Pekný nápad – čekni fotky nižšie.
Medzi obľúbené procedúry patrí elektroličeba, svetloliečba, vaňové kúpele alebo oxygenoterapia. Kúpele Smerdžonka milujú aj ľudia, ktorí nemajú zdravotné problémy a chodia sa sem zrelaxovať.
Milan „Bez Mapy“ Bardún, cestovateľský blog, ktorý trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek od roku 2013