Kúpele Smerdžonka: Červený Kláštor má vlastnú modrú vodu


TIP: Po 9 rokoch blogovania vydávam debutovú knihu INFLUENCER, ktorá však nie je návodom ako cestovať lacno, no osobným pohľadom na zákulisie "dokonalého" života jedného influencera, Milana Bez Mapy.Kniha Influencer, Milan Bez MapyJe to otvorená spoveď bez filtra o tom, kto stojí za značkou Milan Bez Mapy, jedného z najčítanejších cestovateľských blogov na Slovensku. Prečítajte si ju a sledujte ma na Instagrame @milan_bezmapy.


Kúpele Smerdžonka som prvýkrát navštívil v júni tohoto roku a bol som veľmi potešený, keď som sa sem vrátil v septembri. Osobne som si myslel, že kúpele sú najmä pre starších ľudí s rôznymi zdravotnými problémami. Blbosť! Aj s mojimi 26 rokmi som tu perfektne zapadol. Príjemné lesné prostredie so super čerstvým vzduchom, pohodlný hotel a Kneippov chodník, ktorý od vtedy oficiálne milujem. Pieniny som si teda naozaj obľúbil. 

Kúpele Smerdžonka a Červený Kláštor majú liečivú vodu

Kúpele Smerdžonka Červený Kláštor
Dom Zdravia.

Ubytovanie v kúpeľoch Červený Kláštor Smerdžonka 

V kúpeľoch Smerdžonka som strávil jednu noc s polpenziou. Samozrejme, že tu ponúkajú aj plnú penziu. Najviac sa mi v Smerdžonke páčilo to, že hneď po príchode majú na recepcii prichystané poháriky na liečivú vodu, ktorú som si mohol neobmedzene čapovať. V iných hoteloch ťa privítajú šampanským, tu vodou, ktorá nie je obyčajná. Bod navyše! Už dávno sa o tomto mieste hovorilo ako o liečivej vode pod Troma Korunami, čo je pohorie, ktoré sa týči na Poľskej strane nad kúpeľmi.

Ja som spal v Dome Zdravia***, no ty sa môžeš ubytovať aj v malých domčekoch priamo pri lese.

Čo je Smerdžonka? Ide o prírodnú minerálnu vodu, ktorá je bohatá na sodík, vápnik, horčík a sírovodík. Voda má aj protizápalové a antiseptické účinky. V kúpeľoch sa pije, no taktiež tu môžeš absolvovať kúpeľ, ak máš kožné choroby. Má tú charakteristickú vôňu – proste smrdí ako vajíčka.

Prikladám taktiež pár fotiek jedla, ktoré mi tu bolo v rámci polpenzie pripravené. Reštaurácia sa nachádza vo vedľajšej budove od hotela a peši to do nej trvá menej ako minútu. Ide o murovanú kúpeľnú budovu z roku 1884. Dovolím si tvrdiť, že by sa tu najedol aj vegetarián, aj keď ním nie som. Pečivo, šaláty a môj obľúbený chlieb vo vajci. Káva, čaj či horúca čokoláda je samozrejmosť. Kúpele Smerdžonka mi chutili.


TIP: Keď už si tu, vyskúšaj splavovanie Dunajca, čo máš na skok z kúpeľov.


Vyzdvihnúť by som chcel najmä milú čašníčku Žanetu, ktorá mi čas strávený na večeri spríjemnila svojimi príbehmi o svojom mene. Žani, máš nádherné meno!

Zdravotné procedúry v kúpeľoch Smerdžonka

Kneippov chodník v Smerdžonke som si fakt zamiloval. V čom je taký výnimočný? Ide o procedúru založenú na striedaní tepla a chladu v studenej vode. Princíp je vo vysokom dvíhaní nôh, aby sa prekrvilo celé telo. Ako bocian. Terapia pôsobí dobre na látkovú výmenu krvný obeh.

Kneippov chodník v Smerdžonke naväzuje následne na balančný chodník, kde som sa prešiel po tráve, kameňoch, kôre a šiškách. Tie šišky boleli najviac. Celú túto procedúru som zopakoval päťkrát po sebe a moje nohy boli ako po masáži. Okrem iného sa tu nachádza aj vonkajší bazén s protiprúdom, vonkajší fitness, koliba, telocvičňa, veľký šach, bedmintonové ihrisko, minifutbal, volejbalové ihrisko, amfík a samozrejme parkovisko. Je tu toho toľko, že sa odtiaľto v podstate ani nemusíš pohnúť. Kúpele Smerdžonka majú všetko.

Kúpele Smerdžonka Červený Kláštor
Balančný chodník – masáž zadarmo. (foto: Pavol Urbánek)

V areáli majú vlastnú bylinkovú záhradku, ktorú používajú vo varení. Je teda vysoko možné, že tá petržlenová vňať, ktorú budeš mať v polievke vyrástla v tatranskej prírode. Taktiež ma zaujali záhony so sirôtkami, čo sú vlastne prerobené plte, v ktorých sa splavuje Dunajec. Pekný nápad – čekni fotky nižšie.

Medzi obľúbené procedúry patrí elektroličeba, svetloliečba, vaňové kúpele alebo oxygenoterapia. Kúpele Smerdžonka milujú aj ľudia, ktorí nemajú zdravotné problémy a chodia sa sem zrelaxovať.


Milan „Bez Mapy“ Bardún, cestovateľský blog, ktorý trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek od roku 2013

Uložiť Uložiť Uložiť


TIP: Po 9 rokoch blogovania vydávam debutovú knihu INFLUENCER, ktorá však nie je návodom ako cestovať lacno, no osobným pohľadom na zákulisie "dokonalého" života jedného influencera, Milana Bez Mapy.Kniha Influencer, Milan Bez MapyJe to otvorená spoveď bez filtra o tom, kto stojí za značkou Milan Bez Mapy, jedného z najčítanejších cestovateľských blogov na Slovensku. Prečítajte si ju a sledujte ma na Instagrame @milan_bezmapy.


Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.