Splavovanie Dunajca plťou: Všetko, čo potrebuješ vedieť

Vitajte na blogu Milana Bez Mapy, ktorý trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek od roku 2013. Otázky k článku píšte dole do komentára, sledujte ma na Instagrame, a hlavne, cestujte :)

Splavovanie Dunajca plťou je zážitok, ktorý jednoducho patrí k regiónu Severného Spiša a Pienín. Môžeš si vybrať dva spôsoby, splaviť Dunajec na tradičných drevených pltiach alebo v rafte. Nakoľko som krátko pred splavovaním Dunajca absolvoval rafting v Slovinsku, tu som sa rozhodol pre tradičný spôsob a to drevené plte. Som rád, že som si vybral túto voľbu, aspoň viem perfektne porovnať rafting a splavovanie plťou. Ako si teda vybrať?

Splavovanie Dunajca plťou z pltnice Majere v Červenom Kláštore

Splavovanie Dunajca plťou
Rafťáci na Dunajci.

Dunajec tvorí štátnu hranicu medzi Slovenskom a Poľskom v dĺžke 18 kilometrov. Najkrajšia časť má 9 kilometrov a je ideálna na splavovanie v pltiach. Splav je nenáročný a vhodný aj pre deti. Tie do 15 rokov musia mať povinne záchrannú vestu, ktorú majú v pltnici. Počas splavu v plti sme pendlovali medzi oboma štátmi, nakoľko časť 9 kilometrového úseku medzi pltnicou Majere a Lesnicou ide cez Poľsko a časť cez Slovensko.

Pieninská cesta: Z Lesnice do Červeného Kláštora na bicykli a naspäť v plti alebo rafte

Okolo Dunajca vedie náučný chodník, ktorý som si prešiel na bicykli. Trvalo to zhruba trištvrte hodinu a išlo o veľmi nenáročné bicyklovanie. Ide o trasu Lesnica – Červený Kláštor a jej dĺžka je 8 kilometrov. Trasa vedie pozdĺž Dunajca a najčastejšie ju ľudia kombinujú s plavbou na pltiach alebo raftom. Výlet je možné kombinovať s návštevou Červeného Kláštora.

Ja som to spravil takto: V Lesnici som si prenajal bicykel, odviezol sa do pltnice Majere a odtiaľ sa naspäť do Lesnice zviezol na plti. Pekný a nenáročný výlet na pol dňa.

pltnica Majere
Takmer v prístave. (Foto: Pavol Urbánek)

Splavovanie Dunajca plťou prebieha veľmi kľudne

Celá trasa z pltnice Majere až naspäť do Lesnice trvala zhruba hodinu a štyridsaťpäť minút na plti. Počas splavu nám (mám ho nazvať kapitán?) rozprával veľa zaujímavých príbehov o mníchoch z Červeného Kláštra a legendy súvisiace so skalami nad Dunajcom. Plavba sa mi páčila, no na môj trvala príliš dlho. Pre cenník čekni stránku Pienin. Je tam aj mapa splavu.

Ako si teda vybrať? Ak chceš dobrodružstvo a v danom dni chceš stihnúť viac, určite sadni na raft. Ak si chceš užiť pokojnú plavbu a kochať sa prírodou Pieninského Národného Parku, určite sadni na plť.

Splavovanie Dunajca plťou
Už sa vezeme.

Milan „Bez Mapy“ Bardún, cestovateľský blog, ktorý trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek od roku 2013

Uložiť Uložiť Uložiť

Vitajte na blogu Milana Bez Mapy, ktorý trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek od roku 2013. Otázky k článku píšte dole do komentára, sledujte ma na Instagrame, a hlavne, cestujte :)

PREHĽAD RECENZIE
Bezpečnosť splavu
100 %
Vyhliadky z plte/raftu
100 %
Okolitá príroda
100 %
Vhodné pre rodiny s deťmi
100 %
Vhodné pre mladé páry
80 %
Stravovacie možnosti v okolí
80 %
"Klíma v kancli nikdy nebola pre mňa. V roku 2013 som založil cestovateľský blog Bez Mapy, ktorý trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Dnes je blog Bez Mapy jedným z najčítanejších blogov na Slovensku a mojim zamestnaním na plný úväzok." Milan Bez Mapy

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.