Čo vidieť v Mendoze podľa Milana Bez Mapy & tip na ubytko vo viniciach

131,206FansLike
214,632FollowersFollow
114,724FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a podľa Forbes jeden z TOP 10 influencerov na Slovensku.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Návšteva Mendozy v Argentíne by mala byť na vašom cestovateľskom itinerári bez ohľadu na to, či máte radi víno, alebo nie. Hoci ma samotné mesto Mendoza vôbec neoslovilo, táto časť Argentíny patrí medzi najlepšie momenty mojej mesačnej cesty po Argentíne. Prečítajte si čo vidieť v Mendoze v Argentíne podľa Milana Bez Mapy.

Čo vidieť v Mendoze v Argentíne + tip na ubytovanie na rodinnej farme Finca Bravi

Čo vidieť v Mendoze podľa Milana Bez Mapy
Čo vidieť v Mendoze podľa Milana Bez Mapy.

Čo vidieť v Mendoze v Argentíne, rodisku vína Malbec

  1. Mesto Mendoza s bujarým nočným životom
  2. Mestečko Uspallata, ktoré je vstupnou bránou do Ánd
  3. Most Puente del Inca
  4. Výhľad na vrch Aconcagua, najvyšší vrch Ameriky
  5. Hranica medzi Argentínou a Chile v Cristo Redendor de Los Andes a dedinka Las Cuevas
  6. Finca Bravi – tip na lokálne ubytovanie na rodinnej farme s vínom

TIP: Všetky vyššie spomenuté destinácie, okrem farmy Finca Bravi a mesta Mendoza, som navštívil v rámci 12-hodinového organizovaného výletu cez cestovnú kanceláriu so sprievodcom. Vzdialenosti sú tu veľké a keďže som nemal auto, rozhodol som sa to vyriešiť takto. Tu je odkaz na konkrétny výlet, ktorý som rezervoval za 30 €. Ráno na vyzdvihli, večer vrátili.


Návšteva mesta Mendoza v Argentíne a tipy na to čo vidieť počas výletu

Hoci ma samotné mesto Mendoza vôbec neoslovilo, aj tu som našiel pár zaujímavých bodov, ktoré by ste počas svojej návštevy Argentíny mohli zaradiť do svojho itineráru. V roku 2008 National Geographic zaradil Mendozu na zoznam TOP 10 historických destinácií sveta, ktoré treba navštíviť.

Do Mendozy sa dostanete lietadlom z každého kúta Argentíny. Vo svojom článku o tom, koľko ma stál mesiac cestovania po Argentíne, som spísal zoznam najlepších leteckých spoločností, s ktorými som po Argentíne lietal a oplatili sa mi. Po meste, ako aj z letiska, perfektne funguje aplikácia Cabify. Uber tu v čase mojej návštevy nebol. Prekvapilo ma, ako veľmi sucho a horúco je v Mendoze, vďaka čomu sú tu perfektné podmienky na pestovanie vína. Niektoré dni ukazoval v januári teplomer 36 stupňov Celzia. Mendoza je v celom svete známa vďaka vínnej odrode Malbec, z ktorej víno sa pije po celom svete.

Zaujímavosťou je aj fakt, že v Mendoze sa točilo mnoho etáp z filmu 7 rokov v Tibete s Bradom Pittom a v roku 1861 ho postihlo tak silné zemetrasenie, že zabilo viac ako 5 000 ľudí. Určite vám odporúčam si v niektorej z cestovných kancelárií rezervovať celodenný výlet za vínom. No predtým si prečítajte niečo o argentínskej kuchyni.

Osobne si myslím, že na mesto Mendoza stačí tak pol dňa, potom vypadnite za mesto do hôr. Zastavte sa tiež v parku San Martín, múzeu vína a ak sa vám podarí prísť počas medzinárodného festivalu hrozna, ktorý sa koná každý rok, vyhrali ste bingo. V centre mesta sa zastavte na ulici Paseo Sarmiento, kde nájdete peknú zelenú promenádu s množstvom barov a reštaurácií. Ja som sa dobre najedol v reštaurácii ZiTTo. A teraz šup za mesto =)

Čo vidieť v Mendoze
Centrum mesta.
Čo vidieť v Mendoze
Ulica Paseo Sarmiento.

Usapllata je pre turistu vstupnou bránou na treky do Ánd

Uspallata je jedno z tých miest na svete, o ktorom ste nikdy nepočuli, kým ste doň neprišli. Určite ho neminiete po ceste do Santiago de Chile, alebo počas výletu k sopke Aconcagua, najvyššej hore Ameriky a západnej pologule. Jediná cesta smerom k Čílskej hranici patrí pre svoje scenérie medzi najkrajšie v krajine. Ja som sa v Uspallata zastavil iba približne na hodinku na raňajky, po ceste k hraniciam, no z môjho krátkeho pobytu som mal z Usallata príjemný pocit. Také malé mestečko plné obchodov s lyžami a turistickou výbavou do hôr.

Ak máte v Mendoze trochu viac času, určite vám odporúčam ubytovať sa v Uspallata a nie priamo v Mendoze. Práve z Uspallata budete mať možnosť navštíviť a vyskúšať mnohé turistické chodníky Ánd oveľa jednoduchšie, ako z Mendozy.

Tiché mesto Uspallata.
Tiché mesto Uspallata s výhľadom na Andy.

Puente del Inca, prírodný most, ktorý navštívil aj Charles Darwin

Nad riekou Las Cuevas stojí krásny prírodný most, Puente del Inca. Vraj ho vytvorili ľadovce počas doby ľadovej, no v tom ako to funguje, nie som veľmi zbehlý. Kúsok od mostu nájdete aj prírodné horúce pramene, vďaka ktorým sa to tu v minulosti hemžilo ľuďmi. V roku 1835 navštívil most Puente del Inca aj Charles Darwin, autor evolučnej teórie. Dnes tu stoja stánky s občerstvením a suvenírmi.

Na začiatku 20.storočia bol pri Puente del Inca bol vybudovaný veľký termálny rezort. Minerálna voda, ktorá vyviera z neďalekého prameňa, sa používala na liečenie rôznych chorôb a preto to bola postavená aj železničná stanica. Dnes je toto kedysi populárne spa zatvorené a železničná stanica, ktorá stále stojí, bola prebudovaná na múzeum horolezectva. Pripravte sa na to, že pre vysokú nadmorskú výšku v Puente del Inca fúka silný vietor a je tam zima.

Puente del Inca
Puente del Inca, známy most.
Puente del Inca
Puente del Inca.

Aconcagua, najvyšší vrch Ameriky a západnej pologule je vyhasnutá sopka s výškou 6 962 metrov nad morom

Osobne veľmi nemám rád prívlastky typu „najzápadnejší“, „najjužnejší“, „najčervenejší“, lebo väčšinou takto označený objekt nemá nič zaujímavé čo turistovi ponúknuť, okrem svojej polohy. To však neplatí o sopke Aconcagua, ktorá je najvyšším vrchom Amerického kontinentu a západnej pologule zároveň. Aconcagua je vyhasnutá sopka, ktorá bola naposledy aktívna „iba“ 9,5 milióna rokov dozadu.

Aconcagua sa stáva stále populárnejšia na rôzne treky typu Everest a ročne sa ju pokúsi zdolať približne 3 500 ľudí, z ktorých uspeje približne 60%, väčšinou Argentínčanov. Ja som na Aconcagua nevystúpil, no po ceste je niekoľko pekných vyhliadkových bodov. Najviac sa mi páčil pohľad z Mirador Del Cerro Aconcagua, ktorý je už súčasťou národného parku a musíte si to k nemu prejsť cez mierne náročný terén, asi tak 15 minút od parkoviska. Tu som našiel perfektný článok o výstupe Slovákov na Aconcagua. Odporúčam prečítať, ak plánujete ísť úplne hore so stanmi.

Aconcagua.
Aconcagua.

Hranica medzi Argentínou a Chile v Cristo Redentor de Los Andes a dedinka Las Cuevas

Poslednou zastávkou na tomto celodennom výlete bola dedinka Las Cuevas a vyhliadka Cristo Redentor de Los Andes. V Las Cuevas skapal pes, doslova. Je to posledná dedina pred hranicami v Chile, na konci sveta. Doslova. Nájdete tu jednu kaviareň, hotel a reštauráciu. Zaujímavosťou je, že v Las Cuevas žije presne dvanásť obyvateľov a dedinka je v tak vysokej nadmorskej výške, že tu nerastú stromy, iba fúka vietor. Celkom strašidelné, nie? Jediné, čo teší miestnych obyvateľov, je každodenný výhľad na zasnežený vrch sopky Aconcagua. Tu som spravil video:

Socha Krista na hraniciach medzi Argentínou a Chile

O to zaujímavejšia je ale vyhlaidka Cristo Redendor de Los Andes. Ide o bronzovú sochu Krista vo výške 3 832 metrov nad morom, priamo na hranici s Chile. Do výšky meria sedem metrov a stojí na piedestáli, ktorý je vysoký šesť metrov. Môžete tu doslova stáť naraz v dvoch štátoch, v Argentíne jednou nohou a druhou v Chile.

Socha, ktorá tu stojí od roku 1904 je symbolom nekonečného mieru, na ktorom sa Argentína a Chile dohodli v roku 1902. V prípade, že vám býva zle, rozhodne si na cestu vezmite niečo na grckanie. Ostré serpentíny a zákruty po ceste hore dali zabrať aj mne a nezachránil to ani ten krásny výhľad na Andy.

hranica-chile-argentina
Na hranici Argentína a Chile.
las cuevas mesto
Mesto Las Cuevas.

Finca Bravi, lokálne ubytovanie na farme s vínom na argentínskom vidieku v Mendoze

Ak by som sa mal zamyslieť nad tým, prečo sa mi v Mendoze tak veľmi páčilo, bolo to kvôli ubytovaniu. Malú vinársku farmu Finca Bravi som našiel úplne náhodou cez AirBnb a pre ich extrémne dobré hodnotenia som sa rozhodol tu ubytovať. Finca Bravi sa nachádza asi 15 minút jazdy taxíkom z centra Mendozy, uprostred tichej vinice s výhľadom na vysoké Andy.



Finca Bravi habitacón matrimonial

Prečo sa mi tu tak páčilo? Finca Bravi vlastní Cecília, rodená Argentínčanka, ktorá tu s pomocou svojich detí vyrába víno. Hovorí mu víno „fuera del ley„, čo znamená „mimo zákona„. Fľaše, ktoré pijú vo Finca Bravi, sú neoznačené a nezdanené, haha. Cecília na farme pestuje, ako inak, červené víno Malbec a ja si dodnes pamätám dlhé letné januárové večery pri stole, kde sme jedli steaky a pili víno. Ide naozaj o malú farmičku s prístavbou, ktorú cecília prenajíma. Niky sa tu teda nestretne viac ako 5 hostí a celá farma má veľmi rodinnú vidiecku atmosféru.

K dispozícii som mal bicykel a mohol si zájsť do mesta Maipú, alebo sa iba celé dni bicyklovať po vinici. Cecília tu nemá WiFi a je tu veľmi slabý signál, čo bolo asi najlepšie, čo som zažil. Dokonca som sa tu stretol s párom, Belgičanom a Angličankou, ktorí tu niekoľko týždňov pracovali ako dobrovoľníci výmenou za jedlo a ubytovanie. Skúste napísať Cecílii, možno práve potrebuje pomoc.

Vo Finca Bravi som zažil to, čomu miestni hovoria „argentínska mentalita“. Večerať o polnoci, ísť spať o tretej, spať do desiatej a sem-tam niečo urobiť. Viac o argentínskej mentalite a kultúrnych rozdieloch medzi nimi a Slovákmi, som napísal v článku. Práve vďaka Finca Bravi bola Mendoza jedným z TOP zážitkov celej Argentíny.

Čo vidieť v Mendoze v Argentíne

Finca Bravi Mendoza Cecilia
Tam vzadu je moje ubytovanie.
Finca Bravi Mendoza Cecilia
Cecília (v strede) dáva svojim hosťom pár informácii o tom, ako pestuje víno.
Finca Bravi Mendoza Cecilia
A každý večer ho aj ochutnáme.

Milan Bez Mapy

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.