Home Južná Amerika Argentína Je v Argentíne draho? Toľkoto € som tu minul na cestovanie za mesiac

Je v Argentíne draho? Toľkoto € som tu minul na cestovanie za mesiac

5
Je v Argentíne draho? Toľkoto € som tu minul na cestovanie za mesiac
Môj rozpočet na cestovanie po Argentíne a suma € koľko stál celý mesiac

Je v Argentíne draho? Cestovanie po Argentíne nie je lacná záležitosť. Veľa ľudí, ktorých som stretol a po Argentíne cestovali predo mnou, mi povedali, že cestovanie po Argentíne nestojí veľa. Po čase ale vykvitlo, že boli iba v Buenos Aires alebo pri vodopádoch Iguazú. To sú najlacnejšie časti Argentíny. Ako je to ale v ostatných oblastiach? Bohužiaľ, trochu inak, no je v Argentíne draho?

Je v Argentíne draho a koľko stojí cestovanie po Argentíne?

Môj rozpočet na cestovanie po Argentíne a suma € koľko stál celý mesiac
Môj rozpočet na cestovanie po Argentíne a suma € koľko stál celý mesiac.

Patagónia je najdrahšia časť Argentíny

Argentína rozhodne nie je destinácia typu Bali alebo Thajsko, či Vietnam a lacnou krajinou by som ju rozhodne nenazval. Cestovaním po Argentíne som „zabil“ mesiac, konkrétne 31 dní, a okrem ľadovcov v El Calafate som videl všetko, čo treba vidieť v Argentíne. Od severu až po juh. Koľko ma to spolu stálo? Dosť na to, že to je Argentína =) Postupne ale v sebe zabíjam ten stereotyp, že Južná Amerika je lacná, nie je. No nie je to ani Austrália a ceny v Argentíne mi v priemere prišli veľmi Európske, miestami až Rakúske. Hlavne nižšie v  Patagónii. Čím južnejšie som išiel, tým drahšie to bolo, no úplným stropom bolo mesto Bariloche.

„Patagónia je pre bežného Argentínčana veľmi nedostupná dovolenka.“ hovorí mi náhodná známosť z mobilnej aplikácie v Buenos Aires.

Najskôr som tomu neveril, no keď som za kávu v Bariloche zaplatil 6 €, pochopil som. Asi by som mal skúsiť šťastie v dákom online kasíne. Na začiatok by som chcel ale povedať, že aj Argentína má svoje sezóny a práve v januári, kedy som po Argentíne cestoval, tu bola hlavná turistická sezóna a deti mali letné prázdniny. Ceny boli preto o trošku vyššie ako obvykle a turistov o poznanie viac. Bolo to poznať najmä na doprave. Ak budete po Argentíne cestovať počas hlavnej sezóny, ktorá je zhruba od novembra do apríla, určite si všetko rezervujte čo najskôr dopredu.

Od ubytovania, cez transfery, letenky, až po bežné presuny autobusmi medzi mestami. Viackrát sa mi stalo, najmä v Bariloche, že som musel svoje cestovateľské plány upraviť alebo zmeniť, lebo sa mi jednoducho neušlo miesto v autobuse v daný deň. Viackrát ma to poriadne vytočilo, no potom si hovorím „Kľud, Milan. Si v Južnej Amerike.“ Lento. (čo po španielsky znamená pomaly)


Koľko stojí cestovanie po Argentíne a je v Argentíne draho? Tu je môj rozpočet

Nižšie prikladám kompletný rozpočet všetkých mojich výdavkov, ktoré som mal na ubytovanie, dopravu, jedlo, výbery z bankomatov či reštaurácie v Argentíne. Na konci k celkovej sume pripočítam aj sumu, ktorú som musel vrátiť na kreditnú kartu, ktorou som platil všetko ostané, ako je Uber, potraviny, MHD lístky, výbery z bankomatov a podobne.

Celková suma mojich výdavkov na cestovanie po Argentíne ma ale neprekvapila a rátal som s tým, že sa bude pohybovať v týchto hladinách, keďže som po Argentíne cestoval veľmi intenzívne a lietadlom sa presúval niekoľkokrát týždenne. Rozpočet na túto cestu som nemal žiaden a jediné čo som strážil, bola cena za ubytovanie.

Letenky po Argentíne

 1. Praha/Buenos Aires – 527,21 € s British Airways
 2. Buenos Aires/Mendoza – 57,26 € s Norwegian
 3. Córdoba/Bariloche – 63,12 € s FlyBondi
 4. Bariloche/Buenos Aires – 61,25 € s FlyBondi
 5. Buenos Aires/Ushuaia – 109,67 € s LATAM
 6. Ushuaia/Buenos Aires – 112,12 € s Norwegian
 7. Buenos Aires/Salta – 49,12 € s JetSmart
 8. Salta/Iguazú – 87,98 € s Aerolínas Argentinas
 9. Iguazú/Buenos Aires – 69,96 € s JetSmart

Cestovanie lietadlom po Južnej Amerike vo všeobecnosti nie je lacná záležitosť, keďže koncept nízkonákladových leteckých spoločností sem ešte nedorazil do takej miery, na aký sme zvyknutí v Európe. Ja som po Argentíne využíval najčastejšie nasledovné letecké spoločnosti, ktoré mali najlepšie ceny, nové lietadlá a dobré časy letov: Norwegian Airlines, JetSmart a FlyBondi.

Okrem toho po Argentíne lieta aj juhoamerická klasika ako je LATAM či Aerolíneas Argentinas, no tí mali dvojnásobné ceny. Práve FlyBondi mi prišiel pomer cena/kvalita najlepšia. V prípade spoločnosti JetSmart sa dopláca za malú príručnú batožinu, čo som najskôr robil, no keď som si všimol, že to vôbec nekontrolujú, prestal som a nikdy pokutu nedostal. Zaujímavé boli aj kontroly na letisku v Argentíne na vnútroštátnych letoch, ktoré prakticky neexistujú.

Do Patagónie nemôžete priviezť jedlo, no po celej krajine môžete cestovať s neobmedzeným množstovom tekutín a na letiskovej kontrole netreba vyberať z príručnej batožiny žiadne predmety.

doprava lietadlom po argentíne
Lietadlá FlyBondi.

Doprava autobusmi po Argentíne

 1. Mendoza/Córdoba – 38,56 €
 2. Transfery na letisko – 45 €

Doprava autobusmi po Argentíne je veľmi obľúbená a to nemyslím vzdialenosti typu Bratislava – Pezinok. Pre Argentínčanov je úplne bežné sadnúť na autobus a cestovať do Buenos Aires 18 hodín. Našťastie, práve vďaka tomu sú autobusy v Argentíne super pohodlné a síce som túto tortútu absolvoval iba raz, cesta mi ubehla veľmi rýchlo. Ako som ale spomenul vyššie, určite vám odporúčam si autobusy rezervovať s poriadnym časovým predstihom, keďže sa vypredajú ihneď.

Argentínčania sú naučení lietať, no nekonečné cesty autobusom milujú ešte viac. Rodina sa s vami vždy rada príde rozlúčiť na autobusovú stanicu a zakývať vám na dlhú cestu =) Problém môže byť v tom, že niektoré argentínske webstránky na predaj lístkov na autobus nepodporujú platbu zahraničnou kreditnou kartou, a preto som si všetky svoje autobusy rezervoval cez medzinárodnú stránku BusBud.com

je v argentíne draho
Na dlhú cestu treba zakývať, nie?

Výlety po Argentíne

 1. Výlet v Mendoze do hôr – 29,36 €
 2. Výlet loďou v Ushuaia – 36,54 €
 3. Výlet po okolí v Salta – 34,41 €

Veľa výletov po Argentíne si viete zorganizovať sami. Sú však výlety, ktoré sa nedajú zorganizovať na vlastnú päsť, ako napríklad môj výlet loďou v Ushuaia, či trek k hraniciam s Chile v Mendoze, alebo môj obľúbený (a asi nejlepší) výlet v meste Salta k soľným jazerám a do hôr, ak nemáte prenajaté auto. Funguje to klasicky, ráno vás vyzdvihne minivan v hoteli a zoberú vás tam, kde by ste sa normálne nedostali alebo si museli kvôli tomu prenajímať auto.

Niektoré výlety sa mi páčili viac, iné menej. Osobne nemám rád, keď nás sprievodca naháňa a mám rád aj trochu voľného času. Treba si prečítať referencie a ja som bol vo všeobecnosti spokojný. Síce si rád svoje cesty organizujem sám, niekedy mi fakt dobre padne sadnúť si na sedadlo a neriešiť =)


Koľko stojí ubytovanie v Argentíne?

 1. Buenos Aires – spolu za 120 €
 2. Maipú pri Mendoze – spolu za 47,98 €
 3. Mendoza – spolu za 46,04 €
 4. Códroba – spolu za 24 €
 5. Bariloche – spolu za 254 €
 6. Ushuaia – spolu za 39, 11 €
 7. Salta – spolu za 32,20 €
 8. Iguazú – spolu za 76,06 €

Jediné, na čo som mal v Argentíne rozpočet, bolo ubytovanie. Nechcel som, aby ma noc stála viac ako 25 €. Niekde to vôbec nebol problém, hlavne v Buenos Aires a Córdobe, inde som ubytovanie za 25 € na noc nezohnal (v Bariloche). Keď som si ale zrátal celkové náklady na ubytovanie a vydelil počtom nocí, dostal som sa do limitu, haha. Zásadne som využíval iba Airbnb tak, aby som vždy býval vo svojej vlastnej izbe. Tu vám prikladám zľavový kód na 25 € na Airbnb.

Je v Argentíne draho? Toľkoto som tu minul za mesiac intenzívneho cestovania

 • Letenky ma spolu vyšli na 1 137,77 €,
 • autobusy a preprava 83,56 €,
 • výlety cez cestovky 100,31 €,
 • a ubytovanie na 639,38 €.
 • Dlh na kreditnej karte bol 1 363 € (to boli reštaurácie, Uber, lístky na metro, kaviarne a pod.)
 • Mesiac cestovania po Argentíne ma so všetkým spolu vyšiel na presne 3 324,02 EUR, čo je 107 € na deň.

Je to podľa vás veľa?

Ukázať výsledky

Loading ... Loading ...

5 COMMENTS

 1. Ahoj Milan. V Argentine som bola v novembri nieco vyse 3 tyzdnov. Suhlasim, Patagonia je super draha, najma organizovane vylety (mnohe za tu cenu ani nestoja). Avsak, su aj cenovo dostupnejsie vylety, napriklad El Chalten, kde mozes trekovat bez sprievodcu aj niekolko dni. Ja som si casto varila na ubytku, byvala som v hosteloch a nechodila po kaviarnach – to dost pomohlo. Ale ked si porovnam tieto zazitky s Boliviou alebo Peru, tak Argentina je drahsia a oplati sa si poriadne nastudovat a rozmysliet si, Co chces vidiet…

  • Chápem, áno, dalo by sa to spraviť aj lacnejšie, ale ja som sa na to chcel pozerať trochu ako na dovolenku a kaviarne mám rád. Tiež môj vzťah k vareniu je celkom komický =D v máji idem do Peru, tak spravím porovnanie. Každopádne, cestovanie po Argentíne za to stálo a či je tam draho? Hm..lacno nie, no k USA by som Argentínu neprirovnával, haha. Pekný deň.

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.