Kultúrne rozdiely medzi Argentínou a Slovenskom, sex a rande cez appky

110,945FansLike
193,649FollowersFollow
109,424FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer podľa Forbes Slovensko.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Kultúrne rozdiely Argentínou a Slovenskom existujú a je ich niekoľko. Počas môjho mesačného cestovania po Argentíne, kedy som prakticky precestoval celú krajinu, som sa s týmito rozdielmi stretával každý deň. Niektoré ma prekvapili viac, na iné som si zvykol rýchlo. Prečítajte si, aké sú kultúrne rozdiely medzi Argentínou a Slovenskom.

Kultúrne rozdiely medzi Argentínou a Slovenskom

Kultúrne rozdiely medzi Argentínou a Slovenskom, sex a rande cez appky
Kultúrne rozdiely medzi Argentínou a Slovenskom, sex a rande cez appky.
  • Argentínčania majú úplne posunutý harmonogram, čo sa týka jedenia

Na toto som si dlho nevedel zvyknúť. Typický deň bežného Argentínčana začne okolo deviatej ráno, kedy si dá na raňajky niečo sladké, obvykle s dulce de leche a k tomu kávu s mliekom. Bežný Argentínčan ide do roboty na desiatu a robí približne do siedmej večer. Tí šťastnejší (najmä v okolí Mendozy, kde sa ľudia živia hlavne vinárstvom), si doprajú medzi obedom aj klasickú siestu. Siesta je v Argentíne skutočná vec, najmä v teplejších oblastiach.

Kedy Argentínčania večerajú? Nie skôr ako o 22:00 večer (!!!). Tomu sú prispôsobené aj otváracie hodiny reštaurácií, kedy okolo siedmej večer – čo je čas kedy by som išiel večerať ja – sú ešte mnohé zatvorené. Na toto som si dlhšie nevedel zvyknúť, keďže doma fungujem úplne opačne. Som skôr ranné vtáča a spávať chodím okolo jedenástej.

Prečítajte si čo ochutnať v Argentíne. Typickým argentínskym jedlom je steak s vínom, no čo ma prekvapilo najviac je, že steaky v Argentíne často pripravujú ženy, kým muži sedia. Ak budete niekedy pozvaní na takzvanú „parilla„, čo je grilovačka a ste muž, pripravte sa na to, že vás budú ženy obskakovať a postarajú sa o všetko. Od kúpy mäsa, prípravu grilu, cez víno až po umytie riadov. Me gusta.

Argentínsky steak, alebo Parilla
Argentínsky steak, alebo Parilla, ktorú ženy pripravili počas môjho pobytu v Mendoze na vínnej farme.

Kultúrne rozdiely medzi Argentínou a Slovenskom

Pri stolovaní počkajte, kým vám hostiteľ nepovie, kde máte sedieť a nedávajte si lakte na stôl. Po dokončení sa tiež považuje za slušné nechať malú časť jedla na tanieri, čo som ja nikdy nespravil, hlavne v prípade steakov, lol. V reštaurácii nezabudnite na tip vo výške 10 % z celkovej sumy, vždy v hotovosti. V Argentíne to je samozrejmosť. Prečítajte si môj blog o tom, či je v Argentíne draho.


  • Káva v Argentíne nie je vôbec veľká vec. Radšej pijú vlastné maté

Ako som spomenul v bode vyššie, Argentínčania pijú kávu, no nejdú sa z nej posrať (toto nemyslím doslova, lol). Káva s mliekom na raňajky je úplne bežná záležitosť, no neskôr počas dňa, viac ako kávu, v Argentíne dostanete maté. To je tu skoro ako náboženstvo a hoci som ho pil viackrát, nikdy som mu veľmi neprišiel na chuť. Maté sa pije z klasicky tvarovaného hrnčeka v tvare hrušky, ktorý je buď z kovu alebo dreva, cez kovovú slamku. Pripravuje sa zaliatim sušených a drvených Yerba listov horúcou vodou, na ktoré sa nasype cukor. Argentínčania radi sladia a mne maté chutilo vždy ako extrémne silný čierny čaj.

Tradične sa maté pije s kamarátmi, no videl som veľa Argentínčanov, ktorí si svoje maté pili sami, aj na palube lietadla, haha. Prečo sa ale v Argentíne pije namiesto kávy maté? Obsahuje podobné množstvo kofeínu a v podstate je jej úplnou náhradou. Niečo ako indický masala čaj v Indii.

argentínske maté
Argentínske maté namiesto kávy.
Pitie maté v Argentíne
Pitie maté v Argentíne? Aj v lietadle.

  • Pri stretnutí sa dáva iba jedna pusa na líce a vyzuť sa u niekoho doma je neslušné

So zoznamovaním nemám problém a počas môjho mesačného cestovania po Argentíne som stretol veľké množstvo ľudí a turistov. Predsalen, keď človek cestuje sám, je viac otvorení zoznamovaniu sa. Tiež vždy bývam cez Airbnb tak, aby tam bol aj majiteľ bytu, no ja som mal vlastnú izbu. Takto som sa dozvedel väčšinu informácií pre tento článok, haha. Tu prikladám 25 € kód na ubytovanie.

Ak sa s niekým zoznámite, či je to žena alebo chlap, vždy vám dá pusu na líce ale iba jednu. Ja som naučený nedávať vôbec a keď už, tak dve. Občas to vyvolalo celkom vtipné situácie. Rovnako je to aj s návštevami. Ak idete k niekomu domov na návštevu, preboha, nevyzúvajte sa. Argentínčania to pokladajú za veľmi neslušné a budú oveľa radšej, keď im topánkami pošliapete biely koberec, akoby ste sa vyzuli. Ako mi bolo povedané:

„Na návšteve v Argentíne sa vyzúva len vtedy, ak ste rodina alebo veeeeeeľmi blízki priatelia. Žmurk, žmurk.“

Celkovo sú Argentínčania priami a často komunikujú v blízkom kontakte a priateľsky. Byť dochvíľny sa Argentíne nepovažuje za normálne a ak ste niekam pozvaní, meškajte tak 30 až 45 minút. Keď som raz meškal na check-in do svojho Airbnb v Mendoze, lebo bola zápcha a ja som sedel v taxíku, veľmi som sa ospravedlňoval majiteľke, že na mňa čakala. Ona prevrátila očami a hovorí:

„To ste vy Európania, stále sa ospravedlňujete, keď meškáte, lol.“


  • Sex a rande s Argentínčanmi cez mobilné aplikácie

Čo ma fascinovalo najviac je spôsob, akým Argentínčania pristupujú k randeniu cez rôzne aplikácie, ako Tinder. Čo je problém? Ťažko niekoho vytiahnete na kávu, no až príliš ľahko na sex. V prvej správe obvykle nie je fotografia tváre, či veta typu „ako ide deň“, alebo „čo tu“, no intímna fotografia. V 99,9% prípadoch a to vôbec nepreháňam. Toto zistenie som konzultoval s mnohými ľuďmi, ktorých som počas cestovania Argentínou stretol (iných turistov, majiteľov Airbnb bytov, kde som býval) a všetci mi povedali jedno:

„Tieto aplikácie sú tu čisto na len sex, bez zbytočných kecov. Je to veľmi typické pre Argentínu a Brazíliu. Na kávu tu nezoženieš nikoho, no na sex okamžite.“

Ak už niekoho namiesto sexu vytiahnete na kávu, stane sa vám to, čo sa stalo mne, keď som si dohodol rande. Teda nie rande, len som sa nudil a chcel spoznať miestne zvyky v Argentíne, tak že šak čo. Nemám svätožiaru, ani žiadne záväzky.⁣ Sedíme v kaviarni na terase a hovorí mi „Daj si ten mobil do vrecka, mobily sa v Argentíne brutálne kradnú“.

Po chvíli však vytiahne ten svoj a začne mi ukazovať fotky svojej babky, mamy, netere, deda, susedinej vnučky a rodinného sídla za mestom s veľkým bazénom.⁣ ⁣ Po pol hodine som oboznámený s celým rodokmeňom jednej Argentínskej rodiny a ich plánmi na najbližšie storočie. Z vrecka ťahám pesos, platím za kávu, odchádzam. Misia splnená, spoznal som miestne zvyky.


  • Sexuálnu orientáciu tu nikto nerieši. V Argentíne sú tiež legále manželstvá rovnakého pohlavia.

Vy, čo ste boli v Južnej Amerike, nie iba v Argentíne, ste si určite všimli kade-tade po uliciach páriky rovnakého pohlavia, ako sa držia za ruku, sem-tam si dajú pusu a svet sa nezrúti. Manželstvá rovnakého pohlavia sú v Argentíne legálne od roku 2010 a podporovala ich aj Natalia Oreiro. Ako v mnohých juhoamerických krajinách, aj v Argentíne, to je úplne normálna záležitosť a ako mi raz povedal kamarát Walter z Brazílie:

„V Južnej Amerike nikto nedáva dokopy kresťanské hodnoty a vieru v Boha so sexuálnou orientáciou. Pre nás sú to dve odlišné veci, ktoré vedia vedľa seba bez problémov existovať.“

Kultúrne rozdiely medzi Argentínou a Slovenskom
Byť v Argentíne gay a veriaci sú dve veci, ktoré tu vedia spolu existovať, ako v celej Južnej Amerike.

5 vecí na čo si dať pozor v Argentíne a nikdy tu nerobiť

  1. Palec hore (vraj) Argentínčania považujú za vulgárny. Neviem, nemal som s tým skúsenosť.
  2. Neurážajte sa. Argentínčania sú otvorení a priateľskí a úplne cudzí človek vám môže povedať, že ste škaredo oblečení, haha. Je to ich trošku zvláštny humor, ktorý som nechápal.
  3. Nikdy nikam nechoďte načas. Okrem letiska.
  4. Nikomu nenalievajte víno predtým, ako sa ho spýtajte, či chce alebo nie.
  5. Ak idete do baru, je normálne prísť okolo druhej rána, nie skôr.

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.