Kam ísť v Chorvátsku v 2019, čo vidieť, za koľko a kedy ísť do Chorvátska

107,392FansLike
190,436FollowersFollow
108,606FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer na Slovensku podľa Forbes.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Kam ísť v Chorvátsku? To je dobrá otázka. Krajina s toľkými možnosťami, že je ťažké si vybrať. Rozhodol som sa napísať zoznam toho, čo vidieť v Chorvátsku, kam ísť, kedy ísť a pridal dáke tipy, aby ti dovolenka vyšla. Máš aj ty pekné miesto, o ktoré by si sa chcel podeliť? Napíš mi do komentára.

Kam ísť v Chorvátsku: Tipy rady a odporúčania

Dá sa platiť eurom? – Na mnohých miestach eurá berú, no so zlým kurzom. Plať kunami.
Ako na ubytovanie? – Môžeš rezervovať dopredu, alebo ísť na blind. Ak však ideš počas hlavnej sezóny (jún, júl, august), odporúčam rezervovať, nech nespíš na ulici. Býva plnka.
Má Chorvátsko aj piesočnaté pláže? – Jasné. Je ich veľa.
Koľko trvá cesta autom? – Na sever Chorvátska, do Rijeky to je zhruba 6 hodín autom z Bratislavy. Na juh, do Dubrovníka, až 12 hodín autom.
Koľko trvá cesta autobusom? – Záleží kam, ale často okolo 10 hodín. Z Bratislavy chodí do Chorvátska napríklad Flixbus, no túto spoločnosť považujem za najhoršiu na svete a vysoko neodporúčam.
Je Chorvátsko v Európskej únii? – Áno.
Potrebujem do Chorvátska pas? – Dospelí nie, deti a zvieratá áno.

PS: Je takmer nemožné zhrnúť celé Chorvátsko do jedného blog. Do článku som teda zahrnul len tie najznámejšie miesta. Ak máš super tip na dovolenku v Chorvátsku, daj komentár.


Tu ti napíšem zoznam toho, čo vidieť v Chorvátsku a jednotlivé zastávky viac rozoberiem nižšie.


Kedy ísť do Chorvátska a kedy sa mu radšej vyhnúť

Kedy je najlepšie ísť do Chorvátska? Mimo sezóny, samozrejme. Napadli mi hneď tri dôvody, prečo je Chorvátsko mimo sezónu dobrá voľba:

 • nižšie ceny za ubytovanie
 • menej ľudí
 • väčší kľud

Hlavná turistická sezóna v Chorvátsku začína od júna a trvá až do septembra. Vyskúšaj tam ísť v máji.


Čo vidieť v Chorvátsku: Plitvice, Crikvenica, Dubrovnik, Split, Zadar, Istria, Brač, Zahreb

Plitvické jazerá, najznámejší národný park Chorvátska

Národný park Plitvické jazerá je jednoznačne tie najznámejší národný park v krajine. Čo je najlepšie, nachádza sa na severe krajiny, čiže nie je tak ďaleko od Slovenska. Ročne ich navštívi až 200 tisíc turistov, a vstup je spoplatnený. Pre deti do 7 rokov zadarmo. V sezóne to je 150 kún za dospelého, mimo sezóny 55. Rozpis cien nájdeš tu.

TIP: Pozri si, ktoré sú najkrajšie národné parky Chorvátska.

Vedel si?

 • Národný park má 16 jazier, ktoré menia farbu v priebehu sekúnd, od zelenej až po tyrkysovú. Záleží to od toho, ako svieti slnko.
 • Plitvické vodopády sú súčasťou národného parku.
 • Žijú tu medvede, vlky a žije tu najväčšia populácia rysov v Európe.
 • Veľký vodopád má výšku až 70 metrov.
Kam ísť v Chorvátsku? To je dobrá otázka. Krajina s toľkými možnosťami, že je ťažké si vybrať. Rozhodol som sa napísať zoznam toho, čo vidieť v Chorvátsku, kam ísť, kedy ísť a pridal dáke tipy, aby ti dovolenka vyšla. Máš aj ty pekné miesto, o ktoré by si sa chcel podeliť? Napíš mi do komentára.
Plitvické jazerá.
Plitvické jazerá cena
Plitvické jazera.

Crikvenica, známa ako historické rybárske mestečko

Obľúbené turistické mestečko s dlhou históriou. Pomenované po kláštore, ktorý tu bol založený v roku 1412. Začalo ako rybárske mesto, dnes je obľúbenou zastávkou turistov. Má tiež niekoľko pláží, ako napríklad pláž Gradsko kupalište, čo je verejná, piesočnatá pláž. Nájdeš tu tiež Crni Molo pláž, ktorá je vhodná pre deti. Balustrada, Kastel a Kacjak pláže sú tiež obľúbené a môžeš ich očekovať.

 • Chorvátsko má viac ako 1800 ostrovov. Najmenší sa volá Smokvica Vela (Kornati) s rozlohou 1,4 km2.

Split a Dubrovník

O Splite som toho počul už veľa. Známe mesto Chorvátska. Po Záhrebe ide o druhé najväčšie mesto krajiny. Pobrežné, historické mesto, ktoré vyzerá mrte tradične. Staré mesto Splitu patrí medzi najstaršie na svete a je naozaj autentické. Tiež sa tu natáčali Hry o Tróny (nikdy som to nevidel).

 • Katedrála Saint Domnius v Splite je považovaná za najstaršiu na svete.
Split
Split

Staré mesto Splitu patrí medzi pamiatky UNESCO od roku 2014. Odporúčam najmä pohľad z Marajan Hill, ktorý stojí za to. Split má tiež vlastnú pláž – Bacvice beach, ktorá je priamo v meste.

TIP: Zo Splitu môžeš ísť napríklad na ostrov Brač.

Dubrovník leží na opačnej strane krajiny, na juhu Chorvátska. Trošku predražené mesto plné turistov, ale ak prídeš mimo sezóny, zažiješ ho poriadne. Mestské hradby tu stoja od 13.storočia a v rámci nich nájdeš aj historické centrum. Určite vyskúšaj jazdu lanovkou, ktorá ti ukáže mesto z vtáčej perspektívy.

Dubrovník
Dubrovník
Dubrovník
Dubrovník
 • Historické centrum mesta patrí pod UNESCO pamiatky.
 • Dubrovník je obklopený 2km dlhým stredoveký opevnením.
 • Mesto leží v nadmorskej výške len 3 metre.
 • Američania prirovnávajú Dubrovník k Havaju (tomu celkom nechápem).

TIP: Sprav si celodenný výlet na ostrov Lokrum, ktorý leží len 600 metrov od pobrežia Dubrovníka (nie, nedá sa to preplávať). Ide o prírodnú rezerváciu a zároveň najväčší park v Dubrovníku.

Zadar patrí medzi najstaršie mestá Európy

Zadar možno stojí v tieni Splitu či Dubrovníka, no o to väčší dôvod máš na jeho návštevu. Ide o jedno z najstarších miest v Európe.Jednou z najväčších atrakcií Zadaru je rozhodne morský orgán (Sea Organ). Ide o dielo architekta, kde vlny narážajú pretláčajú vzduch cez 35 trubíc, ktorú sú pod vodou. Pri promenáde počuť zvuky, haha. V meste je niekoľko kostolov, múzeí a Fórum, čo sú historické ruiny.

Zadar
Zadar
Zadar
Zadar
 • Zadar sa najskôr volal Jadra. Potom bol premenovaný na Zadar.
 • Zadar patrí medzi najhorúcejšie mestá Chorvátska.
 • Pôvodní obyvatelia Zadaru boli moreplavci a obchodníci.
 • V roku 1918 bol Zadar pod kontrolou Talianska.
 • Chorvátska vojna trvala 4 roky a vďaka nej dnes Zadar patrí Chorvátsku.

Istria je jeden z najkrajších regiónov Chorvátska

Kam ísť v Chorvátsku? Istria je región v Chorvátsku, malý polostrov len kúsok od Benátok na severe krajiny. Nezľakni sa však množstva miest, ktoré „musíš“ navštíviť. Všetky sú maličké a ak si prenajmeš auto, pôjde to ako po masle. Aby som vypichol tie najzaujímavejšie, určite nevynechaj:

 • Rovinj
 • Vrsar
 • Motovun
 • Porec
 • Groznjan
Rovinj
Rovinj

Záhreb, hlavné mesto Chorvátska

Ak navštíviš Chorvátsko, hlavné mesto by si mal zvážiť a navštíviť. Síce to nie je Dubrovník, no práve preto ťa prekvapí. Ide o typické Európske mesto, má múzeá, galérie, kaviarne a reštaurácie. Odporúčam hlavne múzeum skončených vzťahov, haha (Museum of broken relationships). Záhreb leží kúsok od hraníc, čiže ak budeš mať čas, môžeš ísť navštíviť aj Slovinsko. Kam ísť v Chorvátsku? Určite navštív aj hlavné mesto.

 • Katedrála v Záhrebe je najvyššia budova v Chorvátsku.
Záhreb
Záhreb

TIP: Sprav si celodenný výlet do Medvednice, kde nájdeš ticho, hory a veľa turistických chodníkov.

Ostrov Brač patrí medzi mnohé obľúbené ostrovy v Chorvátsku

Ostrov Brač
Ostrov Brač

Ostrov, ktorý leží kúsok od Splitu. Najlepší čas na návštevu Braču je od júna do septembra, kedy chodia lode zo Splitu pravidelne. August je obyčajne najrušnejší a bude tu najviac turistov. Na južnej strane ostrova je Bol, čo je najväčšie turistické centrum Braču. Kam ísť v Chorvátsku? Ostrov má nespočetne a popri Korčuli skús aj Brač.

Sumartin je malá rybárska dedinka na východnej strane a po Supetari je to druhý hlavný bod vstupu na ostrov. Zváž tiež mesto Povlja, čo je malá dedinka, 10 kilometrov východne od Sumartinu. Kamenné aj pieskové pláže robia toto miesto tichým a kľudným mestečkom na pokojnú dovolenku.

TIP: Navštív mesto Skrip. Ide o najstaršie mesto na ostrove. Má zaujímavé múzeum a pozostatky historického hradu, historické mestské hradby a múzeum olivového oleja, lol.

Kam ísť v Chorvátsku? To je dobrá otázka. Krajina s toľkými možnosťami, že je ťažké si vybrať. Rozhodol som sa napísať zoznam toho, čo vidieť v Chorvátsku, kam ísť, kedy ísť a pridal dáke tipy, aby ti dovolenka vyšla. Máš aj ty pekné miesto, o ktoré by si sa chcel podeliť? Napíš mi do komentára.
Kam ísť v Chorvátsku? To je dobrá otázka. Krajina s toľkými možnosťami, že je ťažké si vybrať. Rozhodol som sa napísať zoznam toho, čo vidieť v Chorvátsku, kam ísť, kedy ísť a pridal dáke tipy, aby ti dovolenka vyšla. Máš aj ty pekné miesto, o ktoré by si sa chcel podeliť? Napíš mi do komentára.

Ak si nevedel, kam ísť v Chorvátsku a čo vidieť, teraz už vieš. Máš tip? Daj do komentára.

88 COMMENTS

 1. Ahoj mne sa páčil Starigrad, Paklenica asi 30km pred Zadarmo, malé mestečko kde sa každý večer na námestí niečo dialo, a tie hory no super dalo sa autom vijst až pred park a potom užívať ten výhľad. Určite odporucam

 2. byva plnka? Bez problemov na blind,ubytovanie je vzdy a aj v sezone!!!!! Mozno trochu dalej od plaze ale je!!!!

 3. Ston + Mali Ston – takova mala cinska zed, mozno projit, v okoli jsou sadky s ustricemi a muslemi, takze zaruka cerstvosti na taliry
  Imotski – Cervene a Modre jezero, v tom je mozne se koupat
  Hora Sv. Jiri, Biokovo – celodenni vyslap nebo mozno vyjet autem
  Omis – male ale kouzelne historicke centrum, zricenina Fortica (doporucuji brzy rano ), reka Cetina se zastavkou na jidlo v Radmanovi Mlinice
  Arboretum v Trstenu

  Je tam proste toho vela

 4. Ja som prekvapená, že tam nie je národný park Krka, či Biokovo. Ostrov Hvar kde sú krásne levanduľove plantáže. Etc. Veľa tu toho nie je.

 5. Ak správne viem, možno sa mýlim… Game of Thrones bol skôr točený v Dubrovníku – základ King’s Landing, v Splite bol točený tiež ale tam bol skôr ten Diokleciánov palác… A pri Dubrovníku odporúčam ostrov Lokrum, malebný ostrov, kam sa dá ísť tak na deň, keďže tam ubytovania nie sú…

 6. Ostrov Hvar, chodila som tam s rodičmi. Minimum turistov, asi jedniný slováci sme tam boli my 😀 bol to v podstate ešte „neobjavený ostrov“ konkr. dedinka sv. nedelja s jedinou krčmičkou (ako tínedžerka som sa tam veľmi nudila keďže nikde nič nebolo 😀 ) časom tam postavili pristav, vybetonovali miesta na „opaľovanie“ a nudistická pláž stratila svoje čaro a odkedy to tam začalo turisticky prekvitať už sme tam neboli. Aaa aby som nezabudla ešte veľmi super krásne bolo objavovanie Kornát priamo z plachetnice 😉

 7. Mesto Ston -najdlhše kamenné hradby v Európe. Walls of Ston is the fifth-longest building in the world (5500 m) plus sa tam ťaží morská sol tradičným spôsobom, ostrov Korcula,

 8. Rafting aj pre zaciatocnikov na rieke Cetina blizko Omišu 😉 mali sme miestneho typka, ktoreho nam dohodil majitel a bol perfektny 🙂

 9. Ostrov Hvar! A ked Plitvice tak potom aj Krka, pri Zagrebe hrady (Trakoscan, Veliki Tabor, Klenovnik, Samobor), historicke mesta Sibenik, Trogir,

 10. My sme boli s partiou na ostrove Pag. Boli sme ubytovaní v Novalji a večer sme chodili na Zrće, ktoré nazývajú aj ako Chorvátska Ibiza. Takže odporúčam toto miesto hlavne pre tých, ktorý sa chcú ísť zabaviť a nie oddychovať. (Treba si vopred pozrieť program a kúpiť si vstupenky)

 11. Vodice su krasne aj Biograd na Moru……a narodny park Krka je super…..pripadne plavba na lodi na Kornati je to dostupne a blizko Vodic

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.