Čo vidieť v New Yorku & tvoj sprievodca na výlet do Jablka

110,945FansLike
193,649FollowersFollow
109,424FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer podľa Forbes Slovensko.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Čo vidieť v New Yorku: Ani neviem, prečo mi toľko trvalo napísať tento článok. V New Yorku som bol viackrát, ako v Prahe a dovolím si tvrdiť, že toto mesto poznám ako vlastné topánky. Do tohto článku som zhrnul všetky svoje poznatky o meste, ktoré je mojim druhým domovom. Ak máš extra tipy, čo vidieť v New Yorku, ktoré tu nie sú, napíš do komentára.


Čo vidieť v New Yorku a tipy, keď ideš na výlet do New Yorku prvýkrát

Kedy ísť do New Yorku

Vrelo odporúčam jarné alebo jesenné mesiace. Počas leta je tu kvôli betónu neskutočne teplo a v zime zas neuveriteľná zima. Mesto si až tak neužiješ. Jar a skorá jeseň sú super mesiace na návštevu New Yorku. Ak sa ti podarí zohnať letenku do New Yorku v mesiacoch máj až júl, alebo september až október, vyhral si.

Na spodok článku pridávam vzorový itinerár na 3 dni v New Yorku.

Čo môžeš od tohto článku očakávať:

 • pozri sa medzi akciové letenky, či tam nie je aktuálne aj NYC
 • Moje niekoľkoročné skúsenosti v New Yorkom.
 • Zoznam miest, ktoré treba vidieť a čo vidieť v New Yorku,
 • Odporúčania, koľko si zobrať do New Yorku peňazí.
 • V ktorej časti sa ubytovať.
 • Kde v New Yorku nakupovať.

Čo nemôžeš očakávať od tohto článku:

 • Super tajné rady, ako ušetriť každý cent. New York je jedno z najdrahších miest na svete. Nečakaj, že ho dáš za sto korún.

Tu je zoznam toho, čo vidieť v New Yorku a čo nevynechať. Všetky body nájdeš popísané nižšie v článku.

Koľko dní treba na New York a ako dlho tu mám byť?

Ak chceš stihnúť všetko, čo je v tomto článku, na New York si vyhrať minimálne tri dni. Pre pohodu však odporúčam štyri až päť. New York ťa unaví,


Ak sa ti nechce listovať, tu je celý zoznam článku. Je pekne dlhý.

 1. TIP na začiatok: Kúp si New York City Pass.
 2. Doprava z letiska v New Yorku.
 3. Kde sa ubytovať v New Yorku.
 4. Bezpečnosť v New Yorku.
 5. Čo vidieť v New Yorku.
 6. Praktické tipy na záver a koľko peňazí treba na New York.

Kúp si New York City Pass, je to super spôsob, ako ušetriť

New York City Pass je niečo, ako tvoja vstupenka do mnohých atrakcií v New Yorku. Ja som ho využil a mrte sa mi oplatil. Spočíva v tom, že si kúpiš booklet lístkov za zvýhodnenú cenu. Ak by si mal všetky tieto atrakcie navštíviť bez City Passu, zaplatil by si zhruba o 50% viac. Celý New York City pass stojí mimo akcie okolo 120 €, no hovorím, môžem ho len odporučiť – mne sa oplatil, videl som všetko a v konečnom dôsledku ušetril.

Navyše, do mnohých atrakcií (napr. Empire State building) budeš mať s City Passom prednostný vstup, t.j., nemusíš stáť v rade na lístok. Ja som si New York City Pass objednal cez túto stránku a potom si ho vyzdvihol v New Yorku na vyznačenom mieste (len ukážeš objednávku a dostaneš ho). Ono, ten New York pass je celkom drahý, no keď si zrátaš, koľko by si minul dokopy, oplatí sa to. New York je drahé mesto.

Prečítaj si celý blog, či sa oplatí New York City Pass tu.

New York City pass obsahuje vstupy do týchto atrakcií a miest

 1. The Empire State Building (odporúčam)
 2. American Museum of Natural History (odporúčam, ak máš rád históriu)
 3. The Metropolitan Museum of Art (odporúčam, najlepšie)
 4. Top of the Rock Observation Deck alebo Guggenheim Museum (múzeum je mega, no výhľad z Top of the Rock je lepší ako z Empire State)
 5. Socha Slobody & Ellis Island alebo Circle Line Sightseeing Cruises (odporúčam Sochu a Ellis Island)
 6. 9/11 Memorial & Museum alebo Intrepid Sea, Air & Space Museum (odporúčam Space Museum, k 9/11 sa dostaneš aj tak, ak nechceš ísť do múzea)
čo vidieť v new yorku city pass
Takto vyzerá New York City pass.

Letenky do New Yorku

Letenky do New Yorku kúpiš naozaj lacno. Ja som tam letel už aj za 270 € z Budapešti, no lacné letenky do New Yorku bývajú aj z Viedne a Budapešti. Pozri si aktuálne akcie na letenky do New Yorku tu. Najdrahšiu som kúpil za 499 €. Obvykle sú najdrahšie počas letnej sezóny (máj-september).

Najčastejšie priletíš buď na hlavné letisko JFK Kennedy, alebo na Newark. Z Newarku je to do centra mesta rýchlejšie, no toto letisko je v New Jersey.

letenky do new yorku
Prelet nad Atlantikom.

Víza do New Yorku

Do New Yorku ako do celej USA potrebuješ ESTU a nie víza. Ide o elektronickú registráciu na 14 dolárov, ktorá platí na dva roky a môžeš v USA ostať 90 dní. Celý návod, ako vyplniť ESTA si prečítaj v článku.

víza do new yorku
Vyplňovanie formuláru na palube lietadla.

Kedy je najlepší čas ísť do New Yorku a aké tam je počasie

Samozrejme, je to leto. Aj keď tu býva horúco a najviac turistov, leto v New Yorku je bezpodmienečne najlepšie. Bol som tu už aj na jeseň, kedy má New York svoje čaro, keďže turisti pomaly odchádzajú a New York nie je (až) tak preplnený.

Zimu v New Yorku neviem odporučiť, keďže som tam počas zimy nikdy nebol, ale Vianoce v New Yorku musia mať svoje čaro. Za mňa je najlepší čas na výlet do New Yorku medzi aprílom a septembrom kedykoľvek. Niekedy dosť prší. Počasie v New Yorku je podobné nášmu na Slovensku. Čo vidieť v New Yorku? Čítaj ďalej.


Doprava z letiska v New Yorku

New York má niekoľko letísk, no ty najpravdepodobnejšie vystúpiš buď na JFK, prípadne Newark v New Jersey. Doprava z letiska v New Yorku je super jednoduchá, sleduj tieto kroky, no najskôr si tu stiahni mapu metra v New Yorku. Odporúčam ti si ju uložiť do mobilu a v automate na Jamaica station si kúpiť týždennú metro kartu. Oplatí sa, aj keď si v NYC menej, ako týždeň.

Doprava z letiska JFK Kennedy do New Yorku

 1. Ak pristanem na JFK, pripravím sa na to, že pôjdem metrom (chodia aj autobusy, ale tie idú sto rokov).
 2. Prejdem pasovou kontrolou a zamierim na takzvaný AirTrain.
 3. Preveziem sa ním na Jamaica station. Sú tri druhy, jedne chodí zadarmo dookola po termináloch, druhý ide na Howard Beach a tretí na Jamaica station. Ten je tvoj. Pri vystúpení zaplatím. Je to naozaj jednoduché.
 4. Na Jamaica station nastúpim na modré metro E a veziem sa priamo na Manhattan. Cesta trvá okolo 40 minút.

Doprava z letiska Newark

 1. Ak pristanem na Newarku, do New Yorku pôjdem vlakom.
 2. Nastúpim na Newark Airport Express.
 3. Vystúpim na zastávke Penn Station na Manhattane.

Doprava z letiska do New Yorku taxíkom alebo Uberom

Ak ste viacerí a naplníte auto, vyjde to rovnako, ako lístok na metro. Uber sa v New Yorku fakt oplatí a ja som ho využíval pomerne často. Ak nevieš, čo vidieť v New Yorku, nechaj si poradiť aj od vodiča taxíku.

Doprava po New Yorku metrom a pohybovanie

Metro je najlepší spôsob, ako sa pohybovať po New Yorku. V ktoromkoľvek automate na metrolístky klikni, že chceš novú kartu (stojí jeden dolár) a tú si môžeš nabíjať. Jedna jazda metrom stojí, 2.75 dolárov, no ak si v New Yorku dlhšie ako tri dni, odporúčam ti týždennú neobmedzenú metro kartu, ktorá stojí 30 dolárov a platí aj na autobusy.

taxíky v new yorku
Taxíkom v New Yorku.
metro v New Yorku
Metro.

Ubytovanie v New Yorku

Ja som mal vždy takú zásadu, že chcem ubytovanie na Manhattane. 90% vecí, ktoré chcem vidieť sú na Manhattane, prečo by som tam nebýval? Ak chceš AirBnb na ubytovanie v New Yorku, využi môj 20 € kupón na tvoje prvé ubytko. AirBnB je populárne najmä v Brooklyne. Ja som počas svojich šiestich návštev New Yorku býval päťkrát na Manhattane a raz v Brooklyne. Bývať na Manhattane je, samozrejme, lepšie, no drahšie. Byť v Brooklyne nie je zlé, no do centra budeš musieť chodiť metrom. Možnosť je aj New Jersey, no s tým nemám skúsenosti.

Daj si pozor na lacné hostely, tie bývajú v katastrofálom stave a majú šváby. Inak, moje pozorovanie, drahé hotely v New Yorku majú občas last minute ponuky. Raz som takto býval v DoubleTree Hilton na Time Sq. s 50% zľavou. Rezervoval som ho 15 minút pred príchodom. Určite ti ale neodporúčam ísť do New Yorku bez rezervovaného ubytovania – izby sú tu vypredané niekoľko mesiacov dopredu. Dobre tu funguje aj CouchSurfing.

Ubytovanie v New Yorku na Manhattane

Výhody: Si blízko všetkého, môžeš si dať večerné prechádzky mestom. Na Manhattane je AirBnb mierne obmedzené, no nájdeš tu pár slušných bytov. V Brooklyne nie je problém.
Nevýhody: Mega drahé, aj v hosteloch. Ale stojí to za to.

Ubytovanie v New Yorku v Brooklyne a v New Jersey

Výhody: Oveľa dostupnejšie ceny ubytka, oplatí sa najmä AirBnb.
Nevýhody: Do mesta budeš cestovať aj trištvrte hodinu, čo pokladám za stratu času.


Bezpečnosť v New Yorku

New York pokladám za bezpečné mesto. Mám ho precestovaný celý a nikdy sa mi tu nestalo nič zlé. Raz som dokonca spal v Central Parku, keď som sa dozvedel, že môj hostel skrachoval. Vyhni sa nebezpečným častiam v Bronxe a nechoď do prázdnych uličiek v noci.

Úprimne? Na Manhattane sotva nájdeš prázdnu uličku aj o štvrtej ráno. Toto mesto naozaj nikdy nespí. Odporúča sa tiež v noci nenastupovať do posledného vagónu v metre, ktoré chodí nonstop.


Čo vidieť v New Yorku

Toto je zoznam tých typických miest, čo treba vidieť v New Yorku. Ku každej ti napíšem, čo si o nej myslím a či sa naozaj oplatí. Poďme na to.

Socha Slobody a Ellis Island

Socha Slobody a Ellis Island je moja obľúbená zastávka v New Yorku. Ak ťa trochu zaujíma imigrácia a osídľovanie Ameriky, múzeum na Ellis Island sa ti bude páčiť. Funguje to tak, že si v Battery parku kúpiš lístok, kde ťa loď najskôr odvezie k Soche Slobody, ktorú si pozrieš a potom na Ellis Island.

Naň prichádzali lode z Európy, kde imigrantov po kontrole púšťali do USA. Mal sem namierené aj Titanic. Lístky si rezervuj tu alebo si kúp New York City pass, kde sú zahrnuté. Ja som bol aj v korunke Sochy Slobody, no to si treba rezervovať aj pol roka dopredu. Zmestí sa tam naozaj málo ľudí a nie je to až tak super zážitok, keďže ten výhľad je nič moc. Ak nie si AŽ taký fanúšik, kľudne ti stačí základná prehliadka.

socha slobody
Ahoj.
pohľad z koruny sochy slobody
Pohľad z koruny Sochy Slobody.
socha slobody
Korunka vypredaná dlho dopredu. Rezervuj cez net.
milan bezmapy bardún
Pohľad na Manhattan.

Staten Island Ferry okolo Sochy Slobody

Ak ti stačí Sochu Slobody vidieť iba z diaľky, odvez sa na Staten Island Ferry žltou loďou. Je to zadarmo a loď odchádza každých 30 minút. Je z nej perfektný výhľad na Sochu Slobody. Keď vystúpiš na Staten Island, otoč sa a počkaj na loď, ktorá ide naspäť na Manhattan. Jednoduché. Na Staten Island fakt nič nie je, bol som tam dvakrát v nádeji, že nájdem niečo pekné, no sú to len domy a nuda.

Ani nemusíš opúšťať prístav, rovno sa otoč. No za ten pohľad na Sochu Slobody to stojí, lebo plavba trvá asi len 15 minút každým smerom.

lod staten island
Tvoja loď na Staten Island zadarmo.
manhattan
Pohľad na dolný Manhattan.

WTC Memorial pamätník dvojičiek 9/11

Pamätník dvojičiek je zaujímavé miesto na návštevu. Tam, kde kedysi stáli dvojičky, sú dnes sve priekopy, do ktorých pretekajú vodopády. Odporúčam spojiť s návštevou Sochy Slobody, keďže WTC Memorial nie je peši ďaleko od Battery Parku, odkiaľ odchádza loď k Soche Slobody.

Vstup k WTC je zadarmo, je to doslova medzi mrakodrapmi a spravili tam pekný park. Keď som bol v New Yorku prvýkrát v roku 2012, trebalo sa registrovať na návštevu cez internet, no dnes už len prídeš a si tam. Patrí k nemu aj 9/11 múzeum, do ktorého vstup sa platí. Tam som nebol.


Empire State building alebo Top of the Rock

Jednoznačne Top of the Rock. Prečo? Lebo je z nej vidno na Empire State builging. Ľudia sa večne rozhodujú nad tým, či ísť v New Yorku na Empire State buliding, alebo na Top of the Rock. Bol som na obidvoch a práve preto, že je z Top of the Rock vidno na Empire State, myslím, že výhľad je krajší. Ak máš dosť času, vyskúšaj oba, no podľa mňa to je zbytočné.

vyhlad z empirestate building
Manhattan.
vyhlad z empirestate building v noci
Manhattan v noci.


Grand Central Terminal a Times Square

Úplná klasika v New Yorku. Grand Central je stop na 10 minút, ak si chceš pozrieť tieto známe hodiny, ktoré sa objavili hádam v každom filme o New Yorku. Je to hlavná vlaková stanica New Yorku, iba kúsok pešo od Times Square (tak pol hoďka – to je na New York kúsok).

Times Square odporúčam najmä v noci. Ako spieva Taylor Swift „Tie svetlá sú tak jasné, no nikdy ma neoslepia.“

grand central
Hodiny na Grand Central.
time square návšteva
New York.

Times Square v New Yorku je bomba. Tá atmosféra je neopísateľná. Všetky tie reklamy bary a ľudia. Mrakodrapy a všetko, čo patrí k New Yorku. Zastav sa tu aj počas dňa, aj v noci. Dá sa tu sedieť celé hodiny.


Brooklyn Bridge, Brooklyn Bridge Park & Washington St.

Ďalšou zastávkou je Brookyn Bridge, ktorý pozná každý. Asi o ňom nemusím písať. Tu ti napíšem návod, ako zvládnuť tieto tri zastávky jednym šupom:

 1. Odvez sa metrom na Clark Street Subway Station.
 2. Prejdi sa pešo k Brooklyn Bridge Park, odkiaľ je pekný výhľad na Manhattan a jeho panorámu.
 3. Peši predi na Washington St., – tento pohľad určite poznáš. Natáčalo sa tu veľa filmov.
 4. Peši sa po Brooklyn moste vráť naspäť na Manhattan.
pohlad nyc
Pohľad z Washington st.
čo vidieť v new yorku
Brooklyn Bridge park.

Divadlo Broadway

V divadle na Broadwayi som bol dvakrát, oba razy na Fantómovi opery. O tom, kde kúpiť lístky na Broadway mám celý článok. Prečítaj si ho. Je to trochu veda, lebo je veľa stránok s rôznymi cenami. Lístky kupuj iba cez túto oficiálnu stránku.

Ísť do divadla na Broadwayi je fakt kultúrny zážitok a lístky ani nie sú drahé. Pohybujú sa od 20 € za predstavenie, keď sa kupujú v predstihu. Prídu na mail a ty len vytlačíš.

TIP od čitateľky: Krátko pred predstavením predávajú na Broadwayi posledné voľné lístky za zľavnené ceny. 


Central Park, hotel Kevina & High Line Park

Medzi ďalšie zastávky čo vidieť v New Yorku patrí určite Central park, hotel Plaza, kde býval Kevin zo Sám Doma a High Line park. Central park nájdeš ľahko a ideálne ho spojiť s hotelom Kevina, je hneď na rohu Central Parku. Inak, kľudne môžeš do hotela Plaza vojsť, dole je normálne nákupné centrum a dá sa tam prechádzať. Čekni hlavne výzdobu.

High Line park sa nachádza v západnej časti Manhattanu a ide o bývalú vyvýšenú železnicu prerobenú na park. Fakt krása. Dodnes tam miestami nechali koľajnice a vyzerá to veľmi efektne. Takto nejak si predstavujem svet, keď z neho zmiznú ľudia, haha. V High Line Parku sa dejú rôzne výstavy, koncerty a predstavenia. Tu ci pozri celý kalendár akcií.

central park návšteva
Central Park.
high line park v new yorku
High Line.
hotel sam doma new york
Hotel Plaza, kde býval Kevin.
hotel plaza návšteva new york
Vo vnútri hotela Plaza.

Coney Island v New Yorku

No a poslednou zastávkou je určite Coney Island, kde sa najedz v Nathan’s Burger. Podľa mňa majú najlepšie hot dogy a limonádu v celom New Yorku. Ak nevieš, kde hľadať jedlo v New Yorku, Nathan’s burgers ťa nesklamú. Coney Island je asi hodinu metrom v Manhattanu, čiže si z toho sprav výlet na pol dňa. Je tu perfektný lunapark. Ak hľadáš tipy čo vidieť v New Yorku, Coney Island je naozaj paráda a stojí to za to merať sem hodinovú cestu z Manhattanu metrom.

Coney Island v New Yorku
Coney Island v New Yorku.
Coney Island v New Yorku
Nathan’s Famous.
promenada coney island
Promenáda.

Možno po ceste na Coney Island zažiješ aj takéto predstavenie priamo v metre. Čo vidieť v New Yorku? Aj takýchto umelcov, haha. Mne sa to nepáčilo.

metro v new yorku
Umelci v metre.

New York je zážitok na celý život. Bol som tam niekoľkokrát a stále sa tam rád vraciam. Aby som to zhrnul:

 1. Pozri si aktuálne akciové letenky do New Yorku.
 2. Ak chceš v New Yorku ušetriť, kúp si New York City pass na oficiálnej stránke.
 3. Ubytovanie si rezervuj cez Airbnb. Tu máš 30 € poukaz na ubytko. To je tak na jednu noc.
 4. Ostaň v New Yorku minimálne 3-5 dní, aby si si ho naozaj užil. Je tu toho veľa čo vidieť.

Vzorový itinerár na tri dni v New Yorku

Snažil som sa ho zostaviť tak, ako by som išiel aj ja s tebou. Aby sme spolu nebehali bláznivo hore dole a mali dosť času aj na kávičku.

1.deň 

 • Hneď ráno vybehni na Empire State Building alebo Top of the Rock,
 • potom sa prejdi na obed Central Parkom a sprav si tam piknik.
 • Pešo prejdi z Central Parku okolo hotela Plaza na Times Square, aby si ho videl cez deň,
 • z Times Square sa potom odvez metrom k WTC 9/11 Memorial a pozri si aj Wall street a býka. Všetko je tam pokope.

2.deň

 • Ráno začni plavbou k Soche Slobody a Ellis Island, to je tak na jedno doobedie,
 • odtiaľ sa presuň z Battery parku metrom na Clark Street Subway Station a prejdi si peši Brooklyn Bridge a Brooklyn Bridge park.
 • Večer zbehni na večerné Times Square a divadlo na Broadwayi. Odporúčam!

3.deň

 • Ráno vybehni na High Line Park,
 • odtiaľ sa metrom odvez na Coney Island.
 • Podvečer ti ostane čas na niektoré z múzeí – odporúčam Guggenheima, alebo plavbu zadarmo na Staten Island ferry. Odporúčam večer, keď je dolný Manhattan pekne rozsvietený.

 

33 COMMENTS

 1. Na našom výlete sme sa dosť inšpirovali tvojimi tipmi a stálo to za to! Ďakujeme, mňa asi najviac nadchol Fantóm Opery. 😀 Čo by som ešte ale odporúčila, tak na vyhliadku NYC sa určite oplatí nový SUMMIT One Vanderbilt… vidieť z tade vážne všetko + je to aj epický zážitok. Určite na to tiež mrkni, stojí to za zmienku. 🙂

 2. Ahoj Milan ideme koncom apríla s manželkou do NY a prestup máme cca 4 hodky v Toronte.Nevieš či je potrebné požiadať okrem ESTA aj o ETA? Ináč máš super clanky a ďakujeme za parádne typy čo sa New yorku týka.

 3. Ahoj, ďakujem za informácie v tomto blogu, ako aj v ďalších blogoch o NY. My sa chystáme v zime, v NY budeme prvýkrát a rovno tam strávime Vianoce (šesť dní). Máš medzičasom aj info o tom, ako to tam vyzerá cez zimu? Môžem napísať na FB? 🙂

 4. Ahoj. Prosím ťa, ako sa platí ten AirTrain, keď vystúpim na Jamaica station? Na stránke mta som si prečítal, že platba zaň jedine cez Metrocard. Jedna cesta stojí 5 USD. Tá 7-dňová Metrocard nezahŕňa AirTrain.

 5. Ahoj Milan,cestujem do NYC v case Haloween,konec Okt. a zac. Nov.2019 nemas nahodou info,ze ake tam je pocasie v tomto obdobi? Ci je to uz na zimnu bundu alebo jesennu skor? Ozaj a co sa tyka toho NYpasu,nasla som aj 5 dnovy a zahrna cca 100 atrakcii, z ktorych sa da vybrat.Poznas to ?

 6. Milan, musím ti aj ja napísať… Tvoj blog je ÚŽASNÝ!! Veľmi pekne ti ďakujeme za všetky informácie, ktoré podávaš pútavým, prehľadným a zároveň voľným štýlom! O mesiac ideme na našu prvú cestu do USA a vďaka tebe je príprava cesty veľmi jednoduchá 🙂 Želám ti všetko dobré a držím ti palce!! 🙂

 7. Ahoj, Milan. Idem do New Yorku koncom septembra. Veľmi pomohol Tvoj blog, kam ísť v New Yorku. Ubytovanie mám dohodnuté cez AirBnb v Queense. Aké máš skúsenosti s týmto typom ubytovania? Je to bezpečné? Ďakujem

  • Ahoj, Ludmila. Queens je celkom široký pojem, ale sám som raz býval v Queense 2 týždne, keď som bol v New Yorku, v časti Astoria. A tam to bolo úplne super a bezpečné 🙂

 8. Letím v pátek, osobně si myslím, že doporučovaný Gugemhaim je nejslabší muzeum umělecky, nakonec i recenze o tom hovoří jasně, nejvíc se těším na MOMA a přírodovědné muzeum a nákupy, výlet na Coney Island je pro mne zbytečně ztracený den, ale samozřejmě je to o prioritách

 9. a ešte jedna question: myslíš, že začiatok apríla je v NY v pohode počko? alebo radšej by som mala zvoliť začiatok mája?

 10. airbnb je zakazane na manhattane? To je daka blbost nie? Na februar mam booknuteho superhosta za €50 na noc nedaleko time square. A vyzera dost dobre….

  • Ahoj, Mato. Vdaka za postreh, mrkol som sa na to – kedysi bolo AirBnb na Manhattane uplne zakazane a ziaden byt tam nebol dostupny. Pamatam si, ked som hladal. Teraz citam, ze to trochu povolili – diky, idem opravit.

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.